Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

(mihai prd) Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
307 replies to this topic

#37
satwien

satwien

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2006
Si totusi cat a costat casa la rosu? Mi-e greu sa urmaresc lista de cheltuieli ...  :P

#38
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Aprox 38000 de euro la rosu (calcul facut in toamna, cand euro era cam 3,6 lei), iar pana acum in jur de 52.000-53000.

#39
nosick

nosick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.05.2009
Am vazut poza cu armatura la sapa,dar nu inteleg de ce ai pus folie de polietilena..care-i scopul?
Si pe langa perete se vede ceva ..cu alb.Ce este acolo?

#40
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Folia e pt incalzirea prin pardoseala. "Ceva-ul" ala alb este niste polistiren, folosit pt aceeasi chestie.

#41
nosick

nosick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.05.2009

View Postmihai_prd, on 14th June 2009, 00:05, said:

Folia e pt incalzirea prin pardoseala. "Ceva-ul" ala alb este niste polistiren, folosit pt aceeasi chestie.

Care-i motivul ptr care ai ales prin pardoseala? Se stie,costurile sunt mult mai mari cu varianta asta..
   Ce tip de centrala vei folosi?
Povesteste un pic , mai pe larg ,cum procedezi sa vedem si noi cum sta treaba.
  Folosesti vreun truc ceva? Citisem undeva ca se poate folosi si centrale normale nu neaparat de-aia cu condensare..dar mai e ceva in plus de luat...Si cica se poate face si o combinatie simultana calorifere-pardoseala...
    Un instalator,in Italia imi recomanda sa folosesc un tip de centrala ce se instaleaza in semineu..iar cand folosesti semineul, sa poti folosi puterea calorica data de acesta.

Edited by nosick, 15 June 2009 - 13:44.


#42
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Incalzire prin pardoseala> motiv, copil mic, probabil va urma alul in 2-3 ani, se vor juca pe jos la parter, gresia tre sa fie calda iarna. Nu prea sunt de acord cu costuri mai mari, din moment ce apa la calorifere e trimisa la 70 C, iar in pardoseala la 40C.
Centrala va fi pe gaz in condensatie, iar combinatia pardoseala-calorifere deja am realizat-o.
Nush ce-ti recomanda instalatorul in Italia, pt mine un semineu e un moft pe care nu mi-l pot permite. Eu am facut instalatia dupa ce m-am consultat destul de mult cu seful echipei de instalatori, om care a lucrat 20 de ani in Germania in instalatii. Si are destule lucrari mari si in Pitesti, de unde este, in portofoliu, si toata lumea a fost multumita de el, asa ca eu zic ca nu am dat gres urmandu-i sfatul. Om trai si om vedea.

#43
nosick

nosick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.05.2009

View Postmihai_prd, on 17th June 2009, 22:26, said:

Incalzire prin pardoseala> motiv, copil mic, probabil va urma alul in 2-3 ani, se vor juca pe jos la parter, gresia tre sa fie calda iarna. Nu prea sunt de acord cu costuri mai mari, din moment ce apa la calorifere e trimisa la 70 C, iar in pardoseala la 40C.
Centrala va fi pe gaz in condensatie, iar combinatia pardoseala-calorifere deja am realizat-o.
Nush ce-ti recomanda instalatorul in Italia, pt mine un semineu e un moft pe care nu mi-l pot permite. Eu am facut instalatia dupa ce m-am consultat destul de mult cu seful echipei de instalatori, om care a lucrat 20 de ani in Germania in instalatii. Si are destule lucrari mari si in Pitesti, de unde este, in portofoliu, si toata lumea a fost multumita de el, asa ca eu zic ca nu am dat gres urmandu-i sfatul. Om trai si om vedea.


   Nu stiu daca e chiar moft treaba cu semineul,cel putin asa cum ma gandeam eu..S-ar parea ca exista o centrala pe gaz prin condensatie care se monteaza in interiorul semineului si care functioneaza independent,iar la aprinderea focului in semineu se trece pe folosirea puterii calorice data de acesta.Inca ma informez despre astea ,dar daca e asa atunci cred ca e mai simplu asa ..impusti 2 iepuri.Ce crezi?
Asadar tu cu 2 mii de euro iesi cu tot ce tine de instalatie prin pardoseala?Am inteles bine?(si manopera?)
   Referitor la instalatorul tau priceput... lucreaza exclusiv in zona aceea ?...mi-ai putea da pe pm un nr de telefon ,o adresa ,un site ceva sa testez si eu terenul ptr o chestie? Mersi.

#44
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Hi, și băieții s-au apucat de glet, iar eu cu nevasta după alergat după gresie, faianță, parchet.
Hai să mai băgăm ceva cheltuieli:
- uși de exterior 1040 euro
Attached File  Imag011.jpg   115.69K   809 downloads
- parchet pentru etaj 1330 lei
- parchet parter 950 lei
Attached File  Imag000.jpg   92.99K   823 downloads
- folie termoizolanta pentru parchetul de la parter 130 lei
- tapet living și dormitor, adeziv (ne face socru-meu ceva "decorațiuni") 270 lei
- faianță și gresie baie matrimonială 800 lei (Delta Design)
- cam 24 de CT126 și vreo 5 de CT 127 718 lei
- 36 cărămizi sticlă și adeziv 540 lei
- colțare, 5 saci rifix, șmirghel, set smirgheluit, becuri, alte mărunțișuri- 190 lei
- motorină 230 lei
- mâncare 340 lei
- țigări 40 lei
Attached File  Imag005.jpg   173.59K   468 downloadsAttached File  Imag006.jpg   89.2K   330 downloads[attachment=617769
:Imag007.jpg]
Attached File  Imag009.jpg   70.29K   509 downloadsAttached File  Imag010.jpg   98.8K   407 downloads

Azi i-am dat și celui care a băgat curentul și gazele pe stradă 2000 de euro, pentru a-și da acordul să pot să introduc utilitățile până pe 31 iulie.
Și am primit și o veste bună, la anul se bagă apă curentă pe stradă plus canalizare, așa că stau în dubiu dacă să mai fac o fosă mare. Cred că totuși o fac mai mare, și puțul e făcut la 50 de m.

Poate zilele astea nu mai uit aparatul acasă, să nu mai fac poze cu telefonul.

Ahh, azi a plătit nevasta și faianța și gresia pentru bucătărie, tot de la Delta D- 1000 lei

Attached Files


Edited by mihai_prd, 30 June 2009 - 17:13.


#45
a_man_ro

a_man_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.06.2007
salut.
doar 3900 de lei materialele pentru incalzire in pardoseala si incalzire clasica?
mi se pare extrem de putin.
nu ai automatizare?... un sistem de automatizare ieftin e vreo 4000 de lei.
de ce ai pus folia aia peste tevi si apoi plasa de buzau? folia aia e un foarte prost conductor deci vei avea de pierdut la eficienta.

#46
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Ei, daca le-as stii pe toate dinainte ar fi totul perfect. Cum nu le stiu pe toate, o sa iasa o casa imperfecta, dar eu de abia astept sa ma mut la casa mea.   ;)

#47
a_man_ro

a_man_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.06.2007

View Postmihai_prd, on 1st July 2009, 14:51, said:

Ei, daca le-as stii pe toate dinainte ar fi totul perfect. Cum nu le stiu pe toate, o sa iasa o casa imperfecta, dar eu de abia astept sa ma mut la casa mea.   ;)
eu te intrebam daca ai sau nu automatizare... asta poti stii daca te uiti pe factura la materialele pentru incalzire...nu trebuie sa fi omniscient, nici perfect, doar binevoitor.
si scopul intrebarii nu era ca sa strig pe urma: esti varza ca nu ai automatizare! voiam sa stiu daca exista solutii fiabile (si mai ieftine) fara automatizare.
eu am un deviz de 20000 de lei pentru toate materialele pentru incalzire (60 mp pardoseala si restul calorifere) iar tu zici ca ai dat numai 3900. e o diferenta uriasa... ori m-au vazut aia pe mine mai tras la fata sau maii fraierestean si mi-au umflat preturile ori la tine s-a gasit o solutie muuult mai eficienta dpdv al costurilor pe care as vrea si eu si alti forumisti sa o cunoastem.

#48
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
O să mă uit mâine, să caut facturile și o să-ți spun ce au fost în banii ăștia.
Tu poți să ai o automatizare completă, cu senzorii, cu telecomenzi, alte drăcii care într-adevăr pot ridica costurile. Și eu am cerut o proformă de la un coleg forumist care se ocupă de încălzirea prin pardoseală și pentru 78 de mp, devizul ar fi fost undeva la 2800 e euro. Cum situația pecuniară nu îmi permite, am optat pentru altcineva.

Edited by mihai_prd, 01 July 2009 - 21:42.


#49
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Si eu vreau o detaliere a sistemului tau precum si preturile unitare la fiecare componenta din sistem(teava,polist.,automatizare etc.). Daca nu vrei sa postezi pe jurnal trimite-mi si mie un pm cu lista respectiva (daca nu sunt prea indraznet)

Si eu, la fel ca a_man_ro, am ochit incalzirea in pardoseala pt toata casa.

#50
nosick

nosick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.05.2009

View Postlifestyle2000, on 1st July 2009, 22:22, said:

Si eu, la fel ca a_man_ro, am ochit incalzirea in pardoseala pt toata casa.


Asa ai reusi sa multumesti mai multe persoane care se gandesc sa procedeze asa .. :worthy:

Edited by nosick, 01 July 2009 - 22:58.


#51
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008

View Postmihai_prd, on 1st July 2009, 22:39, said:

O să mă uit mâine, să caut facturile și o să-ți spun ce au fost în banii ăștia.
Tu poți să ai o automatizare completă, cu senzorii, cu telecomenzi, alte drăcii care într-adevăr pot ridica costurile. Și eu am cerut o proformă de la un coleg forumist care se ocupă de încălzirea prin pardoseală și pentru 78 de mp, devizul ar fi fost undeva la 2800 e euro. Cum situația pecuniară nu îmi permite, am optat pentru altcineva.


Să rectific pretul solicitat, deci pentru parter (78mp)  devizul era de 3400 euro plus 800 de euro manopera.
Sincer, @a-man-ro, cred că persoanele pe care le-ai intrebat de pe topicul dedicat fac treaba f. buna, reiterez ideea ca daca as fi dispus de suma de bani ceruta as fi bagat incalzirea prin pardoseala prin firma lor, dar asa am zis pas.
Și atentie, ca in aia 3900 lei despre care vorbeai nu-s trecute polistirenul, pexul, plasele de sarma, acolo-s numa pompa de circulatie, electrovane, colector/distribuitor si alte dracii, ma uit maine pe factura.
Deci, pt pardoseala, suma corecta este de 3900 materialele mai sus enumerate, plus 1200/1300 lei PEX-ul, plus 1200 lei manopera, plus 700 lei polistiren, plus 650 plase, plus 200-300 de lei folie, soricei de plastic, alte maruntisuri, un total fiind undeva la 8000 lei, adica sub 2000 de euroi. (mie imi lipsesc unele materiale trecute in proforma, cum ar fi placile de aluminiu de sub parchet, care erau undeva la 1200 de euro-30 mp, cred ca si termostatele sunt unele mai ieftine, etc.)

#52
a_man_ro

a_man_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.06.2007

View Postmihai_prd, on 2nd July 2009, 00:43, said:

Să rectific pretul solicitat...

Multumesc pentru raspuns.
Inteleg din acest raspuns ca se poate si mai ieftin:).
De asta te si stresam cu intrebari. Asa pot negocia si eu cu omuletii care vand, poate poate mai lasa si ei la pret...

P.S. eu nu am avut atata noroc cu cei de pe SP care se ocupa de incalzirea in pardoseala, adica mie nu mi-au raspuns la cererea de oferta, nici pe PM nici pe mailuri...probabil sunt prea ocupati.

#53
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Astăzi am urcat cu băieții în pod și am "bătut" podeaua, mai exact am prins plăcile de OSB cu șuruburile de lemn. Nu spun că nici a mai a dreacu saună nu asigură transpirația pe care ți-o asigură o ######lă învelită cu tablă. Vata am pus de 20, dacă aș fi comprimat-o mai mult intra si de 30 cred. Acum mai urmează să mai bag sub ######lă, între căpriori, un rând de exppandat de 5 și un rând de vată de 5, apoi să închid și astea și gata podul.
Attached File  Imag002.jpg   159.64K   771 downloadsAttached File  Imag003.jpg   129.23K   490 downloads
Attached File  Imag004.jpg   135.1K   489 downloadsAttached File  Imag005.jpg   189.15K   604 downloads

Ieri am plătit:
- proiectul de gaze-650 lei
- avansul pentru băieții de la Electrica 300 lei. Atât electrica și gazele m-au asigurat că în maxim 45 de zile am curentul și gazele băgate.

- gresia și faianța pentru baia de la parter- 690 lei
- gresia pentru holul de la parter- 590 lei
- 8 saci de CM12, 8 saci de CM 11 și vreo6 punguțe de distanțieri- 515 lei.
De mâine ne apucăm de gresie, sper să fie într-un ceas cu cuc.  :P

Fiu-meu, ăla în roșu, se "cinstea" cu un vecin. Bun și nisipul ăsta rămas de la șapă, loc de joacă gratuit.
Attached File  Imag000.jpg   144.54K   988 downloads


Care mai știți niște meseriași buni și la preț rezonabil pentru treptele de lemn de la scara interioară, dați-mi și mie PM. Senc iu. Veri maci.

#54
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postmihai_prd, on 4th July 2009, 00:46, said:

[...] Vata am pus de 20 [...]
Unde? sub OSB?


View Postmihai_prd, on 4th July 2009, 00:46, said:

[...] dacă aș fi comprimat-o mai mult [...]
:nonobad:


View Postmihai_prd, on 4th July 2009, 00:46, said:

[...] urmează să mai bag sub ######lă, între căpriori, un rând de exppandat de 5 și un rând de vată de 5, apoi să închid și astea și gata podul. [...]
Mai bine ar fi doar vată de 10 cm, chiar dacă ți-a mai rămas ceva polistiren și nu ai unde să-l mai folosești.


View Postmihai_prd, on 4th July 2009, 00:46, said:

[...] Atât electrica și gazele m-au asigurat că în maxim 45 de zile am curentul și gazele băgate. [...]
Asigurare în scris sau așa...?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate