Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Programul Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
9819 replies to this topic

Poll: Programul Prima Casa (1251 member(s) have cast votes)

Credeti ca acest program ieftineste finantarea si ajuta tinerii sa cumpere o locuinta?!

  1. NU (357 votes [28.45%])

    Percentage of vote: 28.45%

  2. DA (720 votes [57.37%])

    Percentage of vote: 57.37%

  3. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad rezultatul votului. (178 votes [14.18%])

    Percentage of vote: 14.18%

Care este suma pe care ati creditat-o prin acest program

  1. 10.000-15.000 (19 votes [1.51%])

    Percentage of vote: 1.51%

  2. 15.000-20.000 (19 votes [1.51%])

    Percentage of vote: 1.51%

  3. 20.000-25.000 (38 votes [3.03%])

    Percentage of vote: 3.03%

  4. 25.000-30.000 (62 votes [4.94%])

    Percentage of vote: 4.94%

  5. 30.000-35.000 (88 votes [7.01%])

    Percentage of vote: 7.01%

  6. 35.000-40.000 (79 votes [6.29%])

    Percentage of vote: 6.29%

  7. 40.000-45.000 (106 votes [8.45%])

    Percentage of vote: 8.45%

  8. 45.000-50.000 (101 votes [8.05%])

    Percentage of vote: 8.05%

  9. 50.000-55.000 (97 votes [7.73%])

    Percentage of vote: 7.73%

  10. 55.000-60.000 (278 votes [22.15%])

    Percentage of vote: 22.15%

  11. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad rezultatul chestionarului (368 votes [29.32%])

    Percentage of vote: 29.32%

Cit timp a durat pina banca a eliberat banii catre vanzator?!

  1. 20-30 zile (97 votes [7.73%])

    Percentage of vote: 7.73%

  2. 30-45 zile (108 votes [8.61%])

    Percentage of vote: 8.61%

  3. 45-60 zile (158 votes [12.59%])

    Percentage of vote: 12.59%

  4. Mai mult de 60 de zile (214 votes [17.05%])

    Percentage of vote: 17.05%

  5. Datorita timpului prea mare am pierdut avansul catre vanzator (36 votes [2.87%])

    Percentage of vote: 2.87%

  6. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad rezultatul chestionarului (642 votes [51.16%])

    Percentage of vote: 51.16%

Vote Guests cannot vote

#19
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postcsv, on May 20 2009, 20:36, said:

Stirea aici:
http://www.antena3.r...casa_71955.html

Ce parere aveti? O sa-l puna in aplicare? Si daca da o sa deblocheze piata?


mai pune cineva botul la vrajeli de astea?
mai tineti minte, tot asa promiteau finantare 90% pentru cei care vor sa-si puna panouri solare, pompe de caldura,etc..si s-a ales praful.
Pentru sume mult mai mici , nu de 60.000 euro.

#20
distres

distres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.05.2009
Da, ma refeream la cei care au stat cu apartamentele/garsonierele pentru ca au refuzat sa le vanda la un pret mic, care au asteptat sa se intample ceva sa urce preturile. Oare anuntul lui Boc de aseara sa le fi dat sperante?
Eu recunosc ca anuntul lui Boc de aseara mi-a picat rau, deoarece sunt cumva aproape de momentul in care imi voi cumpara un apartament si aseara cand l-am auzit m-am gandit ca vor creste peste noapte preturile.
N-am pregatire economica, habar n-am ce va urma, citesc doar articole, preturi ale apartamentelor, va mai citesc si pe voi si de aseara m-am cam speriat.

Eu sunt noua pe aici, sa nu radeti ca va intreb ce cauta PNL-ul langa mesajul meu.
Later edit: acum este vodafone  :lol:

Edited by distres, 21 May 2009 - 09:38.


#21
ComentatorTC

ComentatorTC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 03.03.2008

View Postallyn1985, on May 21 2009, 10:29, said:

mai pune cineva botul la vrajeli de astea?
mai tineti minte, tot asa promiteau finantare 90% pentru cei care vor sa-si puna panouri solare, pompe de caldura,etc..si s-a ales praful.
Pentru sume mult mai mici , nu de 60.000 euro.
Spre deosebire de programele astea, guvernul nu trebuie sa dea banii pe loc ci doar daca creditacul nu mai face fata.
Eu vad masura asta ca un bobarnac dat celor care sunt pe marginea prapastiei... adica subprime in toata puterea cuvantului.
Cine vor avea de castigat: bancile, developerii, agentiile imobiliare, o parte din industria pe orizontala.
Cinve va avea de pierdut: noi toti daca o sa avem default-uri in lant.

#22
csv

csv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.04.2006
Exact, practic nu se dau bani, se da garantie de stat. Adica bancile vor putea da 60k fara nici un risc.

Problema pentru care nu se dau credite nu e ca nu au oamenii salarii, in 2007 erau aceleasi salarii si se dadeau credite pe banda.
Cred ca in momentul de fata riscul e principalul motiv pt care nu se dau credite. Bancilor le e tama ca preturile vor scadea si nu o sa te poata executa usor. (de ex cei care au luat 130k credit pt un 3 camere si acum face 70k, daca omul nu mai plateste banca e in pom). Mai ales ca se asteapta somaj mare, deci si restantieri multi.

Dar daca statul garanteaza 60k atunci nu mai e nici o problema. Plus ca bancile accepta si ele un risc partial, asa ca suma poate creste peste 60k, sa zicem 100k sau mai mult.

Apoi masura poate avea un efect de domino. Daca preturile o iau un pic in sus din cauza masurii guvernului, atunci si garantiile bancilor o vor lua in sus, deci vor putea da mai multe credite ceea ce va duce la o crestere si mai mare a preturilor pe piata, si tot asa. Depinde mult de forma in care o implementeaza statul. Dragul nostru stat la care ne uitam toti sa ne salveze ca niste adevarati capitalisti ce suntem.

PS: inainte sa-mi ziceti babalist sau nu mai stiu cum sa stiti ca eu sunt printre cei mai afectati de aceasta masura, pt ca stau pe ceva cash asteptand sa scada preturile pana la momentul in care imi voi putea permite casa visata. Iar la credite nu ma bag. Deci cresterea, daca va fi, ma loveste cel mai rau.

#23
mombutu

mombutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 01.06.2004
A gasit cineva cum se aplica aceasta lege exact?

Pana acum totul e foarte neclar si sincer cred ca e o gargara electorala
din serie la noi nu ajunge criza, economia e in crestere, in aprilie am avut incasari bugetare si impozitul forfetar
nu a dus la inchiderea a zeci de mii de firme si la mai multi someri!

#24
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Stimabile, ghinionul nostru este ca si cei de la conducere gandesc la fel de bine ca tine.

Spui niste lucruri mai sus si am impresia ca esti convins de ele.
@"ncrederea oamenilor in mai bine" - adica incurajarea minciunii
@"impozitul de 16%, care deja a devenit cam aberant"
@ "sunt de acord cu 16% (sau chiar mai putin) pentru ala ce castiga 500 de euro pe luna, dar nu si pentru ala care castiga 5000 (un 30% pentru 5000 ar fi mai mult decat echitabil)"

Nu are rost sa comentez afirmatiile tale referitoare la impozit. Daca tu sustii asa ceva ori esti extraordinar de frustrat ori ai o problema de intelegere a realitatii.

#25
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postcrizafinanciara, on May 21 2009, 11:09, said:

Sunt de acord cu 16% (sau chiar mai putin) pentru ala ce castiga 500 de euro pe luna, dar nu si pentru ala care castiga 5000 (un 30% pentru 5000 ar fi mai mult decat echitabil). Pe de alta parte, avem nevoie de acel 16% pentru a stimula economia si a albi veniturile, dar daca crizafinanciara mult dorita tine prea mult...


Eu nu sunt de acord cu tine.
Calculeaza cat vine 16% din 5000 euro versus 16% din 500 euro si vezi care contribuie mai mult la buget.
De exemplu, omul asta cu 5000 plateste de 10 ori mai mult impozit decat cel cu 500 euro si cand e vb de sanatate, de exemplu, "beneficiaza"
de aceleasi servicii proaste.si de aceleasi drumuri proaste, si exemplele pot continua.

Edited by allyn1985, 21 May 2009 - 10:43.


#26
Mario76

Mario76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.09.2006
Parerea mea ramane in continuare ca e praf in ochi, si va agitati degeaba. Hotararea, ordinul sau legea (nu cunosc foarte bine ce va fi) va avea nevoie de Norme de aplicare iar apoi incepe parte cea mai interesanta, punerea in aplicare de catre functionarii nostrii. Cred ca vor trece si alegerile prezidentiale si nu va fi pus nimic in aplicare.

#27
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
S-a deschis noul sezon de gogosi electorale, mai... Acum e mai greu sa promita deschis, "va dam", "va facem", ca prea e criza si toata lumea i-ar lua cu huo, dar o dau cotita cu "garantii", "plafoane"... ei nici n-au dupa ce bea apa, dar ce sa zic, au un miliard sa garanteze 17000 de credite imobiliare. Care nici macar nu reprezinta un numar prea mare comparativ cu oferta curenta de pe piata. Deci masura poate va atenua cumva prabusirea pietei, dar directia, cu sau fara ea, e una singura: spre fundamente.

#28
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Voi ignorati un lucru. Statul garanteaza dar nu are nici o garantie. Daca gigel nu-si plateste creditul, banca scoate imobilul la vanzare. Din banii obtinuti achita partea de credit restanta, iar daca nu sunt suficienti bani, apeleaza la "garantia" statului. Stat care doar suporta pierderea. La un imobil de 60.000, e rezonabil sa se considere ca deprecierea e undeva pe la 20-30%, deci statul practic nu pierde mare lucru. In acelasi timp stimuleaza crearea de apartamente, nu specula. Practic va fi o cerere masiva de imobile sub 60.000, ceea ce e sanatos. Constructorii vor fi obligati sa se orienteze cu oferte in acest segment de pret.
daca statul ar garanta credite mai mari, atunci risca practic sa piarda intreaga garantie, pentru ca la o eventuala vanzare, pierderea e mult mai mare, procentual cat si in cifre absolute.
Cine a gandit legea asta nu e prost, dar sa vedem daca bancile vor veni cu banii si daca romanii sunt suficienti de inteligenti sa aleaga imobile care chiar merita, sau se vor arunca ca nemancatii la toate cocioabele ca pana acum.

#29
saif0809

saif0809

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.08.2006

View Postdinupatriciu, on May 22 2009, 17:32, said:

Este grav! Lucrurile se precipita , trebuie sa faceti ceva sa opriti aceasta jefuire a patrimoniului national.

http://www.cotidianu...tate-85429.html

BCR, Banca Transilvania, BRD, Piraeus Bank și CEC Bank sunt cele cinci bănci invitate de Ministerul Finanțelor pentru a li se prezenta proiectul Prima Casă.



Parere personala: aceasta idee nu-i stalucita si venita intr-un an de campanie, are miros de Cotroceni. Banii se pot rula cel mai bine doar daca cu banii obtinuti sub forma de credit ( 60.000 garantati de stat ) se cumpara apartamente noi, iar dezvoltatorul care a intrat in posesia banilor se apuca iar de construit. Doar in asa fel se obtine un rulaj maxim iar banii se intorc ( intr-un numar mai mare ) in buget sub forma de taxe si impozite.

Edited by saif0809, 22 May 2009 - 18:09.


#30
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Eu nu vad care e rostul acestui proiect...
Toata lumea da din coada cand aude de el si isi freaca mainile, de ce? Daca va ganditi la scaderea costurilor, va spun ca ar trebui sa va luati gandul de la asa ceva. Bancile nu vor opera scaderi mai mari de un procent maxim doua, dar vor veni din urma costurile de garantare...

#31
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 20.09.2006

View Postsaif0809, on May 22 2009, 18:52, said:

Parere personala: aceasta idee nu-i stalucita si venita intr-un an de campanie, are miros de Cotroceni. Banii se pot rula cel mai bine doar daca cu banii obtinuti sub forma de credit ( 60.000 garantati de stat ) se cumpara apartamente noi, iar dezvoltatorul care a intrat in posesia banilor se apuca iar de construit. Doar in asa fel se obtine un rulaj maxim iar banii se intorc ( intr-un numar mai mare ) in buget sub forma de taxe si impozite.
Parerea mea e ca 'oamenii de afaceri' sa nu se mai milogeasca la Stat atat. Le-a dat Tariceanu destula pomana cu OUG200. Plus ca nu toata lumea vrea locuinte noi.

#32
raresmic

raresmic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.04.2009
Eu am o alta problema legata de acest program.

Vreau sa fac contract de construie casa cu o firma autorizata, constructie finantata prin credit ipotecar. Tot ce se spune legat de acest program se refera la achizitii locuinte vechi sau in ansambluri, dar eu nu o sa am contract de vanzare cumparare. Atunci ma incadrez sau nu? (toate celelalte conditii le indeplinesc)

#33
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003
Noua masura nu ajuta pe cetatean cu absolut nimic;
In realitate nu e decat pasarea riscului financiar de la banca la stat, in cazul in care individul nu plateste statul este cel ce iti ia casa si trebuie sa se descurce cu ea......sa o vanda altuia cu pretul respectiv (poate mai mic) asfel incat restul de plata va fii suportat din bugetul public .... un lucru negativ total.

Nu prea vad cum e o masura pozitiva pentru cetatean cand de fapt e una pozitiva pentru banca si negativa pentru popor, facand-ul copaltitor si partas  la insolventa unora care vor lua case si nu se vor si plati... :unsure:

E o mare pacaleala care incearca pe unii care nu au cazut fazani pana acum ... poate poate .... :ph34r:
Mi se pare o chestiune total nejusta si negativa total favorizand doar bancile care pot fii mai relaxate ..ca nu platesc ele .. plateste statu adica omu de rand daca x-ulescu nu isi mai da ratele .....

Insa nu se opreste aici.... masura are dublu rol ... are si un al doilea rol de influntare a preturilor in sus, ca unii developeri sa isi poate vanda casele noi la preturi unflate ... asa numita "revigorare a pietii" ... care in opinia lor nu se poate face decat prin preturi mari si unflate....

Cu programu prima casa ..statul ne face coplatitori fara voie pentru rambursarea ratelor  celor care iau case si nu le mai pot plati ....
Pentru ca se va acoperi restul din miliardu' acela care e de la buget unde toti contribuim ...care zic unii se poate face 3 miliarde ...asta e hotie!

Edited by clio2003, 28 May 2009 - 15:25.


#34
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003

View Postcsv, on 21st May 2009, 10:52, said:

Exact, practic nu se dau bani, se da garantie de stat. Adica bancile vor putea da 60k fara nici un risc.

Total gresit! :mellow:

...statu urmareste sa ne indatoreze pe toti.
Toata lumea o sa suporte si o sa ajunga coplatitor fara voie la creditele pe care le vor face unii si pe care apoi nu le vor mai putea plati.....
Cum va functiona?  
Xulescu ia casa noua de la developer cu 80.000, ca deh ... isi permite ce zice el ;) .... am 10k deoparte sa zicem si iau 70 pe spinare ... $-)
Banca zice OK... No problem ca Nu platesc eu ci tu sau statu' (adica restu')..
Omu la a 6-sea rata nu mai are salariu ... hot  tzop! ...ce se intimpla ..?

Statu' ia casa, si vinde casa, dar e foarte posibil sa o vanda sub pretul unflat cu care la cumparat acel fazan denumit Xulescu care zicea ca e tare si mare ...
si hop tzop .... Diferenta o acopera cu bani de la acel fond de 1 miliard sau poate 3 miliarde ...de la buget ....si de la cine? ...de la contribuabil....

Din acel buget care vine de la cetatean..... Unde e partea pozitiva?...
a' ... ca developeri isi vor face profiturile si isi vor vinde casele in care au tot investit .... a da-da si ca' si bancile scapa de riscul financiar ...
....adica ii doare in basca daca poti plati sau nu' ..acum chiar ca ii doare in basca .... ca nu e treaba lor ...
iar cetateanu plateste oricum' si daca ia credit si daca nu (in proportie mai mica!) ......hurai ce oferta!!! B) BETON!

Sa tot dai asfel de bombe la populatie ca le inghite deh' oferta de oferta care se mai indatoaraza .?!..ca doar platiti tot voi toti...

Edited by clio2003, 28 May 2009 - 15:59.


#35
csv

csv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.04.2006
Statul ia un impozit de 2-3% din fiecare tranzactie imobiliara. Ma indoiesc de faptul ca 2-3% din creditacii de "prima casa" nu vor mai putea plati. Si plus ca statul nu trebuie sa dea integral suma, ca se mai recupereaza ceva din executare, asa ca statul o sa puna doar diferenta. Plus ca statul mai ia si impozit pe profitul bancilor si tva de la dezvoltatori si tot asa.

Deci banii incasati din impozite vor fi mai mult decat cei cheltuiti pt garantii, asa ca proiectul se autofinanteaza linistit.

Alt lucru ma deranjeaza, dupa o saptamana de la anuntarea programului tot nu se spune clar daca se pot lua case de maxim 60k sau se aplica si la casele mai scumpe. Azi apare unul si declara max 60k, la o juma de ora apare altul si zice: casele pot fi oricat, statul garanteaza pana la 60k si restul e ipoteca bancii, apoi iar se sucesc.

#36
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003

View Postcsv, on 28th May 2009, 17:19, said:

Deci banii incasati din impozite vor fi mai mult decat cei cheltuiti pt garantii, asa ca proiectul se autofinanteaza linistit.

Sa fie cum zici tu, ..dar esti sigur ca nu ne trezim cu peste 50% din cei care iau credit se opintesc dupa a 3ea sau a 6sea rata?...esti asa sigur ... la pest 50% daca  se platesc nu mai putin de 3-6 rate ..nu cred ca mai avem acelasi cifre pe plus ...  :huh:

PS: Poti sa iei si de 500.000 casa, statu iti garanteaza doar 60 restu banca ...dar nu stiu daca se va arunca la asa sume ...ea vrea sa doarma linistita si sa faca profit nu sa se riste ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate