Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Slefuire piatra naturala

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Stie cineva cum se poate slefui si bizota travertinul?
Nu e vorba de cine stie ce lucruri artistice, e vorba doar de mici detalii pentru baia mea - cateva canturi.

Stiu ca se folosesc 2 tipuri de ahrtie abraziva dar nu stiu de care (hartie abraziva? glaspapir?) si cu ce fel de polisher se foloseste.

Mentionez ca am o masina de polishat profesionala cu turatie variabila (900-3000 rpm), dar nu stiu ce fel de discuri sa folosesc si la ce viteza.

Edited by mihilc, 14 May 2009 - 21:29.


#2
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 mihilc, on May 14 2009, 22:26, said:

Stie cineva cum se poate slefui si bizota travertinul?
Nu e vorba de cine stie ce lucruri artistice, e vorba doar de mici detalii pentru baia mea - cateva canturi.

Stiu ca se folosesc 2 tipuri de ahrtie abraziva dar nu stiu de care (hartie abraziva? glaspapir?) si cu ce fel de polisher se foloseste.

Mentionez ca am o masina de polishat profesionala cu turatie variabila (900-3000 rpm), dar nu stiu ce fel de discuri sa folosesc si la ce viteza.
bizota?ce inseamna chestia asta

travertinul se poliseaza fff usor fiind vorba numai de hartii abrazive care se ataseaza pe un pad(disc) care se pune la randul lui pe polisor


viteza de lucru cu polisorul va fi undeva la 1500 turatii\min---nu mai mare de 1500turatii\min

hartii abrazive sunt urmatoarele 

120,220.400

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WCYPh_WGcBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ai aici un video in care se arata miscarile la polisare dar in acest video este vorba de granit si se folosesc diamanti in schimb tu vei folosi hartie abraziva

daca mai ai nelamuriri iti stau la dispozitie cu raspunsuri

#3
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Multumesc mult!

a bizota inseamna a tesi marginile.

http://dictionare.ed...hp?cuv=bizotare

#4
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
ciudesna, cum zice bulgarul...! pai si travertinul e piatra pretioasa sau oglinda?  Aici te-ai gasit sa te rupi in neologisme? te crezi pe topicul literatorului?

#5
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Termenul de "bizotare" il folosesc cei ce se ocupa cu piatra naturala. Eu cum nu ma pricep, ma gandeam ca e un termen des folosit.

#6
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
aha, deci acum tre sa modific anuntul: in loc de ' caut meserias sa-mi spacluiasca matza", tre sa modific: caut meserias sa-mi bizoteze matza. Ne conformam sefu, daca asa se zice!

#7
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 mihilc, on May 16 2009, 09:03, said:

Multumesc mult!

a bizota inseamna a tesi marginile.

http://dictionare.ed...hp?cuv=bizotare

chestia asta de bizotat nu am auzit niciodata in granit si marmura se foloseste termenul de edge sau profil


am atasat si o poza cu cateva edge-uri cele mai folosite

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate