Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Cimitir Privat

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 _Smiley_, on May 14 2009, 12:39, said:

nu cred ca poti face asta, fara acordul rudelor.

Evident ca nu,dar daca nu si-l ia dupa un anumit timp eu zic ca am dreptul.

Asa nu mai renteaza absolut deloc,totusi mi se pare foarte putin 70 ron pe an,eu stiu ca am avut probleme cu 2 locuri de veci si erau la stat,a trebuit tata sa plateasca in jur de 300 lei noi acum 1 an,si asta pe o perioada nu cred ca mai mare de 6 ani deci cred ca asta e un pret pentru un cimitir de stat.

Un minim minim dar asta sa fie ocupate macar 1000 locuri ar fi 50 ron pe luna.Totusi poate in cimitirele private nu e ce as vreau eu sa fie in cimitirul asta,practic sa arate ca un parc dar sa fie cimitir,cu bancute,pomi,flori,gazon etc chiar vara o chestie de unde iti poti lua un suc,o apa,o inghetata sau o cafea.In situatia in care nu sunt pretentii decat de loc pentru ca celelalte sunt ocupate de la stat,adica o bucata de teren fara nici un rost cu locurile pe el,suma e ok ce o cer baietii la cimitirele private din Bucuresti,oare ei se ocupa de chestiile astea ce tin de curatenie dar nu curatenie generala ci o curatenie ca la carte + gazon flori,pomi,bancute etc? Sunt curios cum arata un cimitir privat,chiar eu n-am cautat asa ceva pe net.Asa ca o sa caut acum  :D

EDIT: Nimic important,doar asta http://tibinews.word...com/2007/03/06/

Edited by alex-softpedia, 14 May 2009 - 17:22.


#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca esti cu adevarat pus pe treaba, lasa netul, ca nu te ajuta. fa niste vizite la cel mai apropiat cimitir si vezi exact cum sta treaba

#21
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Da,merci !

#22
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 _Smiley_, on May 14 2009, 12:39, said:

poti, in schimb, sa mai umnbli pe la cheltuielile la care te-ai gandit tu. nu-ti trebuie mai mult de 2 ingrijitori, in schimb la paza nu stiu daca ajung 2 persoane. poate sa asigure paza doar noaptea, iar in timpul zilei sa te bazezi pe faptul ca ar trebui sa fie macar un ingrijitor prin zona.

Si daca pui supraveghere video, nu rezolvi nimic. Imediat ce, subliniez, imediat ce tiganii din zona respectiva vor vedea ca e ceva de furat, vor da navala noaptea. Eu am alta viziune asupra acestui lucru. De exemplu, in cartierul vecin, este un cimitir mare, folosit de prin 1907. Abia acum 2 ani au schimbat placile de beton ale gardului exterior, pt ca in majoritate erau distruse de tigani, si puteai intra lejer in cimitir, pe unde voiai. Eu, m-as asigura ca nimeni nu intra la furat sau distrugere. Plus ca, am lucrat in cimitirul respectiv la o cunostinta ( mi s-a scarbit de cate aprobari au fost necesare pt o amarata de lucrare ), sa-i repar gardutul si stalpii de beton sparti, pt a i se fura tevile din gardutul imprejmuitor. Si am vazut, pe drumul de acces, cel putin 1, daca nu 2 - nu sunt sigur de al 2-lea - mormant fara cruce, si batatorit, facut carare. Parea destul de vechi, dar inca se vedea conturul gropii.

Eu as face asa : gard din placi de beton si deasupra sarma ghimpata, foisoare de paza din loc in loc, situate mult deasupra gardului ( pt a asigura o buna vizibilitate ), cam 50 m distanta intre ele, pe toata lungimea gardului de margine, in care sa stea paznici specializati, si nu de-astia de duzina. Inarmati, si capabili sa deschida focul ( gloante cu chestii care sa-i paralizeze temporar, astfel ca sa poata fi luati si dusi la politie ; si sa se traga dupa 1 singura somatie ) asupra intrusilor. Iar noaptea, reflectoare puternice, care sa lumineze totul ca ziua. In acest caz, hotii / tiganii ar fi descurajati de a intra sa fure sau sa distruga. Plus centru de supraveghere video.

 bubalus, on May 14 2009, 13:06, said:

ce popa crezi ca ar accepta 10 mil salariu...cand el isi ia banii aia din cateva inmormatari

Din cateva ? :lol: Din 2, maxim. :P

Edited by BlueSky2009, 16 May 2009 - 10:42.


#23
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Totusi cred ca n-ar fi asa grava situatia din punct de vedere al eventualelor furturi.Echipamentul video care sa faca fata si pe timp de noapte cred ca e solutia optima,sau poate si ceva reflectoare puternice cu senzori de miscare care sa se aprinda mai mult pentru descurajarea hotilor.

#24
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 alex-softpedia, on May 16 2009, 12:04, said:

Totusi cred ca n-ar fi asa grava situatia din punct de vedere al eventualelor furturi.Echipamentul video care sa faca fata si pe timp de noapte cred ca e solutia optima,sau poate si ceva reflectoare puternice cu senzori de miscare care sa se aprinda mai mult pentru descurajarea hotilor.

Da ? :lol:  Parerea ta.

In cimitirul mai sus amintit, ei nu se stingheresc nici ziua sa intre, nu mai zic noaptea. 2 din strazile de la marginea orasului au acces direct in cimitir, fara porti sau ceva de genul, iar strazile respective sunt locuite preponderent de tigani. Nu sunt decat 2 paznici pe tot cuprinsul cimitirului. Ce sa faca, bietii, la o suprafata asa de mare, si, care nici nu este prevazuta cu alei de acces in toate zonele ? Mult timp a fost cerere mare pt acest cimitir, si ffffffff solicitat, si s-a folosit fiecare bucatica de teren liber, chiar si unele asa-zise alei. Ca sa fugi dupa hoti pe toata suprafata cimitirului, plus ca, nu stii daca dupa urmatoarea cruce sau monument funerar nu e un amic de-al hotilor sa-ti dea una, sa te lase lat, mi se pare greu, iar ei nu se risca. Mai bine lasa sa se distruga, iar reparatia cade tot in sarcina detinatorului locului. Politia nu are ce sa le faca, multi n-au acte si nici domiciliu inregistrat legal, in plus, e greu sa-i identifici.

#25
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Ideea cu trasul dupa hoti nu cred ca e o solutie reala,totusi.Iar in opinia ta nu exista sansa sa nu fi furat,asa ca tot in opinia ta nu renteaza afacerea,nu?

#26
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 alex-softpedia, on May 17 2009, 19:53, said:

Ideea cu trasul dupa hoti nu cred ca e o solutie reala,totusi.Iar in opinia ta nu exista sansa sa nu fi furat,asa ca tot in opinia ta nu renteaza afacerea,nu?

Ba da, renteaza, si inca foarte bine. Dar asta pe termen lung. Daca te astepti la profit imediat, gresesti. Si da, e bine sa-ti asiguri cat mai multa paza , ca sa eviti pierderile prin furturi / distrugeri.

#27
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 Iuliutz, on May 13 2009, 17:05, said:

Varianta mea ar fi.... Concesionarea locului de veci pe 10-15 ani pentru o suma de.....si posibilitatea de prelungire a concesiunii
Pentru a scuti o investitie mare la inceput, m-as inscrie in partidul politic care este la putere in consiuliul local, primarie...... as sponsoziza niste investitii si as cere spre concesionare pe 100 de ani cimitirul din oras, l-as renova si de acolo mai departe va descurcati voi.....
Asta cred că e cea mai bună idee oferită pe acest topic.

Vin alegerile europarlamentare și apoi prezidențialele. Înscrie-te în partidul care conduce primăria/consiliul local/consiliul județean acolo unde vrei să-ți faci cimitirul și oferă-te să sponsorizezi câteva "evenimente" ale campaniei. :D Ai toate șansele să ți se concesioneze cimitirul din oraș sau un teren bun unde să-ți faci cimitirul privat. :D

#28
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
E foarte greu asa ceva.Plus ca in definitiv nu esti proprietar...Decat sa te aliezi cu statul pentru un business mai bine nu mai faci nimic.

#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005

 alex-softpedia, on May 13 2009, 13:31, said:

20 mii mp ii iei cam cu 30.000 de euro in situatia actuala la 10 km de Craiova.

Sef, cu 300 lei pe luna ii poti inchiria o garsoniera mortului in cel putin 2 cartiere din Craiova, nu e nevoie sa-l duci in cimitir la tara.

#30
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Poate omul isi doreste spatiu,o floare in gradina,un pom o atentie  :lol:

Pe percurs s-a scris ca suma de 300 lei e exagerata si profit iese si cu 80 ron\luna daca sunt minim 1000 locuri ocupate.

#31
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Nu vreau sa iti distrug visul de a avea un cimitir:) insa eu zic sa o lasi balta din cateva motive :
- 200-300 ron cum ai scris la inceput pe luna este un pret care nu il va platii nimeni oricat de bogat sa fie.La belu dai 100 pe an asa din obraz:) si e Belu cu "vedete"
- In special in Bucuresti de cimitire se ocupa mafia, daca tu apari cu ceva pe piata care sa le strice calculele , esti "mancat" , te fac tiganii de le cedezi lor cimitirul.
- " O bisericuta"  ca sa faci una ca asta trebuie sa dai la greu spaga sa iti aprobe si sa iti trimita un Preot, doar nu crezi ca exista si preoti privati.Orice preot nu faci nimic fara acceptul patriarhiei.
- Daca imi ingrop vecinul la tine, cati ani trebuie sa platesc taxa ta lunara de administrare? Platesc eu, mor, platesc copiii mei, mor si ei , platesc nepotii adica...pe vecii vei avea acest venit din locul ala.
- Iar legat de autorizatii si investitie nu mai e cazul sa vb.In orice sat,oras exista cimitire care sunt administrate de cineva ( care isi scoate leafa calumea in special primaria) in Buc si mafia , cine crezi ca te accepta pe tine sa le iei painea.

Sper sa intelegi , Nu idea in sine este proasta ci locul in care te-ai gandit sa o faci , adica in Romania.

Legat de ce zic colegii mai sus cu concesionarea cimitirului etc, in nici un caz in secolul asta nu se inventeaza din nou roata.

Edited by ferrellroo, 24 May 2009 - 01:50.


#32
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 alex-softpedia, on May 13 2009, 17:10, said:

AlexIP:  Nu suna morbid deloc,se fac si discount-uri evident daca's persoane serioase :D Daca o familie are mai mult de 3 membrii se plateste mai putin si chestii de genul...

Mai lipseste sa le spui un echivalent al lui "see you soon" din engleza la inmormantare si poti pune lantul pe poarta si dosarul de inchis firma la finante. :D

Oricum, implementarea ideii nu o sa prinda in versiunea asta. Cine o sa isi duca rudele sa le ingroape stiind ca daca se intampla ceva si nu mai plateste nimeni dintre urmasi, ramasitele rudelor urmeaza sa fie dezgropate si incinerate (ceea ce oricum mi se pare aiurea, pentru ca presupune niste cheltuieli din partea administratiei cimitirului)? Sunt destui pentru care numa treaba asta ar fi un deal-breaker suficient, pe langa chiria aia mare... de banii pe cativa ani la 300 de lei pe luna iti iei o casa undeva intr-un sat si ai parte si de pomi, si de flori, si au parte si urmasii de casa. :)

A, si inca o chestie... de ce trebuie supraveghere video in cimitire, totusi? :huh: Fug mortii? Vine cineva sa ii dezgroape sa le fure monezile aruncate peste sicriu?

P.S. Sa nu crezi ca la ideea asta de afacere nu s-au gandit si altii, inclusiv eu tin minte ca am auzit-o de la cineva acuma ceva vreme. :)

Edited by AlexIP, 24 May 2009 - 06:20.


#33
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Repet poate nu s-a inteles,ideea era la modul general,nu neaparat sunt eu dispus sa incep o afacere de genul asta ! Sunt doar curios ce parere au altii despre ideea asta.

Cred totusi ca,nu sunt multi cei ce s-au gandit la o afacere de genul asta,e o idee interesanta.

AlexIP:Sistemul de supraveghere video il folosesc paznicii,nu mai sunt nevoiti sa se plimbe prin cimitir ci doar sa stea in fata unui monitor sa priveasca imaginile live din cimitir :)

#34
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Numarul de ingrijitori pentru cimitir (4) este mare, salariile pe care le dai sunt mult prea mari. De asemenea, cred ca sumele lunare percepute sunt astronomice, nici un bgoat, oricat de bogat ar fi el nu ar da pentru nicio ruda oricat de apropiata un asemenea cunatum lunar, pentru totodeauna.

Cred ca un singur ingrijitor care sa stea acolo 8 ore pe zi este suficient pentru inceput. De asemenea un singur paznic pe tura, n-ai sa ai din primul an mai mult de cateva zeci de morminte, care incap in campul vizual al unui singur paznic. Astfel poti face cheltuieli mai mici si sume percepute mult mai mici.


Cred ca mult mai bine ti-ar merge pe partea de servicii din momentul decesului PANA la momentul inhumarii. Vedem cu totii ce bine merg societatile astea, in Iasi sunt cateva care isi adauga in flota cate o masina pe semestru.

#35
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007

 alex-softpedia, on May 13 2009, 10:36, said:

Ce parere aveti,ati apela la serviciile unui cimitir privat?

Ma gandeam ca in Romania,desi probabil mai exista asa ceva,in tara inca nu e foarte dezvoltat subiectul iar business-ul ar putea avea un real succes.Ideea mi-a venit vazadu-i pe cei ce si-au deschis firme care se ocupa cu inmormantari (Transport,achizitionat toate cele necesare etc) iar succesul nu a intarziat sa apara,m-am gandit daca ei s-au limitat doar la cele enumerate anterior,cineva de ce sa nu se ocupe de absolut tot?


- 5 masini funerare(spre surprinderea mea sunt foarte scumpe,ajung si la 10.000e bucata insa nu toate)dar pentru inceput sunt ok si 2.

- Apartament inchiriat in oras pentru firma + 2 angajati

- Teren exterior-ul orasului ( 5 MAXIM 10 km de oras ) in jur de 20.000 mp

- Multe alte detalii: masini de tuns iarba,echipament pentru angajati (salopete cu firma inscriptionata pe ele) etc etc etc

- Microbuz pentru transport angajatii, tur-retur (asta inca n-ar fi foarte sigur deoarece s-ar putea sa nu merite investitia,trec microbuzele statului pe acolo asa ca angajatii au mijloc de transport in comun)

- 200-300 locuri de veci construite pentru inceput (ideea de baza e sa se ajunga la cat mai multe(1000-2000+),dar pana nu sunt cereri nu se construiesc decat cele mentionate) 100 de locuri sa fie intr-un sector VIP unde constructia e mai speciala precum si locul dar si pretul de intretinere+achizitionare,mai e nevoie de o bisericuta + gard beton,alei,pomi,banci plus multe alte detalii de care ai nevoie.

- Sistem supraveghere video

- Angajati :

Preot (pentru biserica,slujbele si absolut tot se vor tine in cimitir,defapt asta e si ideea sa ai absolut toate conditiile necesare pentru inmormantari fara a mai fi nevoit sa apelezi la altcineva)

4 Ingrijitori (care curata zilnic cimitirul,tund iarba etc),program de 8 ore de la 7 la 15.

3 paznici + o ghereta unde sa stea si sa urmareasca aparatura video + patrulare (program de 8 ore,pe tura intra cate un paznic)


Sa zicem ca se percepe o taxa de 200-300 ron pe luna pentru fiecare loc de veci (pentru banii respectivi clientul primeste o curatenie desavarsita la locul de veci,lumanari aprinse in fiecare duminica + rugaciuni spuse de preot,siguranta ca mormantul nu ii va fi devastat de hoti.La sector-ul vip taxa sa fie undeva la 500-800 ron\luna chiar si 1000 depinde de conditiile cerute de client,sectorul vip ofera cel mai bun loc din cimitir, precum si o ingrijire aparte si nu in ultimul rand morminte cu totul si cu totul speciale din punct de vedere al design-ului facute chiar si individual pentru fiecare client in parte,fiind lucrate cu o precizie maxima pana la cel mai mic detaliu.

Intervine o problema,sa se poata oare achzitiona mormantul de catre cei voitori sau doar sa fie inchiriat? Cred ca se recupereaza o mare pare din investitie daca se poate si cumpara pentru ca practic omul isi plateste constructia + taxa lunara pentru intretinere.Asa ca putem spune ca pretul unui loc de veci sa fie undeva intre 1500e si 10000e+ (poate sumele sunt destul de mari insa cam pe acolo cred ca se invart locurile si intr-un cimitir normal (800-1500-2000e+) in Bucuresti chiar depasesc cu mult sumele mentionate,poate si in provincie,in fine ideea e recuperarea de investitie + un mic adaos,profitul urmand sa fie din taxa lunara de intretinere.

Salarii angajati :

- Paznic 750 lei\luna x 2 = 1500 lei
- Ingrijitor 1000 lei\luna x 4 = 4000 lei
- Preot nu am nici o idee ce salariu ar putea avea,oricum cu alte costuri suplimentare sa se duca toata suma lunara la maxim 10000 lei.

Profit :

- 300 locuri = 90.000 lei cu 300 lei taxa lunara,iar cu 200 lei taxa lunara 60.000 lei,locuri VIP inca nu le luam in calcul.
Dupa achitarea altor taxe (chirie apartament,benzina\motorina masini,anumite defectiuni etc) sa se ramana cu 40.000 lei daca se percepe taxa de 200 si cu 70.000 daca se percepe de 300.

La apogeul business-ului,2000 locuri x 300 taxa + 100 VIP x 1000 taxa = 700.000 lei \lunar

Costuri incepere business in jur de 85.000euro adica 340.000 lei

Timp mediu acoperire investitii 5 ani,in functie de profit se poate recupera investitia in mult mai putin,dar si in ceva mai mult timp daca totusi nu se atinge pragul relativ repede macar de 1000 locuri ocupate.

Cel ce alege optiunea cimitirului privat e obligat sa incheie un contract in care se specifica ca odata ce nu mai e de acord cu achitarea taxe de intretinere si se sustrage de la plata taxei este obligat ca in termen de 1 an sa vanda locul de veci sau sa il paraseasca.La inceput se face un contract pe minim 3 ani intre cumparator si firma.


1. citeste legea . vei descoperi , printre altele :
- dimensiunea unui loc de inhumare simplu sau dublu , precum si spatiile dintre ele si iti vei mai reconsidera nr de locuri pe 20.000 de mp
- faptul ca iti trebuie N autorizatii de sanatate ca sa faci o deshumare rau platnicului
- faptul ca inainte de 7 ani nu-l deshumezi decat in cazuri speciale , cu dispozitia procurorului . Deci plateste - nu plateste 7 ani nu-l dai afara
- faptul ca locurile se pot concesiona pt 7 sau 25 sau nelimitat
- faptul ca nu ai voie sa-ti faci Biserica , decat cu autorizatie care nu o sa ti-o dea , decat daca ai un paroh smecher , care ma indoiesc ca o sa vrea sa vina argat la tine


2. Inainte sa- ti dezvolt investitia sa stabilim ceva : din concesionarea locurilor banii se fac in timp . Rentabila este activitatea conexa inmormantarii . Deasemenea 10 km de oras nu vine nimeni . Mai degraba la marginea orasului , la loc cu verdeata :) , insa mentalitatea omului este sa-si ingroape rudele in oras sau langa ( cum e si in capitala sau provincie ) .

3. Investitie

a) Partea de inmormantari . Ai nevoie de :
- un mic atelier dotat ca sa produci tu sicriele ca renteaza , crucile , precum si eventualele monumente pe care le cer astia . Tot aici iti trebuie o linie de fier forjat pt garduri , niste meseriasi angajati ca sa toarne beton ( iti trebuie ori ca-i cavou ori ca-i mormant simplu - bordura , postament cruce , etc. )
- O masina de transport ( poate sa fie aceeasi cu care transporti cetatenii ) sau poate sa fie vreun papuc
- un spatiu comercial unde sa ai vizibilitate , in oras , ca nu vine nimeni la marginea orasului direct la cimitir . Aici trebuie expuse "materialele promotionale" aferente , se incheie eventual si contractele pt cimitir , ca sa nu alerge oamenii ca se sictiresc .
Fac o paranteza cu activitatile :
- activitatea comerciala unde vinzi
- productia , impreuna cu prestarile de servicii ( lucrarea care o vrea la mormant )

B) Partea de cimitir
- teren
- angajatii tai poa sa mearga si pe jos :)
- nici o constructie . Faci trei tipuri , functie de buget si o arati oamenilor . Eventual sa ai cateva cavouri facute ( pt ca ulterior nu le mai poti face cu ala ingropat acolo ) . Cat despre mormintele simple la astea oricum la maxim un an se face cruce de piatra si gard . Ideea este sa faci constructiile pe bani clientilor nu pe ai tai si sa fie si ei incantati , daca le arde de asa ceva , de faptul ca le dai mai multe optiuni
- gard mai degraba decat sistem de supr. video . Sa fim seriosi
- capela construita si utilata .

c) Angajati :
- la magazin vanzatori
- la cimitir : doi betivi care sa sape gropile si sa faca curat in rest , o femeie care sa ingrijeasca , doi paznici .
- un preot cu colaborare doar pt evenimente :))))
- un avocat tare cu colaborare care sa-ti faca un contract bun si sa-ti castige repede in instanta daca e cazul de rau platnici
- doi angajati cu mapa care sa se ocupe de incheierea contractelor , avize sa dea acordul pt constructii din partea ta ca pers juridica , sa deschida usile cu capul pe la institutiile la care ai tot timpul treaba ... au o gramada de treaba de facut

4. Partea de bani . E absurd sa visezi ca o sa-ti dea cineva banii pe care i-ai cerut tu . Concesiunea e pana in 100 de lei / an . Eventual la ce mai poti trage un 10 lei / luna este la curatenie cu plantat flori sezoniere , alea alea .
Din ce se scot banii : Din magazin , din cruci , din lucrari , din transport .

Bine ar mai fi daca ai face ca la catolici , adica sub capela o sala de mese pt pomeni , pe care o pui la dispozitie gratis ! In schimb furnizezi mancarea ( ca nu beau mult astia la pomana ) si ii taxezi pt preot .




Precizari :
1. Nu am cimitir privat sau nu lucrez in domeniu ci doar mi-am pus capul la contributie si cunsoc legea fiind jurist .
2. Dupa cum vezi investitia depaseste zic eu 85.000 de euro , insa partea buna este ca daca nu te calicesti sa ceri bani multi pe concesiunea anuala il prinzi pe om cu lucrurile conexe , pt ca e cam scump sa mori in vremurile astea
3. Ce te faci cu mine de ex. ca eu ma duc sa ma incinereze aia ? :))))))))))))))))))))

Edited by bertone, 27 May 2009 - 12:52.


#36
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 bertone, on May 27 2009, 13:49, said:

- faptul ca inainte de 7 ani nu-l deshumezi decat in cazuri speciale , cu dispozitia procurorului . Deci plateste - nu plateste 7 ani nu-l dai afara

Daca se face un contract prin care e clar exprimata optiunea de deshumare in caz de neplata de ce sa nu il pot da afara?nu se poate preciza intr-un contract asa ceva?.Sau daca le convine sa plateasca in avans pe 3 ani si atunci nu e nici o problema.

 bertone, on May 27 2009, 13:49, said:

2. Inainte sa- ti dezvolt investitia sa stabilim ceva : din concesionarea locurilor banii se fac in timp . Rentabila este activitatea conexa inmormantarii . Deasemenea 10 km de oras nu vine nimeni . Mai degraba la marginea orasului , la loc cu verdeata :) , insa mentalitatea omului este sa-si ingroape rudele in oras sau langa ( cum e si in capitala sau provincie ) .

Nu se duce nimeni in fiecare zi la cimitir,10 km ii parcurgi in 10 minute,nu cred ca e greu sa ajunga cineva acolo.

 bertone, on May 27 2009, 13:49, said:

- un spatiu comercial unde sa ai vizibilitate , in oras , ca nu vine nimeni la marginea orasului direct la cimitir . Aici trebuie expuse "materialele promotionale" aferente , se incheie eventual si contractele pt cimitir , ca sa nu alerge oamenii ca se sictiresc .
Am specificat,un apartament inchiriat in oras.

 bertone, on May 27 2009, 13:49, said:

- angajatii tai poa sa mearga si pe jos :)
- gard mai degraba decat sistem de supr. video . Sa fim seriosi

Este mijloc de transport in comun,initial ma gandeam ca ar fi bine o masina speciala pentru ei dar nu are rost.

Evident ca la gard nu se renunta,dar asta nu impiedica eventualii hoti sa intre,un sistem de supraveghere e necesar si pentru a-i usura munca paznicului,plus ca unul cum ai zis tu nu ar ajunge pentru a patrula 20 mii mp.


 bertone, on May 27 2009, 13:49, said:

4. Partea de bani . E absurd sa visezi ca o sa-ti dea cineva banii pe care i-ai cerut tu . Concesiunea e pana in 100 de lei / an . Eventual la ce mai poti trage un 10 lei / luna este la curatenie cu plantat flori sezoniere , alea alea .
Din ce se scot banii : Din magazin , din cruci , din lucrari , din transport .

Atunci nu mai renteaza investitia,se poate rezuma doar la o firma de constructii si transport.

Se ajunsese la concluzia ca suma ceruta intial e mare,merge si cu 50 ron sau 80 pe luna.

NU STIU cum sunt alte cimitire private,daca se rezuma doar la locul pe care il ofera atunci preturile pe care le au sunt ok,exemplu: Cimitirele de stat sunt pline,eu vin cu un teren gol golut si spun,asta e cimitir faceti-va aici ce vreti,il impart in locuri si gata pe an iti da suma X fara insa a avea tu vreo obligatie sau responsabilitate de ce se intampla cu locurile de veci.Oamenii vin isi curata isi aranjeaza,exact ca la cimitirul de stat.Daca situatia e similara cu ceea ce eu m-am gandit atunci preturile lor sunt foarte mici si nu vad de ce ar renta o asa investitie,poate doar pe termen foarte lung.




 bertone, on May 27 2009, 13:49, said:

3. Ce te faci cu mine de ex. ca eu ma duc sa ma incinereze aia ? :))))))))))))))))))))

Poti apela la un cimitir privat,vorbesti cu cei ce au grija de taxe sa nu plateaca si incinerarea se produce in spatele cimitirului :)))

Edited by alex-softpedia, 27 May 2009 - 15:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate