Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Need help!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Robytzica

Robytzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.10.2004
Salut la toata lumea.
Cine poate sa imi spuna de unde pot sa obtin si eu niste fonduri pentru deschiderea unei firme in domeniul IT.Am foarte multe ideei dar nu am bani sa incep afacerea.
Multumesc

#2
peter_p_s

peter_p_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.10.2004
O idee nu valoareaza nimic. O implementare a unei idei poate avea o valoare. Sfatul meu e sa incepi cu resurse proprii. Pastreaza-ti jobul daca e nevoie. Dupa ce ai reusit sa faci ceva si sa validezi idea ai putea incerca sa atragi bani din exterior.

Daca tot esti in IT, citeste ce scriu cei care au reusit sa faca o afacere:
http://www.paulgraham.com/start.html

#3
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Impartaseste si tu niste idei ca sa ne punem si noi pe picioare

#4
Robytzica

Robytzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.10.2004
Hai sa va explic mai clar.De vreo 4 ani ma dau si eu prin domeniu asta.Am trecut de faza comercializarii produselor IT.Am dupa mine o gramada de cunostinte si abilitati in domeniu.Cunosc foarte bine tot ce tine de marketing, management si meseria in sine.Pe langa ideile deosebite care sunt am si oamenii deosebiti care e nevoie.Vreau sa implementez in IT niste solutii originale care vor da sigur rezultate pnetru ca Romania NU cunoaste inca asa ceva.Toate cu maxima calitate si seriozitate.
Deci investitia in sine se extinde bilateral si in alte domenii, oarecum inrudite.Sunt pe drumul cel bun dar dupa cum stiti apar o gramada de piedici.Stiu ca una dintre cele mai bune solutii este folosirea de fonduri proprii.Dar in acest caz nu este cea mai potrivita,Am nevoie de la voi de niste solutii concrete in domeniul financiar, imprumuturi bancare, facilitati ale statului chiar si eventuali colaboratori.Am nevoie de date exacte(linkuri,orice solutie).Investitia in sine implica sume serioase de bani,repet va da rezultate.


Best regards to all of you.

#5
Robytzica

Robytzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.10.2004
Greselile de redactare sunt datorate timpului scurt si a multitudinii de probleme care asteapta sa fie rezolvate. :D

#6
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
citeste tot ce tine de venture capital. incepe cu http://www.argumente.ro. succes!

#7
Robytzica

Robytzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.10.2004
Tovarashi de pe Softpedia, nu ma ajuta nima?  :worthy:

#8
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

Robytzica, on Apr 12 2005, 02:09, said:

De vreo 4 ani ma dau si eu prin domeniu asta.Am trecut de faza comercializarii produselor IT.Am dupa mine o gramada de cunostinte si abilitati in domeniu.Cunosc foarte bine tot ce tine de marketing, management si meseria in sineAm nevoie de la voi de niste solutii concrete in domeniul financiar, imprumuturi bancare, facilitati ale statului chiar si eventuali colaboratori.Am nevoie de date exacte(linkuri,orice solutie).Investitia in sine implica sume serioase de bani,repet va da rezultate.
Best regards to all of you.

<{POST_SNAPBACK}>


Well, daca ai avea cunostinte de mangement nu ai mai pune intrebari cu privire la metode de finantare... Stii sa faci un plan de afaceri? Bancile pt. ce crezi ca sunt? :)

4 ani de cand esti in "domeniu" nu e mult, mai ales pt. a atrage eventuali asociati/finantatori. despre ce domeniu e vorba... ca IT-ul e un domeniu... cu multe sub-domenii (daca-i putem spune asa)

oricum, bafta!

#9
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
nu mai visa aiurea ca nimeni nu iti da bani .....daca nu ai cu ce sa garantezi ,daca nu ai ceva cunosiinte dispuse sa te sponsorizeze nu iti da nici dreacu nici un ban ....cica la un moment dat s-ar fi dat prin intermediul camerei de comert si prin ajofm niste bani dar trebuia sa ai activitate cu profit in ultimii doi ani ...sa ai minm 3 angajati etc etc etc etc

adica ......echivalent cu zero ca start ....daca crezi in ideea ta incearca sa o iei de jos ...eventual mergi cu jalba'n protap pe la niste oameni cu bani care nu prea mai stiu ce sa faca (daca gasesti sa-mi spui si mie)

#10
Robytzica

Robytzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.10.2004
Multzam la toti chiar daca unii nu ati inteles exact despre ce e vorba.Nu aveati cum datorita faptului ca detaliile nu sunt asa multe.E normal.Multam inca o data.Ma descurc eu cumva.Bafta la toti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate