Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#1261
kann

kann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.04.2010

 forceone, on 27th November 2010, 21:10, said:

Salutare tuturor
Am chemat alt doctor veterinar,a consultato,a palpato,i-a luat temperatura si a spus si el ca iada nu e gestanta si ca sangele e de la ciclu(ma scuzati daca gresesc exprimarea),ea acum mananca bine,e vioaie,mi-a terminat tot ce a mai ramas verde prin curte :thumbup:
Va multumesc tuturor pentru indicatii

buna ziua
intamplator ma confrunt cu aceiasi problema. ciclu nu poate fi. cel mai probabil un avort. caprita mea a fost bruscata putin de celelalte cand am adus-o si probabil asta i-a declansat moartea embrionara. daca stiti ca a fost batuta de celelalte capre poate fi o cauza, mai ales ca sunt destul de sensibile.

#1262
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 forceone, on 27th November 2010, 21:10, said:

Am chemat alt doctor veterinar,a consultato,a palpato,i-a luat temperatura si a spus si el ca iada nu e gestanta si ca sangele e de la ciclu...

Daca asa o zis vetu', eu ma inclin inaintea constatarii lui, nu de alta, dar el a pus ma^na si-a vazut indeaproape despre ce e vorba - noi doar ne dam cu parerea de la mare distanta ...

 bda, on 28th November 2010, 19:21, said:

...
pentru mine se ridica o intrebare mare la acest moment.
de ce nu au intrat capritele in calduri pana la aceasta data ?
...

Poate pt. ca e vorba de iedute nascute asta-primavara ...(?). De-abia dupa 9-10 luni varsta vorbim de apropierea maturitatii sexuale. Si asta cu conditia unei alimentatii exemplare.

#1263
bda

bda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2010

Quote

Poate pt. ca e vorba de iedute nascute asta-primavara ...(?). De-abia dupa 9-10 luni varsta vorbim de apropierea maturitatii sexuale. Si asta cu conditia unei alimentatii exemplare.

Una e intradevar de asta primavara, are in jur de 9 luni, hranita bine, in jur de 35 kg. Cealalta a fatat anul trecut inca mai are ceva lapte la cateva zile. Tot asa hranita bine. Ma gandesc ca poate sunt prea grase. Am fost cu ele de cateva ori la tap, acum am adus unul acasa de vreo 2 saptamani dar tot nimic. Pe cea mica nici nu o baga in seama tapul, iar cea mai mare nici nu se gandeste. Fuge tapul prin padoc dupa ea pana oboseste.

Edited by horia66, 29 November 2010 - 21:20.


#1264
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Da si eu tind sa cred vetul ca el stie mai bine,si inca o intrebare d-le Horia,eu ii dau dimineata si seara o combinatie de concentrate si anume 40%orz,40%spartura de porumb,10%tarate de grau,10%srot de floarea-soarelui,ce spuneti e bine s-au trebuie sa inlocuiesc orzul cu ovaz,sau trebuie sa mai bag calciu furajer si daca da in ce cantitate?Si totul amestecat cu mere sau coji de mere,sfecla si alte fructe.Ce spuneti,ce mai trebuie bagat in alimentatie?

Pt crescatorii de capre am o intrebare:v-ati facut niste socoteli pentru anul asta,cat profit v-au adus capritele,ce a mers mai bine laptele sau branza ca de cascaval nu cred ca a ajuns cineva la stadiul asta?Ca pana la urma sa trebuie sa ne gandim si un profit cat de mic ar fi el,nu?

#1265
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 forceone, on 29th November 2010, 21:04, said:

eu ii dau dimineata si seara o combinatie de concentrate si anume 40%orz,40%spartura de porumb,10%tarate de grau,10%srot de floarea-soarelui,ce spuneti e bine s-au trebuie sa inlocuiesc orzul cu ovaz,sau trebuie sa mai bag calciu furajer si daca da in ce cantitate?...

La rumegatoare nu-i acelasi lucru ca la pasari sau la porci ...

Amestecul de concentrate e ok - pentru perioada de lactatie eu as merge pe mai multe tarate de grau (pana la 50-60%), dar pana la urma utilizezi ce-ti este mai convenabil la pret...

Drobul de sare imbogatit si cu alte minerale ar trebui sa nu-ti lipseasca. Sunt niste blocuri minerale de forma unor caramizi - special gandite pentru rumegatoare.

Calciul si-l ia cel mai bine din fa^nul de lucerna. Daca vrei sa adaugi calciu furajer in amestecul de uruiala, nu depasi cantitatea de 60-70 g per capra adulta pe zi.

#1266
bdragos88

bdragos88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.11.2010
in fine am si eu o intrebare cam cum ar trebui sa arate un padoc pt capre daca aveti un model ar fi foarte bine multumesc mult si din ce material ar fi cel mai rentabil multumesc anticipat...

Edited by horia66, 30 November 2010 - 12:32.
Comentariile despre anunturile de vanzari se fac pe "bursa agricola"


#1267
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 bdragos88, on 30th November 2010, 00:16, said:

...
cam cum ar trebui sa arate un padoc pt capre ...

Padocul este o curte - partial sau total acoperita de o copertina facuta din tabla, sindrila, tigla etc. pentru a proteja de ploaie si soare. Curte care este lipita de unul din peretii grajdului, pereti care au o usa prin care animalele ies direct afara... in padoc.

Ce mai este neclar referitor la padoc ? Din ce material sa fie pardoseala ? Pai ar trebui sa fie dintr-un material bla^nd cu picioarele animalelor, absorbant si usor de curatat. Din cauza asta, am zice un "nu" hotarat betonului. Mai degraba asfalt, nisip, zgura... sau caramida plina asezata pe cant (deasupra unui pat de nisip, care sa preia apa din ploi...).

#1268
sanyoO

sanyoO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.11.2010
Am si eu cateva nelamuriri

1.as vrea sa cumpar un teren extravilan la tara in care sa ridic un adapost pt cresterea caprelor + padoc pt maxim 100 de caprine sse poate ?
2.ulterior pot creste si alte animale sau planta legume fructe chiar creste alte animale in nr mai mic , in scop familial ?
3.pot construi o casa pe acel teren extravilan ? :s

interesat topic tot respectul pt horia si restu...
PS:acum plec pana sambata sa ma relaxez putin astept raspunsurile cu nerabdare multumesc anticipat ;)

Edited by sanyoO, 30 November 2010 - 13:03.


#1269
ioanchi07

ioanchi07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.10.2010

 sanyoO, on 30th November 2010, 13:01, said:

Am si eu cateva nelamuriri

1.as vrea sa cumpar un teren extravilan la tara in care sa ridic un adapost pt cresterea caprelor + padoc pt maxim 100 de caprine sse poate ?
2.ulterior pot creste si alte animale sau planta legume fructe chiar creste alte animale in nr mai mic , in scop familial ?
3.pot construi o casa pe acel teren extravilan ? :s

interesat topic tot respectul pt horia si restu...
PS:acum plec pana sambata sa ma relaxez putin astept raspunsurile cu nerabdare multumesc anticipat ;)
Constructiile sun reglementate de Legea 50/91 cu completari, poti construi in extravilan si obtine autorizatie de constructie de la primaria de pe raza careia se afla terenul cu conditia sa susti faptul ca, constructia este o exploatatie agricola si nu o casa de locuit, altfel te trimit la CJ si trebuie sa scoti terenul pe care construiesti casa si accesul din circuitul agricol si te costa o gramada, nu stiu exact dar cativa euro/mp. Daca vreti mai multe detalii le pot obtine.

#1270
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
obisnuiti sa dati caprelor sa bea zer?cat de mult ajuta la producerea laptelui?

#1271
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 precup, on 2nd December 2010, 08:11, said:

obisnuiti sa dati caprelor sa bea zer?

Vezi ca zeru' ala cam fermenteaza destul de repede si te alegi cu tulburari digestive.  Nu matale, caprele.
Plus ca zerul sau laptele - rece, nu ajung in cheag, ci in rumen.
Si-n loc sa-ti creasca productia de lapte, se duce la vale.

#1272
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
am vazut la stana aveau zer  in galeata si unele din caprele beau.cand era la noi in sat fabrica de lapte unii dadeau si la vaci.la tap ii mai dadeam cam 2 l ar mai fi baut dar mi a fost frica :nonobad:

#1273
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 horia66, on 2nd December 2010, 21:52, said:

Vezi ca zeru' ala cam fermenteaza destul de repede si te alegi cu tulburari digestive.  Nu matale, caprele.
Plus ca zerul sau laptele - rece, nu ajung in cheag, ci in rumen.
Si-n loc sa-ti creasca productia de lapte, se duce la vale.


Buna ziua,am vazut ca suntem foarte buine consiliati aici de catre d-l Horia si d-l Felician.
Va rog sa ma scuzati daca abuzez cu intrebarile,insa ma simt mai in siguranta dupa sfaturile primite de la dvs,decat ceea ce citesc in carti.
Mie dupa cum v-am mai spus mi-au fatat 4 caprite ,va rog frumos sa-mi spuneti ce vaccinuri trebuiesc facute iedutilor dupa fatare,si poate imi si recomandati ceva sa citesc.Sunt tare interesata de sanatatea iedutilor si a capritelor.Din pacate in localitatea unde am eu ferma nu exista decat un tehnician si acela nu prea bazat.
Va multumesc

#1274
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ClaraMariana, on 3rd December 2010, 20:40, said:

va rog frumos sa-mi spuneti ce vaccinuri trebuiesc facute iedutilor dupa fatare,si poate imi si recomandati ceva sa citesc.

Referitor la vaccinuri, numai un medic veterinar cu drept de libera practica ti le poate procura. Nu se vand direct catre crescatori.

Ia legatura cu un medic veterinar - el va colecta ofertele distribuitorilor de produse de uz veterinar si iti va face un program de vaccinare. Fara un medic veterinar la care sa apelezi cand ai nevoie, o sa-ti fie greu sa te descurci.

De citit: tehnologiile de crestere ale ovinelor si caprinelor si eventual, ce poti gasi despre patologia ovinelor si caprinelor.

#1275
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
Colostrul supt de ieduti in primele 6 ore ,este bogat in substante nutritive  si anticorpi .nu cred ca ar trebui vaccinati asa devreme.pt oi si capre am citi(,ptca habar nu am )vaccinari se fac intre 20 nov-15 dec pt anaerobioza ,15 dec-15 ian rasfug alb ,rasfug negru

#1276
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 horia66, on 3rd December 2010, 22:55, said:

Referitor la vaccinuri, numai un medic veterinar cu drept de libera practica ti le poate procura. Nu se vand direct catre crescatori.

Ia legatura cu un medic veterinar - el va colecta ofertele distribuitorilor de produse de uz veterinar si iti va face un program de vaccinare. Fara un medic veterinar la care sa apelezi cand ai nevoie, o sa-ti fie greu sa te descurci.

De citit: tehnologiile de crestere ale ovinelor si caprinelor si eventual, ce poti gasi despre patologia ovinelor si caprinelor.

Va multumesc mult!
Este important tot ce mi-ati spus.

#1277
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010
Daca bine imi amintesc, se interesa cineva de ecornarea la capre. La urmatoarea adresa se gasesc informatii suplimentare cu privire la acest subiect: http://www.revista-f...i-ovinelor.html

O zi buna tuturor si, bineinteles, sa auzin numai de bine!
Felician

#1278
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 Berbecutul, on 9th December 2010, 10:28, said:

Daca bine imi amintesc, se interesa cineva de ecornarea la capre. La urmatoarea adresa se gasesc informatii suplimentare cu privire la acest subiect: http://www.revista-f...i-ovinelor.html

O zi buna tuturor si, bineinteles, sa auzin numai de bine!
Felician


Foarte util articolul...multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate