Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vă mai aduceți aminte?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Daca nu ma insel, emisiunea de la TVR in care era o ruleta se numea Incearca-ti norocul. Tin minte ca era un fel de roata fixa cu o sageata pe care o invarteau concurentii, si se lumina sectorul la care se oprea. Tin minte ca aceasta emisiune era tematica, adica la fiecare emisiune erau intrebari dintr-o anumita tema, iar la tema sportiva au avut un concurent foarte bun, pe care l-au pus sa comenteze un fragment din finala CM de fotbal din 1974 si tipul s-a descurcat de minune (daca nu ma inseala memoria, era Sorin Hobana, care nu era inca angajat la TVR).

#38
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Tot o emisiune de la TVR1: Robingo cu Horia Brenciu
Primul joc de cultura generala asa cum ni-l imaginam astazi; cu pupitre, cronometru, buton pentru a raspunde primul, runde si moderator glumet. Fiecare jucator avea cate o mascota: un fel de broasca verde de plus, usor diforma: cu o creasta de blana roz si un nas care semana cu un san cu sfarc roz. In runda a treia, fiecare jucator avea dreptul sa-l scoata pe un altul din joc pentru pentru un timp renuntand la mascota. Pe vremea aia, display-urile mari erau televizoare multe, unul langa altul, formand o imagine greu de reconstituit. Fiecare jucator avea un fel de televizor incorporat in pupitru - alb-negru, bineinteles - si imaginea clipea in mod miraculos cand un raspuns era corect.

#39
Remusik82

Remusik82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 20.10.2005

 bombonyka, on May 14 2009, 17:24, said:

Haideti sa ne aducem aminte de emisiunile vechi care erau la Tv in uram cu multi ani. Eu imi aduc aminte acum de un concurs (nu mai stiu exact cum se numea) cu 2 echipe pe o insula , intr-un castel, si ii punea sa intre in niste camere si sa gaseasca cheia de la usa si la sfarsit tr sa care niste bani(niste monede) cat mai multi ... voi mai stiti cum se numea?
Se numea Fort Boyard.

#40
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

 chatnoir401, on May 21 2009, 23:12, said:

Tot o emisiune de la TVR1: Robingo cu Horia Brenciu
Primul joc de cultura generala asa cum ni-l imaginam astazi; cu pupitre, cronometru, buton pentru a raspunde primul, runde si moderator glumet. Fiecare jucator avea cate o mascota: un fel de broasca verde de plus, usor diforma: cu o creasta de blana roz si un nas care semana cu un san cu sfarc roz. In runda a treia, fiecare jucator avea dreptul sa-l scoata pe un altul din joc pentru pentru un timp renuntand la mascota. Pe vremea aia, display-urile mari erau televizoare multe, unul langa altul, formand o imagine greu de reconstituit. Fiecare jucator avea un fel de televizor incorporat in pupitru - alb-negru, bineinteles - si imaginea clipea in mod miraculos cand un raspuns era corect.


Horia Brenciu cu al sau Robingo ma enerva la maxim .Pur si simplu eram sokat din cale afara. :cursing:



___________________________________________________________

Da, erau niste vremuri in care ma ocupam de nevoie de receptia in UHF.Timpuri imemoriale, de necrezut pt unii.Cand intreg sistemu' era facut manual.Antena UHF cu multe elemente al de 6mm tot facut manual , ampliful cu 2 tranzistori bfr91, cablu coaxial  la inceput multa vreme tv alb-negru, mult peste intelegerea unora  :notangel: receptii din slovacia cateodata bine alteori slab , ucraina bine/perfect(color secam apoi), ungaria satisfacator/bine (receptionam tv2 primul post comercial maghiar din prima zi de emisie) si din cand in cand mai intrau si altele......apoi o pauza un pik mai lunga si am schimbat pe satelit :kisstogether:

#41
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
http://www.adevarul....tcomuniste.html, emisiuni pentru copii "din alte vremuri", cand inca se mai facea pe plan local si nu se importau formate cu nemiluita.

#42
cosminbraila

cosminbraila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.02.2007
Chestiunea Zilei :)

#43
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Chu ochii in phatru babye! :lol:

#44
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009
Că veni vorba de emisiuni-concurs, îmi amintesc eu de unul care era miercuri sau joi după-amiaza pe TVR 1 prin 93-94. Se numea "Învingătorul". Îmi mai amintesc și de "Pariați pe campion", "5 pentru un cec", "Formula 3"(asta era pe TVR 2), "Robingo 2"(pe TVR 2), "Totul despre muzică"(super-tare! Era în fiecare luni sau marți seara pe TVR 1).
De "Arena" nu-mi amintesc, dar îmi aduc aminte de "Super Gol Show", în care erau doi concurenți care trebuiau să trimită o minge într-o poartă.
Îmi amintesc de un joc cu ruleta la TVR prin 91, așa, dar nu mai țin minte numele. Mai era unul, tot pe atunci, cu numele "Sfinx", cu un prezentator sobru și trei concurenți care răspundeau cu "Eu! Eu! Eu! Eu! Eu!"
Știu că Roata Norocului a apărut inițial la TVR. Era la TVR 1, în fiecare după-amiază, prin 1997(primăvara), după care, din nu-știu-ce-motive, a fost scoasă din grila de programe(publicitate mascată, pare-mi-se...).

Cineva zicea că Telecinemateca ar fi fost sâmbăta...
Eu de când mă știu am prins Telecinemateca marțea. Ceva similar mai vedeam sâmbăta(prin 93-94, pe spațiul varietăților), cu un colaj interesant cu imagini din tot felul de filme și o muzică interesantă.

Da, îmi amintesc de "Cu ochii în patru". La un moment dat, nu prea mai aveam voie să mă uit la ea, pe motiv că dădeau scene de duritate, etc etc....
Și totuși, cu toate că depășea ora mea de culcare(21:00-21:30 sau așa ceva), tot mă uitam. Nu știu de ce.... Era tentația pentru "lucruri adevărate" poate, pentru "realitate"(whatever....). O altă emisiune interesantă mai era pe TVR 2: Aleea cu ghimpi în care erau tot felul de reportaje prin zone rău-famate din București, dar realizate într-un mod hilar(haz de necaz!).

Despre emisiunile legate de circulație, țin minte că mai întâi a fost "Reflecții rutiere"(nu uit nici azi vocea lui Vochină) și apoi(prin rotație) "La volan"(emisiune de Ion Badea).

Cineva zicea de o emisiune pe Prima numită "Ani de liceu". Eu țin minte că se chema "Reuniunea de clasă". Mi se părea bestială!:)))))))) Râdeam de mă prăpădeam, nu glumă! Cel mai mult cred că am râs la o ediție cu Huidu & Găinușă, mai ales la proba artistică: Găinușă care nu-și mai amintea textul piesei "Maria-Magdalena"(Sandra) și Huidu cu perucă și pantalonii suflecați luând chitara unuia din trupa emisiunii și făcând "duck walk" pe piesa "Thunderstruck"(AC/DC).

#45
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008

 MariusMIonescu, on 28th November 2009, 09:09, said:

Cineva zicea de o emisiune pe Prima numită "Ani de liceu". Eu țin minte că se chema "Reuniunea de clasă". Mi se părea bestială!:)))))))) Râdeam de mă prăpădeam, nu glumă! Cel mai mult cred că am râs la o ediție cu Huidu & Găinușă, mai ales la proba artistică: Găinușă care nu-și mai amintea textul piesei "Maria-Magdalena"(Sandra) și Huidu cu perucă și pantalonii suflecați luând chitara unuia din trupa emisiunii și făcând "duck walk" pe piesa "Thunderstruck"(AC/DC).
Da, cred si eu ca de "Reuniune de clasa" era vorba.
O emisiune hazlie, intr'adevar, prezentata de Andreea Raicu.

#46
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Chestiunea Zilei cu Florin Calinescu.

#47
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
era o emisiune cu marian rilea... abracadabra?

#48
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
A fost la TVR prin anii 90.

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,229
  • Înscris: 13.06.2004

 djl, on 16th May 2009, 11:32, said:

Emisiuni: "Abracadabra", "Tip Top Minitop", "Teleenciclopedia", "Tele Eurobingo Show". Poate și "Memorialul durerii" - rămâneam șocat de ce auzeam.
Emisiunile bingo au picat din cauză că CeNzurA a considerat că nu sunt bine și le-a mutat mai pe seară, când nu mai aveau audiență.
Pe la sf. aniilor '90 a fost pe "TV.R." 1 o pleiadă de filme vechi. Atunci am văzut niște filme minunate: "Lolita"; "The Longest Day/Ziua cea mai lungă" (pe atunci nu știam că Paul Anka, cel care mă încânta cu piesa lui, "Diana" cânta și "The longest day"; "The yellow "Rolls Royce"/"Rolls Royce"-ul galben")
Și am să menționez și "Sailor Moon", celebrul serial animat japonez. Văzut pentru prima dată la italieni, în 1995. Aveam vreo 12 ani și jumătate pe atunci. Mă uitam, deși nu știam intaliană (nici acum nu știu :lol:). Îl vedeam doar la bunică-miu, că acasă nu aveam televiziune prin cablu (la maică-mea - cică nu învăț dacă îmi pune tv prin cablu - de parcă învățam altfel :lol:)

Am uitat de "Kiki, Riki, Miki", "Arlechino/Abracadabra", "Club Anda" (m-a întristat moartea Andei Călugăreanu).

Edited by djl, 29 November 2009 - 21:02.


#50
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 lelali, on 29th November 2009, 12:02, said:

era o emisiune cu marian rilea... abracadabra?

Nu-l sufeream pe ala, cum ranjea stramb, si nici pe clovnul ala Arlechino....

In schimb era Canal 38, cu o emisiune preluata de la italieni, dar tradusa, dupa ora 24. :D

#51
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 MariusMIonescu, on 28th November 2009, 09:09, said:

Cineva zicea că Telecinemateca ar fi fost sâmbăta...
Eu de când mă știu am prins Telecinemateca marțea.
Inseamna ca nu te stii de prea multa vreme. Initial in anii 1970-1980, Telecinemateca se desfasura miercuri seara, foarte rar, duminica seara. Reluarea se facea in ziua de vineri sau sambata dimineata.

#52
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
"Scoala Vedetelor"

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,229
  • Înscris: 13.06.2004
Cu "Școala vedetelor" nu am găsit nici o înregistrare video. Îmi trăsesem eu ceva pe o casetă cu porcăria aia a mea de radiocasetofon, dar nici nu știu dacă mai am caseta - o să iau casetele la verificat...

#54
humaila

humaila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 08.10.2009

 marele, on 14th May 2009, 20:06, said:

Bingo!!!!!


Tele Euro Bingo

 sequential_one, on 14th May 2009, 20:39, said:

era emisiunea aia care o prezenta Brenciu pe tvr1, cu o mascota.... nu imi amintesc momentan cum se numea.

ps: bombonyka, ai cam fentat orele de limba romana.


Robingo

 BlueSky2009, on 29th November 2009, 21:08, said:

Nu-l sufeream pe ala, cum ranjea stramb, si nici pe clovnul ala Arlechino....

In schimb era Canal 38, cu o emisiune preluata de la italieni, dar tradusa, dupa ora 24. :D


Arlechino o arde acum cu Regina, Diana Dumitrescu parca sau nu stiu exact cum o cheama.


Pe tvr mai era una antipatica "Perechea Potrivita" cu fenomenala Tania Budi

Edited by humaila, 30 November 2009 - 00:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate