Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#1279
akbas

akbas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.11.2010
Buna seara.Am o intrebare pt.dl.Horia.Am cumparat o capra,care dupa spusele vanzatorului ar trebui sa fete la sfarsitul lunii ianuarie,dar dupa semne(vulva umflata,respiratie greoaie,coada mai mult ridicata),eu cred ca ar trebui sa fete curand.
Intrebarea mea este ce se intampla daca fata acum tinand cont de faptul ca eu am muls capra pana acum doua saptamani iar acum ugerul este mic nu este umflat si lasat o sa aibe lapte sau nu a avut timp ugerul sa se regenereze?
Sunt incepator,aceasta este prima mea capra. Multumesc anticipat.

#1280
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010
buna seara tuturor,citesc cu mult interes acest forum de aproape 6luni,este cel mai placut mod <pt. mine>de a petrece timpul in fata calculatorului.Tot respectul pt dl. Horia,am invatat multe de la dumnealui.Aaaa,am uitat sa mentionez ca imi plac nespus de mult caprele ,de vreo 8 ani cresc una ,doua<TITA SI PITA>stau la oras si nu pot deocamdata sa tin mai multe.Intentionez sa inchiriez un teren extravilan pentru a putea creste mai multe vreo 15 ,cred ca ar fi si o sursa de venit in vreme de criza .A stept parerile dvs.<d-naClara,dl.horia>

#1281
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postakbas, on 9th December 2010, 19:35, said:

...
Intrebarea mea este ce se intampla daca fata acum tinand cont de faptul ca eu am muls capra pana acum doua saptamani iar acum ugerul este mic ...

Toata lumea este de acord cu faptul ca... depinde:

1. Este posibil sa nu aiba lapte suficient pentru ied (iezi). Acum este in functie si de ca^ti iezi va fata... In cazul in care nu va avea lapte suficient si nici nu va creste lactatia pe parcurs, vei fi nevoit sa alaptezi iedul (iezii) la biberon, cu lapte de vaca - ceea ce nu este nici o bucurie ...

2. Chiar si asa, fara o pregatire si refacere completa a ugerului inainte de fatare - totodata si in functie de alimentatia mamei - este posibil sa aiba totusi suficient lapte.

In aceasta situatie nedorita (prea scurt repausul mamar), se poate influenta benefic organismul mamei prin alimentatie abundenta (dupa fatare), cu fa^n de foarte buna calitate la discretie si concentrate (amestec tara^te, orz, ovaz, porumb) cca. 1-1,5 kg pe zi (in doua tainuri, unul dimineata si unul seara - cu atentie, fara sa supra-incarci rumenul).

#1282
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

View Posttita_76, on 11th December 2010, 17:23, said:

buna seara tuturor,citesc cu mult interes acest forum de aproape 6luni,este cel mai placut mod <pt. mine>de a petrece timpul in fata calculatorului.Tot respectul pt dl. Horia,am invatat multe de la dumnealui.Aaaa,am uitat sa mentionez ca imi plac nespus de mult caprele ,de vreo 8 ani cresc una ,doua<TITA SI PITA>stau la oras si nu pot deocamdata sa tin mai multe.Intentionez sa inchiriez un teren extravilan pentru a putea creste mai multe vreo 15 ,cred ca ar fi si o sursa de venit in vreme de criza .A stept parerile dvs.<d-naClara,dl.horia>


Buna ziua,eu cu drag va sfatuiesc sa o faceti,important este sa va placa si daca aveti disponibilitate in plan financiar cu atat mai mult.
Incercati sa cititi cat mai mult,carti articole etc,inainte de a achizitiona mai multe caprite.Daca dumneavoastra le veti arata dragoste si ele va vor rasplati pe masura.
Nici eu nu sunt o priceputa,insa cu ce am tot citit,cu putina experienta despre viata la tara,cu dragstea fata de animale si nu in ultimul rand cu sfaturile celor de pe acest forum,pana in acest moment totul a mers foarte bine.
Va doresc mult succes!


La doua caprite,in coltul guri le-a aparut cate o bubita,pot fi bubitele de la fan??Le-am dat cu un spray cu antibiotic ,este bine?
Imi puteti spune si mie daca cineva a mai patit asa ceva cu capritele lor?

Edited by ClaraMariana, 12 December 2010 - 15:57.


#1283
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
Domnule Horia,as dori un sfat: recent am cumparat cateva capre,una dintre ele are intr-o parte a ugerului ,niste,noduli de marimea nucilor,tari care se prelungesc spre un mamelon,acesta fiind mai tare ca celalalt am tras putin de el (capra fiind intarcata) lapte sau lichid a curs. capra e tanara  la a doua fatatre,a fost la stana.ce ma sfatuiti sa chem veterinarul sau sa o duc inapoi?   Va multumesc.
.

Edited by precup, 12 December 2010 - 19:06.


#1284
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostClaraMariana, on 12th December 2010, 15:47, said:

...
La doua caprite,in coltul guri le-a aparut cate o bubita,pot fi bubitele de la fan??Le-am dat cu un spray cu antibiotic ,este bine?
Imi puteti spune si mie daca cineva a mai patit asa ceva cu capritele lor?

Atentie ! E posibil sa fie ectima contagioasa !

http://www.drvet.ro/...i/POXVIROZE.pdf


View Postprecup, on 12th December 2010, 19:05, said:

Domnule Horia,as dori un sfat: recent am cumparat cateva capre,una dintre ele are intr-o parte a ugerului ,niste,noduli de marimea nucilor,tari care se prelungesc spre un mamelon,acesta fiind mai tare ca celalalt am tras putin de el (capra fiind intarcata) lapte sau lichid a curs. capra e tanara  la a doua fatatre,a fost la stana.ce ma sfatuiti sa chem veterinarul sau sa o duc inapoi?   Va multumesc.
.

Din ce povestesti, eu as pune diagnosticul de mamita (mastita... tot una e ). Acuma, ce fel de mamita ... e cam greu de spus, de la distanta. Este foarte posibil sa fi avut agalaxie contagioasa (sau rasfugul alb), ceea ce e o boala infectioasa foarte pacatoasa.

Te sfatuiesc s-o duci inapoi si sa-ti iei banii.

#1285
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
asa o sa fac.va multumesc

#1286
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

View Posthoria66, on 13th December 2010, 14:40, said:

Atentie ! E posibil sa fie ectima contagioasa !

http://www.drvet.ro/...i/POXVIROZE.pdf




Din ce povestesti, eu as pune diagnosticul de mamita (mastita... tot una e ). Acuma, ce fel de mamita ... e cam greu de spus, de la distanta. Este foarte posibil sa fi avut agalaxie contagioasa (sau rasfugul alb), ceea ce e o boala infectioasa foarte pacatoasa.

Te sfatuiesc s-o duci inapoi si sa-ti iei banii.


Of,Doamne,domnule Horia,m-am ingrozit citind ce mi-ati recomandat,si ii multumesc Bunului Dumnezeu ca nu au asa ceva,acum a trecut.Era ceva ce le aparuse in coltul guri,micut.
Indraznesc inca o data sa va rog sa-mi mai trimiteti si mie asa documentatie interesanta.Eu am incercat sa intru pe acel site dar nu am stiut cum.Poate ma invatati dumneavoastra.
Inca o data va multumesc mullllt!

#1287
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
N-am intrat pe acel site. Am impresia ca e parolat. Mi-a "clincanit" mie un clopotel cand ai zis de "ceva bubite la gura" si am folosit cateva motoare de cautare dupa "ectima contagioasa". Documentul de mai sus a fost unul din rezultatele cautarii.

Nici noi nu le stim pe toate pe din'afara... dar mai facem ceva corelatii intre neuroni. Astia pe care-i mai avem.

#1288
ionutket

ionutket

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2008
Salutare tuturor.
Felicitari lui Horia. Profesionist adevarat.
Postez un filmulet in care francezii isi promoveaza tinerii agricultori. (in cazul acesta crescator de capre)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EGm-tyfkxo0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce parere aveti ?

#1289
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
nu ne putem compara cu francezii care in primul rand au cea mai buna genetica,o taditie de sute de ani in producerea branzeturilor de capra, tehnologie de varf ,in schimb putem invata de la ei.multe lucruri

#1290
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Stie cineva cam ce numar de capre trebuie sa detin pentru a accesa masura 141?

#1291
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
simplu: pt 141 ai nevoie de 2 ude.
la o cautare pe google dupa "calcul ude" iei primu link adica asta si vezi ca pt 1 capra ai 0.033UDE. 2/0.033=60.6 acu... sper ca n-o sa le arati juma' de capra :naughty:
deci 61 bucati. si in 3 ani tre' sa mai cresti cu 3 ude, adica inca 91...
asta daca o iei DOAR pe capre. dar ei mai puncteaza si teren (fanteata, lucerna etc) si ... ce mai ai tu pe lg casa...

#1292
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
acum, daca e sa o iei de la 0 si sa vrei sa accesezi un 141, tot pe acolo iesi
60 capre * 1.8mil = 108 mil
25 stupi *4.5 mil = 112.5 mil...
poate poate iesi mai ieftin la capre daca le cumperi pe toate dintr-un singur loc si mai negociezi...
(asta ca sa continuam discutia de ieri de la tel...)

#1293
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
punctaj bun au porcii peste 20kg si scroafele peste 50kg.cresc pe langa stana.

#1294
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

View Posthoria66, on 13th December 2010, 20:50, said:

N-am intrat pe acel site. Am impresia ca e parolat. Mi-a "clincanit" mie un clopotel cand ai zis de "ceva bubite la gura" si am folosit cateva motoare de cautare dupa "ectima contagioasa". Documentul de mai sus a fost unul din rezultatele cautarii.

Nici noi nu le stim pe toate pe din'afara... dar mai facem ceva corelatii intre neuroni. Astia pe care-i mai avem



Toate informatiile pe care mi le transmiteti pentru mine inseamna foarte mult.
Am fost foarte speriata de ce fel de boli ne putem lovi.
Va multumesc !


Vreau sa va spun ca am o caprita care a fatat pt prima data,tot ieduta.
Sunt impresionata de cum isi apara ieduta,cum are grija de ea,cum o protejeaza.
Va pot spune acum cu mana pe inima ca Mama, ramane tot Mama,indiferent de natura ei...animal,om,pasare etc :)

Edited by horia66, 16 December 2010 - 19:58.


#1295
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostClaraMariana, on 16th December 2010, 18:17, said:

...
Mama, ramane tot Mama,indiferent de natura ei...animal,om,pasare etc :)

Instinctul matern manifestat prin comportamentul maternal este un criteriu de selectionare a multor rase din diferite specii.
Unul din exemplele cu mare greutate in zootehnie sunt rasele de porci asa-numite rase materne (rase folosite la producerea de scroafe, in special) - care pe langa un numar suficient de mameloane si o productie lactata abundenta, mai au si un comportament maternal deosebit de pronuntat...

#1296
ovi21

ovi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 19.06.2010
salutare tutro de cand am venit in tara nu prea mai am timp de net zootehnia imi ocupa mai tot timpul,ma confrunt cu aceeasi problema ca si clara-mariana ,majoritatea caprelor care le-am cumparat ultima data au facut bube in coltul gurii si pe bot dar ceva mai pronuntate nu doar bubite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate