Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cimitir Privat

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ok... intrebare. Ce faci cu deshumatii?

Presupunere: moare cineva din familie de 3 membri, restul mor si ei in alta tara (freak accident) si ii ingroapa altcineva, altundeva. Ce faci cu "rauplatnicul"?

#38
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
Legea spune ca ii bagi intr-un saculet pe care la randul lui il bagi in pamant .
Ideal e sa le iei banii in avans pe 7 ani , pt ca sunt multi la care n-o sa le mai gasesti mostenitorii si n-o sa-ti mai vina nimeni sa-ti plateasca concesiunea

#39
Beks

Beks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 14.02.2006

 bubalus, on 14th May 2009, 13:06, said:

si nici la popa nu-i dai salariul....isi scoate el banii ...nu-ti fa griji
ce popa crezi ca ar accepta 10 mil salariu...cand el isi ia banii aia din cateva inmormatari


    Nu se poate angaja preot la biserica particulara. Decedatul este intotdeauna inmormantat de preotul de care apartine la adresa de domiciliu , asta este regula si nu se face rabat. Pe de ala parte un preot nu poate fi si ortodox si reformat si anglican si catolic , penticostal , baptist....etc.

#40
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
La 1000 ron/luna trebuie sa vina macar de 2-3 ori Eva Kent sa-mi faca masaj cu finalizare.

Am si eu un teren care s-ar preta, dar e cam in panta. Ma gandesc ca daca o fi mai aglomeratie asa, peste ani, si se isca vreo alunecare de teren, pot sa dau startul oficial la maratonul de sky alternativ, proba cosciuge-viteza, Doamne iarta-ma! :w00t:

#41
ionelionel

ionelionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2007
am un prieten care este interesat de infiintarea unui cimitir privat, are un teren situat in oras langa un cimitir, ideea a venit in urma propunerilor preotului de la biserica respectiva care se confrunta cu lipsa spatiului pt locurile de veci, intrebarile mele sunt :
- ce acte normative reglementeaza aceasta activitate (am cautat dar n-am gasit decat o trimitere la un ordin al ministrului sanatatii din 1982, dar nimic precis nr, data etc) ?
- ce avize sau autorizatii sunt necesare si din partea cui ?
- ce conditii trebuie sa indeplineasca terenul pt a putea fi autorizata aceasta activitate ?

Edited by ionelionel, 25 October 2009 - 23:09.


#42
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
nu e legislatie speciala pt cimitire , fiecare autoritate locala avand elaborat regulament de organizare si functionare a cimitirelor si crematoriilor

la infiintarea unui cimitir , in primul rand trebuie sa tii cont de autorizatiile urbanistice si edilitare , ca daca nu le ai , nu faci !

deasemenea mai exista legislatie sanitar veterniara pt cimitire ( se refera la capele , ingropare , deshumare , bla bla bla ) si o gasesti pe google

#43
sweetclaudia82

sweetclaudia82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.10.2009
am crezut ca e o gluma cand am vazut subiectul, dar cand am citit planul tau de afaceri deja ma gandeam cum se gandea si tiganul: Cat ar costa sa il parpalesti doar putin? :P
Problema e ca e greu de trait dapai sa mai si mori...si nu ma aud zicand: am uitat luna asta rata la cimitir!!!...La naiba:))...deci Romania nu e tara pt aceasta afacere! Totusi servicii funerare suna bine si se fac bani...
Mult succes!

#44
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Pana la urma ce a mai facut initiatorul acestui topic ? :) Nu de alta dar as fi si eu interesat si posibil sa avem si un teren ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate