Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ubuntu Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
Greets all


in procesul de reinstalare a calculatorului, am decis sa pun si o distributie de linux, cat mai multimedia si mai user-friendly. So, am instalat Ubuntu Linux. Instalarea se face old stile, adica mod text (aahh... the good ol' text mode) si trece peste cativa pasi f importanti  cum ar fi configurarea contului de root  :death: . Problema este ca in 1024x768, imaginea este all blurry si este de .... :puke: , plus o serie de alte probleme (pe care in acest moment nu pot sa mi le mai aduc aminte ca stau dupa MS-DOS-ul astuia de aseara), aaa,,,nu merge nici sa configurez Lilo ca sa intru in Windows.

So.. anyone care to give me some help si sa-mi zica si mie ca sa fac pentru ca sa fac chestia asta sa fie utilizabila?


Thanks to all in advance.

#2
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Faza cu imaginea blurry s-ar putea sa fie de la un refresh prea mare (sunt monitoare care raporteaza asa). Monitorul poate duce, insa nu are asa calitate. Cauta si tu prin setari, nu stiu cum are Ubuntu (dar presupun ca are un program mai prietenos de setat refresh-ul)

Windows-ul apare in lilo si nu booteaza, adica da o eroare ? incearca sa schimbi din BIOS tipul HDD-ului din Auto pe LBA. Treaba asta o face si mandrake (pardon, mandriva :) )

#3
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004

dragos_avram, on Apr 9 2005, 09:21, said:

Faza cu imaginea blurry s-ar putea sa fie de la un refresh prea mare (sunt monitoare care raporteaza asa). Monitorul poate duce, insa nu are asa calitate. Cauta si tu prin setari, nu stiu cum are Ubuntu (dar presupun ca are un program mai prietenos de setat refresh-ul)

Windows-ul apare in lilo si nu booteaza, adica da o eroare ? incearca sa schimbi din BIOS tipul HDD-ului din Auto pe LBA. Treaba asta o face si mandrake (pardon, mandriva :) )

<{POST_SNAPBACK}>



nu poate sa fie de la refresh. atat pe 1024 cat si pe 800, refresh-ul sta pe 60, deci nu poate sa fie de la refresh. Ma gandeam sa nu fie de la adancimea de culoare. In ceea ce priveste monitorul, sistemul in discutie este un laptop, deci monitorul este tft.


la instalare, a fost detectat Windows-ul, insa acum la bootare intra in Lilo si direct in Linux, fara a-mi oferi posibilitatea de a alege intr OS-uri. Ma gandesc ca as putea sa remediez situatia aceasta daca as putea sa accesez contul de root, de care cum spuneam mai sus am fost vaduvit. Ce spui tu acolo cu schimbarea pe LBA m-am gandit si eu, insa bios-ul nu-mi ofera aceasta posibilitate.

#4
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

Parise, on Apr 9 2005, 08:30, said:

In ceea ce priveste monitorul, sistemul in discutie este un laptop, deci monitorul este tft.

<{POST_SNAPBACK}>

Trebuia sa zici din prima chestia asta. TFT-urile au o rezolutie nativa pt care imaginea are claritate, la celelalte rezolutii imaginea fiind cum o descrii tu. Verifica documentatia la laptop, s-ar putea ca rezolutia la laptop la tine sa fie 1280x1024 si ramii pe 60Hz rata de refresh. Seteaza cum trebuie frecventele in /etc/X11/xorg.conf pt a obtine aceasta rezolutie. La fel se intimpla si in windows daca treci pe 800x600 sau pe 1024x780, deci e prb de hardware nu e de soft.

Parise, on Apr 9 2005, 08:30, said:

la instalare, a fost detectat Windows-ul, insa acum la bootare intra in Lilo si direct in Linux, fara a-mi oferi posibilitatea de a alege intr OS-uri.

<{POST_SNAPBACK}>

Verifica lilo.conf si vezi daca ai intrare pt windows.

  other = /dev/hda1 <---- partitia de windows
  label = Windows
  table = /dev/hda

De asemeni asigura-te ca ai un timp de asteptare pt a putea selecta ce OS sa bootezi La inceputul fisierului, inainte de a declara partitiile de win/linux pune comenzile astea:

prompt
timeout=300 <--- timp de asteptare in decisecunde (300/10=30s)

Rulezi lilo si esti ok.

Parise, on Apr 9 2005, 08:30, said:

Ma gandesc ca as putea sa remediez situatia aceasta daca as putea sa accesez contul de root, de care cum spuneam mai sus am fost vaduvit. Ce spui tu acolo cu schimbarea pe LBA m-am gandit si eu, insa bios-ul nu-mi ofera aceasta posibilitate.

<{POST_SNAPBACK}>

Contul de root se seta pe undeva pe la Ubuntu de-a lungul procesului de setup. Oricum, poti mai mult decit zici tu (inclusiv resetarea parolei de root), poti accesa partitia de linux cu orice disc de linux. Bootezi cu discul si nu te apuci sa faci setupul. In general exista si un mod rescue. Odata ce ai un schelet de linux incarcat in memorie, montezi partita/partitiile de linux de pe hdd, dai chroot pe ea, modifici lilo.conf, rulezi lilo si esti iarasi gata. Cauta pe forum la problemele celor carora nu le mai booteaza de ex :

http://forum.softped...52745&hl=chroot

Edited by cianura, 09 April 2005 - 10:50.


#5
i_m_meen

i_m_meen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 27.03.2005
Legat de root, Ubuntu standard nu are root, dar iti da sudo pt tot, adica tu scrii in consola sudo "ce vrei sa faci" si-ti cere parola ta de user, iar dupa iti ruleaza ca root. Pt securitate e mai bine.
Daca vrei totusi root, pot activa contul: Computer/System Configuration/Login Screen Setup, unde pe la un tab pe acolo ai optiunea sa lasi rootul sa se logheze in X. Nu uita sa setezi parola de root! - "sudo passwd(sau password, nu mai tin minte precis  :P ) root" in consola.
Eu zic ca dupa ce te obisnuiesti e mai bine cu sudo...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate