Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Orasul Galati

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
915 replies to this topic

#19
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postgeo13ana, on May 27 2009, 15:31, said:

nu stiu daca nu cumva nu sunt motive subiective dar clar in ochii mei intrece si BV si CJ etc.

Ești subiectivă!  :) Ai fost în Cluj?

View Postotelul, on May 27 2009, 15:52, said:

asta inseamna ,,autosatisfactie'' sau frustrare?

Normal că "autosatisfacție", tu ce credeai?  :naughty:  :lol:

Edited by ripper, 27 May 2009 - 15:49.


#20
radio_erevan

radio_erevan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.04.2008

View Postripper, on May 25 2009, 20:04, said:

Eu la fetele de acolo le spun Găleți!  :wub:
Inseamna ca nu au fost "pe masura ta". Pentru mine sunt tocmai potrivite.

#21
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View Postgeo13ana, on May 27 2009, 15:31, said:

Sunt cateva schimbari.... nu tocmai in bine.
Detaliază :P

View Postgeo13ana, on May 27 2009, 15:31, said:

Totusi in topul oraselor preferate este Iasiul  :inlove: ... nu stiu daca nu cumva nu sunt motive subiective dar clar in ochii mei intrece si BV si CJ etc.
Iași e frumos el, dar nu întrece Clujul :) Asta și obiectiv vorbind :D
De Brașov nu știu să zic, nu m-am plimbat decât prin centru.

Edited by Dida, 27 May 2009 - 16:18.


#22
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008

View PostDida, on May 27 2009, 17:17, said:

Detaliază :P


Iași e frumos el, dar nu întrece Clujul :) Asta și obiectiv vorbind :D
De Brașov nu știu să zic, nu m-am plimbat decât prin centru.
eu zic ca Galatiul le intrece. Este un loc exotic pentru ca avem palmieri pe un bulevard central:lol:

#23
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View Postripper, on May 27 2009, 16:48, said:

Ești subiectivă!  :) Ai fost în Cluj?
:lol: Nu, nu am fost, vorbesc din vise!!! Da mama, am fost in Cluj. In primul rand m-a deranjat atitudinea oamenilor (la mag nu vb in romana, chiriasa m-a prostit etc, am plecat cu masina zgariata de la un capat la altul desi era in locul care trebuia) apoi latimea strazilor. Cand am fost eu erau si multe inchise pt modernizare deci m-am orientat groaznic. Cladirile sunt faine dar cam atat. Mi-au placut restaurantele chinezesti de tip instant care erau la discretie - in comparatie cu orasul meu. Sunt mare fan mancare asiatica. Imi pare rau ca nu l-am sugrumat pe Boc atunci cand a stat la masa vecina ... nu o sa mai am ocazia asta niciodata!

View PostDida, on May 27 2009, 17:17, said:

Detaliază :P
Ia?i e frumos el, dar nu întrece Clujul :) Asta ?i obiectiv vorbind :D
De Bra?ov nu ?tiu să zic, nu m-am plimbat decât prin centru.

Pai nu-mi place ca faleza noastra care trebuia sa fie amenajata doar din punct de vedere al vegetatiei este si construita. Se toarna ciment si rasar terase :(

La Iasi m-am indragostit deci e posibil sa judec si din punctul asta de vedere dar mi-a placut linistea si "cumintenia" orasului. Si relieful m-a incantat precum si locatiile de "iarba verde" din imprejurimi. Si sa nu uit de cat de amuzant este accentul. Cand iesi la cumparaturi si auzi vorbindu-se "dulsele grai moldovinesc" te tine intr-un zambet constant.

De Brasov m-am plictisit. Apreciez si la ei aceleasi restaurante chinezesti si privelistea absolut superba pe timpul verii dar parca imi place din punct de vedere turistic si nu mi-as dori sa locuiesc acolo.




Cat despre palmierii nostri din Gl nu pot spune ca sunt ca nuca in perete. O fi fost asa greu sa-i incadreze mai bine in peisaj? Buget este dar simt estetic 0. Daca ar fi pus si ei niste pietricele albe sau nisip in jurul lor, mai mergea.

Edited by geo13ana, 28 May 2009 - 12:57.


#24
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008
am glumit cu palmierii.sunt niste petarde de fapt si arata ,,inteligenta'' de a baga bani in buzunarul propriu pentru ca au fost cumparati la suprapret.oricum ce ne trebuiau noua palmieri?mai bine daramau tablele alea de pe scuar.noi am avut numai primari hotzi, ceea ce nu e o noutate dar macar sa fi avut si putina minte.la ce naiba au put fiarele alea vechi in parcul de la inelul de rocada dau ruginiturile alea pe faleza.puteau sa faca niste foisoare cu banci sa te relaxezi si sa admiri privelistea.orasul inca il consider frumos si il iubesc asa cum este si peste tot ma mandresc ca-s galatean si sunt moldovean.insa tare mi-e frica de idiotii astia care ne conduc (votati de batranii astia inconstienti) ca o sa ne aduca la nivelul brailei sau chiar mai jos.

#25
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Uite ca Braila la nivel de aspect central este mult mai ingrijita decat Gl-iul. Ai vazut iarna ce decoratiuni superbe au? Noi mereu suntem cu un an in urma lor si chiar si atunci nu iese cum trebuie. Brailenii tin la aspectul orasului lor si vin la noi si il distrug. Nu o data am asistat la scene in care niste tigani cu o dacie inmatriculata in BR ne taiau trandafirii de pe Brailei si a doua zi ii vindeau la ei in oras. Am chemat politia dar nu a venit nimeni...

Si eu urasc conducerea noastra de mafioti. Numai cu smenurile lor sunt, din cauza spagilor serioase nici macar nu au acceptat sa avem mai multe hipermarket-uri. Apoi lasa ca Braila sigur are nevoie de DOUA Carrefour si de Brico si de Dedeman etc.  :death:

Eu tot sper sa ajungem sa gasim si noi un om decent macar daca nu bun. Nu le spune nimeni sa nu fure ci doar cand au buzunarele pline sa se concentreze si pe noi.

Oricum eu m-am detasat total de tot ce inseamna politic and shit la noi, chiar daca mi s-a fortat putin mana am reusit sa scap si sa-mi vad de ale mele. Sa se umfle ei acolo pana crapa! Deci excluzand aspectul asta plus maxi-taxi-urile (care incurca circulatia intr-o maniera groaznica - si nu fiindca sunt multe ci fiindca soferii sunt niste nesimtiti) sunt multumita de orasul meu :lol:

#26
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008
am o veste proasta pentru tine.nimeni nu este capabil sa conduca orasul nostru.doar sa se intoarca vechiul parcalab de Galati, Alexandru Ioan Cuza. Si inca ceva.de hipermarketuri si alte prostii nu avem nevoie.noi avem nevoie de intreprinderi mari, mici, mijlocii care sa produca de toate si sa exportam.Hipermarketurile astea sunt straine si toate profiturile lor se duc la dracu' in strainatate plus ca toti meltenii in slapi si maiouri tip plasa de tantari se sparg in figuri tocmai acolo. de maxitaxi nu scapam pentru ca sunt afacerile unor ,,niste'' militieni grasi sau politicieni  si fac multi bani din chestia asta.cu aceste maxi taxi se face cea mai mare evaziune fiscala din oras.

Edited by otelul, 28 May 2009 - 14:06.


#27
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Gandeste-te ca vorbesti cu cineva care are o microintreprindere si se chinuie cu birocratiile atat de nivel local cat si stupizeniile produse de aia de la puterea absoluta. La sistemul actual nu voi putea deveni producator in veci. Ar insemna sclavie pentru mine. Tot ce as face as da statului.

O economie sanatoasa are nevoie si de sustinere dar si de o balanta echilibrata a importurilor versus exporturi. O piata libera iti da voie tie ca producator sa scoti produse cat mai viabile (structural si economic) ca sa ramai pe piata si iti ofera si sansa ca un consumator sa aleaga ce-si doreste.
Ai dedus din start ca o linie market TREBUIE sa comercializeze doar produse din import. GRESIT!!! Daca am avea sustinere economica la nivel de stat, am avea si producatori si produsele acestea ar ajunge si in lanturile de hipermarket. Nu trebuie sa dispara sau sa se limiteze diversitatea ci trebuie sa existe! Acum e monopol si orice studiu superficial al economiei te face sa intelegi ca nu e sanatos.

Poate ca avem o sansa si se mai naste (sau s-a mai nascut) un Vlad Tepes sau Al I Cuza

#28
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008

View Postgeo13ana, on May 28 2009, 15:19, said:

Gandeste-te ca vorbesti cu cineva care are o microintreprindere si se chinuie cu birocratiile atat de nivel local cat si stupizeniile produse de aia de la puterea absoluta. La sistemul actual nu voi putea deveni producator in veci. Ar insemna sclavie pentru mine. Tot ce as face as da statului.

O economie sanatoasa are nevoie si de sustinere dar si de o balanta echilibrata a importurilor versus exporturi. O piata libera iti da voie tie ca producator sa scoti produse cat mai viabile (structural si economic) ca sa ramai pe piata si iti ofera si sansa ca un consumator sa aleaga ce-si doreste.
Ai dedus din start ca o linie market TREBUIE sa comercializeze doar produse din import. GRESIT!!! Daca am avea sustinere economica la nivel de stat, am avea si producatori si produsele acestea ar ajunge si in lanturile de hipermarket. Nu trebuie sa dispara sau sa se limiteze diversitatea ci trebuie sa existe! Acum e monopol si orice studiu superficial al economiei te face sa intelegi ca nu e sanatos.

Poate ca avem o sansa si se mai naste (sau s-a mai nascut) un Vlad Tepes sau Al I Cuza
daca nu cotizezi la niste baieti care au pixul si foaia pe multi bani, alergi de te iau dracii si poate chiar degeaba.e adevarat ca doar brandurile internationale (si nici ele in totalitate) nu cotizeaza la aia. dar ca cetatean roman simplu care are oricum drepturi mai putine+facilitati pana si decat un congolez este intradevar foarte greu sa faci o afacere sa mearga.doar sa ai un noroc chior sa descoperi un produs sau sa descoperi o inovatie care sa revolutioneze viata noastra.politica hipermarketurilor nu pot sa spun ca este buna pentru ca au acoperire cand fac niste abuzuri.legislatia noastra este stupida si nu apara micii producatori.acesti mici producatori sunt neinformati si nu se grupeaza in asociatii si nu au cum sa puna cat de cat o presiune fata de nimeni.
sa-ti mai spun ceva.in danemarca taxele sunt cu mult mai mari (peste 60% din profit) insa cu banii aia iti creeaza tie facilitati,ai drumuri,este invatamant ....
totusi aici vorbin de orasul nostru iubit, de bazele sportive ultramoderne.sala sporturilor este o adevarata bijuterie a arhitecturii...........

#29
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
sala sporturilor! Te referi la aia de langa McDonalds?!

#30
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008

View Postgeo13ana, on May 28 2009, 15:47, said:

sala sporturilor! Te referi la aia de langa McDonalds?!
da

#31
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Au renovat-o?!

#32
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
E mișto la Galați. Păcat că nu mai este Ivan :(

Sper ca Nicușor de la Brăila, să revină pentru totdeauna la Galați  :inlove: măcar atît să avem și noi.

#33
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Că*^t, piș%t, unt, pateu, futai  :roflmaofast: E o adevărată emblemă a Brăilei, însă nu știam că e dorit de gălățeni! :D

#34
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008

View Postripper, on 31st May 2009, 09:50, said:

Că*^t, piș%t, unt, pateu, futai  :roflmaofast: E o adevărată emblemă a Brăilei, însă nu știam că e dorit de gălățeni! :D
nu stiai ca galatenii+brailencele=love?

#35
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

View Postotelul, on 25th May 2009, 18:51, said:

avem Dunarea cu cea mai frumoasa faleza

in comparatie cu Viena sau Budapesta sau cum?


View Postadid22, on 27th May 2009, 08:39, said:

galati..un oras frumos..daca il compari cu braila... :lol:

Bine ca nu ai spus "cu mult mai frumos". "Multitudinea" de teatre, parcuri, monumente istorice, muzee si alte lucruri care ar face un oras frumos este o caracteristica a majoritatii oraselor din Romania, in comparatie cu orase de aceeasi marime de prin alte parti.

Cred ca ar trebui, in loc sa ne multumim cu aceste, lucruri, sa gasim o cale de a imbunatati.
Trebuie sa dispara astfel de monumnte ale siderurgiei din Galati, Braila si altele (prima foto)
Asa nu (a doua foto)
Asa da (ultima foto).

Attached Files


Edited by nelu97, 31 May 2009 - 12:46.


#36
otelul

otelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.10.2008
Galatiul este un oras mare si e normal ca are si locuri mai urate.insa stiu ca locul unde este poza din mijloc nu mai arata asa.in fine ... eu am mai gasit pe net poze mai frumoase   poze-din-galati .Mie imi place cel mai mult la Galati cartierul meu.Am stat in 19 , blocuri turn, lume multa

Edited by maltese, 31 May 2009 - 16:12.
fara link, nu-i absolut necesar


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate