Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Brasov - Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Vineri trebuie sa ajung in Cluj, din brasov. Am inteles ca ruta via sighisoara-tg mures ar fi cea mai buna. Mai am nevoie de informatii despre radare, pe unde sunt ele si pe unde se lucreaza.

Orice alta informatie este utila. Multumesc.

#2
Ovy123456789

Ovy123456789

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 12.01.2009
Eu pot sa iti spun ca de la Tg.Mures incolo e bun drumul(cel putin asa era acum 6 luni).

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
E ok drumul! Camere în apropiere de Cluj nu mai sunt că s-au scos! Înainte de Tg Mureș ia-o la stânga prin Acățari, scapi de o grămadă de bătaie de cap. Cam atât!

Edited by ripper, 25 May 2009 - 14:39.


#4
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Nu am mai fost niciodata pe ruta asta. Ceva harti exista? :) am gasit ceva pe net, dar sunt indicatii ca la GPS (fa stanga, fa dreapta, continua inainte) si distantele, ceea ce mi se pare o idiotenie. Cred ca voi opta pentru cealalta solutie: Achizitionarea unui GPS.

#5
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Nu-ti trebuie harta, GPS, sunt destule indicatoare. :) Drumul Acatari-Ungheni ocoleste Targu Mures, si nu e atat de bun decat drumul prin oras, dar se poate trece pe acolo. Altfel drumul e probabil cel mai bun din Transilvania. Trebuie sa mergi pe E60, atat. Radare fixe sunt, dar acoperite cu folie neagra. Radare mobile sunt (de ex. Feldioara, Rupea Gara e renumit, dar cred ca pe parcursul anilor am vazut radar in fiecare localitate de pe traseu), dar mai ales intre Brasov si Sighisoara nu-s multe localitati si se poate merge mai tare, daca traficul permite.
Cel mai "greu" e in Campia Turzii/Turda, sa fii atent la indicatoare mai ales in Turda in sensul giratoriu cel mare si dupa aceea. Vineri inca circula camioanele, deci fii rabdator si aloca timp destul pentru drum.

#6
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
chestia este ca eu trebuie sa fiu vineri dimineata la 9 intr-o locatie din cluj. Adica sa ajung pe acolo pana in jurul orei 8, sa am timp de pregatiri, etc. Asta inseamna sa plec pe la ora 03:30-04:00 de aici.

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
În Turda e jale, trebuie să fii atent pe unde o iei! În rest e f simplu, DN1 all the way!

Crede-mă, fac lunar drumul ăsta și pe la Acățari e cel mai bine, te scapă de o grămadă de bătaie de cap, iar drumul e foarte bun și pe acolo!

#8
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Ce ziceti de ruta Brasov - Sighisoara - Medias - Turda (cu sau fara ocolire) - Cluj ? Sunt ~268 Km.

#9
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

View PostDarkAngelBv, on May 25 2009, 19:46, said:

chestia este ca eu trebuie sa fiu vineri dimineata la 9 intr-o locatie din cluj. Adica sa ajung pe acolo pana in jurul orei 8, sa am timp de pregatiri, etc. Asta inseamna sa plec pe la ora 03:30-04:00 de aici.

Nu stiu cum conduci, care e stilul tau, eu cunosc drumul respectiv destul de bine (trec pe ruta acesta mai multe ori pe ani, mai ales pana la Tg. Mures), si 4 ore Brasov-Cluj e la limita (trebuie sa mergi cu 70-90 si in localitati, si cu cat poti pe afara), 4:30-5:00 e mai realistic, fiindca nu cunosti drumul. Noroc pentru tine ca atat de dimineata traficul nu va fi foarte mare, dar daca prinzi cateva camioane in padurea Bogata (intre Brasov-Sighisoara), te va incetini destul de mult, mai ales daca nu stii unde urmeaza o portiune in care poti sa depasii, unele fiind destul de scurte, trebuie sa vii lansat din curba ca sa termini depasirea in siguranta.

Nu pentru ruta spre Medias, mergi pe E60, e cel mai usor si cel mai rapid. Pe Turda nu poti ocolii pana nu se termina autostrada. :)

Edit: Am uitat sa scriu, acum o saptamana inainte de Campia Turzii erau lucrari de asfaltare si am stat la un semafor cateva minute. E posibil ca lucrarile sa fi terminate pana acum.

Edited by amandigi, 25 May 2009 - 20:45.


#10
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006

View Postamandigi, on May 25 2009, 21:17, said:

4 ore Brasov-Cluj e la limita (trebuie sa mergi cu 70-90 si in localitati, si cu cat poti pe afara), 4:30-5:00 e mai realistic,
Cum, 4h30-5h, BV-CJ?  :huh: Eu fac 5h50 Bucuresti-CJ pe la Ploiești-BV-Sighișoara-Acățari-Turda-CJ...
BV-Sighisoara -- fara probleme,
Sighisoara-Acatari -- fara probleme,
Acatari-Ungheni -- atentie la curbe; sunt prost semnalizate, sunt vreo 3 curbe la 90 grade chiar foarte stranse,
Ungheni-Campia Turzii -- fara probleme,
Campia Turzii-Turda -- no brainer, drept inainte, ca vitzelu',
Turda: cand intri in "oras", tot inainte pe drumu' principal; mergi-mergi, la un moment dat o sa vezi un sens giratoriu, il ocolesti putintel si tot inainte; la al doilea, intri la ora 6 si iesi la 3 pe ceas, dupa care tii drumul drept, asa cum te duce; nu prea inteleg ce-i cu frasuneala asta, cu "ai grija in Turda ca-i jale"; ii jale pe dracu'.
Turda-Cluj...
Daca mergi cu Puma, nush, cam in 3 ore ar trebui sa fii acolo. Tops. Hai 3h30, da' nu prea ai ce alege din drumul ala. Bine, daca n-ai mai fost, poate-s mai degraba 3h30, da' chiar 5, hai da-o-ncolo de treaba...

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
1. N-ai ce căuta prin Mediaș!
2. Știm că ești mare vitezoman, îți doresc să ajungi întreg!
3. Ploiești-Cluj când n-a fost aglomerat cel mai rapid l-am făcut în 5h15m , maxim 8 h!

În rest ascultă ce spune Bwwlan, știe ce vorbește! Restul care au făcut drumul acu cine știe cât timp și pe te miri ce rute nu-i lua în seamă!

P.S. Nu știu de ce te agiți atât... e printre cele mai lejere și bune drumuri din țară!

View PostBwwlan, on May 26 2009, 00:30, said:

nu prea inteleg ce-i cu frasuneala asta, cu "ai grija in Turda ca-i jale"; ii jale pe dracu'.
Turda-Cluj...

După cum am spus, fac lunar ruta asta de 2 ani, deja am peste 20k km prin hârtoapele alea! Cel mai scârbă mi-e când trec prin Turda! E un oraș de tot rahatu`, plin de gropi, întortocheat, fără indicatoare, plin de tâmpiți care sar în fața mașinii, etc!

#12
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Eu nu cred ca am facut drumul acela mai rapid decat 4 ore, cu o precizare: Sf. Gheorghe-Cluj si nu Brasov-Cluj. Distanta e acelasi, dar drumul Sf. Gheorghe-Feldioara e mai prost, mai pierd pe acolo cateva minute. Si in localitati nu merg tare, afara cu max. 140, dar nu prea sunt depasit de nimeni. :) De aceea spuneam ca nu stiu cum conduce, dar daca conduce cat de cat regulamentar, poate sa mearga peste 4 ore. Descrierea drumului e bun, intre Acatari si Ungheni drumul e mai ingust si la unele locuri e limita de viteza 40km/h, si acolo mai stau politistii la panda. Dar de obicei n-am vazut mai mult de 2-3 radare pe acest sector, cateodata nici unul. O singura data am fost prins, la satul de inainte de Acatari e un indicator de 50km/h inainte de a intra in localitate si politistii au fost "la datorie" la ora 1 noaptea.
La Feldioara radarul de obicei e intr-un Logan galben, vezi ca acolo e un sector fara case dar inca in localitate.

Edited by amandigi, 26 May 2009 - 09:14.


#13
sender78

sender78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBwwlan, on May 26 2009, 00:30, said:

Cum, 4h30-5h, BV-CJ?  :huh: Eu fac 5h50 Bucuresti-CJ pe la Ploie?ti-BV-Sighi?oara-Acă?ari-Turda-CJ...

te cred, daca nu tii cont de camerele de pe DN1 sau de radarele mobile.
5.50 e la limita si e clar ca nu respecti viteza legala.

Drumul asta are 440 km si daca nu presupun prost, mai faci si o pauza de macar 15 min, daca nu 20, ceea ce te duce la o viteza medie de 85-90 km/h
putin cam multisor, nu crezi?  ;)

in mod normal, circuland legal, drumul asta iti ia minim 6.30 iar cu o pauza de 20 min, 7 ore.

cat despre drumul Bv-CJ e foarte usor si bun asa ca nu prea sunt probleme

Edited by sender78, 26 May 2009 - 09:26.


#14
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Bwwlan, merg cu Opel-ul :) cu Puma ar consuma prea mult ca sa merite drumul.
La Opel am scos media de 7.2l/100Km "calcata". Puma are consumul minim declarat 6.8l/100Km :) Daca o calc scot 10%

P.S. Cu Puma media de viteza ar fi fost 150-160Kmph(cu viteza maxima spre 200-210 daca drumul permite :P ), cu opel-ul, mai mult de 140 nu vreau sa merg, pentru ca am discul de ambreiaj varza si nu am chef sa il suprasolicit.

Edited by DarkAngelBv, 26 May 2009 - 10:18.


#15
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
generatia NFS  :)

#16
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postrexkroki, on May 26 2009, 11:24, said:

generatia NFS  :)
EXACT ;) http://forum.softped...p;#entry6495257

Doar ca asta e o calatorie de placere... si voi merge "incet" (pentru mine incet, pentru altii foarte tare :P )

Edited by DarkAngelBv, 26 May 2009 - 10:31.


#17
sender78

sender78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.06.2007

View PostDarkAngelBv, on May 26 2009, 11:13, said:

Bwwlan, merg cu Opel-ul :) cu Puma ar consuma prea mult ca sa merite drumul.
La Opel am scos media de 7.2l/100Km "calcata". Puma are consumul minim declarat 6.8l/100Km :) Daca o calc scot 10%

P.S. Cu Puma media de viteza ar fi fost 150-160Kmph(cu viteza maxima spre 200-210 daca drumul permite :P ), cu opel-ul, mai mult de 140 nu vreau sa merg, pentru ca am discul de ambreiaj varza si nu am chef sa il suprasolicit.


daca tu scoti o medie de 160 km/h pe ruta asta, eu ma inchin si iti fac si statuie.

eu zic sa revii cu picioarele pe pamant ca doar nu ii dai constant 120 in localitati, nu de alta dar nu ai cum cand prinzi o mica coloana, iar 210 intre localitati.......iei curbele de pe feleac prin pilonii de la viitoarea autostrada.

da cine stie, poate ai girofar si sirena, dar si asa ti-ar fi greu

#18
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
am scos 19 minute fagaras-codlea cu puma (~55 Km). Viteza maxima a fost 210 Kmph, viteza minima 50 Kmph in curba aia mare dintre vladeni si persani. Era tot noaptea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate