Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cum va curatati senzorul?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ioz

ioz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.03.2005
Am un 20D de doua saptamani si sunt foarte incanatat de el. Am citit mai multe review-uri despre el, l-am urmarit si pe cateva forumuri si am observat ca toata lumea, mai devreme sau mai tarziu, ajunge aici: curatarea senzorului. Aici parerile sunt impartite unii propun tot felul de servetele, substante, altii perii, spatule, insa toata lumea este de acord ca metoda propusa de Canon in manual (suflarea cu o para de aer) nu ajuta prea mult. Deci, intrebarea mea este cum face-ti voi? Va rog ca pe langa metoda propriu zisa sa scrieti si ce materiale folositi si de unde le procurati (am vazut pe unele site-uri cateva metode, dar materialele pe care le foloseau ei acolo nu le-am vazut in Ro pe piata)

Orice sfat e binevenit!

Multumesc!

#2
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Initial, cand am citit titlul am crezut ca e vorba de mecanica fina...

Dar apoi mi-am dat seama. De fapt tu vrei sa cureti obiectivul (lentila) si nu senzorul, pe care l-ai fi sters de tot...

S-a mai discutat si despre metode, materiale, preturi, locuri de cumparare:

http://forum.softped...showtopic=54115

http://forum.softped...850&hl=curatare

Cred ca sunt suficient de cuprinzatoare discutiile astea doua...

#3
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Nu Hazard, omul vrea sa curete - exact ce a spus - senzorul...

Nu inteleg ce vrei sa spui cu "sters de tot"...

#4
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
senzorul? deci la doar 2 saptamani il demontezi sa cureti senzorul? Sau cum faci asta?

#5
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
E un DSLR... Se pune din meniu sa se blocheze oglinda si sa se deschida shutterul si se curata. Aparatele digitale care nu sunt SLR, nu am auzit sa sufere de aceasta problema.

#6
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
mea culpa! nu am stiut de asa ceva...

#7
ioz

ioz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.03.2005
citez din meniu lui 20D: "Sensor clean".
Deci e vorba chiar de curatarea senzorului. Bine, daca vrei sa fiu foarte precis nu cureti efectiv senzorul, ci sticla care este imediat in fata lui.  Intrebarea e cum o curatam "bine" ?

#8
CrissX

CrissX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 19.05.2004

Hazard, on Apr 10 2005, 17:27, said:

senzorul? deci la doar 2 saptamani il demontezi sa cureti senzorul? Sau cum faci asta?

<{POST_SNAPBACK}>



Mda, nu cred ca exista DSLR fara particule fine de praf pe senzor. Al meu "350D-ul) a fost sigilat, dar la F 22, o multime de particule fine de praf. "Sensor clean" din meniu, si o mica aspiratie, cu aspiratorul de camera(nu camera foto), si sa dus cam 90% din praf. A mai ramas ceva, dar nesemnificativ.Si avand in vedere ca nu prea folosesc F22, nu e cazul. Am auzit ca la magazinele "Ana" din Bucuresti exista persoane specializate in curatat senzorul.Apelati acolo. Nu incercati sa atingeti singuri senzorul aparatului fara a avea la dispozitie materiale adecvate si experienta!!  Si folositi lichide de curatat cat mai putin. Sticla aia de protectie, e atat de sensibila... incat orice atingere lasa urme. So:  watch out !! :D

#9
popescu

popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.11.2004
Metoda 1: pensula nr 11 din nylon de la hanul cu tei, 35000 lei, spalata insistent cu detergent lichid de vase, uscata 24 ore, vezi si
http://194.100.88.24...our_Sensor.html
Apropo, pensula noastra are perii relativ portocalii. In lipsa aerului comprimat, se scutura energic pensula, lovind-o la capatul scuturaturii cu teaca metalica de genunchi. Stupid, dar eficient. Daca din "inspiratie" ati atins perii cu mana sau daca praful contine uleiuri, adica fum de tigare sau esapament (Bucuresti...) veti lasa dare, caz in care se trece la:
Metoda nr. 2: microfibra Rodenstock, de la Photomania, de pe str. Tudor Stefan, 55000 lei, nou-nouta, cum o scoti din tzipla, pe degetul aratator. Prima data  cu o picatura de Eclipse, de la F64 Studio, 480000 lei,
http://www.f64studio...zero.php?id=344
apoi de doua ori uscat. Nu puneti microfibra direct pe senzor fara sa dati o pensula, riscati sa luati o granula mai serioasa de praf pe ea si sa va zgariati pe... ochi.
Incercati pe proprie raspundere, dar eu asa fac, si jucaria in cauza e o Sigma SD10, nu are filtru AA, in consecinta orice, dar orice fir de praf sau dara se vede infernal pe Foveon, si la fel s-ar vedea si orice zgarietura, deci sunt convins ca nu l-am zgariat.  Oricum, o data la 4-6 luni e suficient.

#10
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
eu am curatat-o de vreo 3 ori cu betisoare de urechi si n-a suferit nici zgarieturi, nici praf n-a ramas. nu este chiar atat de sensibil pe cat se zice.

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cel mai eficient, PecPads si Eclipse. Info neoficial... asha se face si la service'ul Canon (Irvine CA)...

#12
singlexyz

singlexyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.11.2004

arty, on Apr 12 2005, 03:12, said:

cel mai eficient, PecPads si Eclipse. Info neoficial... asha se face si la service'ul Canon (Irvine CA)...

<{POST_SNAPBACK}>


arty ce este mai exact ceea ce recomanzi tu?
la ce pret si de unde se poate procura?

#13
popescu

popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.11.2004
Arty recomanda metanol si paduri care arata asa:
http://www.f64studio...id=344&pid=1923
padul - un fel de hartie fibroasa - se poate infasura pe o spatula de plastic (ex: furculita plastic de la fast food taiata cu sficul) taiata, zic, la latimea senzorului. Din experienta mea, adica un an de DSLR, PecPadul nu e teribil de absorbant iar metanolul in exces lasa superbe dire in culorile curcubeului.
Orice metoda ati incerca, testati-o mai intai pe un filtru UV bine curatat si apoi lasat o ora pe masa sa ia din aer ceva praf, pentru ca, desi cel mai grav (as spune terminal) accident este sa zgariati senzorul, mult mai probabil e sa inlocuiti praful cu dire de jeg lipicios.

#14
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nu stiu ce pecpaduri avetzi voi. eu numai cu asha ceva curatz camerele si o fac destul de des. n'am avut probleme si nici dungi de "jeg lipicios" :)

#15
popescu

popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.11.2004
Aceleasi PecPaduri. Vezi linkul.

#16
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

CrissX, on Apr 10 2005, 19:32, said:

Mda, nu cred ca exista DSLR fara particule fine de praf pe senzor. Al meu "350D-ul) a fost sigilat, dar la F 22, o multime de particule fine de praf. "Sensor clean" din meniu, si o mica aspiratie, cu aspiratorul de camera(nu camera foto), si sa dus cam 90% din praf. A mai ramas ceva, dar nesemnificativ.Si avand in vedere ca nu prea folosesc F22, nu e cazul.

<{POST_SNAPBACK}>



Cum adica, se vad particulele de praf doar la  f22 ? Daca sunt acolo nu ar trebui sa se vada la toate diafragmele ??

#17
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Eu eram convins ca nu am praf, pana am facut cateva fotografii la F64. Cand am vazut ce mizerie era acolo m-am speriat.

#18
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Particulele de praf devin din ce in ce mai evidente si mai "sharp" cu cat scade diafragma.

Rigid, la ce obiectiv ai f64?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate