Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ucraina

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010
Salutare. Si eu as fi interesat sa vizitez orasul Pripiat si mai am un prieten care si el vrea sa viziteze orasul. Stie cineva, este vreo agentie de turism care organizeaza o astfel de excursie? Am masina cu care sa ma deplasez dar ma gandesc ca mi-ar fi mai greu sa ma descurc pt. ca nu cunosc limba lor, mi-ar fi mai usor sa merg cu un grup organizat. Daca organizeaza cineva o astfel de excursie i-l rog sa ma contacteze la id "mariuscatalinoprescu"  Multumesc

#20
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 catalinoprescu, on 20th February 2010, 02:58, said:

Salutare. Si eu as fi interesat sa vizitez orasul Pripiat si mai am un prieten care si el vrea sa viziteze orasul. Stie cineva, este vreo agentie de turism care organizeaza o astfel de excursie? Am masina cu care sa ma deplasez dar ma gandesc ca mi-ar fi mai greu sa ma descurc pt. ca nu cunosc limba lor, mi-ar fi mai usor sa merg cu un grup organizat. Daca organizeaza cineva o astfel de excursie i-l rog sa ma contacteze la id "mariuscatalinoprescu"  Multumesc
Pripiat este in "Cernobyl Exclusion Area" si oricum nu poti sa intri cu masina personala acolo. Exista tururi organizate din Kiev pentru a vizita centrala nucleara de la Cernbal, ma interesez si revin cu amanunte. Stiu ca sunt cel putin 3 - 4 agentii care fac turism nuclear.

#21
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Ma gandesc sa merg la Kiev in Decembrie special pentru o reprezentatie speciala a musical-ului Notre Dame de Paris (cu distributia originala din 1999,asta e special si nu stiu daca o sa mai fie prea curand la Paris) dar nu m-am hotarat. Sunt in total 4 reprezentatii, 2 la Moscova si 2 la Kiev. La Kiev m-am uitat si cel mai scump bilet era ieri vreo 19 milioane dar nu asta e faza ci destinatia in sine ca iarna parca nu m-as duce pe acolo si in general nu m-am gandit sa ma duc acolo(bine,eu m-as duce acum fara sa clipesc dar nu am cu cine altcineva decat cu mama iar ea nu prea crede ca are ce sa o intereseze pe acolo in afara de musicalul asta ). In principiu as avea nevoie de niste sfaturi si date , cu ce e mai bine sa merg, cat ma costa cazarea la un hotel bun, ce as avea de vazut, cum sunt oamenii pe acolo, preturile,chestii d-astea.

#22
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
La Kiev nu o sa vezi mare lucru, au o catedrala si preturi mici la gaz (in anii 80 era gratis ). Moscova, o imensitate,iti trebuie 1 saptamana sa vezi cat de cat

#23
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 entity22, on 10th October 2010, 22:59, said:

Ma gandesc sa merg la Kiev in Decembrie special pentru o reprezentatie speciala a musical-ului Notre Dame de Paris (cu distributia originala din 1999,asta e special si nu stiu daca o sa mai fie prea curand la Paris) dar nu m-am hotarat. Sunt in total 4 reprezentatii, 2 la Moscova si 2 la Kiev. La Kiev m-am uitat si cel mai scump bilet era ieri vreo 19 milioane dar nu asta e faza ci destinatia in sine ca iarna parca nu m-as duce pe acolo si in general nu m-am gandit sa ma duc acolo(bine,eu m-as duce acum fara sa clipesc dar nu am cu cine altcineva decat cu mama iar ea nu prea crede ca are ce sa o intereseze pe acolo in afara de musicalul asta ). In principiu as avea nevoie de niste sfaturi si date , cu ce e mai bine sa merg, cat ma costa cazarea la un hotel bun, ce as avea de vazut, cum sunt oamenii pe acolo, preturile,chestii d-astea.
Iarna nu este mai frig ca la noi, dar este mult mai putin soare... Hotelurile se impart in 2 categorii: ieftine & proaste, bune & ridicol de scumpe, asa ca multa lume sta in apartamente inchiriate care sunt super, sunt centrale si semnificativ mai ieftine decat hotelurile rezonabile (ie 50 - 60 dolari un apartament).
Kievul este un oras superb, care merita vizitat... pentru destul de multe amanunte (si poze) uite-te la mine pe blog.
Ai 2 optiuni sa ajungi acolo: cu avionul (curse zilnice cu Aerosvit din Otopeni) sau cu trenul (face cam 26 ore din Bucuresti Nord).
Daca citesti povestile lui Varu de la mine de pe blog, o sa vezi ca e vital sa inveti cel putin alfabetul rusesc.

#24
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

 Imperator, on 11th October 2010, 11:45, said:

Iarna nu este mai frig ca la noi, dar este mult mai putin soare... Hotelurile se impart in 2 categorii: ieftine & proaste, bune & ridicol de scumpe, asa ca multa lume sta in apartamente inchiriate care sunt super, sunt centrale si semnificativ mai ieftine decat hotelurile rezonabile (ie 50 - 60 dolari un apartament).
  Kievul este un oras superb, care merita vizitat... pentru destul de multe amanunte (si poze) uite-te la mine pe blog.
  Ai 2 optiuni sa ajungi acolo: cu avionul (curse zilnice cu Aerosvit din Otopeni) sau cu trenul (face cam 26 ore din Bucuresti Nord).
  Daca citesti povestile lui Varu de la mine de pe blog, o sa vezi ca e vital sa inveti cel putin alfabetul rusesc.
  
  
   Multumesc pt raspuns :D !  Ma rog,mie-mi place frigul ,mama il detesta da' asta e deja alta poveste. Totusi pentru 2 sau 3 zile nu ma bag eu la apartament ,poate gasesc un hotel bun la un pret cat de cat, nu ma gandeam la nimic gen budget dar nu am nici galeti de bani de cheltuit.  O sa citesc ce ai scris pe blog, s-ar putea sa fi vazut postul ala deja recent dar nu am memorat detaliile ca nu era o destinatie sus pe lista mea . Asta cu alfabetul rusesc e mai nasol ca nu stiu chiar nimic in rusa da' pot sa mi-l notez pe ceva si niste cuvinte sa ma descurc . Pe acolo ar trebui sa stie barem cateva cuvinte in engleza oamenii,nu? Oricum eu merg mai mult dupa instinct si harta(consultata la hotel ca nu-mi place sa ma desfasor pe strada LOL)deci...   M-as duce cu trenul sa vad peisajele da' wow ,face o gramada! Aerosvit astia ce e de capul lor? Trenul asta opreste prin Cernauti sau undeva interesant unde as putea sa ma dau jos sa vad ceva cateva ore si sa iau alt tren spre Kiev ? Nasol ca n-are Tarom cursa directa ca daca avea ma duceam 100% cred

#25
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 entity22, on 11th October 2010, 13:26, said:

Multumesc pt raspuns :D !  Ma rog,mie-mi place frigul ,mama il detesta da' asta e deja alta poveste. Totusi pentru 2 sau 3 zile nu ma bag eu la apartament ,poate gasesc un hotel bun la un pret cat de cat, nu ma gandeam la nimic gen budget dar nu am nici galeti de bani de cheltuit.  O sa citesc ce ai scris pe blog, s-ar putea sa fi vazut postul ala deja recent dar nu am memorat detaliile ca nu era o destinatie sus pe lista mea . Asta cu alfabetul rusesc e mai nasol ca nu stiu chiar nimic in rusa da' pot sa mi-l notez pe ceva si niste cuvinte sa ma descurc . Pe acolo ar trebui sa stie barem cateva cuvinte in engleza oamenii,nu? Oricum eu merg mai mult dupa instinct si harta(consultata la hotel ca nu-mi place sa ma desfasor pe strada LOL)deci...   M-as duce cu trenul sa vad peisajele da' wow ,face o gramada! Aerosvit astia ce e de capul lor? Trenul asta opreste prin Cernauti sau undeva interesant unde as putea sa ma dau jos sa vad ceva cateva ore si sa iau alt tren spre Kiev ? Nasol ca n-are Tarom cursa directa ca daca avea ma duceam 100% cred
Hoteluri nu stiu ca chiar si daca stateam o noapte, tot la apartament ma bagam fiind mult mai comfortabil :) Despre Ucraina, am scris cred ca vreo 12 posturi, apasa pe tag-ul Ucraina si le vezi pe toate. Nu trebuie sa inveti niste cuvinte, ci alfabetul ... nu e dificil, sunt probabil vreo 15 litere diferite... si asa poti sa citesti orice... oricum e vital sa poti citi in metro. Cunostiintele de engleza in Ucraina, inclusiv in Kiev este limitata, e posibil sa dai peste cineva vorbind - in general in hoteluri si restaurantele de la scump in sus stie cineva... Oricum si daca mergi dupa harta, numele strazilor e scris in chirilica :)

Peisajele nu sunt mare lucru in Ucraina - camp, camp, camp cu zapada, sincer, nu pierzi nimica (vezi si relatarile lui Varu pe blog care a mers cu autobuzul de la Cernauti la Kiev)... eu baremi am mers cu trenul de noapte :) Trenul trece prin Cernauti, dar nu ai decat o ora intre trenul care vine de la Bucuresti (de fapt Sofia) si celalalt tren care merge de la Cernauti la Kiev. Poti sa stai o zi in Cernauti ca merita, hotelul Bucovina e chiar super ok.

Aerosvit e super ok, de fapt cursa de Bucuresti este operat cu avioane Dneproavia. Probabil Tarom va code-share-ui in curand cu Aerosvit, desi probabil ca Aerosvit nu are nevoie (avioanele lor sunt cam tot timpul pline pe relatia Bucuresti, de aceea au bagat zboruri zilnice ca initial aveau doar 3 pe saptamana). Oricum de vreo 2 - 3 luni incoace, Aerosvit-ul e cel mai ieftin pe relatia Beijing, Delhi si uneori Bangkok... am vazut asta-vara Beijing-ul la 350 euro (dus-intors, all taxes included), dar cred ca era pret de lansare.

#26
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Scuze pentru postul anterior, eram un pic nervos ca am stat la un hotel bun dar cu servicii de 2 bani, ma rog, acum 30 ani. Cum a zis si Imperator, camp camp, daca mergi cu trenul iti trebuie rabdare.
Da, Kiev-ul este frumos, parerea mea, ca si pentru alte orase din Rusia, este ca e foarte intins, la modul ca sunt foarte multe spatii verzi si ca sa mergi la picior, iti trebuie rabdare. Alfabetul chirilic se invata destul de usor, cred ca e necesar sa-l stii cat de cat, eventual si numerale, la hotel tin minte ca un amic de-al meu avea camera 40 si cerea de la receptionera numarul de camera "vostok". Ca sa continui, am fost in Kiev in 1981 asa ca ce iti spun se refera la acea perioada. Preturi ok, se fura in alimentare, magazine, transport in comun la greu, in autobuze bagai intr-o cutiuta cat aveai, o rubla, etc. si iti scoteai biletul ca hartia igienica, adica era un sul de bilete si iti scoteai cate bilete vroiai. Baietasii urcau in autobuz, se puneau cu curul pe rola de bilete si trageau pe la spate cate bilete vroiau. Femeile sunt superbe in Kiev, ca si in Rusia.
Eu ti-am spus din prisma anilor 80, era comunism, securist in grupul de turism, NKVD pe alaturi, dar a fost ultra.
Kiev-ul e frumos, dar Moscova e bijuterie, statiii de metrou galerii de arta, Piata Rosie, Mausoleul Lenin, schimbarea garzii la mausoleu, Kremlin-ul, turnul Spaski, magazinul Lumea Copiilor "Detskii Mir"" asa cred ca se pronunta unde gaseai absolut orice pt copii.

#27
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Inginerul, on 12th October 2010, 06:39, said:

Scuze pentru postul anterior, eram un pic nervos ca am stat la un hotel bun dar cu servicii de 2 bani, ma rog, acum 30 ani. Cum a zis si Imperator, camp camp, daca mergi cu trenul iti trebuie rabdare.
Da, Kiev-ul este frumos, parerea mea, ca si pentru alte orase din Rusia, este ca e foarte intins, la modul ca sunt foarte multe spatii verzi si ca sa mergi la picior, iti trebuie rabdare. Alfabetul chirilic se invata destul de usor, cred ca e necesar sa-l stii cat de cat, eventual si numerale, la hotel tin minte ca un amic de-al meu avea camera 40 si cerea de la receptionera numarul de camera "vostok". Ca sa continui, am fost in Kiev in 1981 asa ca ce iti spun se refera la acea perioada. Preturi ok, se fura in alimentare, magazine, transport in comun la greu, in autobuze bagai intr-o cutiuta cat aveai, o rubla, etc. si iti scoteai biletul ca hartia igienica, adica era un sul de bilete si iti scoteai cate bilete vroiai. Baietasii urcau in autobuz, se puneau cu curul pe rola de bilete si trageau pe la spate cate bilete vroiau. Femeile sunt superbe in Kiev, ca si in Rusia.
Eu ti-am spus din prisma anilor 80, era comunism, securist in grupul de turism, NKVD pe alaturi, dar a fost ultra.
Kiev-ul e frumos, dar Moscova e bijuterie, statiii de metrou galerii de arta, Piata Rosie, Mausoleul Lenin, schimbarea garzii la mausoleu, Kremlin-ul, turnul Spaski, magazinul Lumea Copiilor "Detskii Mir"" asa cred ca se pronunta unde gaseai absolut orice pt copii.
He, he, inginere, multe s-au schimbat de atunci... Kievul nu mai e Rusia, s-au construit biserici vechi de sute de ani, nu se mai dau bilete in autobuz ci ii palmezi niste hrivne la sofer (mai ales in cazul maxi-taxi-urilor cunoscute si sub numele universal de mashrutka), standardul la femei a ramas insa acelasi.

#28
pr3da

pr3da

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.10.2005
Salut,

Vreau sa organizez o vacanta de revelion in zona Bukovel, dar din nefericire  nu am gasit prea multe informatii legate de cazare (foarte multi nu au adrese de mail), iar unde am reusit sa-i contactez pe proprierari mi-au spus ca nu mai au locuri.
Daca ati fost in zona sau aveti informatii dati-mi va rog o mana de ajutor, eventual alte statiuni in zona montana. M-ar interesa in mod special Yaremche.

O zi buna.

Edited by pr3da, 24 October 2010 - 21:02.


#29
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

 Inginerul, on 12th October 2010, 05:39, said:

[...] la hotel tin minte ca un amic de-al meu avea camera 40 si cerea de la receptionera numarul de camera "vostok".

Cred că vroiai să spui "sorok" ("сорок" cu caractere chirilice), care înseamnă într-adevăr 40. "Vostok" (восток) e unul dintre punctele cardinale (Estul).

Câteva poze din vacanța mea de luna trecută la Lvov. Un oraș chiar superb.

Edited by peterbald, 29 November 2010 - 22:14.


#30
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

 pr3da, on 24th October 2010, 21:01, said:

Vreau sa organizez o vacanta de revelion in zona Bukovel, dar din nefericire  nu am gasit prea multe informatii legate de cazare (foarte multi nu au adrese de mail), iar unde am reusit sa-i contactez pe proprierari mi-au spus ca nu mai au locuri.

Încearcă să faci rezervările pe siteul acesta: http://reserve.bukovel.info/
Sus, în partea dreaptă, ai "Оберіть мову". Dai click acolo și selectezi limba engleză.

#31
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Salutare.
La anul vreau sa dau o fuga de cateva zile prin zona Cernautiului, la niste rude ale sotiei. Vom merge cu  masina personala. Acuma nu stiu cum e cu traversarea granitei, o sa am probleme cu vamesii ucrainieni? O sa ma verifice prin masina? Cauta nod in papura?
Iar dupa ce trec de granita, cum sunt politistii rutieri ucrainieni? Stau prin tufisuri ca amicii lor bulgari, sa te prinda cu ocaua mica?
Daca e sa am probleme cu vreunul din cei enumerati mai sus, cam cat e spaga? Lei, HR, euro?

Multumesc.

#32
horiamak

horiamak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.12.2005
Salut. Am fost in octombrie cu masina la Cernauti, Hotin si Kamenets Podilski.

Poti merge linistit:
-vama se trece relativ repede, desi se vede ca e inca comunista... Nu ne-au controlat la bagaje. Sa aveti pasapoarte si cartea verde a masinii.
-pana in centrul Cernautiului ai efectiv o linie dreapta, cu trecere prin sate si limite de viteza; Respcta-le pe toate, mai ales ca distanta nu e mare (vreo 40-50 km de la vama la Cernauti). Politie este si imediat dupa vama, si in sate.
- colegul cu care am fost a luat o amenda de circulatie, dar pentru caa intrat pe sens interzis (i s-a zis de un politai care putsea a bautura - 20 euro fara chitanta sau 35 cu chitanta, evident ca a ales prima varianta;)
- preturi mici si produse bune in supermarket, peste mult bun si ieftin, icre etc.
- drumul si orasul sunt safe, noi ne-am plimbat si aproape de mizeul noptii fara nicio problema
- si ultimul "sfat" - Cernauti este foarte frumos, merita vizitat din plin:)  

Drum bun

#33
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Multumesc pentru feedback. Este in ordine atunci. Stau linistit.
Cum stau ei cu indicatoarele, cu marcajele?
Unde e mai avantajos sa schimb banii? La noi, la ei? Si daca la ei, la banci sau la exchange-uri?

Edited by emilacke, 11 January 2011 - 17:40.


#34
horiamak

horiamak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.12.2005
Schimba bani la ei, la exchange este suficient de bien si sigur.

Marcajele sunt bune, semne sunt (daca stii alfabetul rusesc e si mai bine, desi unele semne langa vama sunt si in latina), strazile in Cernauti sunt mai proaste ca la noi. Insa te descurci, nu ti se va parea ca ai iesit din civilizatie, e un loc frumos si linistit.

#35
emilacke

emilacke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 05.09.2008
Multumesc pt raspuns!
O sa iti urmez sfaturile.
Numai bine.

#36
yasmin0

yasmin0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.08.2009
servus,
Ma gandesc la o calatore in aceasta vara spre Crimeea(Sevastopol sau Yalta).
Tot caut variante de a ajunge acolo.
Daca ati trait aceasta experienta si ma puteti ajuta ar fi minunat. as prefera plecare din Cluj sau Targul Mures(in caz de mers cu avionul) sau Budapesta. Nu ma sperie nici daca ar trebui sa calatoresc cu trenul. Citeam ieri  pe un alt subiect ca din Sighet se trece un pod pe jos ,apoi se  ia un tren; in fine orice e sigur si ieftin.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate