Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Instalația digitală de recepție prin satelit

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2764 replies to this topic

#2593
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
- De curand TVR International HB la 13 E acum este pe noua frecventa de 11662 V / 27500 in DVB-S2 8PSK .
Vechea frecventa nu mai este valabila pentru acest post al TVR pentru strainatate iar receptoarele mai vechi
nu il mai receptioneaza .

#2594
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Hello

  Unde gasesc montura polara pentru o antena prime focus de 1,4m? Am primit cadou antena si are montura fixa si ma gandeam sa trec de la offset la prime focus(am un offset de 1,1m momentan dereglata)
  Sau se poate adapta montura fixa la una polara?
  Multumesc

#2595
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014
buna ziua.vreau sa stiu daca se poate ca pe o antena offset de 1 m orientata pe 39 grade E  pot pune inca un lnb sa pot prinde 19,2 grade E ,aici ma intereseaza posturile fta hd germane.in cazul de fata antena functioneaza impreuna cu un tv ce are tunner satelit iar semnalul conform softului tv pe satelitul 39 grade E este 100%.Mentionez ca locuiesc in Brasov.

#2596
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 bv10nut, on 14 iulie 2017 - 05:55, said:

buna ziua.vreau sa stiu daca se poate ca pe o antena offset de 1 m orientata pe 39 grade E  pot pune inca un lnb sa pot prinde 19,2 grade E ,aici ma intereseaza posturile fta hd germane.in cazul de fata antena functioneaza impreuna cu un tv ce are tunner satelit iar semnalul conform softului tv pe satelitul 39 grade E este 100%.Mentionez ca locuiesc in Brasov.


Salut,

Teoretic este posibil. Practic, cu pierderi semnificative de semnal pe Astra. Asta daca lasi antena fixata pe Hellas, asa cum este acum. Cat de mari vor fi acele pierderi...nu pot sa-ti spun. Asta trebuie testat si vazut. Depinde si de calitatea antenei, indemanarea ta, etc.
O solutie cat de cat mai buna asa, sa "impaci si capra si varza", e sa duci antena undeva intre cei doi sateliti si sa modifici suportul de LNB-uri in asa fel incat sa prinzi ambii sateliti. Dar sa nu fie nici unul in centru. In acest fel LNB-urile se vor "uita chioris" Posted Image . Asta ca sa aduci cat mai aproape ambii sateliti, sa te intalnesti undeva la mijloc, ca sa zic asa.  Bineinteles ca si asa vei avea perderi la ambii sateliti. Important este insa sa ai semnal bun demodulabil...de preferat si pe timp de ploaie atat pe Hellas cat si pe Astra la HD-uri. Deci trebuie testat. Suporturi pentru multifeed gasesti in comert la magazinele de specialitate.

Indicata ar fi o antena multifocus. Special conceputa pentru distante mari, ca in cazul tau. Ca sa nu zic direct: "mai pune o antena pentru Astra si stii o treaba." Eu asa as face. Cea mai "curata" solutie.

Succes!

Edited by chris_dvb, 14 July 2017 - 11:34.


#2597
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Ar mai fi o solutie... antena motorizata ce ar face posibila receptia a mai multor sateliti. Posturi HD mai sunt si pe alti sateliti.

PS: in Brasov din pacate nu mai exista nici un magazin specializat in echipamente pentru receptia prin satelit. Orice echipament trebuie comandat de pe net.

Edited by numerci, 14 July 2017 - 16:58.


#2598
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Reuseste cineva sa receptioneze ceva de pe noul TP Orange 11636 V SR 30000  pe 16'E? Eu nu am semnal, nu-mi gaseste nimic TV-ul. Cu receiverul separat nu am incercat.
Ar trebui sa fie chiar si Trinitas FTA. Sunt curios ce e cu orange-ul acolo si ce planuri au pe acel satelit...

Attached File  16 est.jpg   76.01K   16 downloads

...na, ca nu am postat unde trebuia....graba strica treaba. Scuze. Posted Image

Edited by chris_dvb, 14 July 2017 - 19:17.


#2599
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Semnal am dar nu imi gaseste nimic la scanare.

Attached Files

  • Attached File  16E.jpg   233.58K   23 downloads
  • Attached File  16E1.jpg   100.7K   20 downloads
  • Attached File  16E2.jpg   79.9K   16 downloads

Edited by numerci, 14 July 2017 - 21:22.


#2600
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014
multumesc tuturor pt raspunsuri.motor as pune la antena dar nu stiu daca tunnerul tv-ului are softul necesar pt miscarea motorului.sa investesc intr-un receptor separat nici nu intra in discutie.antena nu vreau sa o misc de pe Helass sat 39 E.Investitie intr-o alta antena nici atat.tot reglajul trebuie sa-l fac eu,am pe cineva care o poate regla in functie de dorinte dar ma rupe la buzunar.pe 39 E am reglat-o mai intai cu un receptor Telekom care avea posturile memorate in prealabil.Apoi am legat cablu la tv am scanat satelitul si apoi am reglat fin antena cu ajutorul barelor de semnal din softul tv-ului.acum o sa incerc ca incercarea moarte nu are,voi cumpara un rec second hand sa fac reglaje cu ajutorul lui,revin cu detalii...

#2601
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

 bv10nut, on 15 iulie 2017 - 10:40, said:

multumesc tuturor pt raspunsuri.motor as pune la antena dar nu stiu daca tunnerul tv-ului are softul necesar pt miscarea motorului.sa investesc intr-un receptor separat nici nu intra in discutie.antena nu vreau sa o misc de pe Helass sat 39 E.Investitie intr-o alta antena nici atat.tot reglajul trebuie sa-l fac eu,am pe cineva care o poate regla in functie de dorinte dar ma rupe la buzunar.pe 39 E am reglat-o mai intai cu un receptor Telekom care avea posturile memorate in prealabil.Apoi am legat cablu la tv am scanat satelitul si apoi am reglat fin antena cu ajutorul barelor de semnal din softul tv-ului.acum o sa incerc ca incercarea moarte nu are,voi cumpara un rec second hand sa fac reglaje cu ajutorul lui,revin cu detalii...


Uita-te prin meniul TV-ului, la setari satelit, trebuie sa fie si optiunea pentru motor. O antena si un lnb nu trebuie sa fie noua (poate fi si second) nu e mare investitie, mai ales ca e full peste tot...vezi pe olx sau mai stiu pe ce site-uri de mica publicitate mai exista...vezi prin talciocuri...in fine, cum doresti. Si motorasul HH costa ceva. Daca o iei comparativ, e mai scump. In schimb, e adevarat, ai libertatea de a receptiona mult mai multe programe si sateliti. (pe langa cele dorite e tine pe Astra)
Oricum te hotarasti, putina investitie tot va trebui sa faci, daca vrei sa receptionezi programele de pe ambii sateliti in conditii normale.

Edited by chris_dvb, 15 July 2017 - 11:34.


#2602
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014

 chris_dvb, on 15 iulie 2017 - 11:30, said:

Uita-te prin meniul TV-ului, la setari satelit, trebuie sa fie si optiunea pentru motor. O antena si un lnb nu trebuie sa fie noua (poate fi si second) nu e mare investitie, mai ales ca e full peste tot...vezi pe olx sau mai stiu pe ce site-uri de mica publicitate mai exista...vezi prin talciocuri...in fine, cum doresti. Si motorasul HH costa ceva. Daca o iei comparativ, e mai scump. In schimb, e adevarat, ai libertatea de a receptiona mult mai multe programe si sateliti. (pe langa cele dorite e tine pe Astra)
Oricum te hotarasti, putina investitie tot va trebui sa faci, daca vrei sa receptionezi programele de pe ambii sateliti in conditii normale.
buna ziua.am lasat mesaj celor de la Sony si am primit raspuns ca televizorul nu este destinat pt antenele motorizate doar cele fixe.

 chris_dvb, on 14 iulie 2017 - 11:25, said:

Salut,

Teoretic este posibil. Practic, cu pierderi semnificative de semnal pe Astra. Asta daca lasi antena fixata pe Hellas, asa cum este acum. Cat de mari vor fi acele pierderi...nu pot sa-ti spun. Asta trebuie testat si vazut. Depinde si de calitatea antenei, indemanarea ta, etc.
O solutie cat de cat mai buna asa, sa "impaci si capra si varza", e sa duci antena undeva intre cei doi sateliti si sa modifici suportul de LNB-uri in asa fel incat sa prinzi ambii sateliti. Dar sa nu fie nici unul in centru. In acest fel LNB-urile se vor "uita chioris" Posted Image . Asta ca sa aduci cat mai aproape ambii sateliti, sa te intalnesti undeva la mijloc, ca sa zic asa.  Bineinteles ca si asa vei avea perderi la ambii sateliti. Important este insa sa ai semnal bun demodulabil...de preferat si pe timp de ploaie atat pe Hellas cat si pe Astra la HD-uri. Deci trebuie testat. Suporturi pentru multifeed gasesti in comert la magazinele de specialitate.

Indicata ar fi o antena multifocus. Special conceputa pentru distante mari, ca in cazul tau. Ca sa nu zic direct: "mai pune o antena pentru Astra si stii o treaba." Eu asa as face. Cea mai "curata" solutie.

Succes!
o sa testez dupa ce cumpar un suport si un lnb daca pot receptiona in conditii satisfacatoare 19,2 E.

#2603
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Antenele abonatilor Orange TV sunt intradevar prevazute cu un al doilea LNB
pentru receptia simultana a programelor transmise si pe satelitul Astra ,

Insa trebuie pus in calcul faptul ca pozitia antenelor Orange , orientate la
31 grade Est este cu 8 grade mai apropiata de pozitia satelitului Astra
decit pozitia antenei pentru programele Dolce Tv , la 39 grade Est ,
iar cele 8 grade distanta suplimentara ar putea insemna o reducere
marcata a semnalului captat prin reflexie de la satelitul Astra 19 est...

In acesta situatie , cred ca ar fi mai eficienta montarea unei a doua antene
de second hand , cu dimensiune mai redusa , de 60 cm , numai pentru
asigurarea receptiei programelor transmise pe satelitul Astra 19 grade est...
Costurile ar fi unele unele modeste...40 -50 lei ...dar asa cum a mentionat
@chris _dvb intro postare anterioara .. " stii o treaba ..! "

In cele din urma , testarea unui LNB suplimentar pe antena Dolce
va clarifica lucrurile , deci ....iti urez multa bafta !

Edited by bowpack14, 19 July 2017 - 19:17.


#2604
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006

 bowpack14, on 19 iulie 2017 - 18:56, said:

Antenele abonatilor Orange TV sunt intradevar prevazute cu un al doilea LNB
pentru receptia simultana a programelor transmise si pe satelitul Astra ,

Insa trebuie pus in calcul faptul ca pozitia antenelor Orange , orientate la
31 grade Est este cu 8 grade mai apropiata de pozitia satelitului Astra
decit pozitia antenei pentru programele Dolce Tv , la 39 grade Est ,
iar cele 8 grade distanta suplimentara ar putea insemna o reducere
marcata a semnalului captat prin reflexie de la satelitul Astra 19 est...


39 - 31 = 8
31 - 19 = 12

Reflexia marca(n)ta a satelitului ne face uneori sa spunem lucruri troznite. Pardon, traznite!

#2605
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,966
  • Înscris: 06.09.2004
zappaf, n-ai inteles, asa-i? Mai reia rationamentul.
Omul a spus ca 31 e mai aprope de 19 cu 8, fata de 39.

Edited by isr2002, 20 July 2017 - 22:55.


#2606
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Aaaaa......si-a masurat tensiunea? De ce nu spui asa? Da' e cam mare!
Iar 39 de grade e temperatura corpului? Medicamente, medicamente!

P.S.: - tensiunea arteriala, desigur.

#2607
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.08.2007
Buna
Deoarece nu mai stau o perioada la resedinta din buletin (renovare totala), as avea o intrebare:
Se poate receptiona cu acelasi antena orange tv si intelasat (cel cu digi si focus)?
Daca da, se poate cu o antena simpla cu 2 lnb-uri sau doar cu una toroidala?

#2608
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Nu; doua sau toroidala. Dar asteapta sa iti spuna cineva si cate grade sunt intre cele doua pozitii orbitale. E posibil sa mai greseasca la numaratoare ca foloseste un abac.

#2609
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014
buna ziua.am revenit din concediu si cat mai este vreme frumoasa vreau sa ma apuc de instalatia satelit.asa cum am mentionat in posturile anterioare am o antena de 1 m fixata pe 39 E aici receptionez programele de muzica bulgare,mentionez ca la aceasta antena fixata pe respectivul satelit nu vreau sa renunt deloc.acum asa cum am mentionat vreau sa receptionez 19 E.am urmarit cu interes postarile de aici si am luat in calcul montarea unei alte antene pt receptionarea satelitului 19 E.pe aceasta antena pe langa 19 E m-ar interesa 16 E respectiv 13 E.avand in vedere ca nu vreau sa am probleme cu receptionarea semnalului pe vreme rea vreau sa cumpar tot o antena de 1 m ,lnb-uri cu cap ingust datorita distantei mici intre cei 3 sateliti si comutator diseq.ma intereseaza daca pe acelasi cablu care merge catre tv pot sa leg cele 2 antene cea care este montata pe 39 E si cea care o voi monta ulterior pt 13,16,19 E si cum fac legatura la comutatorul diseq daca se poate acest montaj ? va multumesc.

#2610
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Montarea unei antene suplimentare de 1 m cu 3 LNB-uri se poate realiza
fara mari probleme , iar conectarea ansamblului de 2 antene parabolice
(avind 3 +1 LNB-uri active ) la receptor se poate face cu ajutorul
unui comutator diseqc , model cu 4 intrari .

Comutatorul diseqc are 4 intrari pentru conectarea LNB-urilor
si o iesire pentru conectare la receptor.
De regula intrarile sunt identificate cu cifrele 1,2,3, 4

In cazul de fata, cablul care face legatura intre receptor
si LNB-ul antenei orientate pe pozitia Hellas Sat 39 grade Est
trebuie desfacut de la LNB si cuplat la iesirea comutatorului.

LNB -ul ramas deconectat va trebui conectat la una dintre
intrarile comutatorului ( oricare ,de exemplu intrarea Nr.1)
cu ajutorul unei bucati de cablu coaxial prevazuta cu mufe .

Celelalte 3 LNB-uri montate pe noua antena se conecteaza
in acelasi fel , de exemplu LNB-ul pentru satelitul Hotbird 13 Est
la intrarea Nr.2 ,  cel pentru Eutelsat 16 Est la intrarea Nr.3
iar cel pentru Astra 19 Est la intrarea Nr.4

Urmatorul pas este inscreierea in memoria receptorului
a selectiei facute pentru cele 4 intrari , prin accesarea meniului
de instalare pentru fiecare satelit in parte si selectarea optiunii
corespunzatoare intrarii alese pentru satelitul respectiv
(de exemplu , in meniul satelitului Hotbird 13 va trebui selectata
optiunea intrarii Diseqc Nr.2 si asa mai departe... )

Attached Files


Edited by bowpack14, 17 August 2017 - 15:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate