Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Probleme Adobe Photoshop CS4

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007
Cine imi spune si mie de ce numai exista filtrul extract la Photoshop CS4 daca vreau sa decupez ceva cum fac o persoana din imagine la CS3 era

#2
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
de ce nu mai exista acel filtru numai cei de la Adobe iti pot spune  :P cert e faptul ca nu mai l-au introdus la versiunea CS4... probabil au considerat ca tool-urile de selectie au fost suficient de mult imbunatatile cat sa nu mai fie nevoie de extract (dupa cum majoritatea utilizatorilor de ps stiu deja se poate ajunge la acelasi rezultat prin mai multe metode). Daca tii neaparat sa folosesti CS4 si ai nevoie de extract filter vezi ca se poate instala (fie prin copierea filtrului din folderul cs3 in cel de cs4 din program files fie prin downloadarea unui pachet de plug-inuri chiar de la Adobe). Singurul lucru care ma deranjeaza la cs4 este faltul ca au schimbat short-cuturile... da, stiu ca merge sa ti le personalizezi.... dar e prea mare bataia de cap... wtf... in majoritatea cazurilor un ps7 e suficient  :lol:

#3
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007

 useralex, on May 19 2009, 22:25, said:

de ce nu mai exista acel filtru numai cei de la Adobe iti pot spune  :P cert e faptul ca nu mai l-au introdus la versiunea CS4... probabil au considerat ca tool-urile de selectie au fost suficient de mult imbunatatile cat sa nu mai fie nevoie de extract (dupa cum majoritatea utilizatorilor de ps stiu deja se poate ajunge la acelasi rezultat prin mai multe metode). Daca tii neaparat sa folosesti CS4 si ai nevoie de extract filter vezi ca se poate instala (fie prin copierea filtrului din folderul cs3 in cel de cs4 din program files fie prin downloadarea unui pachet de plug-inuri chiar de la Adobe). Singurul lucru care ma deranjeaza la cs4 este faltul ca au schimbat short-cuturile... da, stiu ca merge sa ti le personalizezi.... dar e prea mare bataia de cap... wtf... in majoritatea cazurilor un ps7 e suficient  :lol:
Pai si explica-mi cum extrag opersoana de dintr-o poza pentru a o pune in alta poza prin toolurile acelea.

#4
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
da sunt multe tutoriale pe net. iti trebuie pen tool daca nu stiai.

#5
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007

 ralcr, on May 20 2009, 18:32, said:

da sunt multe tutoriale pe net. iti trebuie pen tool daca nu stiai.
pai ajuta-ma si pe mine sa gasec un tutorial pe net in care sa extrag ...
Ms Anticipat !

#6
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
incearca pluginurile Vertus Fluid Mask sau onOne Mask Pro. Eu zic ca sunt mai bune decat extract-ul din photoshop (eu le-am folosit cu rezultate acceptabile la "extragere" in cazul firelor de par).

#7
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007

 useralex, on May 20 2009, 22:36, said:

incearca pluginurile Vertus Fluid Mask sau onOne Mask Pro. Eu zic ca sunt mai bune decat extract-ul din photoshop (eu le-am folosit cu rezultate acceptabile la "extragere" in cazul firelor de par).
dar daca extragi o persoana se ved acceptabil sau totusi se mai vede conturul urmat de poza initiala ?

#8
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
daca exita un contrast mare intre persoana si fundal (desigur e vorba de fotografii la rezolutie foarte buna) o sa iasa destul de bine chiar si in zona parului. daca ai fundal cu diverse elemente invata sa folosesti pen too-ul. Dureaza mai mult dar merita osteneala  :P daca tot nu iti iese pune pe cineva care se pricepe mai bine la ps.

#9
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007

 useralex, on May 20 2009, 23:00, said:

daca exita un contrast mare intre persoana si fundal (desigur e vorba de fotografii la rezolutie foarte buna) o sa iasa destul de bine chiar si in zona parului. daca ai fundal cu diverse elemente invata sa folosesti pen too-ul. Dureaza mai mult dar merita osteneala  :P daca tot nu iti iese pune pe cineva care se pricepe mai bine la ps.
Da multumesc .
Am gasit pe site la ei Filtrul Extract  de aici l-am dezarhivat iar in folderul PHSPCS4_Optional_Plug-Ins l-am instalat pe desktop iar acolo in folderul Adobe CS4 am alt folder Photoshop Content iar in el am 3 foldere denumite English Español Français si trei manuale afiliate fiecarui director ce fac mai departe cum il instalez filtrul Extract ?caci in folderul Goodles am alt folder am doua foldere Optional plug-ins Presets iar in folderele respective am alte foldere cred ca vedeti si voi ce e acolo, dar cum le instalez Pluginul acesta ca nu inteleg nimic ?

Edited by DiSk, 21 May 2009 - 14:11.


#10
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007
Nu stie nimeni cum proceedez cu ce am spus mai sus ?

#11
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
"To install any of these plug-ins, drop the appropriate file into the //Adobe Photoshop CS4/Plug-ins
folder and restart Photoshop."... care parte nu ai inteles-o? Cred ca cel mai simplu ar fi sa te intorci la CS3 totusi... nu crezi?
p.s. daca e prea mare efortul pune pe cineva care se pricepe mai bine decat dumneata sa-ti faca treaba asta...cu extract-ul mai exact........  :P

#12
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007

 useralex, on 25th May 2009, 21:29, said:

"To install any of these plug-ins, drop the appropriate file into the //Adobe Photoshop CS4/Plug-ins
folder and restart Photoshop."... care parte nu ai inteles-o? Cred ca cel mai simplu ar fi sa te intorci la CS3 totusi... nu crezi?
p.s. daca e prea mare efortul pune pe cineva care se pricepe mai bine decat dumneata sa-ti faca treaba asta...cu extract-ul mai exact........  :P
Nu inteleg ce vrei sa spui sincer... cum se instaleaza eu am spus mai sus ce am facut....

#13
ybres

ybres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.10.2006
Postez si eu in acest topic pentru ca am cateva probleme cu Photoshop CS4... si nu are rost un topic dedicat.

1. Dupa ce deschid o poza Tool Tip-urile de sus (unde se afla hand tool; zoom...) apar ca niste chenare gri cu shadow, dar fara text in ele. (Indiferent daca este activat OpenGL sau nu).       Acelasi lucru il patesc in Premiere CS4.
2. In Bridge CS4 dupa cateva minute de utilizare calculatorul se restarteaza brusc.
3. In ciuda optimizarilor anuntate de Adobe mie mi se pare ca CS4 cere mult mai multe resurse (singurele lucruri noi care imi par interesante ar fi Vibrance Layer, Smooth Display at ALL Zoom Levels si poate Content Aware Scale). Ce parere aveti?

Va multumesc.

#14
fantomel10

fantomel10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.05.2016
Salut.postez si eu aici poate stie cineva.orice poza bag in program apare hasurata toata si nu gasesc ce sa ii fac.a mai patit cineva?as pune si poza sa va arat dar nu merge vad.

#15
Carpicus

Carpicus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.06.2013
Bună, confraților !..
Rugăminte :  cine poate să mă scoată dintr-un necaz ? :    când deschid o poză si îi dau mult zoom marginea ei din dreapta trece pe sub panelurile din dreapta , acolo unde stau de obicei panelurile de  Layer, de History, etc., astfel încât este parțial acoperită si e greu de lucrat așa.
Cândva în trecut cand dădeam zoom maxim poza se oprea la marginea panelurilor din dreapta  si astfel își împărțeau mai corect spațiul de lucru . dar am pierdut setarea asta cu  prilejul unei reinstalări și nu mai știu cum se făcea .....

#16
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Ai încercat sa tragi de marginea de sus a panelului cu poza, pana cand se așează singur ? Prinde cu mouse-ul de partea de sus a panelului si plimba-l ușor, ca o sa se integreze singur...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate