Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Instalația digitală de recepție prin satelit

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2764 replies to this topic

#2611
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Salutare,

ca o scurta completare a postarii de mai sus, a colegului nostru @bowpack14, pe care vreau sa-l si salut cu aceasta ocazie, tin sa adaug doar un singur lucru. Si anume, daca cumva, in situatia cu cei trei sateliti doriti (19-16-13 grade) nu vrei sa mergi pe varianta cu trei LNB-uri diferite, am gasit intamplator pe net o varianta mai ciudata de Monobloc (din pacate doar single) care acopera din start aceste trei pozitii orbitale dorite de tine. Avand deja switch-ul incorporat (foto). O vreme, am vrut si eu asa ceva si m-am jucat cu gandul sa-mi procur un asemenea LNB. Sa vedem...poate odata o sa-l comand si eu, cand ma hotarasc ce vreau. Bineinteles ca in cazul in care vrei sa "alimentezi" mai multe receivere simultan, varianta mai buna este cea cu trei LNB-uri separate. Numa bine!

Attached File  s-l1600.jpg   30.26K   10 downloads
Inverto Monoblock Single 3° Grad triplefeed LNB 3 Satellit 13°/ 16°/ 19.2°E

Acuma am observat de fapt, ca tu vrei sa mergi cu un singur cablu de la cele doua antene. Deci ai nevoie de un switch extern oricum.
In fine, atunci postarea mea e de fapt inutila. Poate totusi, candva,  informatia cu Monoblocul Inverto va fi utila pentru cineva. Posted Image
Succes!

Edited by chris_dvb, 19 August 2017 - 15:58.


#2612
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014

 bv10nut, on 17 august 2017 - 11:27, said:

buna ziua.am revenit din concediu si cat mai este vreme frumoasa vreau sa ma apuc de instalatia satelit.asa cum am mentionat in posturile anterioare am o antena de 1 m fixata pe 39 E aici receptionez programele de muzica bulgare,mentionez ca la aceasta antena fixata pe respectivul satelit nu vreau sa renunt deloc.acum asa cum am mentionat vreau sa receptionez 19 E.am urmarit cu interes postarile de aici si am luat in calcul montarea unei alte antene pt receptionarea satelitului 19 E.pe aceasta antena pe langa 19 E m-ar interesa 16 E respectiv 13 E.avand in vedere ca nu vreau sa am probleme cu receptionarea semnalului pe vreme rea vreau sa cumpar tot o antena de 1 m ,lnb-uri cu cap ingust datorita distantei mici intre cei 3 sateliti si comutator diseq.ma intereseaza daca pe acelasi cablu care merge catre tv pot sa leg cele 2 antene cea care este montata pe 39 E si cea care o voi monta ulterior pt 13,16,19 E si cum fac legatura la comutatorul diseq daca se poate acest montaj ? va multumesc.
am demarat putin lucrurile si am achizitionat azi o antena orange ,un receptor orange cu cartela si un lnb la un pret modic.ma rog receptorul nu ma interesa dar era in pretul antenei.acum dupa ce am citit acest topic https://forum.softpe...6#entry21588706 eu zic ca am rezolvat problema celor 2 sateliti 13 grade E si 19,2 grade E.kitul care l-am achizitionat azi nu are sistemul multifeed.acum ma intereseaza de unde as putea sa cumpar un suport lnb multifeed compatibil cu antena Orange.multumesc

as putea folosi acest suport http://www.elstar.ro...e8bb6b7ded5bd54 si sa montez pe el lnb-uri cu cap ingust ? in alta ordine de idei ca sa receptionez cei 3 sateliti 13 grade E,16 grade E respectiv 19,2 grade E antena ar trebui sa o orientez pe 16 grade E ca sa pot sa am semnal ok pe 13 grade E respectiv 19,2 grade E ? multumesc

#2613
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012

 bv10nut, on 26 august 2017 - 19:53, said:

as putea folosi acest suport http://www.elstar.ro...e8bb6b7ded5bd54 si sa montez pe el lnb-uri cu cap ingust ?
Banuiesc ca ai citit ce scrie la acel suport: "Se poate utiliza numai cu LNB Multiconnect !!!" Ai astfel de LNB?

#2614
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014

 numerci, on 27 august 2017 - 07:27, said:

Banuiesc ca ai citit ce scrie la acel suport: "Se poate utiliza numai cu LNB Multiconnect !!!" Ai astfel de LNB?
da am citit.multumesc

#2615
relius

relius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.08.2017
una ziua,
Am o antena motorizata de 90 cm, motor Technomate TM-2600, LNB Inverto black Ultra. Problema e ca la cel mai mic nor pierd semnalul programelor pe Thor, pe Astra 19.2 merg. Cel mai bun semnal pe Thor intr-o zi insorita, fara vant, il am pe Romania TV si e de 72%. HBO-urile nu depasesc 43% niciodata. Am o mare banuiala ca asta de mi-a reglat antena nu mi-a fixat-o cum trebuie. In primu rand, elevatia motorului e la 41 iar elevatia antenei e la 18-19 (pe asta n-o vad bine de pe geam: D). Apoi, coordonatele la reception settings sunt de 20.500 Est si 45.789 Nord. Latitudinea stiu ca e buna dar longitudinea, am mari dubii. Daca schimb valoarea longitudinii si introduc o valoare peste 21.000, pierd semnalul pe toti satelitii. LNB-ul din ce vad de pe geam nici ala nu e cum trebuie, la motor stiu ca trebuie sa fie pe aceeasi axa cu antena. La setarile astea ma mir cum de prind ceva, si cum de prind satelitii pana la astra 28, semnal foarte slab, ce-i drept. Locatia mea e in Sibiu si am urmatoarele intrebari:
1. cei care au antene motorizate, ce valoare trebuie sa am la longitudine (la setari in receiver), 24.130, valoarea locatiei? Cum am spus, daca pun orice peste 21.000, pierd semnalul pe toti satelitii.
2. Elevatia motorului trebuie sa fie undeva in jurul la 45.6, corect?
3. Cartea motorului zice ca la 45.6 trebuie sa am elevatia antenei la 23.2, e corect?
Nu as fi postat aici, dar nu am acces la antena, sa fac probe, imi trebuie o scara foarte inalta, asa ca, pana fac rost de o scara, orice opinie, idee cum sa am semnal maxim pe toti satelitii, e bine venita. Multumesc!

#2616
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Cine imi poate da si mie o lista ACTUALIZATA a posturilor romanesti care emit FTA pe satelit.
Ce am gasit eu sunt foarte vechi, ce mai noua fiind din 2014.

Multumesc!

#2617
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

 heinz, on 28 august 2017 - 18:21, said:

Cine imi poate da si mie o lista ACTUALIZATA a posturilor romanesti care emit FTA pe satelit.
Ce am gasit eu sunt foarte vechi, ce mai noua fiind din 2014.

Multumesc!
vezi AICI

#2618
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Multumesc! :)

#2619
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014

 bv10nut, on 26 august 2017 - 19:53, said:

am demarat putin lucrurile si am achizitionat azi o antena orange ,un receptor orange cu cartela si un lnb la un pret modic.ma rog receptorul nu ma interesa dar era in pretul antenei.acum dupa ce am citit acest topic https://forum.softpe...6#entry21588706 eu zic ca am rezolvat problema celor 2 sateliti 13 grade E si 19,2 grade E.kitul care l-am achizitionat azi nu are sistemul multifeed.acum ma intereseaza de unde as putea sa cumpar un suport lnb multifeed compatibil cu antena Orange.multumesc

as putea folosi acest suport http://www.elstar.ro...e8bb6b7ded5bd54 si sa montez pe el lnb-uri cu cap ingust ? in alta ordine de idei ca sa receptionez cei 3 sateliti 13 grade E,16 grade E respectiv 19,2 grade E antena ar trebui sa o orientez pe 16 grade E ca sa pot sa am semnal ok pe 13 grade E respectiv 19,2 grade E ? multumesc
Buna ziua.am cumparat lnb-urile suportul lnb (multumesc RZ pe aceasta cale),l-am adaptat pe antena.urmeaza sa montez antena pe suport si sa ma apuc de treaba.vreau sa stiu cand reglez antena pe 19,2 grade E respectiv 13 grade E pe care dintre frecvente o reglez (pe cele cu semnal slab sau nu conteaza) ? daca trebuie reglata pe frecventele cu semnal slab care ar fi acelea si aici fac referire la cei 2 sateliti mentionati inclusiv la 16 grade E ca aici voi pozitiona antena inainte de a face multifeedul.multumesc

#2620
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
Pa fixezi LNBul de 16°E n suportul LNB al antenei evident cu ajutorul reductiei 23/40 si celelate 2 LNBuri 19°E si 13°E vor fi in stanga si in dreapta. Reglezi intai 16°E pe RTV de exemplu (nu conteaza pe ce frecv reglezi antena dar trebuie sa scoti semnal/calitate cat mai mari) iar apoi dupa ce acest satelit a fost reglat le reglezi si pe celelalte doua miscandu-le pe bara de LNBuri. s-ar putea sa fie nevoie sa rotesti (inspre jos sau sus) fata de LNBul central bara de LNBuri cu totul ca sa ai semnal maxim pt satelitii 13 si 19.
solutia cu LNBuri subtiri este una destul de dificila, unu sunt f directionale deci trebuie un reglaj f fin si doi sut f sensible la ploaie/zapada (umiditate), fapt pt care cam trebuie facuta (sau cumparata) o aparatoare pt LNBuri (vezi modelul AICI
cea mai buna varianta ar fi fost LNBul Triplefeed de mai sus dar din pacate pt un singur receptor, cu posibilitatea de Loop pt un altul dar evident ca in cazul asta functiona ori unul ori celalalt

Edited by antenutze, 02 September 2017 - 12:30.


#2621
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014

 antenutze, on 02 septembrie 2017 - 12:26, said:

Pa fixezi LNBul de 16°E n suportul LNB al antenei evident cu ajutorul reductiei 23/40 si celelate 2 LNBuri 19°E si 13°E vor fi in stanga si in dreapta. Reglezi intai 16°E pe RTV de exemplu (nu conteaza pe ce frecv reglezi antena dar trebuie sa scoti semnal/calitate cat mai mari) iar apoi dupa ce acest satelit a fost reglat le reglezi si pe celelalte doua miscandu-le pe bara de LNBuri. s-ar putea sa fie nevoie sa rotesti (inspre jos sau sus) fata de LNBul central bara de LNBuri cu totul ca sa ai semnal maxim pt satelitii 13 si 19.
solutia cu LNBuri subtiri este una destul de dificila, unu sunt f directionale deci trebuie un reglaj f fin si doi sut f sensible la ploaie/zapada (umiditate), fapt pt care cam trebuie facuta (sau cumparata) o aparatoare pt LNBuri (vezi modelul AICI
cea mai buna varianta ar fi fost LNBul Triplefeed de mai sus dar din pacate pt un singur receptor, cu posibilitatea de Loop pt un altul dar evident ca in cazul asta functiona ori unul ori celalalt
multumesc pt sugestii.mentionez ca lnb-urile sunt cu prindere normala iar suportul lnb este unul standard pt prinderea lor.dupa ce fac reglajul pe 16 grade E si fixez antena nu ma voi folosi de acest satelit pt ca nu ma intereseaza (am sa scot respectivul lnb) raman cele pt 13 E respectiv 19,2 E.

#2622
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
nu se poate asa ceva, eu chiar am si cunosc acest sistem de sina (cel pe care l-ai pus in linkurile de mai sus LNB Inverto cu sina Inverto inox) LNBurile alea sunt de 23mm si obligat ca sa poti prinde pe suportul bratului antenei LNBul Central iti trebuie o reductie de 23/40mm. acum LNBul principal cel prins pe suportul bratului antenei in cazul tau 16E tine sina LNBurilor prin prinderea ei cu suruburi PE SPATELE LNBului principal, deci nu ai cum sa renunti la LNBul central pt ca nu mai ai de ce sa mai fixezi sina. pt celelalte LNBuri laterale nu trebuie reductie pt ca ele se prind de sina din spatele lor.
cam asa:
[ https://i11.servimg.com/u/f11/19/61/63/61/reduc10.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by antenutze, 03 September 2017 - 10:45.


#2623
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014
acesta este suportul : http://www.elstar.ro...ded5bd54.lnb-ul : http://www.elstar.ro...6c2bf4.montajul este acesta : https://forum.softpe...v/page__st__360

 antenutze, on 03 septembrie 2017 - 10:16, said:

nu se poate asa ceva, eu chiar am si cunosc acest sistem de sina (cel pe care l-ai pus in linkurile de mai sus LNB Inverto cu sina Inverto inox) LNBurile alea sunt de 23mm si obligat ca sa poti prinde pe suportul bratului antenei LNBul Central iti trebuie o reductie de 23/40mm. acum LNBul principal cel prins pe suportul bratului antenei in cazul tau 16E tine sina LNBurilor prin prinderea ei cu suruburi PE SPATELE LNBului principal, deci nu ai cum sa renunti la LNBul central pt ca nu mai ai de ce sa mai fixezi sina. pt celelalte LNBuri laterale nu trebuie reductie pt ca ele se prind de sina din spatele lor.
cam asa:
[ https://i11.servimg.com/u/f11/19/61/63/61/reduc10.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
da asa este am postat respectivul suport initial dar apoi am optat pt lnb-uri normale.multumesc

#2624
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
pai iar e ceva confuz in ceea ce vrei sa faci: pt ce trebuie sa faci reglajul pe 16E daca nu-l folosesti??? daca te uti bine pe poza pe care ai dat-o ca exemplu Posted Image ai sa vezi ca acolo omu are 3 sateliti de la dreapta spre stanga 13-19.2-31,5°E uitandu-te bine a sa vezi ca 13 si 19 sunt suficient de apropiati ca sa nu ti incapa tie in dreapta si in stanga suportului principal al antenei deci va trebui sa pui LNBurile de 13-19 ambele decalate in dreapta sau stanga suportului principal, ceea ce nu este deloc academic. in cazul asta cel mai bine este sa pui in focar (suportul central al antenei) LNBul de Astra sau Hotbird (satelitul care in zona ta are semnalul mai mic si prins de acest LNB celalalt. deci de exemplu pe suportul central prinzi LNBul ALB (care corespunde pt ASTRA 19°E) si de acest LNB ALB prinzi suportul cu LNBul ROSU ( care corespunde pt HotBird) (eu ti-am dat exemplu de un suport dintr-o lamela de aluminiu pe care sunt prinse 2 coliere de plastic de 40mm folosite la tevile PVC pt instalatiile sanitare, dar tu poti face altfel dupa cum iti dicteaza imaginatia acel suport)
[ https://i11.servimg.com/u/f11/19/61/63/61/su10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by antenutze, 03 September 2017 - 19:42.


#2625
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014

 antenutze, on 03 septembrie 2017 - 19:41, said:

pai iar e ceva confuz in ceea ce vrei sa faci: pt ce trebuie sa faci reglajul pe 16E daca nu-l folosesti??? daca te uti bine pe poza pe care ai dat-o ca exemplu Posted Image ai sa vezi ca acolo omu are 3 sateliti de la dreapta spre stanga 13-19.2-31,5°E uitandu-te bine a sa vezi ca 13 si 19 sunt suficient de apropiati ca sa nu ti incapa tie in dreapta si in stanga suportului principal al antenei deci va trebui sa pui LNBurile de 13-19 ambele decalate in dreapta sau stanga suportului principal, ceea ce nu este deloc academic. in cazul asta cel mai bine este sa pui in focar (suportul central al antenei) LNBul de Astra sau Hotbird (satelitul care in zona ta are semnalul mai mic si prins de acest LNB celalalt. deci de exemplu pe suportul central prinzi LNBul ALB (care corespunde pt ASTRA 19°E) si de acest LNB ALB prinzi suportul cu LNBul ROSU ( care corespunde pt HotBird) (eu ti-am dat exemplu de un suport dintr-o lamela de aluminiu pe care sunt prinse 2 coliere de plastic de 40mm folosite la tevile PVC pt instalatiile sanitare, dar tu poti face altfel dupa cum iti dicteaza imaginatia acel suport)
[ https://i11.servimg.com/u/f11/19/61/63/61/su10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
am renuntat la ideea de am face un abonament la Orange tv dar nu si la ideea de a face multifeedul pe 19,2 E respectiv 13 E de aceea am spus ca reglez antena pe 16 E .imi cer scuze ca am postat eronat.

#2626
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
cea mai buna varianta pt un 13/19 este un LNB Monobloc Astra/HotBird

#2627
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014
Dupa ce am avut pusa rabdarea la incercare am reusit intr-un final multifeedul dar si cu ceva peripetii ca de asa invata omul...initial am orientat antena pe 16 grade E ,am montat lnb-urile pt 13 respeciv 19 grade E dar fara prea mare succes distanta fiind prea mica intre sateliti pt lnb-urile normale.apoi am pus antena in focar principal pe 19 grade E dar nu prea intrau frecventele ce ma interesau avand in focar secundar  13 grade E.Apoi am facut rocada am pus antena pe 13 grade E in principal si in secundar 19 grade E aici rezultatul fiind satisfacator.se pare ca semnalul pe 19 grade E este mai puternic decat cel de pe 13 grade E.Am  legat lnb-urile in comutatorul diseqc urmat de o scanare a celor 3 sateliti .Ramane sa urmaresc pe vreme rea cum se comporta antenutza Orange avand in vedere ca unele frecvente intra cu semnal la limita pe ambii sateliti.Multumesc userilor Softpedia pt sfaturile primite.

#2628
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014

 bv10nut, on 05 septembrie 2017 - 23:16, said:

Dupa ce am avut pusa rabdarea la incercare am reusit intr-un final multifeedul dar si cu ceva peripetii ca de asa invata omul...initial am orientat antena pe 16 grade E ,am montat lnb-urile pt 13 respeciv 19 grade E dar fara prea mare succes distanta fiind prea mica intre sateliti pt lnb-urile normale.apoi am pus antena in focar principal pe 19 grade E dar nu prea intrau frecventele ce ma interesau avand in focar secundar  13 grade E.Apoi am facut rocada am pus antena pe 13 grade E in principal si in secundar 19 grade E aici rezultatul fiind satisfacator.se pare ca semnalul pe 19 grade E este mai puternic decat cel de pe 13 grade E.Am  legat lnb-urile in comutatorul diseqc urmat de o scanare a celor 3 sateliti .Ramane sa urmaresc pe vreme rea cum se comporta antenutza Orange avand in vedere ca unele frecvente intra cu semnal la limita pe ambii sateliti.Multumesc userilor Softpedia pt sfaturile primite.
revin cu o problema aparuta dupa realizarea multifeedului .pe antena orientata pe 39 E receptionam in conditii f bune (antena legata la tv singura) canalul Magic tv Bulgaria este un post exceptional pt muzica anilor 80-90.Acum dupa ce am legat antenele in comutatorul diseqc canalul imi intra cu calitatea semnalului la valoarea 10 si puterea la 100 (canalul nu se poate rec deloc) asta in conditiile in care nu am miscat antena nici 1 mm.care poate fi problema ???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate