Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Multivitamine si Minerale

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Nero~

Nero~

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 03.10.2007
ce imi recomandati ?

si o parere daca se poate, nu stiu de ce ma simt de ceva vreme foarte naspa, ma dor gambele fara nici un motiv, parca mie lene sa ma duc si pana in bucatarie sa mananc si m-am gandit ca e din cauza calciului cel putin durerea gambelor(nu este o durere mare ... mai mult o durere usoara care deranjeaza), mie de multe ori foarte somn, ma doare prin mana dreapta parca ceva nerv la fel si in piciorul drept(din cate am citit vitamina B ii buna pt sistemul nervos), parca toate incheieturile ma lasa .. etc (sper ca am descris destul de bine starea mea). Una dintre cauze cred ca ar fi faptul ca fac sala si ma consum destul de mult pe acolo dar pana acum(cel putin de cand am inceput sa fac sala) nu am mai patit niciodata asa ceva si mi-se pare destul de ciudat

am gasit asa ceva pe net .. oare sunt bune ? :)
Complex de multivitamine si minerale cu fier
Doza zilnică: un comprimat.
Flaconul conține 130 comprimate.
Conținutul unui comprimat:

Denumire

Cantitate

DZR%
Vitamina A 6000 UI 188%
Vitamina C 90 mg 160%
Vitamina D 400 UI 200%
Vitamina E 30 UI 201%
Vitamina B1 - Tiamina 2,25 mg 161%
Vitamina B2 - Riboflavina 2,6 mg 163%
Vitamina B3 - Niacina 20 mg 111%
Vitamina B6 - Piridoxina 3 mg 160%
Vitamina B7 - Biotina 26 ?g 16.65%
Vitamina B12 - Cobalamina 9 ?g 900%
Vitamina B5 - Acid pantotenic 10 mg 167%
Vitamina K 25 ?g 33%
Vitamina B4 - Acid folic 400 ?g 200%
Calciu 162 mg 20.2%
Fier 27 mg 193%
Crom 26 ?g 21%
Iod 150 ?g 100%
Magneziu 100 mg 33.3%
Zinc 15 mg 95%
Seleniu 26 ?g 31%
Cupru 2 mg 143%
Molibden 25 ?g 33%
Mangan 5 mg 125%
Potasiu 57,2 mg 4.6%

Edited by adadoi, 28 May 2009 - 10:58.
fara link


#2
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Dacă nu ai vreo anomalie în absorbția fierului, nu văd nici un motiv pentru suplimentare. E mai înțelept să te afli în jumătatea inferioară a intervalului de normalitate, femeile fiind relativ avantajate prin menstruație, evident raportat la aportul de fier prin alimentație.
De pildă la mine am găsit sideremia o idee peste limita normală (sunt vegetarian), și sunt niște efecte secundare, mai ales dacă ai probleme cu inima etc.
Am citit pe undeva, că ar fi foarte recomandat să donezi sînge de două ori pe an, să mai pierzi din fier, în special cei care mănîncă regulat carne.
Apoi concentratele vitamino-minerale sunt un vis prea frumos ca să fie adevărat, teoretic trebuie respectată proporția în care se află în natură, în alimentele folosite în viața de zi cu zi. Dar asta nu e posibil în realitate, și în principiu mă limitez doar la suplimente naturale (intermitent, că unele vitamine se acumulează) + semințe măcinate.
De pildă am încercat vitamax dar aveam emanații, mai bună cătina.

Adică la modul general, am o anumită cantitate de nutrienți (carbohidrați, proteine etc). Astea trebuie însoțite de o oarecare cantitate de vitamine și minerale, unele alimente au mai puțin, altele mai mult. De exemplu pentru diabetici este foarte recomandată evitarea unor astfel de suplimente, fiindcă generează o funcționare atipică a pancreasului (generarea de insulină și enzime etc) (Diabetul la copii și adulți - Emil Rădulescu)

Edited by Mirovaia_Scorb, 28 May 2009 - 17:12.


#3
Nero~

Nero~

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 03.10.2007
hmmm posibila treaba cu carnea(in timpul serviciului mananc zilnic cate un gratar cat jumatata din farfurie), in plus in ultimile 2 saptamani am luat mai multe suplimente nutritive pentru sala ca am vrut sa mai pun cateva kg pe mine si chiar numa in ultimele 2 saptamani am inceput sa m simt asa. Am intrebat si pe cineva de la sala si i-am zis ca am niste furnicaturi prin picior si putin prin mana  .. slabe ..dar sunt si mia zis ca e posibil sa fie de la creatina din suplimentele nutritive(nu stiu exact cata creatina contin ca nu i-am dat importanta) deci o sa incerc sa nu mai iau suplimentele nutritive si sa mananc mai multe fructe sa vad ce o sa iasa :)

O seara placuta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate