Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Pastile antisomn

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
yootoo

yootoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2009
Buna

Am si eu o intrebare ;)  stie cineva vreun mod mai eficient de a sta treaz?

As dori sa cumpar si eu niste pastile - ma gandea ca aste s-ar putea sa-mi fie folositoare- dar nu stiu cum se numesc  <_<  sau daca iti trebuie cumva reteta. Trebuie sa stau treza sa invat (asta pt ca sunt studenta la medicina si e mult prea mult de invatat si noapte ma ia somnul :D ) si cafeaua nu-si mai face efectul.

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

 yootoo, on May 18 2009, 13:58, said:

Buna

Am si eu o intrebare ;)  stie cineva vreun mod mai eficient de a sta treaz?

As dori sa cumpar si eu niste pastile - ma gandea ca aste s-ar putea sa-mi fie folositoare- dar nu stiu cum se numesc  <_<  sau daca iti trebuie cumva reteta. Trebuie sa stau treza sa invat (asta pt ca sunt studenta la medicina si e mult prea mult de invatat si noapte ma ia somnul :D ) si cafeaua nu-si mai face efectul.
Poate asta :D :http://www.advancedperformulations.com/

#3
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008
Orice ai lua nu e bine pentru ca somnul este o activitate esentiala pentru creier si din cauza asta nu stiu cate poti invata daca esti rupta de oboseala..
Vazusem si un documentar despre asta ...

#4
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
1 RedBull+2 cutii Coca-Cola+1 ness tare!

#5
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Lasa-te de medicina daca inca nu ai reusit sa inveti ce rol are somnul in bioritmul uman.

Ai putea sa iti separi emisferele cerebrale pe cale chirurgicala astfel incat sa devina independente si sa alternezi somnul intre cele doua emisfere. Adica cum face delfinul. Singurul inconvenient este ca vei dezvolta doua constiine, doua personalitati. Dar hei, nu le poti avea pe toate.

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Treci sesiunea asta cum poti si apoi invata materia in timpul trimestrului. Nu mai astepta sesiunea sa inveti tot. In sesiune bagi o recapitulare.
        In privinta unei "licori" ,pastile sa te tina  intreaba o colega de la farmacie.

#7
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Mai mihaita, tu ai fost vreodata student? Cand vreodata un student invata de buna voie in timpul semetrului? ;)

...indiferent de facultate sau profil. Dar fiindca ai zis trimestru, e clar cata facultate ai vazut tu.

Edited by SPF, 18 May 2009 - 15:40.


#8
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 SPF, on May 18 2009, 16:39, said:

Mai mihaita, tu ai fost vreodata student? Cand vreodata un student invata de buna voie in timpul semetrului? ;)

Nu, nu se poate, doar tocilarii invata in timpul semestrului, smecherii beau ness si invata in sesiune (...apoi se plang ca profii sunt corupti si doar cu spaga se termina facultatea)

Pentru o studenta la medicina vad ca te cam grabesti, nu ai avut rabdare sa citesti mai jos pe pagina sa observi ca este o arie de medicina cu o sectiune de medicamente.

Pastilele antisomn cele mai eficiente te baga in puscarie pentru trafic si consum de droguri. Crede-ma ca e mult mai simplu sa citesti 5 pagini pe saptamana la fiecare obiect decat 300 in 4 zile de sesiune.

#9
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 yootoo, on May 18 2009, 13:58, said:

stie cineva vreun mod mai eficient de a sta treaz?
Mai foloseam cateodata cate doua tablete de antinevralgic(are ceva mai multa cofeina)  -_-

#10
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
draga mea, primul lucru pe care-l învață un student la medicină e că medicamentele sunt pentru oamenii bolnavi. Apoi începe să învețe că pentru majoritatea, dacă nu pentru toate medicamentele cu efect pe SNC e nevoie de rețetă, uneori chiar de rețetă specială. Înțeleg că e o facultate grea, că ai mult de învățat, că te stresezi, dar în fiecare an termină facultatea aia zeci, sute de oameni care nu înghit prostii, pur și simplu muncesc. Dacă nu poți "the hard way" eu zic să încerci altceva.

și da, se închide, pentru că alunecăm pe o pantă nu numai periculoasă, dar și ilegală.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate