Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#4807
vianu

vianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.03.2013
Buna seara! Sunt nou pe acest forum si in acest domeniu "cresterea caprelor" tot nou.
Va rog sa imi spuneti de se poate ce inseamna la capre un an de tratamente si vaccinuri, care sunt obligatorii...cand se fac...eu vreau sa le cresc cat mai natural pentru uz casnic. Acum am un tap (varsta 2 ani), 3 capre (una cu 2 iezi, una cu lapte de anul trecut care sper sa fi prins in februarie cand a fost in calduri si de atunci am cumparat tapul, si alta are acum un an si este stearpa). Probleme de sanatate nu au dar am observat ca sunt multe capuse pe camp... Va multumesc pentru un evenual raspuns..Numai bine!

#4808
ovidiustefanescu

ovidiustefanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.12.2012

 horia66, on 26 martie 2013 - 18:16, said:

La bursa taica, la bursa ! Pui un anunt acolo, dai un nr. de telefon si te pui pe asteptat...

Buna seara
o adresa mai exacta unde sa cautam
multam

#4809
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
@irina-De unde iau ei aceste boli ? Nu m-am confruntat niciodata cu asa ceva (nu ca mi-as dori) dar de unde provine boala asta ?

 ovidiustefanescu, on 26 martie 2013 - 23:51, said:

Buna seara
o adresa mai exacta unde sa cautam
multam
Pe aria de agricultura ultimul subiect, bursa agricola

Edited by cristinaptudor, 27 March 2013 - 00:26.


#4810
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
BURSA AGRICOLA

Edited by Fumez_Vodca, 27 March 2013 - 00:28.


#4811
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Buna ziua!
Revin cu problema mea cu acea capra care s-a balonat. Dupa ce in prima seara i-am dat otet+ulei+tuica s-a dezumflat, dar nu mananca. Ieri i-am dat fortat 2 litri de ceai de fan si am plimbat-o prin curte, azi dimineata iar plimbari si ceai de fan dar deocamdata nu mananca. Miroase fanul, ia 2-3 fire de iarba, dar apoi sta si se uita in gol. Mai stiti si alte metode sa o fac sa manance? Nu ar fi bine sa ii iau ceva vitaimine si minerale injectabile sa o mai ajut sa reziste avand in vedere ca nu a mancat de 2 zile?
Multumesc mult!
Numai bine!

#4812
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ba da. N-ar fi rau. Un borogluconat si un complex B inj.

Incearca sa-i dai si niste terciuri calde din malai si tarate de grau (juma-juma), cu sare. Faci terciul ca cel de mamaliga, dar mai subtire.

#4813
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 cristinaptudor, on 27 martie 2013 - 00:25, said:

@irina-De unde iau ei aceste boli ? Nu m-am confruntat niciodata cu asa ceva (nu ca mi-as dori) dar de unde provine boala asta ?
Am cumparat niste capre cu iezi cu tot si la aia au aparut prima oara. Nu am idee si chiar nu stiu cum sa ii mai ajut... Le-am mai luat un spray Teramycin, sa vad cu asta cum reactioneaza. Acum am si doua capre cate o buba pe bot, cred ca se vor lua toti pana la urma, chiar nu stiu ce sa le mai fac :( :(

In plus, azi mi-a murit un ied - brusc si deodata a inceput sa stea ghemuit si avea burta umflata tare de tot. I-am dat cea- de galbenele, menta si sunatoare amestecat cu otet. A icneput sa verse, s-a desumflat un pic... Credeam ca ii pe calea cea buna. Dar apoi a cazut si a inceput sa se zbata.. si nu s-a mai ridicat :( Era chiar marisor (5-7kg), si nici bube nu avea. L-am taiat si avea un plaman un pic patat, dar in stomac avea tain si fan, dar mai avea o basica plina cu lichid alaturi... aia nu stiu ce era. Din pacate nu ma pricep cum ar trebui sa arate itneriorul lor, e primul an cand am ieduti. Si multe griji....of.

#4814
adigeorge01

adigeorge01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.12.2012
Sa va spun cum am patit-o eu....Pasionat de animale,am mai avut si capre si oi;dar intr-o toamna ma hotarasc si imi cumpar vre-o 50 de capre;toate bune si frumoase.De Craciun vine o cunostinta in vizita (avusese si el vreo 30 de capre cu cativa ani in urma)si ma intreaba daca imi plac caprele,cum e,dragut mai imi explica si el unele lucruri,dar scurt imi spune "vezi tu la primavara cand or da bubele in ele!" nu am dat importanta spuselor...ca in primavara care a urmat sa intru in panica cand mi-am vazut caprele si bietii ieduti plini de bube;si abia atunci mi-am adus aminte de spusele prietenului...

#4815
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 adigeorge01, on 28 martie 2013 - 00:44, said:

Sa va spun cum am patit-o eu....Pasionat de animale,am mai avut si capre si oi;dar intr-o toamna ma hotarasc si imi cumpar vre-o 50 de capre;toate bune si frumoase.De Craciun vine o cunostinta in vizita (avusese si el vreo 30 de capre cu cativa ani in urma)si ma intreaba daca imi plac caprele,cum e,dragut mai imi explica si el unele lucruri,dar scurt imi spune "vezi tu la primavara cand or da bubele in ele!" nu am dat importanta spuselor...ca in primavara care a urmat sa intru in panica cand mi-am vazut caprele si bietii ieduti plini de bube;si abia atunci mi-am adus aminte de spusele prietenului...
Si cum s-au rezolvat??
Nu trece zi sa nu vad macar una in plus :(

#4816
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
@irina- multumesc pt raspuns

#4817
lavinutza05

lavinutza05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.03.2012

 irina_cojocaru, on 23 martie 2013 - 21:46, said:

Si Enterogiardul are Furazolidonă, presupun ca e cam acelasi compus ca si Furazolidonul. Oricum, si eu m-am invatat minte, o sa am grija sa le administrez de toate inca din prima zi, imi e frica sa ma mai bazez doar pe din astea din plante... Posted Image

La iedutii proaspat fatati, daca pana la sfarsitul zilei fac diaree, le faceti ceva? Inteleg ca e de la supt, poate au mancat prea lacom colostru, le trece de la sine?


Si eu va rog sa explicati asta - vedeam si eu ca iedul e dezhidratat, dar nu stiam ce sa ii fac ca refuza sa bea orice, si chiar daca ii mai dadeam fortat, pe gat, iesea in scurt timp..


Cum verificam? Prin analize ale ,materiei fecale, nu? Altfel putem sa ne dam seama?
Analizele astea unde se fac? La DSV sau unde?
Veterinarul meu a recomandat ceai de scoarta de stejar, zice ca e ff eficient, dar nu am avut de unde sa iau, nici la plafar nu aveau. Voi tine minte si cand vad un stejar  voi incerca sa cojesc cate putin..
Ceaiul de scoarta de stejar este foarte bun si imi mai zicea un doctor in caz ca au diaree sa le dau oxitetraciclina pulbere in ceai de menta

 irina_cojocaru, on 26 martie 2013 - 22:42, said:

Iar eu cu iezii: m-am mai linistit cu bubele alea de la gura, nu s-au mai inmultit, le tot dau cu albastru de metil de 2-3 ori pe zi, incep sa se mai usuce cate un pic.
Dar doi dintre iezii care au bube la gura, au acum pe tot corpul, pe burta in special, la subtiori si pe interiorul picioarelor din spate. Sunt bubite mici, albe/albicioase, sau de culoarea pielii, tot cam uscate, zgarie la mana. Astea ce mai sunt? Are cineva idee? Si, bineinteles, un remediu?
Iezii zburda si mananca, dar ma gandesc la ce efecte are boala asta.
este tot ectima contagioasa va trece de la sine si pe corp daca vreunul din ieduti are o " buba" mai mare ii dati tot cu albastru dar nu va puneti sa dati la fiecare bubita ca ii murdariti

 irina_cojocaru, on 28 martie 2013 - 10:26, said:

Si cum s-au rezolvat??
Nu trece zi sa nu vad macar una in plus Posted Image
Ca sa nu va mai speriati sa va spun ce am patit eu: am adus din Austria niste capre saanen, bineinteles ca bonus au venit si cu ectima contagioasa, ieduti plini toti cu boturile umflate nu li se mai vedeau nici macar dintii, eram asa de speriat incat am urcat o ieduta in masina ca sa o duc la doctor sa o opereze, doctorii nu stiau ce are( am luat-o prin tot orasul, pe la toti doctorii cu iedutza pe volan se uita lumea la mine...)eu disperata ca moare Vicky pana imi spune o asistenta de la un cabinet sa ii dau cu albastru. Dupa cateva zile i-a dat inapoi. Anul asta din cati ieduti am decat 2 au ectima dar i-am separat cum am vazut si deja le trece, oricum nu au facut unul decat o bubita la ochi si unul la gura.
Este bine sa dezinfectati adapostul de cateva ori pe an, eu am folosit chiar si arzatorul acela cu care parlesti porcul si am ars pamantul din grajd.

#4818
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 lavinutza05, on 28 martie 2013 - 16:25, said:

...
Este bine sa dezinfectati adapostul de cateva ori pe an, eu am folosit chiar si arzatorul acela cu care parlesti porcul si am ars pamantul din grajd.
Va multumesc pentru incurajari!
O sa fac si eu la fel, cred ca e si vremea asta foarte umeda de vina, stau toti ghemuiti, altfel s-ar vindeca sa zburde la soare... Eu am constiinta impacata ca i-am albastrit de numa'!

#4819
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Cand aduceti animale noi in ferma trebuie sa le dezinfectati membrele,dupa asta trebuie sa le tineti in carantina!
Asa va bagati singuri boala in ferma Posted Image .

Ectima contagioasa se trateaza prin aplicarea de albastru de metilen,sau daca aveti spray cu teramicina,in 3~5 zile trece,maxim 7 zile.Exista vaccinuri pentru a preveni aceasta boala,se face unul la varsta de o luna,si inca unul dupa 2~3 luni pentru eficienta maxima,animalele infectate trebuiesc separate de cele sanatoase pentru e preveni raspandirea,si pentru o mai rapida vindecare a animalelor infectate,si hranite cu furaj de cea mai buna calitate,si curatenie foarte buna.

Dezinfectati tot! podele,pereti,tavan,aparatura,tarcuri,hranitoare,adapatori,orice trebuie dezinfectat,sau flambat Posted Image

#4820
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Buna seara, revin si eu cu o intrebare :

anul acesta la 1 capra din 3 am avut probleme dupa fatare , respectiv neeliminare completa a placentei. In 2 dintre cazuri am tratat eu asa cum am fost sfatuita anul trecut si au scapat iar una a fost tratata altfel si a murit. Fata de anul trecut , mancarea a fost multttt mai buna , ingrijirea net superioara (conditii, adapost etc) , singura diferenta a fost ca am avut pt imperechere un tap Saanen si unul Alpina Franceza si toti iezii au fost mai mari decat cei de anul trecut. Care ar putea fi cauza ? Caprele sunt rasa "comuna".

#4821
NUCMIHAI

NUCMIHAI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.02.2012
buna.  am o alba de banat  cu varsta de un an, care a fatat acuma pt prima oara( imperecheata cu un tap saanen) dar iezi au fost morti si aveau gatul sau mai bn zis ganglioni de la gat foarte umflati. ma  poate  lumina si pe mine d c aveau ganglioni umflati( erau de marimea unui ou de gaina).

#4822
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cristinaptudor, on 28 martie 2013 - 18:49, said:

anul acesta la 1 capra din 3 am avut probleme dupa fatare , respectiv neeliminare completa a placentei.

Fatarile au fost normale sau distocice ? Cati iezi au fatat ? Caprele banuiesc ca sunt cumparate...? Nu stiti daca si in trecut au avut astfel de probleme ? La a cata fatare sunt ?

 NUCMIHAI, on 28 martie 2013 - 22:06, said:

ganglioni de la gat foarte umflati.
Limfadenita cazeoasa ... poate (???)

#4823
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 horia66, on 28 martie 2013 - 23:42, said:

Fatarile au fost normale sau distocice ? Cati iezi au fatat ? Caprele banuiesc ca sunt cumparate...? Nu stiti daca si in trecut au avut astfel de probleme ? La a cata fatare sunt ?


Limfadenita cazeoasa ... poate (???)
La cele cu probleme au fost fatari normale, dar mult mai dificile decat cele de anul trecut. Se chinuiau si cateva ore ca sa fete. Pana si membrana aceea cu care este acoperit iedul era ffff groasa. Eu nu pot compara decat cu ceea ce am patit anul trecut. Cate un ied fiecare. Sunt cumparate de anul trecut din toamna de la cineva din sat si la mine nu au avut anul trecut aceste probleme. De acee nu-mi explic. Nu cred ca ne-a vandut ce avea mai "cu problema" ca sa spun asa pt ca i-am cumparat toata turma. In zona la noi nu am gasit la vremea respectiva capre si ne-am cam multumit cu ce era atunci. Una e la a 3-a fatare iar alte 2 cred ca la a 4,5-a , nu stiu sa va spun exact acum, am notat acasa.

#4824
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cristinaptudor, on 28 martie 2013 - 23:55, said:

La cele cu probleme au fost fatari normale, dar mult mai dificile decat cele de anul trecut. Se chinuiau si cateva ore ca sa fete.

Nu, n-au fost normale. Au fost distocice (distocie = fatare grea, laborioasa, cu complicatii).

Quote

Pana si membrana aceea cu care este acoperit iedul era ffff groasa. [...]. Cate un ied fiecare.

Se pare ca aici si in fraza de mai sus e explicatia. "Materialul clientului" nu s-a potrivit cu masina de cusut a croitorului.

Sa ma explic: materialul genetic de la tapii "strainezi" au determinat iezi de mari dimensiuni (mai ales ca au fost si unici !, daca erau 2-3 erau mai mici), care nu s-au potrivit cu dimensiunea si fiziologia aparatului genital al mamelor. Se intampla si la alte specii, de ex. la vaci, cand se insamanteaza o vaca Bruna cu material genetic de la rase de carne de mari dimensiuni. Si un aparat genital lezionat, traumatizat de o fatare distocica a dat "rateuri" si la eliminarea placentei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate