Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Aer Conditionat ALIZEE- Pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
Keny62

Keny62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 12.12.2008
Ce parere aveti de aerele conditionate Alizee Racesc Bine ?
Eu am un prieten care are Alizee si e multumit

Edited by Keny62, 25 May 2009 - 13:27.


#2
felix-focus

felix-focus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.03.2008
Fac parte din gama low cost si sunt acelasi lucru ca Mistral, Free wind, Eskimo si Hudson ( sunt facute de aceeasi fabrica si au aceleasi caracteristici ).

In general au 2 ani garantie si au kit inclus ( deobicei aparatele ieftine au kit inclus ). Au clasa energetica C... Sunt aparate ok pt banii pe care-i dai, desi ai putea sa verifici si eventual sa alegi o versiune mai buna gen Northstar sau Technolux ( care au clasa A energetica ), iar pretul e doar un pic mai mare.

Desigur acum depinde si de ce suma dispui, si de unde le cumperi :)

Nu se compara cu brandurile: Hitachi, Fujitsu, Daikin, Mitsubishi etc...

Edited by felix-focus, 25 May 2009 - 15:14.


#3
apolodor_sn

apolodor_sn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2009
sal..am si eu alizee de 24000 btu si vreau sa-ti zic ca in 2 ani o singura data sa umblat la el schimbaduse freonul.....bineinteles nu se compara cu cele de mai sus ...inclusiv panasonic

#4
Keny62

Keny62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 12.12.2008

View Postapolodor_sn, on May 25 2009, 16:15, said:

sal..am si eu alizee de 24000 btu si vreau sa-ti zic ca in 2 ani o singura data sa umblat la el schimbaduse freonul.....bineinteles nu se compara cu cele de mai sus ...inclusiv panasonic
felix-focus@Dar Alizee nu are site oficial unde este facut nu am gasit nimic despre el e bun renteaza ??Ce compresor are are Compresor Toshiba ?
Astea Lg Samsung, NEO, Electrolux, HAIER, Americool, Unionaire, intra in categoria Low Cost ?care de altfel sutn mai prin toate magazinele in Romania
apolodor_sn@ Pai si ce vrei sa spui ca daca aveai Mitsubishi sau Panasonic crezi ca nu ii schimbai freonul dupa 2 ani ?
Apropo cat ai dat pe el si de unde l-ai luat ?

Edited by Keny62, 25 May 2009 - 18:03.


#5
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostKeny62, on May 25 2009, 18:50, said:

felix-focus@Dar Alizee nu are site oficial unde este facut nu am gasit nimic despre el e bun renteaza ??Ce compresor are are Compresor Toshiba ?
Astea Lg Samsung, NEO, Electrolux, HAIER, Americool, Unionaire, intra in categoria Low Cost ?care de altfel sutn mai prin toate magazinele in Romania
apolodor_sn@ Pai si ce vrei sa spui ca daca aveai Mitsubishi sau Panasonic crezi ca nu ii schimbai freonul dupa 2 ani ?
Apropo cat ai dat pe el si de unde l-ai luat ?
ALizee,este o firma OEM,citeste AICI; pe scurt maine te duci in China sau Egipt,comanzi o mie de bucati si le inscriptionezi cu ce nume vrei,chiar si Keny62

#6
felix-focus

felix-focus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.03.2008
OEM-urile sunt cu totul facute in fabricile respective... nu vine niciun compresor cunoscut :) asta nu inseamna ca nu sunt bune... in general merg 2 ani fara probleme, doar ca nu au aceleasi functii ca brandurile si nu sunt la fel de fiabile si au caracteristici tehnice mai slabe.

#7
Keny62

Keny62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 12.12.2008

View Postfelix-focus, on May 26 2009, 10:01, said:

OEM-urile sunt cu totul facute in fabricile respective... nu vine niciun compresor cunoscut :) asta nu inseamna ca nu sunt bune... in general merg 2 ani fara probleme, doar ca nu au aceleasi functii ca brandurile si nu sunt la fel de fiabile si au caracteristici tehnice mai slabe.
OEM OEM dar costa si astea nu sunt ieftine ar fi trebuit sa fie maxim 6 mil in raport cu celelalte firme
Apropo Astea Electrolux si Americool ce sunt ?
Astea OEM nu sunt asa proaste totusi racesc bine si nu se strica chiar dupa 2 ani poate continua si 4 nu !?

Edited by Keny62, 26 May 2009 - 14:06.


#8
felix-focus

felix-focus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.03.2008

View PostKeny62, on May 26 2009, 15:05, said:

OEM OEM dar costa si astea nu sunt ieftine ar fi trebuit sa fie maxim 6 mil in raport cu celelalte firme
Apropo Astea Electrolux si Americool ce sunt ?
Astea OEM nu sunt asa proaste totusi racesc bine si nu se strica chiar dupa 2 ani poate continua si 4 nu !?

Pai vezi ca e o promotie la importator prin care le iei cu 399 ron fara tva, deci cu tot cu montaj ajung pe la 7 mil :)

Si alea sunt OEM doar ca sunt importate de altii...

De racit, racesc, si normal ca pot tine si 4 ani, depinde si de cum e folosit si intretinut aparatul normal... oricum probabil ca in 4 ani o sa vrei sa-ti achizitionezi unul mai performant, mai ales in ritmul de crestere a tehnologiei.

Numai bine,
Felix

#9
sorinflores

sorinflores

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2006

View Postfelix-focus, on 27th May 2009, 07:44, said:

Pai vezi ca e o promotie la importator prin care le iei cu 399 ron fara tva, deci cu tot cu montaj ajung pe la 7 mil :)

Si alea sunt OEM doar ca sunt importate de altii...

De racit, racesc, si normal ca pot tine si 4 ani, depinde si de cum e folosit si intretinut aparatul normal... oricum probabil ca in 4 ani o sa vrei sa-ti achizitionezi unul mai performant, mai ales in ritmul de crestere a tehnologiei.

Numai bine,
Felix

pai si un site de la producator nu ne dai si noua?
Mersi

#10
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postsorinflores, on 12th June 2009, 17:08, said:

pai si un site de la producator nu ne dai si noua?
Mersi
Depinde din ce an este,citeste topicul despre produse OEM,o sa gasesti link-urile producatorilor de produse OEM

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Am un aparat de aer condiționat "Alizee" 12.000. Iarna, când e foarte frig în casă îl folosesc pe funcția de încălzire. Există vreo funcție care îmi permite să iau aerul din casă și să-l încălzesc? - nu mai vreau să trag aer de afară, din cauză că ăla de afară e prea rece și la încălzire aparatul consumă într-o veselie curent.

#12
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Aparatele de aer conditionat nu trag aer de afara, aerul este recirculat si incalzit progresiv pana se ajunge la temperatura dorita.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Atunci de ce îmi aratră că funcționează compresorul?

#14
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postdjl, on 21st January 2010, 12:28, said:

Atunci de ce îmi aratră că funcționează compresorul?
Poate te lamureste aceasta schema  http://www.daikin.ro...ics/default.jsp

#15
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Sal!
Azi mi-au instalat baietii aerul conditionat Alizee CS-32H3A-V75AH4A.
Am priceput cum aleg ventilatia, racirea, incalzirea, dezumidificarea.
Nu reusesc sa pricep cum naiba blochez paleta aia intr-o pozitie, ca in loc sa se fixeze in partea de sus sa dea aerul, se tot balanseaza, si la cum e explicat in manual nu pricep cum se fixeaza asta din telecomanda, am apasat pe butonul Swing de n ori si nu se blocheaza, nu stiu ce sa ii mai fac.
Multumesc!

Edited by Sorin84k, 31 May 2010 - 15:16.


#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Incearca sa apesi pe "louver" nu pe "swing".

#17
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Nu am "louver" pe telecomanda.
Am asa: Mode, + si -, on/off, Fan speed, Swing, AIR Flow, Timer, Hold, Sleep, Turbo, Lamp si Clean.

#18
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Air flow.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate