Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Ucraina

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004

View PostMaya11, on 17 august 2019 - 20:46, said:


Chiar inainte de vama Siret, pe un drum cam ferit si de tara, un echipaj ne-a oprit spunandu-ne ca am depasit limita legala cu 22de km si ca imi suspenda permisul pt jumatate de an.
In final ne-am dat seama ca nu asta ar fi problema, avand in vedere ca masinile cu numere de Ucraina zburau pe langa noi, ci faptul ca avem numere straine ne fac o tinta sigura pt mita.
Am plecat de acolo cu ceva grivne si euro in minus.
La vama ni s-a spus subtil ca actele nu sunt puse in ordine si le-am primit inapoi.
Le-am pus cap la cap fara sa fi inteles ca defapt problema era faptul ca nu aveam bani in pasapoarte.
Nu exista padure fara uscaturi, ai fost tu, poate, mai ghinionista; eu n-am avut senzatia asta cand am fost la ei si as reveni cu placere in Ucraina, oricand.

View PostMalus_Dacus, on 09 mai 2019 - 16:59, said:

Actualizare:

Drumul de la granita Halmeu spre Mucacevo = foarte prost.

Drumurile sunt din ce in ce mai proaste....
Ca o sugestie, mai ales pentru cei care vin din partea de vest a Romaniei, cum am venit noi, puteti alege iesirea din RO pe la vama Petea, in Ungaria, apoi intrarea in UA pe la punctul de frontiera Zahony (H) - Chop (UA) cu continuare pe la Mucachevo. Drumul e ceva mai ok, iar de la Mucachevo in directia Strii - Lvov se imbunatateste vizibil.

#74
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cernauti este probabil cel mai sigur oras din Ucraina in momentul de fata... se aud aproape zilnic sirenele de alarmare si se trimit mesaje scrise insa nu se intampla practic nimic (nici in oras si nici in regiune). Am gasit un oras foarte frumos si curat, cu oameni primitori si multi tineri. Am ajuns in Cernauti (din Suceava) cu un autocar foarte ok adica confortabil (la vama se sta aprox. o jumatate de ora dar nu este o regula - poate fi mai mult sau mai putin). In Cernauti functioneaza perfect Bolt iar o cursa de 10-12 minute nu depaseste 10 Lei (media e undeva la 8-9 Lei). La toate bancomatele este prezenta o taxa de ATM de 50 UAH adica vreo 1.2 Euro asadar e bine sa scoateti minim 2000 UAH. La unele case de schimb puteti sa schimbati si Lei in Grivne dar cursul nu e atat de bun asadar mai bine schimbati Euro ori Dolari in Grivne.

Attached Files


Edited by rz, 03 January 2024 - 22:20.


#75
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cernauti seara.
Am observat ca sunt mai multe bombonerii si am aflat ca este ceva specific in Ucraina - butoaie pline ochi cu... bomboane!
Pana la miezul noptii nu sunt restrictii de circulatie pentru oameni... dupa miezul noptii, daca ai o urgenta ori mergi la gara/autogara este posibil sa te opreasca patrula pentru legitimare (sunt doar patrule de Politie, inarmate)

Attached Files


Edited by rz, 04 January 2024 - 13:11.


#76
gabriel17

gabriel17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 18.12.2005

View Postrz, on 03 ianuarie 2024 - 22:59, said:

Cernauti seara.
Am observat ca sunt mai multe bombonerii si am aflat ca este ceva specific in Ucraina - butoaie pline ochi cu... bomboane!

Nu ai spus nimic daca ai platit "traditia" la vama.

#77
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Am fost pe stil calatorit-aventura, doar cu rucsac in spate deci am calatorit cu: autocare, autobuze, trenuri si alte mijloace de transport in comun (foarte mult cu Bolt, in oras).
A fost Politie imediat dupa vama si a cerut actele transportatorului practic atat... nu cred ca risca transportatorii sa nu aiba totul in regula (stationarea/verificarea a fost de aprox. un sfert de ora). La iesire din Ucraina, aproape de vama, nu a mai fost Poilitie ci doar un control mai strict la granita (inclusiv cu caini cautatori de droguri).
Si apropo de calatorit cu trenul... Gara din Cernauti arata intr-un mare fel iar transportul pe calea ferata este foarte ieftin (aprox. 3 ore de mers cu trenul a costat doar 17-18 Lei) si la fel cartela SIM cu internet 4G nelimitat, care a costat aprox. 18 Lei

Attached Files


Edited by rz, 04 January 2024 - 15:08.


#78
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cu trenul ucrainean am ajuns in orasul Ivano-Frankivsk, situat pe directia Liov (aprox. la jumatatea distantei dintre Cernauti si Liov)... un oras la fel de frumos si curat dar cu mentiunea ca aici au fost si ceva ''evenimente'' in 2022, la inceputul razboiului (inca sunt baricade langa cladirile guvernamentale). Acum este la fel de linistit si safe precum este Cernauti si am aflat ca aici s-au refugiat multi ucrainieni din Kiev si nu numai.
Las Liov, Kiev si Odesa pentru vara anului urmator deoarece imi trebuie mai mult de o saptamana de explorat!

Attached Files


Edited by rz, 04 January 2024 - 16:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate