Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#4825
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Pe viitor ce ar trebui sa fac  cu cele "vechi" ? Sa incerc sa le elimin, nu ? Probabil mi-am raspuns singura :)

Viitoarele mame (iedutele de acum) vor fi mai pregatite pt "materialul clientului" ?

#4826
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cristinaptudor, on 29 martie 2013 - 00:11, said:

Pe viitor ce ar trebui sa fac  cu cele "vechi" ? Sa incerc sa le elimin, nu ? Probabil mi-am raspuns singura Posted Image
Ori asa, ori le gasesti tapi mai micuti...

Quote

Viitoarele mame (iedutele de acum) vor fi mai pregatite pt "materialul clientului" ?
Daca sunt bine hranite si vor avea bazinul bine dezvoltat (de fapt, cam tot scheletul...ca nu se dezvolta numai bazinul).
Dar, stii ca nu-i o chestie buna sa faci imperecheri tata-fiica ? Vei avea probleme din cauza cosangvinizarii. Ar fi bine sa gasesti si alti crescatori cu tapi de valoare si sa faci schimburi.

Ar mai fi o varianta: introduci tapii in efectiv doar la monta (cu mamele eroine), si produci monte repetate, cu rotirea tapilor la 12 ore. Astfel vei avea parte de sarcini gemelare si iezii vor fi mult mai mici >>> fatari normale (eutocice, daca tot invatam cuvinte noi ...) >>> miometre capabile sa elimine bine-merci si placentele...

#4827
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Stiu ca nu imperechez tata cu fiica, de aceea am 2 tapi. Invat si vocabularul, promit :). o sa incerc tot cu ei (rotindu-i data viitoare) pt ca vreau sa imbunatatesc turma , si sa raman numai cu ce e mai bun

Multumesc mult

#4828
florindobre

florindobre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.09.2011
buna seara domnul Horia

Am o problema cu un tapisor de o luna

Nu putea sa urineze bine , am fost la dr vet si mi-a dat karamicina pentru 5 zile cate un ml /zi

Dupa finalizarea tratamentui cu antibiotic am obs ca are articulatiile membrelor umflate si nu poate sta in picioare

Iedul mananca lapte la biberon , cam 130 ml la o masa

ce pot sa-i mai fac?

are vreo scapare?

multumesc

#4829
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Buna seara!
Revin cu problema mea cu acea capra care nu mananca. E deja a patra zi in care nu a mancat deloc, eu ii dau in continuare ceai de fan la care adaug Rumidigestin Herba si vitamine, ii fac in fiecare zi borogluconat si complex B injectabil, azi i-am dat si terci din malai cu faina de grau, si ea nici o evolutie. Ieri a inceput sa aiba diaree si i-am adaugat si coaja de stejar la ceai si si-a mai revenit dar se duce afara tot moale. Cred ca de 4 zile i s-a deblocat rumenul dar nu inteleg de ce nu vrea sa manance.Miroase fanul, il intoarce pe toate partile cu botul dar nu ia decat rar cate 2-3 fire si gata. E rau ca are si o ieduta si se vede ca sufera si ea. Ii mai dau eu lapte praf pe langa putinul fan care il mananca ea si ce mai suge de la mama dar nu mai e asa vioaie cum era inainte. Mai stiti vreo metoda pot face capra asta sa manance? Daca nu mananca, o mai duce multe zile?
Multumesc mult!
Numai bine!

Edited by Andrei_Teslariu, 29 March 2013 - 20:04.


#4830
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 florindobre, on 29 martie 2013 - 19:25, said:

are vreo scapare?

Nefrita combinata cu poliartrita ? Slaba speranta...

 Andrei_Teslariu, on 29 martie 2013 - 20:04, said:

azi i-am dat si terci din malai cu faina de grau, si ea nici o evolutie.

A mancat terciul sau nu, ca nu-nteleg... ?

#4831
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Da, ca i l-am dat fortat. Ziceam ca nu e nici o evolutie in dorinta ei de a manca.
Si azi dupa-amiaza am schimbat blocul de sare cu minerale si a lins destul de bine din el. Doar ca nu vrea sa manance.
Numai bine!

Edited by Andrei_Teslariu, 30 March 2013 - 00:01.


#4832
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Trebuie s-o mai sustii cu injectabile si cu terciuri cateva zile, ca altfel scad toti parametrii metabolici si nu se va mai tine pe picioare.

#4833
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Din fericire astazi dupa amiaza a inceput sa manance cate putin si in seara asta am vazut ca a mai progresat. Nu mananca ea ca inainte de problema dar e spre bine. Sper sa bea si apa, ca deocamdata se bazeaza doar pe ceaiul de fan care i-l dau eu. O sa continui sa ii mai fac si borogluconat si complex B catexa zile pana isi revine mai bine. Multumesc mult pentru toate sfaturile!
Numai bine!

#4834
barb0su

barb0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 10.01.2007
hai o fuga si pe aici  http://forum.softped...te/page__st__72

#4835
bazdagania

bazdagania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2011
Buna seara, am nevoie de ajutor pentru a salva o capra in cazul in care se mai poate. Capra a fatat in urama cu o saptamana, are lapte pe o jumatate de uger. Cealalta jumatate etse intarita, prezinta niste "guguloaie" tari (unul a spart si i-am curatat puroiul pastos). Canalul mamar este infundat, nu reusesc sa mulg dacat cateva picaturi, pulpa este fierbinte. In decembrie am chemat medicul, mi s-a spus ca din cauza ca nu a fost mulsa complet a facut mamita. I s-a aplicat tratament, cu Penstrep injectabil si local cu doze intramamare. Am muls in acea perioada in prima faza un lichid rozaliu, apoi infectie, puroi dar fara miros urat. Mi s-a recomandat sa astept sa fete capra in speranta ca pulpa isi va reveni.

Ma gasesc in situatia descrisa mai sus  si nu stiu ce sa ii fac in afara de masaj cu gheata, uns ugerul cu gel revulsin Herbaprim. Iedul mananca din cealalta parte, insa jumatatea afectata e din ce in ce mai rau. Va multumesc.

#4836
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Trebuie facut un tratament pt. mastita complet, cap-coada. La ambele jumatati de uger, fiindca se va imbolnavi si celalalt. Combinat si cu tratament general.

#4837
bazdagania

bazdagania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2011
Va multumesc pentru raspuns, voi merge cu Penstrep injectabil si Tenazym intramamar si cu masaj pe partea cu probleme evidente. Acest tratamen mi-a fost recomandat la farmacia veterinara. Sper sa fie eficient si sa scap caprita de durerile pe care in mod sigur le are. Sanatate in fermele dumneavoastra!

#4838
kann

kann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.04.2010

 NUCMIHAI, on 28 martie 2013 - 22:06, said:

buna.  am o alba de banat  cu varsta de un an, care a fatat acuma pt prima oara( imperecheata cu un tap saanen) dar iezi au fost morti si aveau gatul sau mai bn zis ganglioni de la gat foarte umflati. ma  poate  lumina si pe mine d c aveau ganglioni umflati( erau de marimea unui ou de gaina).

lipsa de iod determina cresterea in volum a tiroidei. limfadenita cazeoasa nu apara la noi nascuti. administratii caprei sare iodata sau sare cu minerale si iod

#4839
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 kann, on 01 aprilie 2013 - 12:25, said:

lipsa de iod determina cresterea in volum a tiroidei. limfadenita cazeoasa nu apara la noi nascuti. administratii caprei sare iodata sau sare cu minerale si iod
Am si eu o capra careia i-am descoperit zilele astea o umflatura sub barba, un pic spre partea dreapta, de marimea unui ou - o doare daca apas mai tare pe el. Sa fie acelasi lucru? Sa ii dau sare iodata?

#4840
lavinutza05

lavinutza05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.03.2012

 irina_cojocaru, on 01 aprilie 2013 - 12:50, said:

Am si eu o capra careia i-am descoperit zilele astea o umflatura sub barba, un pic spre partea dreapta, de marimea unui ou - o doare daca apas mai tare pe el. Sa fie acelasi lucru? Sa ii dau sare iodata?
este limfadenita cazeosa, tamponati cu iod pana se va subtia pielea si se va sparge, curatati sau stoarceti puroiul care este inauntru, spalati cu apa oxigenata si introduceti cu ajutorul unei seringi fara ac iod

#4841
kann

kann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.04.2010

 irina_cojocaru, on 01 aprilie 2013 - 12:50, said:

Am si eu o capra careia i-am descoperit zilele astea o umflatura sub barba, un pic spre partea dreapta, de marimea unui ou - o doare daca apas mai tare pe el. Sa fie acelasi lucru? Sa ii dau sare iodata?

nu, acolo era vorba de nou nascuti. la adulta poate fi limfadenita cazeoasa, dar dupa localizare pare a fi un chist de glanda salivara. puteti badijona cateva zile cu iod si apoi sa faceti o punctie. in functie de rezultate puteti fece un diagnostic cert

#4842
Cnbn83

Cnbn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.12.2012
intrebare: am multe capre ramase sterpe (6 din 20) daca le mulg sau dau un ied sub ele sa le suga ii revine lactatia ?  acum doi ani am dat asa la o  capra ce o cumparsem si ii murisse iezii la fatare de frig si ia enit laptele desi intercase dar  fatese ! multumesc anticipat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate