Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Merita o casa pe un singur nivel?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
internego

internego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.01.2009
Attached File  PLAN.rar   4.4K   383 downloads

Am un teren de 15 x 50 m (750mp) pe care pana acujm am vrut sa construiesc o casa cu parter + mansarda, insa acum, dupa ce am vazut un plan la un prieten pentru o casa pe un nivel m-am gandit si eu la o asemenea solutie. Eu toata viata am stat, si stau, intr-un apartament. La ce nevoie sa imi mai fac si scari prin casa?

Nu mai bine raman la o constructie de 10x13 m, pe un singur nivel? Nici nu vreau sa ies in evidenta, nici nu vreau ceva mare. Oare o astfel de solutie e mai buna decat o casa cu mansarda?

Anexat am pus un fisier cu 5 solutii de pozitionare a camerelor, bailor, etc.  Care din ele pare a fi cea potrivita? Stiu ca desenele sunt puerile, insa nu am vrut sa ma complic cu desene, schite, etc.

Pentru cei care sunt in domeniu: cu ce procent (%) as iesi mai ieftin/scump daca mi-as face o casa pe un singur nivel, fata de una cu mansarda, dar avand acelasi numar de mp construiti.

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
nu-mi merge rar-ul si nu ma mai chinuiesc. O intrebare! Faci si pod? Daca da gandeste-te ca irosesti un spatiu pe care nu prea o sa-l folosesti. In plus daca nu faci casa cu acoperis tip "bloc", tot o sa trebuiasca sa faci o scara sa te urci in pod.

#3
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

cu ce procent (%) as iesi mai ieftin/scump daca mi-as face o casa pe un singur nivel, fata de una cu mansarda, dar avand acelasi numar de mp construiti.
Iesi mai scump cu suma investita in fundatia/elevatia/pardoseala/planseul (daca e cazul) pt extinderea la sol.
Mai pui extrudat, plasa sudata, refuz de ciur + compactare etc. - eu zic sa renunti la idee daca ai buget restrans.
Cum spunea Dan mai sus daca faci totusi o casa cu acoperis, nu e mai simplu sa ridici cateva randuri de caramida si sub acoperisul ala sa fie o mansarda locuibila?
Acoperisul/planseul trebuie termoizolat si daca faci casa pe un nivel.
Pai daca ai acoperis termoizolat rapid faci o mansarda sub el.
Daca banii sunt o problema e recomandabil P+M, amprenta la sol mai mica.
Poti lasa living-ul, bucataria si baia secundara la parter si sa faci zona de noapte (dormitoarele) + baia principala la mansarda.

Concluzie: 60 mp constructie la sol (inclusiv fundatii,elevatii etc.) sunt mai scumpi decat 60 mp de mansarda
Asadar, din 130 mp ai tai - fa 65 + 65

Edited by lifestyle2000, 23 May 2009 - 14:49.


#4
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Daca te ajuta cu ceva,poti vizita jurnalul meu de casa.In maxim  2 saptamani sper sa fie gata tot exteriorul si o sa expun si o lista cu cheltuielile.In mare,pana acum ,am cheltuit cam asa: 10 000 euro terenul, 12 000 euro fundatia cu actele ,  20-22 000 euro zidaria +acoperis+invelitoare+tamplarie+usi exterior+termosistem+finisaj exterior+ gard+porti metalice   + trotuare pe langa soclu (tot exteriorul la gata fara alei).O sa fac o lista exacta de cheltuieli peste aprox o saptamana,cand sper sa fie gata tot exteriorul. Eu personal cred ca am iesit destul de bine ca pret,tinand cont ca am o suprafata construita de aprox.162 mp,inclusiv garajul. Ca si bani,daca esti chibzuit ,cred ca poti iesi in sume rezonabile pt ambele stiluri P sau P+M.Daca la P+M amprenta pe sol e mai mica,fundatia tre sa fie mai solida ,acoperisul cu panta considerabil mai mare,tre sa torni placa (structura trebuie consolidata mai bine decat la tavan din grinzi de lemn),tre sa torni scari interioare,sa le finisezi,instalatia electrica si sanitara se complica putin.....eu zic ca sunt destule argumente si pro si contra.Cred ca decisiv ar fi sa-ti urmezi simtirile ,adica sa faci ceea ce-ti place si te multumeste pe tine.Mie mi se pare mai pitoresc o casa doar parter,daca terenul permite,e mult mai clara deosebirea de viata la bloc.
   Multa bafta si sa ne tii la curent.

#5
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Daca ai banii necesari, eu zic ca merita.

Pe de alta parte, o casa P+M iti salveaza ceva teren de care te poti bucura.

#6
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
daca ai destui bani, fa-o numai pe parter. gandeste-te ca intr-o viata de om iti vei umple podul cu de toate. si nimic nu e mai frumos ca si copiii sau nepotii tai sa exploreze podul si sa gaseasca tot felul de chestii. ;)  crede-ma, se vor strange destule lucruri de care nu te poti desparti.si cand ai o curte de 750 m.p. chiar nu conteaza cei 60 m.mp. pe care, cica, i-ai putea castiga. ai o curte generoasa.

aa, si inca ceva. gandeste-te ca vei imbatrani, reumatismul iti va face fiecare miscare dureroasa. cum vei mai putea urca la etaj, daca acolo ti-ai pus dormitoarele? parerea mea este ca aceste case cu mansarda sunt ca apartamentele de bloc, pe vremea ciuruitului.

iar revin. daca o faci numai pe parter vei economisi ceva bani cu scara interioara. ca sa nu mai zic de spatiul pe care il ocupa. si poti face un planseu de lemn, cat sa te tina cand mergi prin pod. si atunci nu mai trebuie sa izolezi acoperisul. nu am calculat dar nu cred ca te va duce asa scump, cum se spune. pentru ca una este sa faci o fundatie pentru o casa, p+m, care are o alta incarcatura, cu planseul dintre etaje plus un etaj, si alta este o fundatie pentru o casa numai parter dar fara o placa de beton deasupra capului. cred ca un constructor e mai in tema decat mine.

Edited by barbarian, 24 May 2009 - 13:55.


#7
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
E clar ca iesi binisor mai ieftin cu P+M , dar e greu sa-ti dea cineva procente. In plus economisesti si teren,oricum neavand prea mult.

Tocmai pt. ca e mai scumpa si necesita teren mai mult,casa doar pe parter a ajuns sa fie considerata "casa boiereasca", desi ea este de fapt modul clasic de locuinta.

#8
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009

View PostDDuras, on May 24 2009, 06:56, said:

E clar ca iesi binisor mai ieftin cu P+M , dar e greu sa-ti dea cineva procente. In plus economisesti si teren,oricum neavand prea mult.

Tocmai pt. ca e mai scumpa si necesita teren mai mult,casa doar pe parter a ajuns sa fie considerata "casa boiereasca", desi ea este de fapt modul clasic de locuinta.


   Eu la casa doar parter,162 mp construiti - 130 mp utili (inclusiv garajul) pt constructia la gata pe exterior si la rosu pe interior am platit aprox. 32-34 000 euro (o sa centralizez pest o saptamana mai exact).Crezi ca la P+M aceeasi suprafata ieseam mai ieftin?   mi-e tare greu sa cred,am citit destule jurnale pe forum cu P+M si nu am intalnit sume mai mici,ba chiar mai mari si pt suprafete mai mici.
   Cel mai bine ar fi sa-ti faci 2 proiecte:unul pt P si altul pt P+M ,suprafete asemanatoare,dupa care fa-ti necesarul de materiale,manopera....si ce mai trebuie,macar cu aproximatie...si vezi cum iesi,dupa care hotarasti,daca banii te conditioneaza.Daca nu....cum am mai spus....urmeazati instinctul!

#9
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Iesi mai ieftin cu o casa pe doua nivele, dar nu cu mult. Daca vor fi batrani in locuinta atunci o casa pe parter este perfecta.

Daca nu, atunci nimic nu se compara cu un dormitor la mansarda. -_-

#10
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Eu zic ca e mai mult o chestiune de gust si preferinta a fiecaruia.Fiecare o sa sustina ce-i place.Unii s-ar putea sa fie incantati de dormitor la mansarda,altora s-ar putea sa nu le placa deloc faptul ca la mansarda pirzi din camere datorita inclinatiei peretilor formati de acoperis,tre sa urci scari..apoi mai trebuie tinut cont de faptul ca o casa parter va crea impresia unui spatiu mult mai larg decat P+M,iar ca bani e discutabil,aceeasi casa poate fi facuta cu 2 sume total diferite de bani,in functie de locatie,materiale folosite,echipa de meseriasi,finisaje....si discutia poate continua.
  
  Cat despre faptul daca sunt batrani in casa....cam toti ne indreptam spre batranete neconditionat ,iar in Romania,cel putin momentan,nu prea cred ca-si permite lumea sa-si schimbe casa la cativa ani dupa situatie.

Edited by bobodinvs, 24 May 2009 - 23:42.


#11
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Parca nu vorbeam de gusturi sau de batranete, ci de bani. Sunt adeptul casei-parter,din mai multe considerente. Am casa doar parter. Dar ca si costuri, este clar din punctul meu de vedere (pe costurile mele) ca as fi iesit binisor mai ieftin cu P+M, la aceiasi suprafata locuibila. E nerelevant cat i-a costat pe altii P+M; nu sunt costuri similare la fiecare constructie.

#12
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
si dpdv termic e mai convenabil un P+M decat un parter.

gandeste-te ca doar un P e o structura mai intinsa, raportul suprafatza / volum e mai mare si deci zona de contact cu exteriorul e mai mare. consumul de caldura iarna si electricitate (AC) vara sunt mai mari la aceeasi izolatie.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
O observatie: unii aduc argumentul suprem contra P+M ca la batranete e greu sa urci pe scara. Domnilor, daca ajungem atat de rau, nu vom putea nici sa mergem in colt la piane sau la posta. Daca ne ramolim atat de tare, vindem casa si ne mutam la garsoniera la parter.

#14
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Da. Merita ce-ti place. Daca-ti place casa doar parter si pentru tine avantajele casei doar cu parter sunt pliate pe propriul stil de viata, fa-ti casa doar cu parter.
Din calcule financiare s-ar putea sa rezulte ca o aceeasi suprafata utila distribuita pe P+M e mai ieftin de construit decat doar P.
Deci, fa cum iti spun propriile calcule (financiare si / sau de alta natura).
Bafta multa, succes oricum si orice ai construi! Tine-ne la curent.

#15
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Gusturile nu se discuta <se critica> :naughty: in ambele cazuri fie pe parter fie cu etaj nu uita sa consulti un arhitect de preferinta tanar ce a terminat scoala dupa 89 si inca ceva daca nu ai inclinatii REALE lasa-l sa-si faca treaba asa cum crede el .parerea mea :photo:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate