Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalația digitală de recepție prin satelit

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2764 replies to this topic

#199
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Foarte, foarte usor ar fi daca gasiti pe undeva un receiver analogic.
Nu dureaza mai mult de 10 minute pana gasiti un semnal de la 13*EST.
Intr-adevar, cu cel digital e mai greu, necesita multa rabdare... mai ales daca esti incepator (eu am avut noroc cu receiverul analogic)
Uite, mai babeste...
Roteste antena (dar fa semne pe pilon inainte de asta) incet, incet pana dispare complet semnalul de pe Astra.
Apoi rotesti inca putin de tot si te opresti.
Acum cauti, din listele de programe, frecvente de la satelitul EUTELSAT 16*EST.
Cand ai gasit ceva (merge chiar fara sa mai misti la elevatie, dar semnalul e mai slab) fa reglajul fin la aceasta pozitie (azimut/elevatie).
Apoi fa acelasi lucru si pentru 13*EST.
Deci misti incet, incet, pana dispare semnalul de la 16*EST, apoi inca putin de tot, si uite asa ai ajuns la 13*EST.
Sper sa reusesti cu metoda asta babeasca...

#200
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
multumesc mult .. heh  al doilea topic era al prietenului meu .. o sa ii transmit :)

#201
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Mutare surpriza!
Adrian Sarbu isi muta programele de pe HOTBIRD 13E pe SIRIUS 5E...
De mentionat ca pe satelitul SIRIUS costurile de transmisie sunt ceva mai mici decat pe HOTBIRD

Deci, incepand de ieri, ProTVint & Co emite si pe satelitul SIRIUS 5*EST, 12449H, SR 12130, FEC 7/8

Incepand de la mijlocul lunii Decembrie, emisia de pe HOTBIRD va inceta!

#202
ironnike

ironnike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2003
Salut!

   Sunt în cautarea unor raspunsuri pe care daca cineva are bunavointza sper sa le primesc. Am o problema cu o antena satelit si anume: Am instalat antena cu o montura H-H , (antena este de 85cm), reciver TechniSat DigiBox Beta2,  prind în jur de 9 sateliti printre care si sirius 5 la care ma confrunt cu 2 probleme:
1) Nu am sunet la programul atomic tv desi atunci cînd l-am localizat sonorul si imaginea erau perfecte (acum am doar imagine)
2) Am semnal 98% si Calitatea Semnalului este de 8,5db si totusi protv si etnotv se întrerup.
  Va rog daca se pricepe cineva si-mi poate da ceva sfaturi ce si cum sa fac sa localizez programele mai bine si sa am sunet iar la Atomic.
(daca are vreo importantza, ma flu în germania zona Berlin)
MULTZUMESC ANTICIPAT

#203
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Incearca sa introduci manual parametrii...

Atomic : AUDIO PID = 1320, VIDEO PID = 1360, PCR PID = 1360
Etno : AUDIO PID = 1220, VIDEO PID = 1260, PCR PID = 1260
Pro : AUDIO PID = 1422, VIDEO PID = 1360, PCR PID = 1360

Semnalul de la Protvint e ceva mai slab decat la restul programelor romanesti de pe acest satelit, iar tu simti asta, avand in vedere ca ai antena de sub un metru...
Totusi, n-ar trebui sa fie la limita semnalul, ai verificat si instalatia deca e bine reglata?
Conteaza foarte mult.
Realitatea si Tv Sport  iti intra bine, sau e aproape de limita semnalul?

Pentru listele de canale poti apela la:
www.lyngsat.com
www.satcodx.com

Numai bine!

#204
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
TELEVIZIUNEA  ALPHA !

O nou post Romanesc...
Este condus de Sorin Rosca Stanescu si apartine de compania Global Video Media.

Emisia va incepe in curand (acum pe ecran e doar un ''carton'' cu Alpha)

SATELIT = AMOS 4* VEST

FRECV = 11.319H
SR = 3255
FEC = 3/4

#205
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
La ora 20 : 00  Alpha TV a inceput oficial emisia!

#206
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
stii ce se intampla cu 7abc si b1? eu nu  ii mai receptionez...

#207
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
M-am uitat acum si merg perfect!
Verifica din nou setarile, eventual baga-le din nou, manual.

#208
ironnike

ironnike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2003
Multzumesc pentru raspuns!!! Cu atomicul s-a rezolvat. Realitatea Tv se vede f bine iar Tv Sport nu-l prind pentru ca este codat (îmi cere sa introduc C.I.-ul care îmi "lipseste":)). As mai avea cîteva întrebari cu care sper sa ma ajutzi, si anume:
1) M-ar ajuta cu ceva 1 "dispozitiv" care sa-mi mareasca semnalul si care ar fi acel "dispozitiv" (am întzeles ca exista asa ceva,cum se numeste exact)?  
2) Eu am 1 LNB de 07db, potzi sa-mi recomanzi altul mai bun?
3)Sateliti Amos 4°W si IntelSat 18°W (cel pe care este primatv) nu-i localizez deloc, sa fie de vina faptul ca am antena de doar 85cm?
4) As vrea sa-mi cumpar o carte DVB(pci) SkyStar2 dar nu stiu mai nimic despre asta si mai ales daca este o idee buna .
a) cu placa aia pot sa-mi mai folosesc montura H-H pe care o am atasata la antena?
B) Se gasesc softuri pentru a decoda ceva din programele codate care se prind pe aici (Premiere, ORF, si care mai sunt) si cam care ar fi si cîte?
c) Ce programe romanesti pot decoda cu ea?
  Sper ca nu v-am stresat prea tare cu întrebarile!
  
P.S. Am 1 procesor de 1,5GHZ cu 512DDR. Locatzia In apropiere de Berlin.

#209
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
TV Sport nu e codat!
Problema cu el este intr-adevar, nu pe toate receiverele intra din prima, nu se stie de ce (si eu m-am chinuit la inceput, am introdus totul manual si mi-a gasit pana la urma imaginea si sunetul).
Retine ca eu am receiver FTA si nu mi-a cerut nimic de C.I.... ignora ce cere el si baga manual totul (audio, video, pcr).
1. Exista un amplificator dar e exclusiv pentru semnalul de pe cablu (cand e prea lung), nu-ti imbunatateste semnalul de la satelit.
2. Da, un LNB de 0,3db Invacom sau 0,4db Sharp, GoldenInterstar, etc. (in general de firma)
3. Instalatia ta nu e reglata corect, in zona ta trebuie sa ai semnal maxim de la acesti sateliti, chiar si cu antena ta!
4.a,b, Nici eu nu stiu mare lucru despre asta, vezi la www.rdi-sat.com/f2/
c. Se pot ''decoda'' doar programele Romanesti FTA, tot ce e codat (PowerVu, Conax) Romanesc e imposibil de decodat... doar cu cartele originale se poate face asta!
O lista cu canalele Romanesti gasesti intr-una din ultimele 3 pagini din acest thread...
Calculatorul tau face fata la placile DVB.
Numai bine!

#210
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by ironnike
Multzumesc pentru raspuns!!! Cu atomicul s-a rezolvat. Realitatea Tv se vede f bine iar Tv Sport nu-l prind pentru ca este codat (îmi cere sa introduc C.I.-ul care îmi "lipseste":)). As mai avea cîteva întrebari cu care sper sa ma ajutzi, si anume:
1) M-ar ajuta cu ceva 1 "dispozitiv" care sa-mi mareasca semnalul si care ar fi acel "dispozitiv" (am întzeles ca exista asa ceva,cum se numeste exact)?  
2) Eu am 1 LNB de 07db, potzi sa-mi recomanzi altul mai bun?
3)Sateliti Amos 4°W si IntelSat 18°W (cel pe care este primatv) nu-i localizez deloc, sa fie de vina faptul ca am antena de doar 85cm?
4) As vrea sa-mi cumpar o carte DVB(pci) SkyStar2 dar nu stiu mai nimic despre asta si mai ales daca este o idee buna .
a) cu placa aia pot sa-mi mai folosesc montura H-H pe care o am atasata la antena?
B) Se gasesc softuri pentru a decoda ceva din programele codate care se prind pe aici (Premiere, ORF, si care mai sunt) si cam care ar fi si cîte?
c) Ce programe romanesti pot decoda cu ea?
  Sper ca nu v-am stresat prea tare cu întrebarile!
  
P.S. Am 1 procesor de 1,5GHZ cu 512DDR. Locatzia In apropiere de Berlin.


Salut!

- Calculatorul tau e OK pt SS2 si merita cumparat asa ceva...cauta rev2.6
- Cumpara un LNB Invacom de 0.3 sau SHARP de 0.4
- SS2 invirte montura H-H...eu folosesc asa ceva si merge dar trebuie facuta o mica "smecherie" soft
- Cele mai bune softuri pt SS2 sint PROGDVB + YANKSE (emulator de CAM)...vezi aici pt instalare http://www.skystar2....owto/index.html
- Tot ce ai nevoie pt SS2 gasesti la www.skystar2.go.ro (programe + tutoriale de instalare)
- Premiere nu mai merge dar ORF se mai poate vedea. Mai poti vedea pe SIRIUS pachetul VIASAT, pachetul TPS pe HOTBIRD si DIGITAL+ pe HISPASAT
- TVSPORT de pe SIRIUS merge dar trebuie bagate PID-urile manual...VIDEO PID:1907 AUDIO PID:1911 PCR PID:1907

Salutare si SUCCES

#211
scipio

scipio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.09.2003
salut
scuze ca ma bag si eu in treaba voastra, dar am citit cu placere ce ati scris voi aici. sunteti baieti buni la capitolul receptie satelit, dar la partea cu calculatoarele mai aveti cate ceva de aflat (nu ca eu as sti totul, nu cred ca stie cineva totul despre asta),  vreau sa va spun ca citez
"Se pot ''decoda'' doar programele Romanesti FTA, tot ce e codat (PowerVu, Conax) Romanesc e imposibil de decodat... doar cu cartele originale se poate face asta!"
treaba nu sta chiar asa.  nimic nu este imposibil de spart. (sugestie pentru cei interesati : de ce nu va faceti voi cartelele. fun card / gold card / etc pot fi emulate cu sistemul iso 7816, iar despre CI incercati prototipuri de SM/MM/etc. eu fac treaba asta de aproape 2 ani si nu ma pot  plange ca am ratat ceva la tv chiar daca era codat) .
ok, see you later

#212
scipio

scipio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.09.2003
P.S. ma tenteaza un DREEMBOX 7000. dati-mi,  va rog o idee unde gasesc asa ceva in Romania
sunt in jud Neamt

#213
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by scipio
salut
scuze ca ma bag si eu in treaba voastra, dar am citit cu placere ce ati scris voi aici. sunteti baieti buni la capitolul receptie satelit, dar la partea cu calculatoarele mai aveti cate ceva de aflat (nu ca eu as sti totul, nu cred ca stie cineva totul despre asta),  vreau sa va spun ca citez  
"Se pot ''decoda'' doar programele Romanesti FTA, tot ce e codat (PowerVu, Conax) Romanesc e imposibil de decodat... doar cu cartele originale se poate face asta!"
treaba nu sta chiar asa.  nimic nu este imposibil de spart. (sugestie pentru cei interesati : de ce nu va faceti voi cartelele. fun card / gold card / etc pot fi emulate cu sistemul iso 7816, iar despre CI incercati prototipuri de SM/MM/etc. eu fac treaba asta de aproape 2 ani si nu ma pot  plange ca am ratat ceva la tv chiar daca era codat) .
ok, see you later



...mai omule...daca stii ceva ce nu stim noi spune-ne si noua sa nu murim prosti. Asta in cazul in care detii cheile CONAX de la B1 sau vreo solutie miraculoasa de vizionat POWERVU. In rest lasa-ne ca ne descurcam noi. @RZ are receiver FTA  asa ca nu e prea in domeniu cu codari si decodari. Eu am un dbox1 cu AMON  si SkyStar2...asa ca fac si eu cartele de ceva timp. Urmeaza dreamboxul la anu...dar ma mai gindesc...nu-s asa convins.

#214
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
scipio,
Seca2 se vede la tine?
Daca da, zi-mi si mie formula magica...

#215
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
[email protected] pare ca sega2 pica la anu 100%. Sint ceva zvonuri de ird2 si via2...da cu sega2 e sigur.

#216
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Asa sa fie!
Dar e greu, din cate am citit si eu...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate