Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Calculator la comanda

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#37
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postbogdan93, on May 24 2009, 19:40, said:

Ventilatoarele astea, daca carcasa tot are loc de 12cm :).
Da, cel putin 1 din astea. :)

View Postreventon, on May 24 2009, 21:33, said:

Deci asa ramane, ultima configuratie a lui D4m4g3 3100 rom
Ramane configuratia mea dar cu ventilatorul din postul de mai sus! Cele din wishlist sunt de 8cm si trebuie de 12cm. Unul pentru carcasa, cel din lateral nu stiu de cati cm este. :)

#38
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
OK, deci inlocuiti ventilatoarele si aratati-mi configuratia

#39
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Astept  :cheers:  
Mai dureaza cam o luna si imi cumpar sistemul  :inlove:
Ati auzit de amenda primita de intel?

#40
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
am auzit de amenda primita de intel
DAR daca iei sistemul peste o luna probabil va trebui revizuit wishlist-ul cu 1-2 zile inainte
se pot schimba multe pana atunci

#41
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Placile Gigabyte vin cu Norton Internet Security OEM (deci full version, nu trial). Asa ca scapi de grija unui antivirus.

#42
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
ok, va voi da un nou reply cu cateva zile inainte sa achizitionez sistemul

#43
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Intrebare:
Vad ca placa de sunet este incorporata, exista vre un dezavantaz?
Daca nu, sper sa nu imi afecteze sist G51 Logitech, as vrea ca sunetul sa fie de calitate inalta.

Edited by reventon, 09 June 2009 - 08:58.


#44
valinor

valinor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,265
  • Înscris: 19.04.2008
Nu exista nici un dezavantaj.
N-are cum sa ti se defecteze acel G51 din cauza placi de sunet incorporate.Dar daca vrei sunet de inalta calitate,va mai trebui sa scoti din buzunar ceva bani pentru a achizitiona o placa de sunet separata.Sunetul de la o placa de sunet onboard nu se compara nici odata cu cea pe care o achizitionezi.
Eu zic daca vrei sa cumperi o placa de sunet,sa achizitionezi cel putin asta

#45
QED

QED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 04.05.2009
Avind in vedere ca il intereseaza jocurile isi poate lua si o Creative Audigy SE (pentru EAX). In rest, ALC889 are acelasi numar de canale (7.1), aceeasi rezolutie (24-bit), raport semnal-zgomot mai bun (108 dB fata de 100 dB) iar viteza de esantionare e dubla (192 KHz fata de 96). Am postat ieri in alta parte o comparatie intre ALC889 si  ditamai (la pret) Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Pro:

http://www.hardcorew...eview-373-2.htm

#46
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008
Recomand audigy-ul. Eu am si acel realtek integrat si audigy si este o diferenta de la cer la pamant intre ele (am logitech g51). :)

#47
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007

View PostQED, on 9th June 2009, 14:37, said:

Avind in vedere ca il intereseaza jocurile isi poate lua si o Creative Audigy SE (pentru EAX). In rest, ALC889 are acelasi numar de canale (7.1), aceeasi rezolutie (24-bit), raport semnal-zgomot mai bun (108 dB fata de 100 dB) iar viteza de esantionare e dubla (192 KHz fata de 96). Am postat ieri in alta parte o comparatie intre ALC889 si  ditamai (la pret) Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Pro:

http://www.hardcorew...eview-373-2.htm
Specificatiile sunt irelevante.Atata timp cat urechea multor utilizatori a fost placut impresionata de aceasta placa, si de faptul ca exista o diferenta mare intre calitatea celei onboard si aceasta, tot asta o sa se cumpere.

#48
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Deci  :D vad ca va faceti reclama pe aici :))),
ramane placa de sunet audigy la 94 ron daca am scris bine,
Este deajuns pentru mine si are un raport foarte bun calitate-pret, iar sunetul de la o placa de sunet separata este mult mai bun.
M-am convins de aceasta, deoarece eu o am incorporata iar un prieten o are separata 5.1 si avem acelasi sistem de boxe  :dj:
3200 ron pentru calculator este de ajuns, peste vreo 3 saptamani o sa revizuim configuratia deoarece atunci o sa o cumpar;
am vazut pe pcgarage disponibilitatea componentelor, ce ar trebui sa fac ca sa le prind pe toate in stoc?

#49
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008
Daca vrei toate componentele in stoc: http://www.pcgarage....ishlist/133948/
Ce ar fi mai bun daca gasesti in stoc fata de ce am pus eu: http://www.pcgarage....al-channel-kit/

#50
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
ok, deci modificati configuratia cu acel ram care in momentul de fata nu este in stoc si placa de sunet.

#51
QED

QED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 04.05.2009
Specificatiile la o placa de sunet sint la fel de importante ca cele de la un procesor sau o placa video. Placile Creative sint proaste pentru muzica intrucit nu au suport Dolby Digital. Alte caracteristici foearte importante pentru muzica sint : raportul semnal-zgomot  - cit mai mare, distorsiunea totala armonica (THD) - cit mai mica, si rezolutia - cit mai mare. La Audigy SE de altminteri rezolutia nici nu e macar cea data de producator, cea reala e de 16-bit. Convertorul suporta intr-adevar rezolutia data dar chip-ul nu suporta decit 16-bit la 48kHz.  Creative are cel mai mincinos marketing pe care l-am vazut la vreo firma de componente. Cine vrea ceva decent pentru muzica sa ia M-Audio sau Asus sau sa ramina la ce are pe placa de baza daca are un chipset mai nou.

Tabel cu caracteristicile chipseturior audio onboard:

http://www.hardwares...m/article/520/1

#52
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
ok, ramane placa de baza, oricum este cu 7.1 canale deci cred ca se va auzi destul de bine

#53
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Dar pe site se pot cumva "rezerva" componentele?
Ceva de genu:
- daca sunt in stoc sa ramana pentru mine;
- cum intra o componenta in stoc sa ramamna rezervata pentru mine.

#54
QED

QED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 04.05.2009
N-ai nici un interes sa rezervi ceva, preturile nu sint in urcare. Poti sa iei si placa aia audio, daca nu-ti place cum se aude o dai inapoi dar tu ai un audio onboard bun. Daca ai pretentii mari (si boxe de calitate) stringe pentru un Asus Xonar D1 la 300 lei (pe PCI) sau Xonar DX (aceeasi placa pe PCI-Ex, vezi ca ai doua sloturi PCI-Ex pe placa aia de baza). Astea pentru muzica, pentru jocuri placa Creative recomandata mai sus e mai buna. Uite si niste review-uri.

http://techgage.com/...71_sound_card/1

http://www.bit-tech....ess-soundcard/1

http://www.hardwarec...ard-review.html



La primele doua reviewuri ai si o comparatie cu Creative X-FI Xtreme Gamer care e ceva mai scumpa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate