Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Ucraina

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
Salutare...doar ce m-am intors din Cracovia, Polonia si planuiesc pentru luna august-septembrie o calatorie de 2-3 zile la vecinii nostri de la nord...Ucraina
Mai exact la Kiev...mijloc de transport, bineinteles, trenul...34 ore de mers, un bilet de tren undeva pe la 44 euro fara rezervari...cine a fost si poate sa-mi dea niste detalii cu privire la viatza de zi cu zi de acolo?doresc sa-mi fac un plan, sa aflu cam cati bani mi-ar trebui pentru aceste doua zile...daca a fost cineva si poate sa ma ajute...

#2
vali692001

vali692001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 08.09.2005

 ghioane007, on May 24 2009, 11:30, said:

Salutare...doar ce m-am intors din Cracovia, Polonia si planuiesc pentru luna august-septembrie o calatorie de 2-3 zile la vecinii nostri de la nord...Ucraina
Mai exact la Kiev...mijloc de transport, bineinteles, trenul...34 ore de mers, un bilet de tren undeva pe la 44 euro fara rezervari...cine a fost si poate sa-mi dea niste detalii cu privire la viatza de zi cu zi de acolo?doresc sa-mi fac un plan, sa aflu cam cati bani mi-ar trebui pentru aceste doua zile...daca a fost cineva si poate sa ma ajute...
Salut, eu am fost in 2007 la Kiev, dar cu masina personala. Pe atunci era cu viza.... Am petrecut ceva timp la coada la consulat, dar ma rog, a trecut.
Despre cazare nu stiu ce sa-ti spun pt ca am stat la cineva, dar oricum viata era mai ieftina decat la noi. Metroul, de exemplu era cam echivalentul a 0,25 lei si circula cam la interval de max 3-4 min. Cumparaturile le faceam din Metro. In rest, ai ce vizita : foarte multe manastiri (sa nu ratezi Lavra si pesterile de acolo), centrul orasului, (care in week-end se inchide circulatiei auto si devine un imens loc de pelerinaj cu scene amenajate in aer liber, spectacole, terase etc) magazinele din centru aflate sub pamant, muzeul satului (dar aici trebuie sa pierzi o zi intreaga). Exista un parc foarte mare, pe langa manastirea Lavra, unde este expusa tehnica de lupta din razboi si o statuie impunatoare (Mama Ukraina). Am fost acolo intr-o duminica si nu aveai loc sa te misti. Toata lumea se plimba... Plus ca in pesterile de la Lavra nu am putut intra duminica din cauza multimii si am revenit intr-o alta zi, dupa-amiaza.  Atentie ca la vizitarea manastirilor, doamnele trebuie sa aiba capul acoperit iar barbatii tinuta decenta, nu pantaloni scurti.
Dar, ti-am spus, eu am fost in 2007.
Distractie placuta !

#3
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
mersi de sfaturi...ma tenteaza o vizita la Cernobil si Prypiat...insa din ce am vazut, se merge cu ghid si mai trebuie sa treci si prin nu stiu cate checkpoint-uri...si e destul de scump...

#4
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
si eu vreau sa merg o data in viata la Cernobil si Prypiat,m-a fascinat locul ala din copilarie,am vazut sute de poze,filmulete,etc. Am inteles ca sunt 2 checkpoint-uri in care te controleaza de radiatii ,te baga la un aparat d-asta de masoara ,de obicei nu-s probleme ca te duce ghidul in general pe unde e radiatia mai mica (sunt locuri in Prypiat unde la distanta de cateva zeci de metri sunt diferente mari ) si daca nu atingi ce nu trebuie e bine. Am citit o gramada de povesti ,mai ales ale turistilor de prin America si e chiar interesant.

#5
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
ma fascineaza locurile ce nu trebuie uitate datorita faptelor ce s-au intamplat acolo...asa cum sunt de parere ca Auschwitz-ul trebuie vizitat macar o data in viata, tot asa si Cernobil-ul si Prypiat-ul le consider un "must"...

#6
Deeia

Deeia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2008
exista curse www.carpatair.ro Timisoara - Lviv. a mers cineva cu ele?

#7
ilucian

ilucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.05.2009
Salutare,
am fost in ucraina in aceasta saptamana (delegatie) in Cernauti. pot sa spun ca am fost placut impresionat de oameni si de oras.
am trecut relativ repede prin vama Ucrainiana (1/2H) doar cu pasaportul fara viza insa trebuie sa le spui unde te duci. Oricum au verificat mai mult masina decat pe noi. Vamesii cunosc lb. romana insa la inceput va vorbesc in ucrainiana. Atentie nu le spuneti ca sunt frati cu rusii fiindca nu-i suporta. Ei considera ca sunt mai aproape de Europa decat de Rusia. Oricum fata de rusi sunt super.
In Cernauti viata este asemanatoare cu viata dintr-un oras gen Ploiesti Brasov, Sibiu. Este un mic centru universitar cu cladiri ce s-a incercat sa fie conservate. Cladirea Universitatii din Cernauti are aprox 200 ani si arata excelent (vezi poza). Preturile sunt mai mici decat in Romania. Pt. o camera single la hotel Bucovina 4* in centrul orasului am platit 26 euro cu mic dejun. O bere locala la restaurant este in jur de 0,8euro.
Am uitat sa va spun ca drumul pana in Suceava a fost foarte bun, soseaua excelenta, Din Bucuresti pana in Vama ( care este la 50 km de Suceava) am facut 7 H fara sa exagerez cu viteza. Din vama pana in Cernauti mai sunt inca 50 Km . Acet drum nu este tocmai cel mai bun dar este liber. De fapt soselele sunt destul de proaste in Cernauti si in imprejurimi.
In concluzie pot sa spun ca Ucraina  a fost o experienta placuta cel putin in comparatie cu Moscova, pe care am vizitat-o in aprilie.

Attached Files



#8
Titus 1904

Titus 1904

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.01.2007
Pentru cei cu Cernobil-ul , poate nu stiati de site-ul(blogul) acesta .
Mie unuia mi-a placut .

#9
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Si eu am fost intr-o scurta vizita pana la Munkacevo, am ramas impresionat... ma asteptam sa gasesc un peisaj dezolant asemantor cu cel din epoca de aur, in schimb am dat de-o curatenie de invidiat si drumuri acceptabile. Cateva poze:

Poate ne strangem cativa si organizam o exursie pana la Prypiat. Trecerea p-aici prin Sighet se face destul de repede, cam intr-o jumate de ora, bineinteles cu spaga de rigoare de 1 leu/persoana, iar pana la Prypiat is vreo 780 km, deci s-ar putea face intr-o zi. Mai trebuie sa gasim cazare si un vorbitor de urcranieana... da' iau eu lagatura cu un fost coleg care-i vorbitor nativ de ucraineana si poate ar fi interesat de excursia asta.

Attached Files


Edited by Berti, 31 May 2009 - 21:58.


#10
ariadnagia2703

ariadnagia2703

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2009
Buna !

Voi merge  vara acesta (12-19 iulie) in practica cu cei de la master in Ucraina, mai exact in Peninsula Krimeea. As dori sa stiu cam cati bani mi-ar trebui zilnic si cam care sunt preturile la haine, suveniruri ? Eu ma gandeam la circa 700 ron, adica vreo 1800 de uah. Poate ma ajuta cineva...
Mersi anticipat !

#11
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

 Berti, on 31st May 2009, 22:57, said:

Poate ne strangem cativa si organizam o exursie pana la Prypiat. Trecerea p-aici prin Sighet se face destul de repede, cam intr-o jumate de ora, bineinteles cu spaga de rigoare de 1 leu/persoana, iar pana la Prypiat is vreo 780 km, deci s-ar putea face intr-o zi. Mai trebuie sa gasim cazare si un vorbitor de urcranieana... da' iau eu lagatura cu un fost coleg care-i vorbitor nativ de ucraineana si poate ar fi interesat de excursia asta.


Frumoase poze,interesant !

Cred ca pt a intra in zona de excludere trebuie permis special . Stiu ca parca sunt niste excursii de o zi organizate din Kiev,am mai citit povesti ale unora care parca asa au fost. Plus ca trebuie neaparat un aparat de masurat radiatia pt ca pot sa fie diferente foarte mari de la un metru la altul. Oricum,ar fi o experienta mai mult decat interesanta

#12
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006

 ghioane007, on 24th May 2009, 11:30, said:

Salutare...doar ce m-am intors din Cracovia, Polonia si planuiesc pentru luna august-septembrie o calatorie de 2-3 zile la vecinii nostri de la nord...Ucraina
Mai exact la Kiev...mijloc de transport, bineinteles, trenul...34 ore de mers, un bilet de tren undeva pe la 44 euro fara rezervari...cine a fost si poate sa-mi dea niste detalii cu privire la viatza de zi cu zi de acolo?doresc sa-mi fac un plan, sa aflu cam cati bani mi-ar trebui pentru aceste doua zile...daca a fost cineva si poate sa ma ajute...

Am fost acum o luna de zile la Kiev. Orasul este plin de verdeata , aer curat si ucrainience frumoase. Eu unul am ramas masca la ce preturi am vazut acolo la mancare. Carnea si mezelurile la ei este incredibil de ieftina. Chiar langa gara este o piata (un fel de targ) si chiar nu imi venea sa cred ce preturi mici aveau. Crezand ca nu inteleg bine pretul am asteptat ca oameni sa cumpere si urmaream ce rest primeau pentru ca la un moment dat ma gandeam ca pretul este pe 100 de grame. Ca exemplu iti pot spune ca o ruda de salam si o bucata mare de kaiser erau undeva pe la 9-10 lei.
Eu am fost cu trenul spre Rusia si am avut ocazia sa fac cate doua popasuri de 5 ore in Kiev in care am apucat sa vad centrul orasului si cateva biserici. Mi-as dori sa ma reintorc la Kiev si in Rusia la St Petesburg in special.
Multa bafta !

#13
ileanaxperta

ileanaxperta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2008
:rolleyes: Tocmai ne-am intors dintr-o mini-vacanta  minunata si interesanta din Odessa, Ucraina. Totul a fost la superlativ, mai putin statul de mai mult de 3 ore in vamile din Rep. Moldova si Ucraina si la dus si la intors. Vamesii sunt cam scortosi, ca sa folosesc un termen mai putin dur...Dar nu mai comentez...
Am fost cazate la hotelul Chernoye More New 4 *, care inseamna Marea Neagra. Acesta este modern si frumos, dar mai ales curat si foarte primitor, de la intrare pana la personalul care ne-a zambit de cate ori ne vedeam cu ei, fie cei de la receptie, fie cei de la restaurant. Hotelul face parte din lantul hotelier “Chernoye More”  si a fost  deschis recent, in 2006. Este unul dintre cele mai bune hoteluri din Odessa, datorita pozitiei sale centrale si a serviciilor ireprosabile. Hotelul este plasat la etajele 7, 8 si 9  ale unui mall ultramodern.  Camerele sunt spatioase, au AC, minibar, TV satelit si o baie incapatoare cu cada, uscator de par si o ambianta  relaxanta datorita gresiei si faiantei in tonuri calde si a accesoriilor de baie de bun gust. Clientii au acces la centrul de fitness, solariu, centrul de frumusete si hotelul mai dispune si de un business centre, restaurant european si un bar. Parcarea este pazita. S-a facut curatenie, s-a dus gunoiul si s-au schimbat prosoapele in fiecare zi. Noi am avut doar micul dejun, care s-a dovedit in fiecare dimineata proaspat si variat, cu sortimente diferite de paine, mezeluri, cascaval, oua, cremwursti, clatite cu diferite umpluturi, iaurturi, fructe, cereale, sucuri naturale, ceai, cafea, apa, deci cam tot ce-ti doresti pt. un mic dejun copios si gustos.
Despre Odessa ce pot sa spun? Numai vorbe frumoase. Orasul este incantator, situat in partea de nord-vest a Marii Negre si resedinta regiunii Odessa. Este unul dintre cele mai importante din Ucraina. Este un important centru comercial, turistic, industrial si cultural. A fost fondat acum doua secole, devenind, la numai o suta de ani de la intemeiere, al treilea mare centru al Imperiului rus, dupa Sankt-Petersburg si Moscova. Si aceasta, datorita statutului special de Porto franco (port liber), care i-a fost atribuit orasului de catre Tarina Ecaterina cea Mare. In timpul  perioadei comuniste, Odessa a fost cel mai important port comercial din URSS. Are o populatie de aprox. 1 milion si ceva de oameni. Acum este tot mai vizitat de turisti veniti din toate colturile lumii.
Orasul este usor de strabatut datorita bulevardelor sale largi, generoase, multe dintre ele fiind pe sens unic, ceea ce faciliteaza foarte mult fluidizarea traficului. Strazile sunt dispuse ca o tabla de sah, fiind paralele si perpendiculare unele pe altele. Bulevardele si strazile sunt “strajuite” de o parte si de alta de copaci stufosi, “bine crescuti”, care fac umbra mai toata ziua, racorind si dand tot timpul un aer proaspat. Deci este o placere sa te plimbi pe faimoasele bulevarde Primorsky, Richelievskaya, Panteleymonivskaya si pe pietonala Deribasovskaya. Toate sunt animate, cu nenumarate restaurante cu specific culinar diferit (ucrainean, unde am mancat si noi, foarte bine si relativ ieftin, gruzin, indian, japonez, chinez, etc), cu cafenele si pub-uri foarte chic, magazine, malluri ultramoderne (Europa, Athena si altele), cu monumente istorice, muzee, teatrul de opera si balet, o adevarata bijuterie arhitecturala, Palatul Vorontov, Primaria, cu statuia lui Puskin stand cu spatele la cladire, sfidand-o parca, multe alte cladiri cu o arhitectura minunata (vezi Pasajul si nu numai), teatrul de revista, teatrul rus de drama, gara feroviara, la fel superba atat pe dinafara cat si pe dinauntru, cu un candelabru imens ornat cu aur, atarnand  sub cupola  ce troneaza peste toata cladirea, catedrala ortodoxa, sinagoga, moscheea, multe hoteluri care, cel putin pe dinafara arata f.bine, blocuri de locuinte cu o arhitectura moderna, dar si cu cluburi de noapte renumite (Ibiza, Euspamfm Club, YO Club, Vis-a-Vis, etc).  Un punct important de atractie turistica il constituie celebrele Trepte Potemkin, care si-au luat numele dupa celebrul film mut sovietic “Crucisatorul Potemkin”, unde pe aceste trepte a fost masacrat un grup de civili de catre trupele tariste. Aceste trepte vazute de sus, iti dau iluzia optica, prin faptul ca nu se vede de sus decat prima treapta din fiecare grup, aceste trepte fiind in nr. total de192. Dupa ce le cobori, poti urca fie tot pe trepte, fie, free, cu funicularul. Treptele coboara spre port, unde sunt intampinate de Terminalul de pasageri, o gara navala ultramoderna. Tot aici gasim si grandiosul Hotel Odessa 4*, realizat pe o fasie de pamant care a fost “implantata” in mare, aici  peisajul de dinainte fiind doar marea. S-a adus pamant, nisip, s-a muncit pe branci si s-a construit un complex super modern, care cuprinde hotelul si gara maritima. Sa intrati aici si veti fi surprinsi placut de curatenia si ordinea din salile de asteptare ale pasagerilor. In fata terminalului se afla in bronz “Copilul de Aur”, o opera sculpturala futurista. Odessa are si parcuri de o frumusete rara, cu pomi desi, care pastreaza si acum, in octombrie verdele verii sau galbenul-ruginiu, specific toamnei, flori multe si multicolore si, cel mai important, foarte curate. Orasul are si doua plaje importante: Arkadia, destul de lata si cu intrare lina in mare si cu un parc de distractie cu cinema 4D si plaja Lanjeron, facuta de om si unde se afla si Delfinariul Nemo, cel mai mare din estul Europei. Am fost intr-o  seara la un spectacol unde ramai profund impresionat de frumusetea, dificultatea numerelor prezentate, ca sa nu mai zic de finalul cu delfini care a facut toti banii. La sfarsit, am facut si o poza cu delfinii pt. numai 50 hryvne (Hr). Aceasta este moneda ucraineana si este ca paritate euro/HR: 1 euro este aprox. 12,30 Hr. Mancarea, bautura si tigarile sunt foarte ieftine in comparatie cu tara noastra. Un ex: un pachet de tigari este aprox. 6-8 HR. Cel mai scump este More, de 10 Hr. Si 1 kg de banane este 5 Hr. Deci faceti socoteala cat este in lei...un fleac. In schimb, imbracamintea si incaltamaintea, mai ales cea din malluri si cea de firma este foarte scumpa. Dar sunt Pribozuri (bazare) de unde pot lua ceva amintiri si cei cu buzunarele mai subtiri. Chiar de o parte si de alta a hotelului unde am stat noi, este un priboz foarte mare cu de toate, de la peste, carne de toate felurile, legume, fructe, etc, pana la haine, incaltaminte, perne, ...de toate pt. toti, o mare bogatie de sortimente de bomboane si prajituri foarte bune si proaspete. Si foarte ieftine.  Sa nu uit de papusile specifice zonei, renumite Matrioska, de diferite marimi si modele care mai de care mai incantatoare.
Cam aceasta este Odessa vazuta prin ochii unei turiste venite pt. prima oara pe aceste meleaguri ucrainiene. O Odessa incantatoare, cu multe locuri minunate si interesante de vizitat si cu multe amintiri si poze frumoase...Cum voi mai avea putin timp, voi posta cateva foto....

#14
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
ieri am fost la o manastire in tara,iar calugarita mi-a povestit de 2 locuri sfinte in ucraina de unde a adus icoane si moastele unor sfinti,iar mortii sunt sfinti(ceva de genul acesta a spus ,adica nu au putrezit),dar nu am retinut denumirile localitatilor
stie cineva despre ce localitati e vorba?

#15
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
sa fie vorba despre manastirea Pecherska Lavra din Kiev?

#16
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 ghioane007, on 19th February 2010, 09:59, said:

sa fie vorba despre manastirea Pecherska Lavra din Kiev?
Si eu banuiesc ca e vorba de Pecherska Lavra in Kiev

#17
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Imperator, cum este vremea la Kiev, ca la Buc. sunt bolnav dupa atata zapada si vreme inchisa ?

#18
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 metalactual, on 19th February 2010, 12:20, said:

Imperator, cum este vremea la Kiev, ca la Buc. sunt bolnav dupa atata zapada si vreme inchisa ?
La fel si aici, nor, frig, ieri a nins, in jur de zero grade... Nu am mai vazut soarele de la Cairo... Si ma rog, din avion cand eram la 10.000 metri :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate