Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

BCR

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
In urma cu 4 luni am inceput demersurile pentru obtinerea unei linii de credit in valoare de 30.000 EURO la BCR sector 6. Pe parcursul acestor 4 luni am constituit un dosar consistent si am facut toate dovezile ca suntem o societate puternica ce poate sustine o linie de credit nu foarte mare. Astfel am depus documentatia necesara pentru intocmirea dosarului (plan de afaceri, cash flow,jurnale de vanzari, balante, etc) fiind constant asigurati verbal ca indeplinim toate conditiile.
Am fost pusi sa constituim garantie imobiliara in valoare de 50.000 EURO ceea ce am si facut si in ultima instanta am semnat contractul de credit-ipoteca. Contractul de ipoteca l-am luat cand am plecat de la banca insa nu si cel de credit care a ramas la ei din nu stim ce motive, insa pe contractul de ipoteca scrie ca "banca este de acord cu constiutirea garantiei pentru suma de ... si ctr de ipoteca constituie anexa la ctr de credit numarul ..."
In acest moment exista o ipoteca in favoarea bancii si un raspuns sosit cu o intarziere de 10 zile fata de momentul semnarii actelor prin care suntem anuntati ca linia de credit a fost refuzata si ca suntem nevoiti sa constituim o alta ipoteca dar deasemenea fara nici un fel de garantie ca linia de credit va fi acceptata. In acest moment am apelat la organele abilitate (BCR-centrala,BNR,ANPC) pentru solutionarea acestei inselaciuni de proportii. Practic, suntem in situatia unui cash flow negativ grav dezechilibrat, a unei imagini afectate si vom incerca solutionarea pe cale legala si recuperarea prejudiciului.
Spunet-mi ce mai pot face pentru ca suntem intr-o situatie dificila. Ma intreb, pana cand bancile vor putea sa-si bata joc de tot ce inseamna client si conditii de creditare? Exista cineva care sa-i poata trage la raspundere sau noi suntem ai nimanui si intotdeauna la discretia lor precum sclavii?
Multumesc.

http://stirileprotv....-datornici.html

Edited by Barbarosa, 23 May 2009 - 10:03.


#2
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Atasez si contractul de credit:

Attached Files



#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Unde vezi înșelăciunea?
Eu văd că banca a cerut (în aceste vremuri destul de tulburi) o garanție suplimentară!
Personal nu cred că vei avea vreun câștig chiar dacă te apuci să reclami în stânga sau dreapta și să-ți tot clamezi o nedreptate... mai mult sau mai puțin închipuită...

#4
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006

View Postcopjob2000, on May 24 2009, 02:26, said:

Unde vezi înșelăciunea?
Eu văd că banca a cerut (în aceste vremuri destul de tulburi) o garanție suplimentară!
Personal nu cred că vei avea vreun câștig chiar dacă te apuci să reclami în stânga sau dreapta și să-ți tot clamezi o nedreptate... mai mult sau mai puțin închipuită...

Ceri garantie suplimentara inainte de a aproba. Nu ceri garantie dupa semnarea contractelor si dupa ce omul a cheltuit niste bani. Dar asa e in Romania, oricine are voie sa-si bata joc fara ca cineva sa ia vreo atitudine. Probabil ca din acest motiv au crescut si bancile la o asemenea cota incat pentru ei nu esti decat un alt fraier cu actele caruia  poti justifica o munca si o activitate inutila. Si cand vorbesc de munca inutila ma refer doar la trei dosare groase de 20 cm si fara niciun rezultat.
O zi buna tuturor.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
barbarosa, dar v-a spus careva de la banca "gata, v-am aprobat creditul"?
ca din reportajul ala de la ProTV se intelege ca voi ati cerut credit, apoi ati inceput sa cheltuiti din credit inainte sa vi-l fi aprobat cineva in mod oficial. caz in care ar cam fi vina voastra.

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ceri garantie suplimentara inainte de a aproba. Nu ceri garantie dupa semnarea contractelor si dupa ce omul a cheltuit niste bani. Dar asa e in Romania, oricine are voie sa-si bata joc fara ca cineva sa ia vreo atitudine. Probabil ca din acest motiv au crescut si bancile la o asemenea cota incat pentru ei nu esti decat un alt fraier cu actele caruia  poti justifica o munca si o activitate inutila. Si cand vorbesc de munca inutila ma refer doar la trei dosare groase de 20 cm si fara niciun rezultat.








Unde scrie asta?
Ai văzut undeva în normativele băncii scris că după semnarea actelor, solicitantului trebuie să i se dea creditul necondiționat?
Repet, nu văd vreo bătaie de joc....
Și, mai ales având în vedere numărul tot mai crescut de țepari, mi se pare mai mult decât normal ca inspectorii de credite de la orice bancă "să sufle și-n iaurt" la încheierea actelor pentru acordarea unui împrumut....

#7
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006

View Post_Smiley_, on May 24 2009, 18:02, said:

barbarosa, dar v-a spus careva de la banca "gata, v-am aprobat creditul"?
ca din reportajul ala de la ProTV se intelege ca voi ati cerut credit, apoi ati inceput sa cheltuiti din credit inainte sa vi-l fi aprobat cineva in mod oficial. caz in care ar cam fi vina voastra.

Din pacate asa s-a inteles, dar contractul de credit si cel de ipoteca spun altceva. Eu am semnat intr-o joi si pana luni saptamana urmatoare trebuia ca ipoteca sa fie inscrisa si banii in cont. Nu m-am apucat sa promit doar pe vorbe.

View Postcopjob2000, on May 24 2009, 18:33, said:

Ceri garantie suplimentara inainte de a aproba. Nu ceri garantie dupa semnarea contractelor si dupa ce omul a cheltuit niste bani. Dar asa e in Romania, oricine are voie sa-si bata joc fara ca cineva sa ia vreo atitudine. Probabil ca din acest motiv au crescut si bancile la o asemenea cota incat pentru ei nu esti decat un alt fraier cu actele caruia  poti justifica o munca si o activitate inutila. Si cand vorbesc de munca inutila ma refer doar la trei dosare groase de 20 cm si fara niciun rezultat.








Unde scrie asta?
Ai văzut undeva în normativele băncii scris că după semnarea actelor, solicitantului trebuie să i se dea creditul necondiționat?
Repet, nu văd vreo bătaie de joc....
Și, mai ales având în vedere numărul tot mai crescut de țepari, mi se pare mai mult decât normal ca inspectorii de credite de la orice bancă "să sufle și-n iaurt" la încheierea actelor pentru acordarea unui împrumut....

Asa, asa tine-le parte. Teparii nu investesc peste 100.000 de euro ca sa pacaleasca banca cu 30.000 si nici nu-si fac magazine la strada, iar despre ipoteca asupra unui bun dublu' ca valoare nici nu se mai discuta. Aia au sedii sociale in apartamentele cuiva si acte false cat cuprinde. Citeste contractul de ipoteca si mai vorbim (acolo scrie ca accepta garantia pentru suma de ... cf ctr de credit nr. ...). Noi suntem un magazin destul de serios cu o clientela destul de rasarita si nu cred ca am pune probleme de credibilitate.

Edited by Barbarosa, 24 May 2009 - 19:06.


#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Din pacate asa s-a inteles, dar contractul de credit si cel de ipoteca spun altceva. Eu am semnat intr-o joi si pana luni saptamana urmatoare trebuia ca ipoteca sa fie inscrisa si banii in cont. Nu m-am apucat sa promit doar pe vorbe.

Asa, asa tine-le parte. Teparii nu investesc peste 100.000 de euro ca sa pacaleasca banca cu 30.000 si nici nu-si fac magazine la strada, iar despre ipoteca asupra unui bun dublu' ca valoare nici nu se mai discuta. Aia au sedii sociale in apartamentele cuiva si acte false cat cuprinde. Citeste contractul de ipoteca si mai vorbim (acolo scrie ca accepta garantia pentru suma de ... cf ctr de credit nr. ...). Noi suntem un magazin destul de serios cu o clientela destul de rasarita si nu cred ca am pune probleme de credibilitate.





1. Dacă așa ai înțeles, nu este vina băncii pentru această neînțelegere!
2. Nu este vorba despre magazinul vostru de și pentru oameni serioși... eu am spus că având de a face cu o gramadă de țepari, inspectorii bancari ajung să vadă în orice client, un potențial țepar...
Se pare totuși că ai o problemă cu înțelesurile multiple ale limbii române... asta este!
Obișnuiește-te cu asta!

#9
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Indiscutabil, ai mari sanse sa obtii depagubirile cerute de avocata.
Legislatia in materia contractului de credit bancar presupune o minima transparenta. Indiscutabil, banca era obligata sa faca toate verificarile inainte de incheierea contractului de credit si de ipoteca.
Odata semnat contractul de ipoteca, creditorul este obligat sa-ti vireze banii.
Intr-o tara normala, o asemenea banca era rasa din sistemul bancar.
Succes si tine-ne la curent cu modul in care se deruleaza procesul!

#10
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
nu inteleg, ce prejudiciu vrei sa recuperezi? ca din ce vad banii nu s-au luat/dat, ipoteca nu s-a inscris, iar "cash flow-ul negativ" si imaginea la fel de negativa ti se datoreaza in totalitate.

ipoteca fiind o garantie reala imobiliara, in mod logic ar trebui sa fie constituita conventional concomitent sau subsecvent incheierii contractului principal care da nastere creantei garantate. daca ai acceptat sa constitui o ipoteca pentru o creanta inexistenta, ce pot sa zic...teapa. Culpa este cel putin comuna.

LE: stai asa ca acum vad mai bine : "Cei doi oameni de afaceri se bazasera pe credit si au inceput sa emita bilete la ordin in favoarea furnizorilor.", asta stiind ca nu aveti disponibil in cont? 215 c.p.?

vad ca cereti 500.000 euro pentru o pretinsa paguba de 30.000 euro. Great success.. aveti de platit 24.186 lei taxa de timbru.

Edited by firasg, 05 June 2009 - 01:23.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta se intampla cand oamenii se uita la prea multe filme, si cred ca viziunea de la Hollywood asupra justitiei trebuie sa fie universala.
Si, evident, cand visul lor va fi spulberat de omul cu roba, justitia e corupta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate