Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Orasul Galati

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
915 replies to this topic

#37
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Urăsc orașele care au denumiri la cartiere MICRO! Ce de rahat  :roflmaofast:

#38
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 28.12.2005
Micro-uri sunt in Galati...Buzau...mai sunt si altele?

#39
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Turda, Targoviște, Pucioasa și mai sunt o grămadă!

#40
anomis

anomis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.08.2006
Eu sunt o braileanca nascuta in Galati :D. Cand eram mica imi placea foarte mult Galatiul si uram Braila. Acum de cand ma bucur de traiul in capitala tarii :puke: , am ajuns sa vad altfel lucrurile.  Daca cand eram mica tot timpul Galatiul(ce-i drept Braila nu are palmieri) era cu un pas inainte, acum parca s-au inversat lucrurile; in Braila au aparut o mie si una de hyper-mega marketuri enumar din amintiri: 2 Carrefour(se zvoneste ca l-ar face si pe al treilea),  1 Kaufland, 2 Billa, 1 Pic, 1 Penny, 1 Dedeman,  1 Praktiker, 1 Bricostore... si s-ar putea sa mai fie; s-au renovat mai toate parcurile si faleza, s-a renovat centrul vechi. In Galati imi place centrul, faleza si str Brailei, in rest mi se pare ca seamana prea mult cu Bucurestiul (bloc, langa bloc fara nici un pic de verdeata). Ce are in schimb Galatiul si Braila nu are: restaurante   :OK: si cinematografe.  Oricum orasele astea doua se cam unesc: multi braileni lucreaza in Galati si invers, personal daca vreau sa mananc ceva bun ma duc in Galati(ultima data la Corso, unde am mancat o super salata  :thumbup: ) ...  si tot asa.

#41
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

View Postanomis, on 1st June 2009, 10:28, said:

cinematografe

Cinematografe închise  :)

Se construiește un Mall pe lînga Gară, se aude că acela va avea unul sau mai multe cinematografe.

#42
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View Postripper, on 31st May 2009, 19:15, said:

Urăsc orașele care au denumiri la cartiere MICRO! Ce de rahat  :roflmaofast:
in Galati ar trebui sa fie MACRO(u)...

#43
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008

View Postanomis, on 1st June 2009, 10:28, said:

Eu sunt o braileanca nascuta in Galati :D. Cand eram mica imi placea foarte mult Galatiul si uram Braila. Acum de cand ma bucur de traiul in capitala tarii :puke: , am ajuns sa vad altfel lucrurile.  Daca cand eram mica tot timpul Galatiul(ce-i drept Braila nu are palmieri) era cu un pas inainte, acum parca s-au inversat lucrurile; in Braila au aparut o mie si una de hyper-mega marketuri enumar din amintiri: 2 Carrefour(se zvoneste ca l-ar face si pe al treilea),  1 Kaufland, 2 Billa, 1 Pic, 1 Penny, 1 Dedeman,  1 Praktiker, 1 Bricostore... si s-ar putea sa mai fie; s-au renovat mai toate parcurile si faleza, s-a renovat centrul vechi. In Galati imi place centrul, faleza si str Brailei, in rest mi se pare ca seamana prea mult cu Bucurestiul (bloc, langa bloc fara nici un pic de verdeata). Ce are in schimb Galatiul si Braila nu are: restaurante   :OK: si cinematografe.  Oricum orasele astea doua se cam unesc: multi braileni lucreaza in Galati si invers, personal daca vreau sa mananc ceva bun ma duc in Galati(ultima data la Corso, unde am mancat o super salata  :thumbup: ) ...  si tot asa.

mie imi place pt ca are bloc langa bloc :D . Tocmai asta iti da senzatia ca esti intr-un oras mare.
App de Cluj.M-am amuzat enorm de numele a 2 cartiere. Manastur- pt ca are nume de manastire  si Gruia pt ca suna ca dracu pt mine.Micro nu-mi suna in nici un fel, probabil ca m-am obisnuit.oricum pana la micro 40 nu are nici un oras.Dar mai avem si alte nume de cartiere, nu numai micro. La capitolul asemanari izbitoare ... la iesirea din piata marasti, peste strada sunt blocurile alea turn. Seamana mult zu zona din fata spitalului de urgente din 19.

Edited by otelul, 01 June 2009 - 09:55.


#44
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View Postanomis, on 1st June 2009, 10:28, said:

restaurante   :OK: si cinematografe.


Prea putine restaurante (si asta observi prin faptul ca nu ai loc nici macar intr-o zi din timpul saptamanii) iar la cinematografe ioc (daca nu-l pui la socoteala pe cel de la VIP - care e particular si care emite filme vechi). Corso - nu-l comentez dar ai putea incerca peste strada la CaJou sau la Potcoava de aur - restaurantul englezesc (Horse shoe)




Galatiul este un oras foarte mic! Sa fim seriosi, in 10 minute esti dintr-un capat in altul.

#45
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View PostInTech, on 1st June 2009, 10:45, said:

Cinematografe închise  :)

Se construiește un Mall pe lînga Gară, se aude că acela va avea unul sau mai multe cinematografe.
:clapping: Poate reușesc să trag pe cineva de mânecă și la cinematograf.
Chiar când e gata mallul ăla?

#46
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Galatiul nu e deloc un oras mic.

Problema pe care am ridicat-o eu a fost ca are prea putin pentru cat ar putea avea.
Nu prea vreau sa fac comparatia cu Braila, caci Braila nu poate fi etalon. Numarul de supermarketuri nu imi da nici un indiciu in legatura cu frumusetea orasului.
Parcul Monument din Braila era in paragina acum 2 ani (cand am plecat din tara).
"Bulevardul" Dorobanti era un loc de distrus masina. Lista poate continua.

Si Galati cunosc destul de bine. Exista si parti pozitive, dar nu ma multumesc.
Poate imaginea a-2-a nu mai e de actualitate, dar pot sa inteleg ca acum se afla un teatru acolo?

Locuiesc acum intr-un oras de 100.000 de locuitori si credeti-ma are mai multe de oferit decat Galati. Nu simt nici o satisfactie din acest punct de vedere.
Cu cat un oras e mai mic, cu atat e mai usor de gestionat. Majoritatea marilor orase ale lumii sunt murdare, mai ales la periferie, deci a ne plange ca Galati e mare sau mic nu are rost.

#47
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View Postnelu97, on 1st June 2009, 11:12, said:

Galatiul nu e deloc un oras mic.

Problema pe care am ridicat-o eu a fost ca are prea putin pentru cat ar putea avea.


Iar eu insist ca suprafata lui extrem de mica incat ii limiteaza si oferta. Avem muzee, avem teatru avem universitate, o gradina botanica superba cu observator astronomic, acvarii, aerodrom etc. Din pacate toate acestea sunt mici si solitare. Avem putine parcuri si pe deasupra sunt sarace. Nu se pune problema de gunoaie, e un oras curat (in ultimii ani am observat ca se intretine mai bine) se pune problema ca a fost gandit si dezvoltat precum un oras mic. Ce-i drept avem peste 500.000 de locuitori, numai ca beneficiile au ramas ca atunci cand eram 250.000.

Ceea ce iubesc in Bucuresti, precum si in alte orase mari este scara la care se dezvolta centrele de divertisment si recreere. Muzee mari, parcuri mari cu diversitate de relief, cinematografe, etc.

Galatiul nu se dezvolta decat in constructii ceea ce e pacat, fiindca avem de toate (apa, dealuri, ses, paduri). Din pacate trebuie sa traiti si in orase cu adevarat mari ca sa puteti vedea obiectiv.

#48
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postgeo13ana, on 1st June 2009, 11:35, said:

Ce-i drept avem peste 500.000 de locuitori, numai ca beneficiile au ramas ca atunci cand eram 250.000.

Câââât?  :lol:

Poate în tot județul...

#49
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Acum doi (parca) ani oficial erau inregistrati aproape de 350.000, in schimb avem in plus pe putin inca 150.000 de mii de oameni fara acte legale care locuiesc in Oras. Asta e avantajul jurnalismului pe care-l am la baza ;) .... acces la date de interior :lol:

Dar pe timp de vara (cand universitatea si liceele intra in vacante) sau de cand multe firme au dat faliment sau au restructurat locurile de munca, deja nr scade dramatic. Pe partea cealalta cei care se intorc din strainatate cresc cifra. Este un tabel puternic fluctuant dar in media anului 2006-2007 am sustinut in jur de 500.000 de suflete.

Edited by geo13ana, 01 June 2009 - 18:23.


#50
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
150.000 de Nicușori de la Brăila?  :roflmao:
Mai dă-o în mă-sa de treabă, e tare rău Gălețiu ăsta :D

#51
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View Postripper, on 1st June 2009, 19:22, said:



Mama draga, judetul Galati plus Vrancea (mai putin pumnul de fabrici inca functionale din Focsani) plus Braila se pun in carca firmelor existente in orasul Galati! Ai idee cati oameni lucreaza la negru sau nu numai DAR NU AU acte de Gl? Din pacate e singurul oras mai mare care sustine cat de cat forta de munca venita si din comunele invechinate. Multi dintre cei care lucreaza aici, stau cel putin 4 zile, tot in oras. Ori in gazda, ori rude etc.

Si nu e vorba doar de orasul asta. Cifra reala pentru fiecare oras in parte e muuuuuult mai mare sau fix pe dos mai mica decat ceea ce arata actele.
Exemplu simplu: oarsele care sunt si centre universitare  ofera din start un surplus de locuitori. Mai apoi se calculeaza pe firmele mari si mijlocii cu punct de lucru local si asa mai departe. Daca un oras moare economic, atunci oamenii se reorienteaza. Cati dintre noi nu au acte pentru orasul natal si defapt locuiesc in cu totul alta parte ....

#52
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008
Din cate stiu ,datele oficiale spun ca suntem 300 si putine mii cu acte

Edited by otelul, 06 June 2009 - 16:32.


#53
octombrie

octombrie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.07.2007

View Postripper, on 1st June 2009, 19:22, said:

150.000 de Nicușori de la Brăila?  :roflmao:
Mai dă-o în mă-sa de treabă, e tare rău Gălețiu ăsta :D
Peste sentimentele tale a tras apa (de Dunare) o fata din Galati, nu-i asa? :)

#54
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Neah, nici pe departe  :lol: Mai încearcă!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate