Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Parcuri de distractie in Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005
in Romania, in afara de parcul de langa Brasov nu mai este altul?

ma intereseaza pentru 2 fetite de 6 respectiv 4 ani

multumesc,

#56
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Iata care sunt opiniile mele dupa intoarcerea din Europa Park.

1.transport - din aeroportul din Frankfurt am inchiriat o masina. Daca la 07.00 am plecat din Otopeni, la 09.45 ora locala am ajuns la receptia hotelului. Autostrazi relativ bune

2.cazare - hotel Alcazar o minunatie. In primul rand mentionez ca toate cele 4 hoteluri din resort sunt de 4**** adevarate si fiecare este construit conform unor teme (Alcazar - castel medieval, Colseo - coloseum roman, El Andaluz - viata boema spaniola, Santa Isabela - manastire (cu lumanari, multe cruci si chiar capela adevarata la receptie). Revin la Alcazar: decorurile sunt interesante si lucrate pana in detaliu atat in camere cat si pe holuri dar si in restaurant. Mobilier si usi din lemn masiv cu incuietori tip zavor asa cum aveau bunicii nostri. Curatenia: impecabila. Am avut bafta sa primesc camera undeva la penultimul etaj pe fata care dadea spre curtea interioara a hotelului El Andaluz plina de verdeata printre care se vedea piscina in aer liber precum si barul dichisit unde canta seara o trupa de mexicani (melodiile lor traditionale). Despre mancare nu are rost sa mai vorbesc. Cozile de la micul dejun inexistente indiferent de ora !!

3.parcul - super frumos. Intr-adevar are suprafata mai mare decat parcurile Disney luate separat, dar mai mica decat cele doua parcuri cumulate. Desi sunt fan Disneyland, trebuie sa recunosc ca Europa este mai "tare" cam la toate capitolele cu exceptia magiei. Argumentez: multa, foarta multe verdeata, locuri de odihna oriunde in parc, curatenie exemplara, preturi mai mici, cozi mai scurte la atractii, atractii mai multe, mancare mai diversificata si chiar mult mai multe toalete (stiti, dupa multa bere este nevoie si de astea...). Desi sunt multe atractii pentru copii totusi pare a fi un parc pe calapodul adolescentilor. De aceea magia lipseste. Daca in Disney ocupi un loc pe bordura inca cu o ora inainte de inceperea paradelor, aici parada trece aproape neobservata. Nici personajele prezente in Europa nu au nici farmecul si nici lipiciul pe care il au caracterele din Disney. Daca in Disney apare pe alei un Mivkey sau Pluto sau oricare altul instantaeneu se inghesuie 20-30 de copii mai mici sau mai mari pentru a face poze sau a lua autografe, pe cand in Europa te cam roaga ei sa te opresti pentru o poza. In rest, adrenalina multa. Desi nu am crezut vreodata am reusit performanta de a "ma da" in toate roller coaster-ele din parc iar in cele mai tari (vezi blue fire sau silver star cel mai inalt si mai rapid de pe continentul nostru) chiar de mai multe ori. Merita. De asemenea foarte multe spectacole care nu dureaza mai mult de 30 minute si care se repeta de cateva ori pe zi.

4.timpul - relativ OK. Temperaturi de 21-24 grade ceea ce facea sa te simti bine chiar si atunci cand ieseai "inmuiat" din atractiile desfasurate pe apa. Intr-una dintre zile a plouat puternic timp de 15 minute si atat.

5.programul - 09.00 (pentru cei din hoteluri) pana la 19.00. Unele dintre restaurante raman deschise inca cateva ore. Pe 31 iulie a fost deschis pana la 23.00 cu final de focuri de artificii (ziua lor aniversara). In rest, dupa inchiderea programului nu mai ai ce face in parc si nici macar in Rust, localitatea care gazduieste parcul. Totusi, daca esti cazat in hoteluri ai posibilitatea de a asista la spectacole nocturne tematice super frumoase pe marea scena din interiorul coloseumului sau muzica si dans in gradina interioara a hotelului El Andaluz. In perioada in care am fost (inceput de august) nu a fost mare inghesuiala in parc dar cand am plecat, incepand de la sensul giratoriu din fata hotelurilor pe o distanta de 8-9 km (pana in autostrada dar si mai incolo pe autostrada) se intindea coada de masini care asteptau sa intre in parc. Si asta in conditiile in care cu cateva zile inainte eu am parcurs aceeasi distanta "fluierand". Deci atentie !

CONCLUZIE: totul merita pana la ultimul cent

#57
flo007

flo007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.11.2006
Buna ziua.Am gasit topicul in timp ce ma uitam peste informatii din Europa Park in timpul iernii.Am fost in Europa Park in timpul verii acum 2 ani timp de 1 zi si este foarte interesant.Sunt multe atractii, parcul este degajat, tematica este foarte buna, nu pare atat de comercial ca si Disney, nu era prea multa lume, cozile erau decente, in fine o zi excelenta si o parere foarte buna.Am fost si in Disney si pot spune ca d.p.d.v al atractiilor este mai interesant in Europa Park dar Disney are un farmec aparte chiar daca este mult mai scump.Recomand si Disney celor pasionati si in special celor cu copii dar evitati vara.Este fff aglomerat.
    Si eu sunt un pasionat al parcurilor de distractii si am avut norocul sa merg in cateva parcuri excelente.Deasemnea am fost si in PortAventura pentru o zi.Atractii interesante, tematica slabuta, dar este un loc excelent pentru cei care cauta senzatii tari. Gardenland este deasemnea un parc excelent si cred ca este in drum pentru multi care pleaca in vacanta in Europa.
   Nu mi-a placut Prater din Viena.Nu il consider un parc de distractii si nu poate intra in grupa cu celalate enumerate aici.Are o atmosfera de balci si preturi piperate.Toate parcurile in care am fost:Europa Park,Disneyland,Gardenland,PortAventura sunt interesante si toate merita vazute.Fiecare are ceva interesant si pentru pasionati toate vor fi interesante.

#58
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Probabil faci referirer la Gardaland si nu la Gardenland?

#59
flo007

flo007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.11.2006

 Omis, on 15th September 2010, 08:57, said:

Probabil faci referirer la Gardaland si nu la Gardenland?

Ai dreptate.Gardaland.Eroare de tipar :)

#60
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Pentru cei interesati, iata cateva impresii despre acelasi Europa Park dar vazut in perioada Halloween-ului (si cateva comparatii cu Disneyland Paris..)

1.cazare - hotel El Andaluz super OK. Pe perioada Halloween-ului la receptie dar si pe holuri o groaza de schelete, vrajitoare, paianjeni uriasi si nelipsitii dovleci. In hotel Alcazar si Coloseo poti avea o camera plina de astfel de schelete si cosciuge - camera nerecomandata celor sub16 ani si care costa cam mult. Despre curatenie, restaurant si mancare am vorbit ceva mai devreme.

2.parcul - acum era ticsit (in adevaratul sens al cuvantului) cu dovleci. Mii, probabil zeci de mii, de dovleci de la dimensiuni foarte mari la cei mai mici, cu forme ciudate, culori diferite si cu cateva exceptii, toti naturali (spre deosebire de Disney unde nu toti sunt naturali). Gasesti multe schelete (in diverse ipostaze de la cele care induceau groaza la cele cu tenta hazlie), vrajitoare cu sau fara maturi, lilieci, paianjeni, etc. O adevarata atmosfera de Halloween dar care nu te trimite cu gandul catre The Night Before Christmas ca in Disney... Pe alei vizitatorii deghizati in personaje mai mult sau mai putin inspaimantatoare cu totii in asteptarea noptii de Halloween.

3.distractia - in aceasta perioada este clar ca media de varsta a vizitatorilor este mai ridicata decat in perioada de vara si parca erau mult mai putini copii decat in Disney. Atractiile functionau toate din plin, chiar si cele bazate pe apa din care cu siguranta ieseai destul de inmuiat... Pe 30 octombrie dar mai cu seama pe 31 octombrie au fost cateva atractii care au functionat pana noaptea tarziu. Timp de cateva seri inainte si dupa Halloween pe o scena imensa a sustinut spectacole DJ Bobo. O trupa care a creat o atmosfera fantastica astfel incat timp de o ora te simteai minunat. E adevarat ca vesticii si mai cu seama nemtii stiu sa se distreze si sa profite din plin de orice posibilitate de distractie. Spectacolele se inchideau de fiecare data cu cate un foc de artificii grandios - cum n-am mai vazut de la primul concert Michael Jacson in Romania. In noaptea de Halloween daca doreai distractie in continuare te puteai orienta catre zona special amenajata, si contra cost, puteai avea parte de mini concerte, karaoke, si altele pana la 4.00 dimineata. Am uitat de parada speciala de Halloween care, desi era mai substantiala decat cea din vara, mai este mult de lucru la organizare, personaje, regie, etc. pana sa ajunga cat de cat la nivel de parada Disney. Trebuie sa mai spun ca pe 31 octombrie a fost extrem de mare inghesuiala in parc. Mai pe seara au fost momente in care, pe anumite alei, se formau "dopuri" de oameni: nimeni nu putea trece nici intr-un sens si nici in celalalt.

4.vremea - a fost OK in cele cateva zile petrecute acolo, desi localnicii sustineau ca tocmai ce au avut parte de vreme cam ploioasa inainte. Au fost chiar momente ale zilei in care caldura iti impunea sa stai in tricou ! In rest, dimineata si seara destul de racoare dar suportabila.

Concluzie: foarte frumos, din nou sustin ca merita banii. Am totusi un comentariu negativ: daca din Disney poti pleca cu multe suveniruri care sa-ti aminteasac despre Halloween-ul petrecut acolo de aici nu poti cumpara mai nimic care sa se incadreze in specificul perioadei. De altfel, in general, cei carora le place shopping-ul vor fi foarte dezamagiti: Europa Park nu este o zona atat de comerciala precum Disneyland (flo007 a mentionat mai inainte lucrul acesta)

#61
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
omis , chiar ti-a placut europapark de-ai ajuns de doua ori intr-un an !   :lol:  
eu , care nu-s fan parcuri , tot imi doresc sa mai ajung pe-acolo . f utile relatarile tale si as adauga ca sunt si obiective . felicitari pt 'calatorie' ! asa da distractie de  halloween !   :)

#62
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

 dariuscha, on 4th November 2010, 20:41, said:

omis , chiar ti-a placut europapark de-ai ajuns de doua ori intr-un an !   :lol:
Este adevarat: imi place Europa Park asa dupa cum imi place si Disneyland. Sper sa mai pot merge in ele ori de cate ori voi avea puterea sa fac acest lucru. Ceea ce recomand tuturor !! Si cu toate astea nu am gustat inca din atmosfera Craciunului in niciunul dintre aceste parcuri...

#63
mauricekna

mauricekna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.05.2008
EuropaPark este cel mai misto din Germania.
L-am vizitat in vara cu rulota si am stat 3 zile.
Totul super-organizat si pus la punct. Exasperant de multe ori.
Plin de lume dar spre deosebire de DisneyLand cozile sunt mai mici sau cel putin nu dureaza asa mult.
De exemplu, ne-am dat in Silverstar de 2 ori in 30 de minute. In Disneyland nici in cescute nu reusesti performanta asta.
Depinde de ora, spre pranz toate sunt un pic mai libere, iar cele de la intrare sunt ful in primele ore ale zilei, dupa pranz se mai golesc.
Am vazut tot asta vara PhantasiaLand si Geiselwind.
Misto ambele dar sub EuropaPark, fiind orientate mai mult spre distractia copiilor decat adultilor.
Parcuri misto mai sunt in Goteborg Oslo si Helsinki. Montagne-russe  superbe din lemn, construit in 1951, o adevarata senzatie, cu "franar" in ultimul vagonet, .
Intrare cu banderola care-ti permite sa te dai in orice sau cu puncte pe care le achizitionezi/consumi in functie de preferinte.

#64
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Am revenit in acest topic cu o intrebare: ce stiti despre PortAdventura? Poate fi comparat cu Europa Park sau Disneyland? Cum sunt pozitionate hotelurile tematice fata de parc? (in Disneyland hptelurile sunt in afara parcurilor in schimb hotelurile tematice din Europa Park sunt chiar la intrarea in parc). Am citit pe site-ul lor ca parcul se inchide la ora 19.00: la aceasta ora se inchid numai atractiile sau se inchid si restaurantele, magazinele, etc? Multumesc

#65
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

 Omis, on 23rd February 2011, 15:50, said:

Am revenit in acest topic cu o intrebare: ce stiti despre PortAdventura? Poate fi comparat cu Europa Park sau Disneyland? Cum sunt pozitionate hotelurile tematice fata de parc? (in Disneyland hptelurile sunt in afara parcurilor in schimb hotelurile tematice din Europa Park sunt chiar la intrarea in parc). Am citit pe site-ul lor ca parcul se inchide la ora 19.00: la aceasta ora se inchid numai atractiile sau se inchid si restaurantele, magazinele, etc? Multumesc

Poate fi lejer comparat cu cele 2 parcuri mentionate de tine. Poate ca nu este la fel de stralucitor ca DLP si EP dar este unanim considerat cel de-al treilea parc de distractii ca frumusete din Europa, dupa cele 2. Dpdv al atractiilor insa este mult deasupra celor 2 (parerea mea dupa ce am fost in toate 3).
Despre hoteluri insa nu stiu ce sa iti zic. In general toate informatiile le gasesti pe site-ul oficial. Ora de inchidere eu stiam ca este mult mai tarzie, spre exemplu in august cand am fost eu se inchidea la 22.00. Ora 19.00 poate e ora de primavara, tot pe site-ul lor o sa te poti lamuri mai bine. De obicei se inchid in acelasi timp si atractiile si celelalte facilitati din parc.
Oricum ca si conclzie, nu poti da gres cu Port Aventura ;)

#66
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Multumesc pentru indicatii. Intre timp "am sapat" pana am gasit informatia dorita pe care o transmit si eu mai departe pentru cei ce vor mai fi interesati. Aici gasiti pozitionarea hotelurilor in raport cu parcul de distractii:

https://www.xeniaboo...n...38&lang=eng

#67
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

 FZRB, on 5th March 2011, 00:35, said:

Poate fi lejer comparat cu cele 2 parcuri mentionate de tine. Poate ca nu este la fel de stralucitor ca DLP si EP dar este unanim considerat cel de-al treilea parc de distractii ca frumusete din Europa, dupa cele 2. Dpdv al atractiilor insa este mult deasupra celor 2 (parerea mea dupa ce am fost in toate 3).
Despre hoteluri insa nu stiu ce sa iti zic. In general toate informatiile le gasesti pe site-ul oficial. Ora de inchidere eu stiam ca este mult mai tarzie, spre exemplu in august cand am fost eu se inchidea la 22.00. Ora 19.00 poate e ora de primavara, tot pe site-ul lor o sa te poti lamuri mai bine. De obicei se inchid in acelasi timp si atractiile si celelalte facilitati din parc.
Oricum ca si conclzie, nu poti da gres cu Port Aventura ;)

Salut FZRB,

Din ce am mai citit pe net eu stiam ca al 3-lea parc din Europa ar fi Gardaland ( mai ales ca la 1.04 deschid un coaster tare). Eu nu am fost decat in Disney si Europa Park ( + Universal Studios Singapore acum cateva saptamani). Intrebarea mea ar fi unde sa ma duc: Port Aventura sau Gardaland? (mentionez ca ma intereseaza mai mult adrenalina data de roller-coastere :) )

Merci,

Edited by benji81, 10 March 2011 - 14:13.


#68
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

 benji81, on 10th March 2011, 13:58, said:

Salut FZRB,

Din ce am mai citit pe net eu stiam ca al 3-lea parc din Europa ar fi Gardaland ( mai ales ca la 1.04 deschid un coaster tare). Eu nu am fost decat in Disney si Europa Park ( + Universal Studios Singapore acum cateva saptamani). Intrebarea mea ar fi unde sa ma duc: Port Aventura sau Gardaland? (mentionez ca ma intereseaza mai mult adrenalina data de roller-coastere :) )

Merci,

Buna intrebare benji81 :))

Asa e, ai dreptate, insa Gardaland-ul e mult mai renumit ca parc tematic decat ca parc de distractii propriu-zis.
Eu am fost la Gardaland in urma cu 6 ani dar iti pot spune sigur ca multe intre timp nu s-au schimbat dpdv al atractiilor tari si pana anul acesta Port Aventura era clar de preferat lui Gardaland pentru cautatorii de senzatii tari.
Intradevar insa, dupa cum spuneai si tu, anul asta se deschide la Gardaland Raptor, un coaster super tare, primul de felul asta din Europa, si deci alegerea a devenit mult mai grea.
Eu totusi as opta tot pentru PA, de ce: pentru ca are 3 coastere de calitate, printre care cel mai celebru din Europa, Dragon Khan,cel mai rapid,Furius Baco, pe cand Gardaland il are doar pe cel nou, plus alte 2 dar care sunt crap sincer. Apoi PA are cel mai inalt turn de cadere libera din Europa plus alte 2-3 atractii cu apa, mult mai faine decat cele de la Gardaland. Nu in ultimul rand, Gardaland e mai aproape, te poti duce oricand practic :)).

Deci in concluzie, daca vrei adrenalina, mergi la sigur la Port Aventura. Gardaland e mult mai feeric, mai pentru copii. Ce-i drept insa, noul lor coaster pare foarte tentant

#69
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

 FZRB, on 14th March 2011, 20:58, said:

Buna intrebare benji81 :))

Asa e, ai dreptate, insa Gardaland-ul e mult mai renumit ca parc tematic decat ca parc de distractii propriu-zis.
Eu am fost la Gardaland in urma cu 6 ani dar iti pot spune sigur ca multe intre timp nu s-au schimbat dpdv al atractiilor tari si pana anul acesta Port Aventura era clar de preferat lui Gardaland pentru cautatorii de senzatii tari.
Intradevar insa, dupa cum spuneai si tu, anul asta se deschide la Gardaland Raptor, un coaster super tare, primul de felul asta din Europa, si deci alegerea a devenit mult mai grea.
Eu totusi as opta tot pentru PA, de ce: pentru ca are 3 coastere de calitate, printre care cel mai celebru din Europa, Dragon Khan,cel mai rapid,Furius Baco, pe cand Gardaland il are doar pe cel nou, plus alte 2 dar care sunt crap sincer. Apoi PA are cel mai inalt turn de cadere libera din Europa plus alte 2-3 atractii cu apa, mult mai faine decat cele de la Gardaland. Nu in ultimul rand, Gardaland e mai aproape, te poti duce oricand practic :)).

Deci in concluzie, daca vrei adrenalina, mergi la sigur la Port Aventura. Gardaland e mult mai feeric, mai pentru copii. Ce-i drept insa, noul lor coaster pare foarte tentant

Merci FZRB,

M-am uitat si inclin catre port aventura si eu. Pe de alta parte acum 30 min am vazut pret bun la Ryanair, Constanta -Bergamo 22 euro si am luat bilete asa ca mai intai voi ajunge la Gardaland.

Oricum, as vrea sa ajung la sig flags (cel din LA) - am inteles ca ar gazdui unele dintre cele mai tari coastere din lume (probabil la anul :( )

#70
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

 benji81, on 16th March 2011, 15:18, said:

Merci FZRB,

M-am uitat si inclin catre port aventura si eu. Pe de alta parte acum 30 min am vazut pret bun la Ryanair, Constanta -Bergamo 22 euro si am luat bilete asa ca mai intai voi ajunge la Gardaland.

Oricum, as vrea sa ajung la sig flags (cel din LA) - am inteles ca ar gazdui unele dintre cele mai tari coastere din lume (probabil la anul :( )

Du-te la Portaventura si o sa te saturi de adrenalina. Furious Baco, Dragon Khan si Hurakan Condor fac toti banii.

#71
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

 benji81, on 16th March 2011, 15:18, said:

Merci FZRB,

M-am uitat si inclin catre port aventura si eu. Pe de alta parte acum 30 min am vazut pret bun la Ryanair, Constanta -Bergamo 22 euro si am luat bilete asa ca mai intai voi ajunge la Gardaland.

Oricum, as vrea sa ajung la sig flags (cel din LA) - am inteles ca ar gazdui unele dintre cele mai tari coastere din lume (probabil la anul :( )

Da, la ala si eu as vrea tare sa merg. La SF si la Cedar Point din Ohio, care cica e mama tuturor theme parcurilor :)). Dar pare atat de departe si de scump :(

Oricum, distractie placuta la Garda, cand te intorci sa ne spui impresii,  si mai ales cum este noul coaster.

#72
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

 FZRB, on 17th March 2011, 11:14, said:

Da, la ala si eu as vrea tare sa merg. La SF si la Cedar Point din Ohio, care cica e mama tuturor theme parcurilor :)). Dar pare atat de departe si de scump :(

Oricum, distractie placuta la Garda, cand te intorci sa ne spui impresii,  si mai ales cum este noul coaster.

Merci.

O sa postez care-i treaba. Inca sunt anesteziat de coaster-ul din Universal studios din Singapore  - Battlestar Galactica (Cylon)- cel mai tare in care m-am dat vreodata.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dyH0pGzIg-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by benji81, 18 March 2011 - 16:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate