Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

cum sa va feriti sa fiti inselati la achizitionarea unui apartament intr-un complex rezidential

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
imobiliare

imobiliare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2012
Criss007, ne poti prezenta , te rog aici ce scrie in hartia de la banca prin care aceasta isi ridica ipoteca in momentul in care ai dat banii la notar dezvoltatorului si ai semnat contractul de vz-c?

#20
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008
http://www.iasiplus.... romanilor.html

Inca+o+teapa+imobiliara+data+romanilor

#21
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
noutati?

#22
dandudas

dandudas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.12.2012
Suntem in 2013 si presupun ca s-a strans o multime de experienta.
Cum sa ma feresc sa nu fiu tras in teapa, daca vreau sa cumpar un apartament in rate direct de la dezvoltator?
Multumesc

#23
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Avocat clar, care sa inteleaga contractul!
Nu mai merge pe incredere.
Imi aduc aminte ca dadusem 105% din valoarea apartamentului, cash, doar cu o chitanta de mana si un antecontract, alaturi la Hydra residence si cand incepuse
sa se imputa treaba in constructii iar blocul nu era gata, deja ma gandeam la ce-i mai rau. Noroc ca turcu a fost de treaba, a grabit semnarea contractelor ca sa nu mai platim niste % impozite/taxe aiurea la stat, nu avea clauze nasoale in contract, basca mi-a recalculat si restituit din banii ce i-am dat in plus, pt ca am renuntat la finisajele lui. Cand ma gandesc ce inconstient am fost....
Prima oara era sa o mierlesc cu Planorama dar nu stiu ce m-a impiedicat si n-am mai luat acolo. A doua oara era sa pun botu la Sigma residence dar aici s-a spart balonul inainte sa se umfle. Astazi n-as mai cumpara nimic la faza de proiect. Inainte era faza cu, platesti 90% iti dam discount 10%, platesti in rate - ciuciu discount. Erau ceva bani daca iti faceai calculele. Si riscul era pe masura.
Si daca iti iei un apartament terminat, intr-un ansamblu nou, intreaba vecinii cum stau lucrurile, consulta autorizatia de construire/cartea tehnica a imobilului (in cazul in care exista) sa nu te trezesti ca te-ai mutat intr-un bloc de 10 etaje cu fundatie cat pentru 2 sau alte probleme de structura si vicii ascunse.
Intre timp am vandut la Hydra si mi-am facut casa ca sa nu mai aud de sume exorbitante cu administrarea complexului, paza, dat in judecata dezvoltator, fond de sechestru/reparatii/rulment, salarii comitet etc!
Cel mai bun lucru facut, e cel facut de mana ta! Atat constructia cat si administrarea. Nu-ti mai faci griji de intretinere, restantierei, ca iti cade tavanul in cap, ca se sparge vreo teava, ca nu se mai inchid geamurile sau ca tre sa platesti tu pentru asfaltarea spatiului dintre blocuri pt ca cimentul turnat initial s-a dus.

Edited by Meister, 28 January 2013 - 12:17.


#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am cumparat de la turc la ansamblul Jupiter, in Berceni, era doar o groapa cand am data avansul in anii 2006-2007 parca
s-a tinut de treaba relativ ok, cu o intaziere de ~2 luni care, sa zicem, a fost scuzabila (o iarna foarte grea, a fost sistata lucrarea cateva saptamani si modificari aduse parapetului de la balcoane - initial era doar un zid de bca subtire, dar se pare ca a cazut cineva cand s-a rupt acest parapet la un balcon si apoi le-au refacut pe toate cu margini de beton armat si doar umplutura de bca)

un aspect negativ: suprafata totala apartamentului era mai mica decat cea din cadastru; practic fiecare latura a camerelor era mai mica cu 5-6 cm decat valoarea din cadastru - au motivat placarea cu rigips..
rau de cei care au comandat mobila dupa dimensiunile din cadastru si au constatat ca nu incape dulapul intre pereti :)

#25
A_Luna

A_Luna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.07.2011
Mai sunt noutati pentru acest subiect? In special pentru ansamblurile rezidentiale construite din ianuarie 2013 pana in prezent?

#26
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 05.11.2009
Si eu m-am interesat de un apartament pe str. Veronica Micle in Bucuresti. Dezvoltatorul este "rrom", blocul este la gri. Am primit un plan facut "pe genunchi" ceea ce pentru 2013 cand exista atatea programe pe calculator pentru proiectare mi se pare cam ciudat.Aparent, mi se pare ok, atata timp cat vad ca stalpii si grinzile sunt ok, peretii interiori sunt din caramida si impartirea este una clasica (bucataria inchisa, zona de odihna bine izolata de zona de zi..etc). Nasol este ca am aflat ca astia in betoane pun pet-uri ca sa mai economiseasca material. Ma gandesc ca totusi un pet sub greutatea betonului nu ramane umflat...nici nu stiu ce sa spun.
Oricum multumesc celor care au postat pentru ca am mai invatat cate ceva.

#27
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007

 iogamac, on 07 ianuarie 2014 - 01:32, said:

Si eu m-am interesat de un apartament pe str. Veronica Micle in Bucuresti. Dezvoltatorul este "rrom", blocul este la gri. Am primit un plan facut "pe genunchi" ceea ce pentru 2013 cand exista atatea programe pe calculator pentru proiectare mi se pare cam ciudat.Aparent, mi se pare ok, atata timp cat vad ca stalpii si grinzile sunt ok, peretii interiori sunt din caramida si impartirea este una clasica (bucataria inchisa, zona de odihna bine izolata de zona de zi..etc). Nasol este ca am aflat ca astia in betoane pun pet-uri ca sa mai economiseasca material. Ma gandesc ca totusi un pet sub greutatea betonului nu ramane umflat...nici nu stiu ce sa spun.
Oricum multumesc celor care au postat pentru ca am mai invatat cate ceva.

iogamac, care era blocul? cel de la intrare de pe Cuza?

#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005

 iogamac, on 07 ianuarie 2014 - 01:32, said:

Am primit un plan facut "pe genunchi" ceea ce pentru 2013 cand exista atatea programe pe calculator pentru proiectare mi se pare cam ciudat.
Primul semn de alarmă...

 iogamac, on 07 ianuarie 2014 - 01:32, said:

Aparent, mi se pare ok, atata timp cat vad ca stalpii si grinzile sunt ok,
După cum ați formulat fraza nu sînteți inginer de structuri. Arătați planul ăla unui inginer care să vă dea o părere. Mai mult de atît nu veți obține fără proiectul de rezistență.

 iogamac, on 07 ianuarie 2014 - 01:32, said:

peretii interiori sunt din caramida
Asta nu spune nimic despre rezistența clădirii sau calitatea execuției.

 iogamac, on 07 ianuarie 2014 - 01:32, said:

Nasol este ca am aflat ca astia in betoane pun pet-uri ca sa mai economiseasca material. Ma gandesc ca totusi un pet sub greutatea betonului nu ramane umflat
Chiar dacă nu rămîne umflat tot e un corp străin care va împiedica betonul să funcționeze corect.

Sugerez să mai căutați nițel pe internet păreri și pățanii cu astfel de "dezvoltatori". Aia cu PET-ul e una dar circulă povești mai grave de atît. De exemplu cea cu armătura din fundații - se pune tot ce trebuie, vine inspectorul, vede, semnează, pleacă, după care armatura e scoasă și se toarnă betonul. Prinde ursul, rupe-i coada...
După 25 de ani de capitalism original am așa o impresie că următorul cutremur serios va dărîma juma' din construcțiile post '90. Și o grămadă de lume ar trebui să se roage să nu se rupă conductele de gaze că prin Pipera (de exemplu, dar nu numai) sînt "străzi" de 3 m pe care pompierii nu au cum să intre iar casele sînt la 2 m una de alta...

#29
vvarlam

vvarlam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2007
ATENTIE . Am castigat un proces cu ei, dar si-au bagat prima firma in faliment Pyf imob se numea, si am ramas cu o hotarare imposibil de executat deoarece nu au patrimoniu. Administratorii George Dimitriu si Mariana Albu-sotia sa, au fost iertati de datorii de 100.000 lei noi catre Anaf, asta va pune pe ganduri cam in ce cercuri se invirt, si daca veti avea vreodata o problema cu ei nu veti recupera nimic, fiti siguri. Verificati pe portalul instantelor de judecata, in Bucuresti. In combinatie cu constructorul de la rin negoita psd -confort park-faceau revanzari de antecontracte de vanzare cumparare cu 4000 euro bucata. Mie mi-au luat un loc de parcare. Cititi aici http://forum.softped...rs/page__st__36
Acum vand flamingo residence 2 si sunt Pyf Real Estate srl

Edited by vvarlam, 28 October 2014 - 11:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate