Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Apple iPhone 3GS

- - - - -
  • Please log in to reply
2381 replies to this topic

#73
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Desi iPhone 3GS e super tare, cei ce alearga dupa camera de 'tzashpe MPx si dupa video recording IMAX pe telefon... vor stramba din nas, ca de obicei. Oricum acei peste 50 milioane, nu sunt numai fan boys. Si eu ma consider unul din ei, pentru ca imi plac produsele Apple, si asta numai din cauza lui iPhone. :)

off: ce sa zic, gama noua, configuratii noi, preturi noi (mai ieftine - doar ~1700$ unu de 13" cu 4 gigea RAM si 500 GB HDD + 9400M). O miscare foarte buna din partea lor. Plus ca va aparea si Snow Leopard :).

Edited by Dante_Sparda, 09 June 2009 - 10:28.


#74
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Posthubbabub1601, on 9th June 2009, 10:56, said:

Cumva offtopic: ce ziceti de miscarea celor din Cupertino, de a 'muta' MacBook-ul unibody in gama MB Pro? Eu cred ca mutarea este binevenita. Acum poti diferentia mult mai usor cele 3 game de portabile: ce-i din aluminiu si are unitate optica = MBPro, ce-i plastic = MB 'Classic' si, evident, Air-ul 'revamped'.

poate de acum vor adauga placi video mai bune. probabil ca multi confundau MB clasic unibody cu MBP si de aceea au decis sa-l bage cu MBP. si intr-un fel prefer plasticul pentru un notebook ce-l iau cu mine peste tot, cu care stau in parc la un Wi-Fi. pe canicula, aluminiul se incalzeste si apare un disconfort. bine macar ca au lasat MB clasic la $999.

Quote

@ Dheus
Producatori telefoane mobile prezenti in Open Handset Alliance: HTC, LG, Motorola, Samsung Electronics.. carora li se vor adauga Asus, Sony Ericsson si Toshiba.

pe hartie, ar trebui sa avem deja o Symbian Foundation, dar ei tot in beta. asa si cu Open Alliance, stiam de asta, dar daca Motorola sau SE vor scoate tot niste I7500 ce par ieftin (poate ca vor fi asa), pe care nu ai da mai mult de 1000 lei la liber. personal eu astept HTC Magic, companie ce a mai invatat cateva ceva in legatura cu cerintele end user-ului.

si Asus trebuie sa ramana pe partea lor, cu PDA-uri, niste desktop remplacement. iar Toshiba vine cu Snapdragonul de 1Ghz, asa ca de ce sa se complice cu Android. oricum n-as cumpara telefoane de la Toshiba sau Asus si nici de la Motorola, care inafara de 2 modele in 9 ani n-au produs nimic.

#75
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Produsul care imi place cu adevarat de la Apple este MacBook Pro 17 Core2 Duo 2.5GHz, 4GB, 320GB .
Daca as avea banii l-as cumpara pe loc.

#76
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Poststokarit_s, on 9th June 2009, 11:19, said:

Produsul care imi place cu adevarat de la Apple este MacBook Pro 17 Core2 Duo 2.5GHz, 4GB, 320GB .
Daca as avea banii l-as cumpara pe loc.
asta da merita :D
@hubba au ecran rezistiv nu pt noi ci pt text input pt cei ce scriu cu stylusul pe el adica pt piata din asia care e mult mai mare decat cea din restul lumii ;)
androidul va evolua, poate va ajunge la fel de bun insa mai are de evoluat la capitolul design insa am citit niste zvonuri despre un pmp sony cu android pe ele :D
in momentul actual apple domina si nu cred ca va avea competitori inca 1-2 ani, nici macar maretul omnia hd nu poate concura la browser care se misca cam prost dar are full flash support :D
poate ca va scade si orange pretul la 3g cine stie :D ce-i drept e ca va aparea pe 9iulie si la noi :D si e bine ca e mai rapid ...

Edited by eroarex, 09 June 2009 - 11:40.


#77
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Posteroarex, on 9th June 2009, 12:39, said:

asta da merita :D
@hubba au ecran rezistiv nu pt noi ci pt text input pt cei ce scriu cu stylusul pe el adica pt piata din asia care e mult mai mare decat cea din restul lumii ;)
androidul va evolua, poate va ajunge la fel de bun insa mai are de evoluat la capitolul design insa am citit niste zvonuri despre un pmp sony cu android pe ele :D
in momentul actual apple domina si nu cred ca va avea competitori inca 1-2 ani, nici macar maretul omnia hd nu poate concura la browser care se misca cam prost dar are full flash support :D
poate ca va scade si orange pretul la 3g cine stie :D ce-i drept e ca va aparea pe 9iulie si la noi :D si e bine ca e mai rapid ...

Poti utiliza un stylus si pe un digitizor capacitiv, asta daca 'creionul' este metalic si conduce eficient sarcina electrica descarcata din mana utilizatorului. Defapt, exista o gramada de solutii de tip stylus pentru iPhone. Cred ca ecranul rezistiv este preferat prin prisma pretului!

Ah, tocmai ce-am citit ceva zvonuri despre Omnia HD 2 - vezi engadget - OLED WVGA, 8.1  MPixels, WinMo 6.1 sau 6.5 (nimic sigur pana acum) si o interfata, GUI-killer, ce se numeste Cube, daca am citit bine. O tampenie flash-based, specifica samsung.

#78
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003

View PostDheus, on 9th June 2009, 10:01, said:

tu ai citit macar ce s-a scris mai sus? este acelasi iPhone 3G dar cu ceva in plus, designul nu e schimbat. iar preturile sunt pe siteul Apple.
da am citit...am si vazut chiar...si pe mine persoanl nu ma incanta ideea un nou produs-exact exact aceeasi imagine..macar macar acolo un mic facelift..de ex spatele ar trebui schimbat..materialul din care e facut e de 2 lei  se zgarie si daca sta in puf la iphone 3g...as spera ca la 3gs sa fie mai bun..cum se spunea material anti alunecare..mar luminos...
de aceste mici detalii nu mi-am putut da seama din poze...si nici in specificatii nu le-am gasit...de asta si intreb..pana la urma s-a schimbat ceva la aspect..materiale..etc etc?
preturile de pe site-ul apple sunt preturile pe care ei le recomanda...stii prea bine ca nu aceleasi preturi vin si la orangiada...difera de la operator la operator cu ce preturi il lanseaza
ps: tocmai sunt "fericitul" neposesor al unui iphone 3g ..proaspat furat de la servici..multumesc din suflet dobitocului/dobitoacei care mi-a stricat ziua
acum clar ca astept data de 9 iulie si mai mult

#79
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006
E aceasi carcasa, motivul pentru care nu s-a schimbat desginul si/sau materialele este pentru ca sunt foarte putine persoane care au trimis un feedback negativ, nasol ca tu te numeri printre ele . Eu vad doar lucruri bune in lansarea 3GS-ului. E un telefon mai bun la acelasi pretz cum a fost 3G-ul pana acum . Iphone-ul este in sinea lui un telefon reusit , care va primi upgradeuri mici de la an la an . Iar dupa parerea mea software-ul e mult mai important decat refinisarea unui design care oricum arata bine.

#80
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Postbogdan19, on 9th June 2009, 14:39, said:

E aceasi carcasa, motivul pentru care nu s-a schimbat desginul si/sau materialele este pentru ca sunt foarte putine persoane care au trimis un feedback negativ, nasol ca tu te numeri printre ele . Eu vad doar lucruri bune in lansarea 3GS-ului. E un telefon mai bun la acelasi pretz cum a fost 3G-ul pana acum . Iphone-ul este in sinea lui un telefon reusit , care va primi upgradeuri mici de la an la an . Iar dupa parerea mea software-ul e mult mai important decat refinisarea unui design care oricum arata bine.
cred ca procesorul imbunatatit si ramul dublu fac o impresie mai buna insa inca nu e prea clar daca merita posesorii de ifon 3g sa faca upgrade la 3gs ;)

#81
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Eh.. daca vor sa aibe o camera mai buna, control vocal, compas digital.. si 32 gigea flash, or sa faca upgrade. :)

off: am vazut si eu pe GSM Arena pateticul acela de samsung. Cred ca va rula WM 6.5. Dragut, dar totusi.. are o viteza prin meniu.. :death: .. nu sunt sanatosi. Sa se duca undeva cu tot cu al lor cub si sa ramana la telefoane cu sistem de operare propriu.

Edited by Dante_Sparda, 09 June 2009 - 14:18.


#82
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostDante_Sparda, on 9th June 2009, 15:16, said:

Eh.. daca vor sa aibe o camera mai buna, control vocal, compas digital.. si 32 gigea flash, or sa faca upgrade. :)

off: am vazut si eu pe GSM Arena pateticul acela de samsung. Cred ca va rula WM 6.5. Dragut, dar totusi.. are o viteza prin meniu.. :death: .. nu sunt sanatosi. Sa se duca undeva cu tot cu al lor cub si sa ramana la telefoane cu sistem de operare propriu.

WM 6.5, lasat in pace, fara gimmik-uri de gen Cube, S-Classe (LG) sau mai stiu eu ce chestii de la HTC, se misca decent pe un Diamond 1st Gen. Imi amintesc ca am instalat un rom cooked cu WM6.5 pe Diamond-ul in speta si se 'misca' acceptabil. Oricum, muuult sub viteza de reactie a iPhone OS-ului pe un simplu 2G/EDGE!

#83
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Man, ala nu era acceptabil. Se tara. Mi s-a si blocat o data. Oricum, nu era build-ul final. Am inteles ca s-ar misca mai bine pe un Snapdragon de 1.2 Ghz.

Cel mai probabil, urmatorul meu telefon va fi Iphone 3GS de 16GB. Sper ca pana fac rost de bani si se stabilizeaza pretul in .ro sa crackuiasca si os3.

#84
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Serios, pe langa toate aceste imitatii prefer fostul meu TyTn. Le da clasa de la kilometri. Asa trebuie sa se miste WM pe un telefon, nu de-abia.. de-abia. Chiar nu inteleg ce s-a intamplat in ultimul timp cu toata lumea. Fiecare scoate cate o petarda.  :huh: De ce nu pot face ceva ca lumea? Pacat. Degeaba are WM, daca viteza prin meniu e jalnica, ala nu mai e telefon bussines.

#85
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002

View PostDante_Sparda, on 9th June 2009, 16:43, said:

Serios, pe langa toate aceste imitatii prefer fostul meu TyTn. Le da clasa de la kilometri. Asa trebuie sa se miste WM pe un telefon, nu de-abia.. de-abia. Chiar nu inteleg ce s-a intamplat in ultimul timp cu toata lumea. Fiecare scoate cate o petarda.  :huh: De ce nu pot face ceva ca lumea? Pacat. Degeaba are WM, daca viteza prin meniu e jalnica, ala nu mai e telefon bussines.


Funny. Stupid, dar funny.

#86
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postraiiar, on 9th June 2009, 15:58, said:

Man, ala nu era acceptabil. Se tara. Mi s-a si blocat o data. Oricum, nu era build-ul final. Am inteles ca s-ar misca mai bine pe un Snapdragon de 1.2 Ghz.

Cel mai probabil, urmatorul meu telefon va fi Iphone 3GS de 16GB. Sper ca pana fac rost de bani si se stabilizeaza pretul in .ro sa crackuiasca si os3.

OS 3.0 b5 poate fi instalat pe 2G/EDGE, cu baseband downgrade, ergo deblocabil. Din pacate este impractic un jailbreak pe 3.0.
Dar, deh, cat crezi va mai dura, dupa 17 iunie, pana cand dev team va lansa aplicatia magica? :D

#87
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002

View Posthubbabub1601, on 9th June 2009, 17:01, said:

OS 3.0 b5 poate fi instalat pe 2G/EDGE, cu baseband downgrade, ergo deblocabil. Din pacate este impractic un jailbreak pe 3.0.
Dar, deh, cat crezi va mai dura, dupa 17 iunie, pana cand dev team va lansa aplicatia magica? :D


Om, sincer mi-e mai frica de preturi decat de cand apare Jailbreak. Orange sunt clar niste nesimtiti, chiar si cu portabilitate nu sunt sigur ca vreau sa trec la ei. Posibil sa import unul deblocat din State.

#88
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postraiiar, on 9th June 2009, 17:06, said:

Om, sincer mi-e mai frica de preturi decat de cand apare Jailbreak. Orange sunt clar niste nesimtiti, chiar si cu portabilitate nu sunt sigur ca vreau sa trec la ei. Posibil sa import unul deblocat din State.

Au respectat pricing-ul si anul trecut:
199 USD = 199 EUR. Asta pentru 3G-8GB, cu abonament de...60-70 eur/luna, nu-mi amintesc precis.
Mai mult ca sigur vor respecta pricing-ul si acum, se vor limita la a vinde draciile cu 199/299 EUR. Intrebarea este daca esti dispus sa platesti 60-70-80... eur/luna pentru abonament?

#89
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Posthubbabub1601, on 9th June 2009, 17:26, said:

Au respectat pricing-ul si anul trecut:
199 USD = 199 EUR. Asta pentru 3G-8GB, cu abonament de...60-70 eur/luna, nu-mi amintesc precis.
Mai mult ca sigur vor respecta pricing-ul si acum, se vor limita la a vinde draciile cu 199/299 EUR. Intrebarea este daca esti dispus sa platesti 60-70-80... eur/luna pentru abonament?
Pretul a fost de 179 euro, 8gb la cel mai mare abonament. Eu l-as lua la liber decat sa platesc 60 euro pe luna timp de 2 ani.

#90
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002

View Posthubbabub1601, on 9th June 2009, 17:26, said:

Au respectat pricing-ul si anul trecut:
199 USD = 199 EUR. Asta pentru 3G-8GB, cu abonament de...60-70 eur/luna, nu-mi amintesc precis.
Mai mult ca sigur vor respecta pricing-ul si acum, se vor limita la a vinde draciile cu 199/299 EUR. Intrebarea este daca esti dispus sa platesti 60-70-80... eur/luna pentru abonament?

Mersi de update, uitasem/aveam o impresie gresita cu privire la pricing.
Am o mica jena si acolo, m-am invatat cu abonamente mici. Vorba colegului de mai sus, mai bine il iau la liber.
Oricum, vedem, de luat il iau sigur, depinde cum si de unde.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate