Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Port-bebe

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
De la ce varsta poate fi purtat copilul in asa ceva?

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
depinde de model. Există port-bebe stil "năframă" (ai văzut cum își duc țigăncile copiii? leagă un batic mare pe diagonală, îl pun pe umăr ca pe o straiță de poștaș, copilul în batic și n-au nici o treabă), în alea cred că-l poți pune de la naștere; există cele clasice, ca un scăunel - în ăla eu una nu l-aș pune sub trei luni pentru perioade mai lungi, și sub șase luni cu spatele la mine (am făcut o dată chestia asta și a vomat fiică-mea, pentru că tocmai mâncase și stătea cu burtica presată); mai sunt cele cu un cadru metalic, ca de rucsac, cu copilul la spate - cred că doar peste un an, un an jumate.

#3
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Eu am purtat-o de la o luna la 5 luni, dupa aceea nu m-a mai tinut spatele.

#4
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Multumesc de raspunsuri.Port-bebe-ul e model clasic,din material textil,cu putin burete,fara nici o armatura.Copilul face in curand trei luni,deci teoretic pot sa-l port fara probleme in dracovenie,da?

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
eu zic că da, dar te mai orientezi tu pe moment, după cum se manifestă :D

#6
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postadadoi, on May 26 2009, 11:12, said:

eu zic că da, dar te mai orientezi tu pe moment, după cum se manifestă :D
O sa stam de vorba si o sa incerc sa o conving! :D

#7
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Eu as zice sa-l pui in port-bebe dupa ce incepe sa stea in fund.

#8
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postjay333, on May 27 2009, 11:12, said:

Eu as zice sa-l pui in port-bebe dupa ce incepe sa stea in fund.
Pe la ce varsta ar trebui sa se intample asta?Acum are aproape 3 luni dar nu pare a avea vreo intentie sa stea in fund.

#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postzuv, on May 27 2009, 18:03, said:

Pe la ce varsta ar trebui sa se intample asta?Acum are aproape 3 luni dar nu pare a avea vreo intentie sa stea in fund.
parcă 4-5. depinde cât de "voinic" e.

#10
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
daca cumperi unul, trebuie sa fie de calitate: sa nu transpire in el, sa-i tina capul etc. Baby Bjorn au unele fainute, dar costa! problema este ca nu-l vei folosi prea mult...
eu am luat de la Decathlon un rucsac cu scaun pentru copii (Deuter). il vom testa curand la munte. sper sa ma tina cocoasa!  :confuzzled:

#11
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostPazvante, on May 27 2009, 18:39, said:

daca cumperi unul, trebuie sa fie de calitate: sa nu transpire in el, sa-i tina capul etc. Baby Bjorn au unele fainute, dar costa! problema este ca nu-l vei folosi prea mult...
eu am luat de la Decathlon un rucsac cu scaun pentru copii (Deuter). il vom testa curand la munte. sper sa ma tina cocoasa!  :confuzzled:
Stii ce e misto?Cand am vazut al cui e ultimul post ,mi-am zis:"Sa vezi ce traznaie mi-o fi pus aici Pazvante"!Si cand colo,surpriza,chiar e serios!Deci mai ai si posturi serioase :D Am intrat pe site-ul Baby Bjorn si intr-adevar produsele lor arata super.Din pacate,la o cautare rapida,n-am gasit unde se vand la noi,asa ca daca ai amanunte,shoot!Thanks!

#12
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View Postzuv, on 27th May 2009, 21:42, said:

Stii ce e misto?Cand am vazut al cui e ultimul post ,mi-am zis:"Sa vezi ce traznaie mi-o fi pus aici Pazvante"!Si cand colo,surpriza,chiar e serios!Deci mai ai si posturi serioase :D Am intrat pe site-ul Baby Bjorn si intr-adevar produsele lor arata super.Din pacate,la o cautare rapida,n-am gasit unde se vand la noi,asa ca daca ai amanunte,shoot!Thanks!
se pot comanda si pe net. costa intre 60-120E+taxe postale.
am luat multe chestii comandate pe net:  leagan-balansoar din SUA, scaun de masa din Suedia, carucior din Germania etc. pretul total a fost sub cel din Ro!

#13
dramida

dramida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.03.2006

View PostPazvante, on 27th May 2009, 18:39, said:

daca cumperi unul, trebuie sa fie de calitate: sa nu transpire in el, sa-i tina capul etc. Baby Bjorn au unele fainute, dar costa! problema este ca nu-l vei folosi prea mult...
eu am luat de la Decathlon un rucsac cu scaun pentru copii (Deuter). il vom testa curand la munte. sper sa ma tina cocoasa!  :confuzzled:
Sotia mea a folosit inca de la nastere un baby wrap cumparat de mine, in fapt la doua saptamani dupa ce a nascut.
Wrap-ul este o bucata de bumbac elastic in care se prinde copilul de corpul mamei in mai multe moduri, pentru somn, alaptare, drum, ca in clipul de aici www.wrap.ro
Bebelusha noastra se linistea imediat si in cateva minute adormea, iar Cristina isi putea face treburile folosindusi ambele maini. De multe ori o alapta in wrap chia daca era prin magazine sau in vizita. Faptul ca bebe simtea caldura si mirosul ei permanent o facea mult mai linistita. A fost o investitie minima, sub 100 de ron.
Cu prima fetitza, Daria, am folosit un marsupiu clasic care nu se potrivea prea bine pe corp si se legana continuu in timpul mersului, atunci inca nu afalsem inca de metoda asta.
Sa nu radeti, dar functioneaza si pe mine (mai putin alaptatul), vedeti fotografia.
Attached File  baby_wrap.jpg   355.66K   120 downloads

Edited by dramida, 10 August 2009 - 22:30.


#14
simonuca

simonuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2013
Nu se recomanda purtarea bebelusului in wrap cu spatele spre parinte. Gasiti info pe net.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate