Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#5221
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013

 cris1981, on 13 noiembrie 2013 - 09:23, said:



Extraordinar ....oameni de nimic ... cunosc eu pe cineva care are la vreo 120 de capete , din cate stiu are si de vanzare dar sincer nu stiu cate or fi din ele Alba de Banat .
Ii din satul vecin , astazi chiar o sa-i trec prin fata portii si o sa-l intreb ce si cum are , ii voi cere si numarul de telefon , de cunoscut il cunosc bine , ii un om ok .
Problema-i ca tot in Timis este , ii zona Fagetului , suntem mai aproape de Deva decat de Timisoara , aveti ceva km de parcurs pana aici ...
Puteti sa mai faceti cautari si pe PUBLI24 , sper sa nu fie luat ca si reclama ....
O zi buna tuturor !

Multumesc pentru sprijin. N-am mai intrat pe forum, pentru ca am fost la cineva si am cumparat 9 bucati Saanen, in loc de 15 Albe, cum planuiam. Mi-a cerut 300 euro pe ele, dar am negociat si cu 2 vedre de tuica de pruna si 2 de vin, a lasat la 250 euro pe cap. Le-a vandut pe toate, tipul fiind inginer chimist, le tinea la cineva si nu era multumit de atitudinea respectivului.

Sunt frumoase, ugere dezvoltate armonios, patru au 4 ani, iar 5 au 2 ani, sunt gestante toate, majoritatea intarcate. Trei din ele mai dau putin lapte (undeva la 1l toate trei, la mulsoare), o sa le intarc intr-o saptamana si pe ele.

As vrea sa va intreb cateva lucruri, pe puncte:

1. e bine sa le mai dau graunte in perioada asta, pana aproape de fatare? Tipul respectiv le dadea cam 300g de porumb, netocat, seara. Eu am morisca, pot sa le dau si secara, orz sau  sroturi, dupa reteta prezentata de domnul Horia.

2. am sfecla furajera. Tipul nu le-a dat deloc, mi-a zis sa le-o toc marunt, sa nu se inece. Eu ma gandeam sa le tai felii sau bucati, eventual sa le amestec cu tarata de grau si sa le pun un praf de sare pe ele. Cand e mai bine sa le dai sfecla? E ok sa le dau la pranz, dupa ce le-am dat fan si coceni de porumb, dimineata?

3. cum le dau sfecla? La iesle, printre fan si lucerna?

4. Am mai cumparat inca 5 caprite aflate la prima fatare, de la cineva din zona. Una e alba de banat, doua is negre (nu se vad noaptea), si doua maronii, cu urechile in jos, fara coarne. Problema e ca alea Saanen le cam ating si cele 5 donsoare, fiind in minoritate, nu prea au curaj sa manance. De vioaie sunt vioaie, una a iesit din padoc si-am gasit-o cocotata pe balotii de lucerna, ziceai ca e regina lucernei :)

Intrebare: ar trebui sa le separ pe cele mici de alea Saanen? Incidente foarte urite nu au fost, doar ca alea mari le alearga si mai incearca sa le loveasca pe cele mici, care se feresc cu tactica si precizie, de regula. Nenica ala zicea sa le tin in grup, sa se invete unele cu celelalte.

5. Am niste lucerna, verde. N-o mai cosesc, o rup cu mana si-o pun la uscat in solarul de asta-vara, acoperit cu folie. O sa le-o dau, asa, dupa 3 zile, cand e zvantata, nu le dau multa, le dau dupa ce mananca fan uscat si le iau apa vreo 2 - 3 ore. E ok asa sau le fac rau?

6. Capritele mici au ciulini in blana, nenea de la care le-am luat, le tinea pe camp toata ziua. Exista vreo metoda buna de scos ciulini din blana? E ok daca tai cu o forfecuta pe langa ciulini?



#5222
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Din pacate eu nu o sa va raspund decat la doua din intrebari , respectiv la intrebarea 4 si 6 .
Ii bine sa le lasati sa se obijnuiasca toate la un loc , desi acomodarea poate fi destul de dura uneori ...
Legat de intrebarea 6 , cred ca-i buna metoda dv .....eu alta mai buna nu vad .
Ma bucur ca ati rezolvat problema , restul le invatam pe parcurs ....si eu sunt cam in aceasi "oala" cu dumneavoastra .
Bafta !

#5223
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Anton79, on 14 noiembrie 2013 - 08:37, said:

1. e bine sa le mai dau graunte in perioada asta, pana aproape de fatare? Tipul respectiv le dadea cam 300g de porumb, netocat, seara. Eu am morisca, pot sa le dau si secara, orz sau  sroturi, dupa reteta prezentata de domnul Horia.
Pana la fatare e bine sa reduci un pic concentratele (200-300 g pe zi, nu mai mult), pentru ca iezii (fetusii) sa nu creasca excesiv. Altminteri, daca vreuna din ele are un singur ied, acesta se va dezvolta excesiv si vei avea probleme la fatare. Ratia de concentrate o maresti treptat la 0,5-1 kg pe zi cam la 1 saptamana dupa fatare.

Quote

2. am sfecla furajera. Tipul nu le-a dat deloc, mi-a zis sa le-o toc marunt, sa nu se inece. Eu ma gandeam sa le tai felii sau bucati, eventual sa le amestec cu tarata de grau si sa le pun un praf de sare pe ele. Cand e mai bine sa le dai sfecla? E ok sa le dau la pranz, dupa ce le-am dat fan si coceni de porumb, dimineata?
3. cum le dau sfecla? La iesle, printre fan si lucerna?

Sfecla e mai bine sa le-o dai tocata, altminteri le e mai greu sa muste din ea, se pot bate pe cate-o sfecla si daca rup cate o bucata mai mare, se pot ineca cu ea. E ok amestecata cu tarate de grau si cu un praf de sare, administrata la pranz, intr-un jgheab sau in caldarusele in care le dai concentratele.

Quote

Intrebare: ar trebui sa le separ pe cele mici de alea Saanen? Incidente foarte urite nu au fost, doar ca alea mari le alearga si mai incearca sa le loveasca pe cele mici, care se feresc cu tactica si precizie, de regula. Nenica ala zicea sa le tin in grup, sa se invete unele cu celelalte.
Este bine in principiu sa ramana in grup, sa se formeze o ierarhie, dar ar trebui sa fii atent sa nu se faca cu "varsare de sange". Cel mai bine ar fi sa cam stai intre ele si sa le mai "altoiesti" pe cele violente, pana se formeaza ierarhia de grup. Caprele sunt animale mult mai voluntare si implicit mai violente, nu se compara cu oile. Daca nu ai timp sa stai intre ele, mai bine le tii separat pe cele mici, pana cresc si ele mai mari .... si pot raspunde cu "aceeasi moneda".

Quote

5. Am niste lucerna, verde. N-o mai cosesc, o rup cu mana si-o pun la uscat in solarul de asta-vara, acoperit cu folie. O sa le-o dau, asa, dupa 3 zile, cand e zvantata, nu le dau multa, le dau dupa ce mananca fan uscat si le iau apa vreo 2 - 3 ore. E ok asa sau le fac rau?
E ok, ai grija sa fie bine zvantata, sa nu fie umeda.

Quote

6. Capritele mici au ciulini in blana, nenea de la care le-am luat, le tinea pe camp toata ziua. Exista vreo metoda buna de scos ciulini din blana? E ok daca tai cu o forfecuta pe langa ciulini?
Existau mai demult pe la magazinele satesti gen "gospodarul" un fel de piepteni metalici, care se numesc ghebrea. Se folosesc impreuna cu tzesala, pentru a curata noroiul intarit si scaietii de pe animale.

#5224
vianu

vianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.03.2013
Bunã seara! Am o nelãmurire,un cioban mi-a spus sã nu mai ies cu caprele dimineaþa când este încã brumã, cã le face rãu. Este adevãrat?

#5225
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Consumul de furaje degerate / inghetate duce la tulburari digestive si, uneori chiar la avorturi.

#5226
vianu

vianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.03.2013
Mulþumesc domnule Horia! Nu am ºtiut.

#5227
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013
Buna dimineata. Multumesc domnu Horia pentru sfaturi. Acum, dupa cateva zile de cand am capritele, vad ca am si cateva probleme.

Ieri am mers cu sotia si cu inca cineva si-am scos ciulinii din blana celor 5 tinerele. Cu ocazia asta, am vazut ca una dintre ele are paduchi si lindini. Ma duc acum la magazin sa iau ceva pentru paduchi. Trebuie sa le dau la toate cu solutie sau doar la aia care are?

Doi la mana, acum doua zile, una a ramas prinsa cu capul intre scanduri si am ajutat-o sa scoata capul, dar s-a smucit de cateva ori - intre timp, am reglat problema de distanta intre scanduri, sa nu-si mai prinda vreuna capul. Ieri dimineata, cand am muls una dintre ele, am observat ca pe gat, sus, are blana smulsa si ca un fel de pata rosiatica. M-am uitat cu atentie sa vad daca are puroi sau ceva, de teama sa nu fie scabie - pare uscata, are, mai degraba, aspect de ciuperca. Eu am presupus ca e aia care si-a prins capul intre scanduri si ca si-a jumulit blanita cand a tras capul, dar n-as putea sa garantez ca e vorba despre ea. M-am uitat sa vad daca incearca sa se scarpine, nu pare. Chiar daca nu ajunge cu botul in zona aia, cred ca daca ar avea mancarimi, s-ar vedea, ar incerca macar sa se scarpine. I-am dat un strat subtire de Asocilin, aseara, preventiv, sa nu se infecteze.

Am facut trei poze cu telefonul, sper ca se vede zona rosie, cat de cat. In caz ca e vorba despre scabie, ce trebuie facut? Daca e vorba despre vreo ciuperca, la fel, cu ce unguent atifungic ar trebui sa dau?

Problema mea e ca fostii proprietari le-au facut ei tratamentele si s-au batut cu pumnul in piept ca le-au facut tot-tot. Pentru capritele Saanen, i-am cerut tipului sa-mi spuna ce tratamente le face pe an si mi-a dat urmatoarea schema:

1. Ivomec (zice el, adus din Norvegia), primavara, inainte de pasune si toamna, inainte de stabulatie (cica le-a facut deja)
2. Antravac - primavara, inainte de pasunat. Inteleg ca asta e de antrax.
3. Agalactic - primavara dupa fatare

....si cam atat.

Celalalt, care mi-a dat capritele tinere (alea cu paduchi), le tinea slobode, cat e ziua de mare, pe o pajiste din fundul gradinii. La fel, se lauda ca le-a facut tot.... adica Ivomec. Sunt usor dezorientat, avand in vedere situatia, ca nu poti nici sa le omori ficatul cu injectii, pe presupunerea ca fostii proprietari mint de ingheata apele. Am un fost coleg de liceu care a facut sectia de medicina veterinara (eu am facut economic, la acelasi grup scolar agricol), apoi el a facut facultatea de medicina veterinara, iar eu, fizica. O sa trec azi pe la el sa-i cer un sfat. El nu e medic pe zona noastra, la noi e unul batran, violent, neglijent si betiv. Nu glumesc, cand eram prin liceu, a venit si a facut nu stiu ce injectii preventive la porci, de ne-au murit vreo 4. Efectiv n-am curaj sa-l chem pe asta, nu de alta, dar mi-e teama ca daca imi bruscheaza vreo caprita, il bat.

De mancare, eu le dau acum, asa (9 Saanen si 5 la prima fatare):

- 1 - 1,5 baloti lucerna pe zi, coasa a doua
- fan (uler), cateva brate bune
- un balot de paie de foarte buna calitate, tinute in fanarie, sus, care contine spice cu boabe printre paie
- paie de orz sau coceni de porumb (2 snopi pe zi)
- sfecla furajera (undeva la 10kg pe zi)
- 200g boabe de porumb

Nu stiu exact daca le dau prea putin sau prea mult. Dupa calculele mele de incepator, lucerna ar trebui sa le asigure cam 1SU si din restul, ar trebui sa-si mai ia undeva la 0.5 - 0.7SU. In total, ar veni cam 1.7SU, ceea ce cred ca e in grila, pentru a doua luna jumate de cand sunt gestante.

...incerc sa atasez pozele in urmatorul post, deocamdata nu stiu de unde Posted Image

Edited by Anton79, 17 November 2013 - 09:27.


#5228
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013
Acum am revenit de magazinul veterinar. Pentru paduchi, mi-a dat Neostomosan, fiola de 5ml. Mi-a zis s-o dizolv in 2l de apa si s-o pulverizez pe blana, apoi sa masez usor, pana ajunge la baza firului de par.

Atasez si pozele cu pata rosie, unde e blana smulsa.

Attached Files


Edited by Anton79, 17 November 2013 - 11:22.


#5229
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Anton79, on 17 noiembrie 2013 - 09:24, said:

.... Ma duc acum la magazin sa iau ceva pentru paduchi. Trebuie sa le dau la toate cu solutie sau doar la aia care are?
In principiu ar trebui sa le dai la toate. Insa pe vremea asta, nu te vad bine ....

Quote

In caz ca e vorba despre scabie, ce trebuie facut? Daca e vorba despre vreo ciuperca, la fel, cu ce unguent atifungic ar trebui sa dau?
Amesteca asocilin cu un praf de naftalina si cu unguent pe baza de tiuram de la farmacia veterinara.

Quote

Sunt usor dezorientat, avand in vedere situatia, ca nu poti nici sa le omori ficatul cu injectii, pe presupunerea ca fostii proprietari mint de ingheata apele.
Nu le mai faci nici un antiparazitar pana cand fata. Imediat dupa fatare deparazitezi mamele. Nu-i obligatoriu cu produse injectabile, poti foarte bine sa le dai si suspensii orale. Iar cand iezii implinesc 3 luni, faci inca o deparazitare, si la iezi si la mame.

Quote

De mancare, eu le dau acum, asa (9 Saanen si 5 la prima fatare):

E ok. Dupa ce fata ar fi bine sa introduci tarata de grau in ratie.

 Anton79, on 17 noiembrie 2013 - 11:21, said:

Mi-a zis s-o dizolv in 2l de apa si s-o pulverizez pe blana, apoi sa masez usor, pana ajunge la baza firului de par.

De preferinta NU pe blana, fiindca se scurge fara a lua contact cu pielea. Se introduce solutia antiparazitara intr-un recipient gol de solutie de spalat geamuri cu pulverizator (Clin, Ajax, Rivex), se face carare in blana pana la piele si se pulverizeaza la baza degetelor, pe piele, dupa care se maseaza usor ca sa patrunda solutia in piele.

#5230
mateiadi

mateiadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.11.2013
buna seara!
sunt nou pe forum dar va urmaresc de ceva vreme.
am o problema cu tapul, in seara asta am observat ca e cam dezorientat si nu prea are echilibru, zici ca e beat! are cineva idee ce poate sa fie? sa fie oare epuizat?
de mancat mananca.

#5231
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013

 horia66, on 17 noiembrie 2013 - 18:17, said:

In principiu ar trebui sa le dai la toate. Insa pe vremea asta, nu te vad bine ....


Amesteca asocilin cu un praf de naftalina si cu unguent pe baza de tiuram de la farmacia veterinara.


Nu le mai faci nici un antiparazitar pana cand fata. Imediat dupa fatare deparazitezi mamele. Nu-i obligatoriu cu produse injectabile, poti foarte bine sa le dai si suspensii orale. Iar cand iezii implinesc 3 luni, faci inca o deparazitare, si la iezi si la mame.



E ok. Dupa ce fata ar fi bine sa introduci tarata de grau in ratie.



De preferinta NU pe blana, fiindca se scurge fara a lua contact cu pielea. Se introduce solutia antiparazitara intr-un recipient gol de solutie de spalat geamuri cu pulverizator (Clin, Ajax, Rivex), se face carare in blana pana la piele si se pulverizeaza la baza degetelor, pe piele, dupa care se maseaza usor ca sa patrunda solutia in piele.

I-am dat aseara de paduchi, asa cum mi-ati spus, i-am facut o carare pe sira spinarii si i-am dat cu solutie pana la coada. De dimineata m-am uitat la ea sa vad daca ii curge nasul sau daca tuseste, momentan nu par sa fie semne ca ar fi racit. In grajd era placuta atmosfera.

Ieri am luat de la farmacie praf de naftalina, unguent pe baza de tiuram nu aveau, iar farmacista s-a uitat patrat la mine cand am intrebat. N-au avut asa ceva niciodata si parea ca nu stie despre ce este vorba. O sa incerc la o alta farmacie veterinara, mai aproape de Bucuresti.

De dimineata, cand m-am uitat la pata rosie si i-am dat din nou cu asocilin, am avut impresia ca a dat inapoi, in sensul ca s-a diminuat nuanta de rosu si pielea pare ca revine la normal. In continuare, zona este uscata, nu pare s-o manance si nu are puroi.

As mai avea doua intrebari, daca nu va suparati:

1. Cat de des trebuie facut curat? Eu le-am pus caramida pe jos si peste caramida paie, sa zic in strat de 10cm. Resturile vegetale care nu sunt consumate, le iau dimineata din iesle si le primenesc asternutul, peste care mai vin cu paie proaspete, sa nu fie umed.

Le-am facut curat dupa 3 zile, in sensul ca am scos tot pana la caramida, am stropit caramida cu bidineaua, solutie de apa cu var si am refacut asternutul. Va dati seama ca am scos destul de mult gunoi de grajd, pe care l-am depozitat la intrarea in ferma - inca n-am apucat sa torn platforma de beton, daca da Dumnezeu si-oi mai avea bani, o voi face la primavara, cu pereti in forma de U.

2. Cat de des, cat de mult timp si in ce conditii meteo pot scoate capritele afara? Eu le-am scos zilele astea de vreo 2 ori in 5 zile, timp de 1 - 2 ore, cand a fost frumos. Din pacate, la noi, aici, sufla vantul rau si mi-e teama sa nu raceasca.

Ca spatiu pentru iarna, de scos afara, le-am facut dupa o schema pe care am vazut-o la niste grajduri din Franta, m-am folosit de spatiul din fata grajdului si le-am creat doua porti pe capetele grajdului. Le pot scoate acolo, unde e mai adapost. Pe parii de la gard, langa grajd, le-am montat niste iesle cu gratii, ca sa le mai dau de rontait cat timp stau afara. Pentru apa, o sa montez o scandura pe peretele grajdului si ma prind de ea cu inele de sarma, in care bag galetile.

As vrea sa va multumesc pentru sfaturile pe care ni le dati si sa stiti ca imi doresc foarte mult sa pot sa dau inapoi, macar o parte din ceea ce am primit aici. Datorita sprijinului oferit de dumneavoastra, domnule Horia, fetita mea a inceput din nou sa bea lapte. A refuzat doi ani de zile laptele de vaca, iar de cand are capritele ei si de cand le mulge ta-su, a inceput sa ceara singura lapte. N-am avut curaj sa bem crud pana acum, l-am fiert si l-am indulcit usor cu miere. A baut o ceasca mare, apoi a dormit neintoarsa pana dimineata. Iar aseara, a baut o cana mare cu iaurt, care, trebuie sa recunosc, e o bunatate.

Multumim si Doamne-ajuta! :)

#5232
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Anton79, on 19 noiembrie 2013 - 09:47, said:

... unguent pe baza de tiuram nu aveau, iar farmacista s-a uitat patrat la mine cand am intrebat. N-au avut asa ceva niciodata si parea ca nu stie despre ce este vorba.
Spune-i matale d-nei "farmaciste" ca Inst. Pasteur a produs ani la rand un unguent antimicotic cu tiuram (asa scria si pe cutie) si era ambalat intr-o cutie rotunda din plastic, transparent. Si mai spune-i ca si acum se mai produce sub sigla Farmavet, si daca ar citi si substantele active de pe ambalaj, ar afla (e intr-un tub ca de pasta de dinti)....

Quote

1. Cat de des trebuie facut curat?
...
Le-am facut curat dupa 3 zile, in sensul ca am scos tot pana la caramida, am stropit caramida cu bidineaua, solutie de apa cu var si am refacut asternutul.
Este foarte ok asa. Zilnic insa trebuie adaugat paie curate peste cele murdare, pentru ca daca se culca, sa nu vina in contact cu balegarul.

Quote

2. Cat de des, cat de mult timp si in ce conditii meteo pot scoate capritele afara?
Nu frigul in sine este daunator. Mult mai rau fac curentii de aer si umezeala. Ar fi bine sa nu li se ude blana cand este frig afara, si sa nu fie tinute in curenti. Daca adapostul e in forma de "U", in interiorul acestui "U" va fi adapost, chiar daca in spatele grajdului bate viscolul...

Quote

... l-am fiert si l-am indulcit usor cu miere.
Mierea este excelenta in orice situatii, dar cam produce purgatie. Este foarte buna si pentru reglarea motilitatii intestinale.

#5233
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 Anton79, on 19 noiembrie 2013 - 09:47, said:


I-am dat aseara de paduchi, asa cum mi-ati spus, i-am facut o carare pe sira spinarii si i-am dat cu solutie pana la coada. De dimineata m-am uitat la ea sa vad daca ii curge nasul sau daca tuseste, momentan nu par sa fie semne ca ar fi racit. In grajd era placuta atmosfera.

Ieri am luat de la farmacie praf de naftalina, unguent pe baza de tiuram nu aveau, iar farmacista s-a uitat patrat la mine cand am intrebat. N-au avut asa ceva niciodata si parea ca nu stie despre ce este vorba. O sa incerc la o alta farmacie veterinara, mai aproape de Bucuresti.

De dimineata, cand m-am uitat la pata rosie si i-am dat din nou cu asocilin, am avut impresia ca a dat inapoi, in sensul ca s-a diminuat nuanta de rosu si pielea pare ca revine la normal. In continuare, zona este uscata, nu pare s-o manance si nu are puroi.

As mai avea doua intrebari, daca nu va suparati:

1. Cat de des trebuie facut curat? Eu le-am pus caramida pe jos si peste caramida paie, sa zic in strat de 10cm. Resturile vegetale care nu sunt consumate, le iau dimineata din iesle si le primenesc asternutul, peste care mai vin cu paie proaspete, sa nu fie umed.

Le-am facut curat dupa 3 zile, in sensul ca am scos tot pana la caramida, am stropit caramida cu bidineaua, solutie de apa cu var si am refacut asternutul. Va dati seama ca am scos destul de mult gunoi de grajd, pe care l-am depozitat la intrarea in ferma - inca n-am apucat sa torn platforma de beton, daca da Dumnezeu si-oi mai avea bani, o voi face la primavara, cu pereti in forma de U.

2. Cat de des, cat de mult timp si in ce conditii meteo pot scoate capritele afara? Eu le-am scos zilele astea de vreo 2 ori in 5 zile, timp de 1 - 2 ore, cand a fost frumos. Din pacate, la noi, aici, sufla vantul rau si mi-e teama sa nu raceasca.

Ca spatiu pentru iarna, de scos afara, le-am facut dupa o schema pe care am vazut-o la niste grajduri din Franta, m-am folosit de spatiul din fata grajdului si le-am creat doua porti pe capetele grajdului. Le pot scoate acolo, unde e mai adapost. Pe parii de la gard, langa grajd, le-am montat niste iesle cu gratii, ca sa le mai dau de rontait cat timp stau afara. Pentru apa, o sa montez o scandura pe peretele grajdului si ma prind de ea cu inele de sarma, in care bag galetile.

As vrea sa va multumesc pentru sfaturile pe care ni le dati si sa stiti ca imi doresc foarte mult sa pot sa dau inapoi, macar o parte din ceea ce am primit aici. Datorita sprijinului oferit de dumneavoastra, domnule Horia, fetita mea a inceput din nou sa bea lapte. A refuzat doi ani de zile laptele de vaca, iar de cand are capritele ei si de cand le mulge ta-su, a inceput sa ceara singura lapte. N-am avut curaj sa bem crud pana acum, l-am fiert si l-am indulcit usor cu miere. A baut o ceasca mare, apoi a dormit neintoarsa pana dimineata. Iar aseara, a baut o cana mare cu iaurt, care, trebuie sa recunosc, e o bunatate.

Multumim si Doamne-ajuta! Posted Image



Ma bucur sa revad aici pe forum inca o persoana preocupata de cresterea capritelor si foarte interesata de sanatatea acestora.felicitarii si mult spor.
PS..nu uitati vaccinarea cu coglavax si agalaxin sau agavac....cu atat mai mult fiind rasa cu productie mai mare de lapte

#5234
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 happyhippie, on 13 noiembrie 2013 - 17:08, said:

Poza de la Indagra...
capre in halul asta de slabe si neingrijite nu am mai vazut de mult.
tapul din prima poza e rasa carpatina pura, nu altceva

#5235
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013
Imi cer scuze ca n-am mai intrat pe forum, cam toata ziua sunt la grajduri (vin acasa doar la pranz, cat sa mananc, seara ajung tarziu si nu-mi mai arde de calculator). Am si alte animale, cativa porci si vreo suta si ceva de pui de anul asta (au inceput deja sa oua). A trebuit sa mai fac una-alta pe la cotete si adaposturi, ca vine viscolul incepand de maine. Este prima mea iarna la ferma, sper ca n-am omis prea multe lucruri.

De paduchi le-am dat la toate zbanghiile alea cinci, carare pe mijloc si pulverizator, par sa fi murit mare parte din intrusi - nu-s racite, nu tusesc, au trecut cu bine testul. Traiasca neostomosanul! Celelalte, Saanen, n-au luat, ca m-am uitat la fiecare in parte.

Domnule doctor, tocmai cand ma bucuram ca a mai dat inapoi ciuperca aia de pe gat (am gasit la Bucuresti unguent pe baza de tiuram), azi, am vazut ca o alta caprita schiopateaza usor. Cand m-am uitat mai atent, am vazut ca are incheieturile picioarelor din fata (incheieturile genunchilor) umflate - stangul mai tare decat dreptul, umflatura este pe lateral, pe partea din interior. M-am uitat mai atent, n-am vazut sa fie intepata sau ceva, nu se vede vreo vanataie, dar la pipaire, zona este usor moale. Am facut niste poze cu telefonul, as fi vrut sa le pun aici, dar nu mai gasesc cititorul de card Posted Image

Ce ma intriga e ca a inceput sa schiopateze azi, pe la pranz, sau pur si simplu n-am observat eu pana acum. Desi e ciudat, fiindca eu o scot la tratament de doua ori pe zi, dimineata si seara, ii dau cu asocilin la o lovitura mai veche (dinainte sa o iau), la piciorul drept din spate. In conditiile astea, mi-e greu sa cred ca n-o vedeam ca schiopateaza. Mai mult decat atat, este singura caprita Saanen cu coarne pe care o am, si imi pica ochii pe ea fara sa vreau, de fiecare data cand ma uit in padocuri.

In seara asta am sunat doctorul veterinar (fostul coleg de liceu) si mi-a recomandat ca pentru inceput sa o masez cu tinctura de iod, timp de 3 - 4 minute, de doua ori pe zi, dimineata si seara, iar daca in trei zile nu da inapoi, o sa-i faca, probabil, un antiinflamator sau, daca e vorba de infectie, s-o extraga cumva. Eu si sotia ne temem sa nu fie artrita, caprita este cea mai batrana dintre toate. M-am uitat la copite, par in regula, iar ugerul nu e inflamat sau ceva, nu-i curge nasul. Si cu antiinflamatorul ala, iar e complicat, sa nu avorteze. Incerc sa ma mentin calm si sa notez in continuare ce alte belele mi-a mai lasat mostenire, fostul proprietar (cand le-am cumparat, m-am uitat la fiecare in parte sa vad cum merg, n-am vazut sa schiopateze vreuna). Daca e artrita, e urita treaba - ar insemna sa fac analize la sange la toate, sa vad care e infectata si care nu, sa le separ pe cele bolnave de cele sanatoase (chiar nu stiu exact unde as putea sa mai fac spatiu).

Edited by Anton79, 24 November 2013 - 20:14.


#5236
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
De chestia aia chiar mi-era teama. Citeste despre CAEV.

#5237
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013

 horia66, on 24 noiembrie 2013 - 21:33, said:

De chestia aia chiar mi-era teama. Citeste despre CAEV.

Un material folositor am gasit aici:

http://www.aphis.usd...evinfosheet.pdf

...dar e posibil sa nu fie CAEV - pana acum doua zile era foarte activa, le cam ardea pe celelalte si era prima la mancare. Nu e costeliva, nu pica din picioare, dimpotriva. Azi am tuns cu grija firele de par din zona afectata, inainte sa dau cu tinctura de iod si am descoperit o rana, cauzata ori de o intepatura, ori de o lovitura. Am palpat genunchiul drept si nu e/nu mai e umflat.

In seara asta am adus doctorul, fiindca dupa-amiaza am vazut coada lipicioasa, cauzata de scurgeri in zona genitala, o usoara umflare a vulvei, behaia si contracta abdomenul. Uneori,  lua pozitie ca de fatare, apleca fundul in jos. Apoi, avea urechile reci, temperatura era 39. M-am temut sa nu avorteze, inca am morcovul infipt, o sa dau o tura pe la doua pe la grajduri, sa ma asigur ca e bine, desi nu stiu ce as putea sa fac in caz ca avorteaza.

A venit doctorul, i-a facut amoxicilina injectata + vitamine si a zis ca secretia respectiva e usor pruringinoasa.  De picior a zis ca e o infectie cauzata de lovitura sau intepatura si ca il ingrijoreaza mai tare scurgerea respectiva. A zis ca revine cu o amoxicilina peste trei zile, s-o tin sub supraveghere si sa-l sun in caz de ceva.

Doamne-ajuta sa se faca bine, celelalte sunt vioaie si s-au intremat bine de cand le-am adus. Nevasta-mea e cam cu gura pe mine, cica am tendinta sa le indop (e drept ca aceeasi tendinta o am si cu mine, stie ea ce stie).



 ClaraMariana, on 24 noiembrie 2013 - 15:47, said:





Ma bucur sa revad aici pe forum inca o persoana preocupata de cresterea capritelor si foarte interesata de sanatatea acestora.felicitarii si mult spor.
PS..nu uitati vaccinarea cu coglavax si agalaxin sau agavac....cu atat mai mult fiind rasa cu productie mai mare de lapte


Eu va multumesc pentru materialele de aici. Unele informatii de pe forum sunt aur curat, nu le gasesti nicaieri. Sper sa-mi gasesc timp sa citesc tot ce s-a scris. Abia acum invat cu adevarat despre ele, le observ modul de existenta, ritmul propriu, specific animalului, ca sa zic asa. Eu tot asa imi cresc porcii si pasarile si stiu la o singura ochire daca au vreo problema, daca ii nelinisteste ceva sau daca sunt bine. Despre caprite, tot ce pot sa spun pana acum e ca atunci cand stau cu ele ma linistesc foarte tare. Imi place ca mananca din mana, de multe ori am cate un mar in buzunar. Le decupez cu briceagul si le dau bucati, din palma. Cu porcii sau cu pasarile e mai dificil sa faci asta, iar daca mangai un porc, raspunde altfel decat capra :)

Am intrat pe site-ul dumneavoastra si am vazut cateva poze. Frumoase caprite aveti,  sa va traiasca si sa va bucurati de ele!


#5238
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 Anton79, on 25 noiembrie 2013 - 21:16, said:

Un material folositor am gasit aici:

http://www.aphis.usd...evinfosheet.pdf

...dar e posibil sa nu fie CAEV - pana acum doua zile era foarte activa, le cam ardea pe celelalte si era prima la mancare. Nu e costeliva, nu pica din picioare, dimpotriva. Azi am tuns cu grija firele de par din zona afectata, inainte sa dau cu tinctura de iod si am descoperit o rana, cauzata ori de o intepatura, ori de o lovitura. Am palpat genunchiul drept si nu e/nu mai e umflat.

In seara asta am adus doctorul, fiindca dupa-amiaza am vazut coada lipicioasa, cauzata de scurgeri in zona genitala, o usoara umflare a vulvei, behaia si contracta abdomenul. Uneori,  lua pozitie ca de fatare, apleca fundul in jos. Apoi, avea urechile reci, temperatura era 39. M-am temut sa nu avorteze, inca am morcovul infipt, o sa dau o tura pe la doua pe la grajduri, sa ma asigur ca e bine, desi nu stiu ce as putea sa fac in caz ca avorteaza.

A venit doctorul, i-a facut amoxicilina injectata + vitamine si a zis ca secretia respectiva e usor pruringinoasa.  De picior a zis ca e o infectie cauzata de lovitura sau intepatura si ca il ingrijoreaza mai tare scurgerea respectiva. A zis ca revine cu o amoxicilina peste trei zile, s-o tin sub supraveghere si sa-l sun in caz de ceva.

Doamne-ajuta sa se faca bine, celelalte sunt vioaie si s-au intremat bine de cand le-am adus. Nevasta-mea e cam cu gura pe mine, cica am tendinta sa le indop (e drept ca aceeasi tendinta o am si cu mine, stie ea ce stie).






Eu va multumesc pentru materialele de aici. Unele informatii de pe forum sunt aur curat, nu le gasesti nicaieri. Sper sa-mi gasesc timp sa citesc tot ce s-a scris. Abia acum invat cu adevarat despre ele, le observ modul de existenta, ritmul propriu, specific animalului, ca sa zic asa. Eu tot asa imi cresc porcii si pasarile si stiu la o singura ochire daca au vreo problema, daca ii nelinisteste ceva sau daca sunt bine. Despre caprite, tot ce pot sa spun pana acum e ca atunci cand stau cu ele ma linistesc foarte tare. Imi place ca mananca din mana, de multe ori am cate un mar in buzunar. Le decupez cu briceagul si le dau bucati, din palma. Cu porcii sau cu pasarile e mai dificil sa faci asta, iar daca mangai un porc, raspunde altfel decat capra Posted Image

Am intrat pe site-ul dumneavoastra si am vazut cateva poze. Frumoase caprite aveti,  sa va traiasca si sa va bucurati de ele!


Poate gresesc...insa cel putin dupa mine, cele mai gingase,dragalase si care iti dau o stare de confort stand in jurul tau sunt capritele.Nu exista animalut "copil" :)...mai jucausi si dragalasi decat iedutii. Iar de satisfactii nu mai spun. DAR SATISFACTIILE VIN DACA NOI LE ACORDAM ATENTIE ,INGRIJIRE SI DRAGOSTE CAPRITELOR.
Daca va pot ajuta cu ceva, oricand cu mare placere ,in ceea ce priveste sanatatea capritelor sau cresterea lor nu sunt deranjata niciodata. va doresc succes

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate