Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Focul bacterian,basicarea,mucegai...

infectie zona inghinala

Dua Lipa - Training Season

Informatii complete despre servic...
 tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker

Schimbare difuzor Golf 7
 Recomandare aparat de ras electric

Lant clinici dentare vs cabinete ...

Site-uri bune pentru cumparat Sma...

Aurora Store
 Debit centrala pe circuitul de in...

Sticle de bere

Identificare accidentare

Termopane vechi si rulouri noi sa...

poza mail .jpg

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

cineva_candva

cineva_candva

New Member

• Grup: Members
Cum pot detecta daca primesc un mail care are si un attach o poza .jpg (de la un cunoscut) nu mi-a inserat din "bunavointa" si ceva de spionat ? E de-ajuns antivirusul si firewall-ul ? Sau acel "programel" poate rula in backgruond fara stirea mea ?

Edited by cineva_candva, 13 May 2009 - 13:06.

nelu97

nelu97

Member

Cred ca daca poza se numeste *.jpg si nu *.jpg.exe, nu se intampla nimic.

Pe de alta parte, nu te opreste nimeni sa o descarci, sa faci click dreapta pe ea, apoi "open with" cu orice program de vizualizare poze. Un "properties" (din nou click dreapta pe fisier) iti poate spune daca fisierul este un executabil sau pur si simplu o imagine.

Firewall-ul nu are legatura. Antivirusul ar putea, scanezi fisierul descarcat (daca nu iti scaneaza deja automat) si afli daca ar putea fi virus.

cineva_candva

cineva_candva

New Member

N-am avut curaj sa descarc poza in computer - m-am "dus" in stanga jos la "search shortcuts" - My attachments (yahoomail) si am si vizualizat-o acolo.

Am citit ca exista anumite programe care contorizeaza cand si de cate ori eu ca destinatar, citesc mailurile primite de la un expeditor care are instalat asa ceva - desigur, eu n-am cum sa ma "prind" de asta ?!

Edited by cineva_candva, 13 May 2009 - 14:11.

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

• Grup: Senior Members
Pui sa-ti afiseze din Windows extensiile fisierelor ;)

cineva_candva

cineva_candva

New Member

crysty2k5, on May 13 2009, 19:42, said:

Pui sa-ti afiseze din Windows extensiile fisierelor ;)

:wacko: m-ai bagat in ceata rau de tot. daca stiam cum se face chestia asta, nu mai intrebam pe forum.

dar sa stii, prind iute, invat repede. "deci", cum sa fac sa vad extensiile fisierelor ?

mersi anticipat ;)

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

• Grup: Senior Members
Din meniul Start, selectati Settings > Control Panel. In Control Panel deshide Folder Options.
In tabul “View” din Folder Options, exista optiunea Hide extensions for known file types (ultima din prima fereastra). Debifeaz-o si click pe butonul OK.

[ http://www.configureaza.ro/wp-content/uploads/2007/08/file-extensions-windowsxp.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate