Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Fereastra catre vecin

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 edm_addicted, on 07 iunie 2022 - 17:58, said:

Insa cautam o cale legala in acest moment.

Nu ai precizat dacă este vorba despre o fereastră de vedere sau o fereastră de lumină...

Fereastra de vedere (adică transparentă) nu este legală (vezi art. 615 din Codul civil), dar cea de lumină (adică translucentă) este perfect legală (potrivit art. 616):

Quote


Articolul 615

Distanța minimă pentru fereastra de vedere

(1) Este obligatorie păstrarea unei distanțe de cel puțin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparținând proprietarului vecin și fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.

(2) Fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări neparalele cu linia de hotar spre fondul învecinat sunt interzise la o distanță mai mică de un metru.

(3) Distanța se calculează de la punctul cel mai apropiat de linia de hotar, existent pe fața zidului în care s-a deschis vederea sau, după caz, pe linia exterioară a balconului, până la linia de hotar. Distanța, și în cazul lucrărilor neparalele, se măsoară tot perpendicular, de la punctul cel mai apropiat al lucrării de linia de hotar și până la această linie.

Articolul 616

Fereastra de lumină

Dispozițiile art. 615 nu exclud dreptul proprietarului de a-și deschide, fără limită de distanță, ferestre de lumină dacă sunt astfel construite încât să împiedice vederea spre fondul învecinat.

Edited by subss, 07 June 2022 - 19:35.


#20
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Buna ziua,

Ma intereseaza distanta minima legala pentru ferestrele de vedere (ferestele unui dormitor si bucatarie) unei noi constructii.

Conform codului civil, aticolul 615, distanta minima este de 2m fata de zidului exterior si linia hotarului, respectiv gardul in cazul meu.

Vreau sa precizez acest lucru in cazul meu, nu exista nici o constructie invecinata fata casa mea. Distanta minima de 2m din cod civil - art. 615, este inca valabila si pentru situatia mea, nu?

Multumesc

Edited by MarinsiGeorgiana, 28 June 2022 - 15:02.


#21
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Da, este obligatorie indiferent de natura terenului. Distanta minima este obligatorie inclusiv in cazul in care terenul vecin este arabil.

#22
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 MarinsiGeorgiana, on 28 iunie 2022 - 15:01, said:

Buna ziua,

Ma intereseaza distanta minima legala pentru ferestrele de vedere (ferestele unui dormitor si bucatarie) unei noi constructii.

Conform codului civil, aticolul 615, distanta minima este de 2m fata de zidului exterior si linia hotarului, respectiv gardul in cazul meu.
In afara de Codul Civil, mai trebuie tinut cont si de alta reglementare?


 MarinsiGeorgiana, on 28 iunie 2022 - 15:01, said:

Vreau sa precizez acest lucru in cazul meu, nu exista nici o constructie invecinata fata casa mea. Distanta minima de 2m din cod civil - art. 615, este inca valabila si pentru situatia mea, nu?

Multumesc
Valabil doar pentru constructia casei, nu? Spre exemplu, o constructie anexa camera tehnica, cu o fereastra de lumina? In acest caz fiind 1m.

Iar, pentru orice cosntrcutie fara ferestre de vedere sau lumine, distanta minima este de 60cm.

#23
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 MarinsiGeorgiana, on 29 iunie 2022 - 11:46, said:

In afara de Codul Civil, mai trebuie tinut cont si de alta reglementare?

Da, trebuie ținut cont și de PUG/RLU ale localității (adică planul urbanistic general și regulamentul local de urbanism, dacă există - iar dacă nu există trebuie respectat RGU - regulamentul general de urbanism).

Va trebui să soliciți primăriei un certificat de urbanism unde îți vor fi detaliate toate condițiile urbanistice pe care trebuie să le respecți.

În majoritatea localităților sunt prevăzuți 3 metri drept retragere laterală minimă față de vecini, inclusiv pentru anexe...

Edited by subss, 29 June 2022 - 13:22.


#24
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
E vreo baza de date? Eu am vazut ca la mine in judet toate localitatile s-au lasat la mana regulilor de la nivel national, cu retragere de 60cm.

Daca infoliezi geamul cu ceva translucid, scapi si cu fereastra mai mare. Stiu ca s-au castigat procese pe tema asta, e considerata fereastra de lumina daca e translucida, indiferent in ce camera este.

#25
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Cyanid3, on 30 iunie 2022 - 22:30, said:

E vreo baza de date? Eu am vazut ca la mine in judet toate localitatile s-au lasat la mana regulilor de la nivel national, cu retragere de 60cm.

Nu cred că a centralizat cineva aceste documentații de urbanism. Este foarte greu să le obții de multe ori, deși sunt informații de interes public, din categoria celor care se publică din oficiu...

Quote

Daca infoliezi geamul cu ceva translucid, scapi si cu fereastra mai mare. Stiu ca s-au castigat procese pe tema asta, e considerata fereastra de lumina daca e translucida, indiferent in ce camera este.

Nu cred că este suficient să fie doar translucid geamul, fereastra în sine trebuie să fie ori fixă, ori atunci când este deschisă tot să nu permită vederea în curtea vecinului.

#26
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Teoretic da, practic, in 99.9% din cazuri, daca se vede ca e translucid, te lasa in pace

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate