Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Parcuri de distractie in Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
Dar la zoomarine.it ,linga roma a fost cineva ? Eu m-am riscat sa ma duc si a fost o aventura neavind masina, am mers prin cimp 1km si ceva,etc. Parcul ofera spectacole de delfini,lei de mare, papagali, saritori in apa,piscina, cinema 4d,cam saracut dar spectaculoase toate. Cind m-am hotarit sa duc sa maninc, idiotii inchisesera,n-am vazut asa ceva,era cred ca ora 2 sau 3, drept care am injurat cu spume. Daca va plictisiti in roma merita o fuga.

#38
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Dupa ce "am cantarit bine" mai toate optiunile, m-am decis asupra Europa Park. Multumesc tuturor celor care au furnizat informatii despre acest pac dar in aceeasi masura multumesc si celor care au dat detalii interesante si despre alte parcuri.
Totusi, intrebari inca mai am si v-as ruga sa ma ajutati in continuare. De exemplu: perioada in care merg - prima saptamana din august - va fi OK? Hotelul Alcazar din interiorul parcului, il cunoasteti? Patru zile alocate acestui parc sunt suficiente? Va multumesc.

#39
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View PostOmis, on 8th February 2010, 12:55, said:

Dupa ce "am cantarit bine" mai toate optiunile, m-am decis asupra Europa Park. Multumesc tuturor celor care au furnizat informatii despre acest pac dar in aceeasi masura multumesc si celor care au dat detalii interesante si despre alte parcuri.
Totusi, intrebari inca mai am si v-as ruga sa ma ajutati in continuare. De exemplu: perioada in care merg - prima saptamana din august - va fi OK? Hotelul Alcazar din interiorul parcului, il cunoasteti? Patru zile alocate acestui parc sunt suficiente? Va multumesc.

noi avem in plan sa ajungem la sfarsitul lui iulie . daca nu uit si am timp iti voi scrie pe scurt cam cum este . nu vom sta la hotel in parc , vom merge doar pt o zi . cazarea va fi in strasbourg , vizita parc , apoi cazare in freiburg . sincer , 4 zile mi se par multe , insa depinde de ce-si doreste fiecare . asa ca trebuie sa ne raportam la propriile dorinte si nu putem aprecia pentru altii . daca as cere opinia copiilor, cu siguranta altul ar fi raspunsul . oricum zona ofera multe ca si vizita , asa ca daca vei rezerva cazare pt 4 zile si vei considera la fata locului ca sunt prea multe pt parc , poti da o fuga ( musai ! ) la colmar si putin pe valea vinului ( ribeauville , riqueville ) , la freibureg ( + titisee ) , sau la baden-baden .

#40
george_andries_tw

george_andries_tw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2009

View PostOmis, on 8th February 2010, 12:55, said:

Dupa ce "am cantarit bine" mai toate optiunile, m-am decis asupra Europa Park. Multumesc tuturor celor care au furnizat informatii despre acest pac dar in aceeasi masura multumesc si celor care au dat detalii interesante si despre alte parcuri.
Totusi, intrebari inca mai am si v-as ruga sa ma ajutati in continuare. De exemplu: perioada in care merg - prima saptamana din august - va fi OK? Hotelul Alcazar din interiorul parcului, il cunoasteti? Patru zile alocate acestui parc sunt suficiente? Va multumesc.

Partea buna este ca in acea perioada sunt sanse foarte mari sa prinzi vreme buna, ceea ce conteaza foarte mult cand vine vorba de parcuti de distractii. Partea mai neplacuta este ca in august aproape toti nemtii au concediu si s-ar putea sa fie destul de aglomerat, mai ales in weekenduri.Oricum avand in vedere ca stai 4 zile aglomeratia nu va fi o problema, mai ales daca ai pass. Hotelul in sine nu-l cunosc insa am auzit numai lucruri bune despre hotelurile lor de acolo. Cat despre timp 4 zile sunt arhisuficientechiar si pentru copii , o zi poti trage o fuga pana la Strassbourg daca simti ca ai terminat tot ce era de facut in parc sau daca prinzi o zi mai ploioasa.
In rest toate cele bune si distractie placuta.

#41
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
<dariuscha>: multumesc pentru cele cateva posibile destinatii de vizita in "jurul" parcului. Le voi studia cu atentie. De ce 4 zile? Pentru ca din experientele trecute din Disney Paris, doua zile inseamna minimum necesar iar trei zile inseamna, hai sa zicem, o vizita cat de cat "la pas". Dar voi ati spus mai inainte ca Europa Park este mult mai mare decat Disney si atunci am suplimentat cu o zi. Patru zile chiar e mult?

<george_andries_tw>: si tie iti multumesc pentru sfaturi. Vorbesti de aglomeratie... Sa vezi cum este in Disney in zilele de Halloween...pur si simplu ca in zilele de week-end in Carrefour-urile noastre. De aceea nu ma mai sperie aglomeratia. In schimb ai spus ceva de un "pass". poti sa-mi spui ce este acesta, de unde si cum se obtine si mai ales care sunt avantajele lui? Hotelul mi-a transmis confirmarea de rezervare pentru 4 nopti si doar 3 intrari in parc. Nu inteleg de ce, dar nu am ce face. De aceea voi fi nevoit sa cumpar bilete de intrare in parc pentru inca o zi si ma gandeam acum ca poate acel pass va fi util. In ceea ce priveste Srassbourg, voi trece pe acolo pentru ca din parc voi pleca spre Valea Loirei.

#42
Beirut

Beirut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 16.07.2007

View PostOmis, on 9th February 2010, 09:01, said:

<dariuscha>: multumesc pentru cele cateva posibile destinatii de vizita in "jurul" parcului. Le voi studia cu atentie. De ce 4 zile? Pentru ca din experientele trecute din Disney Paris, doua zile inseamna minimum necesar iar trei zile inseamna, hai sa zicem, o vizita cat de cat "la pas". Dar voi ati spus mai inainte ca Europa Park este mult mai mare decat Disney si atunci am suplimentat cu o zi. Patru zile chiar e mult?

<george_andries_tw>: si tie iti multumesc pentru sfaturi. Vorbesti de aglomeratie... Sa vezi cum este in Disney in zilele de Halloween...pur si simplu ca in zilele de week-end in Carrefour-urile noastre. De aceea nu ma mai sperie aglomeratia. In schimb ai spus ceva de un "pass". poti sa-mi spui ce este acesta, de unde si cum se obtine si mai ales care sunt avantajele lui? Hotelul mi-a transmis confirmarea de rezervare pentru 4 nopti si doar 3 intrari in parc. Nu inteleg de ce, dar nu am ce face. De aceea voi fi nevoit sa cumpar bilete de intrare in parc pentru inca o zi si ma gandeam acum ca poate acel pass va fi util. In ceea ce priveste Srassbourg, voi trece pe acolo pentru ca din parc voi pleca spre Valea Loirei.

Ce pret ai obtinut de la Hotel Alcazar.
Noi mergem in Aprilie, de Paste. Am alocat trei zile parcului, dar inca nu m-am decis asupra cazarii.
La Disney Paris am stat la hotelurile din parc si a fost foarte bine. Acum inca nu ne-am hotarat. Mi s-au parut mari preturile de la Alcazar, dar poate ai obtinut tu vreo oferta...Rezervarea ai facut-o pe site?

#43
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Prin agentie pentru Hotel Alcazar am obtinut o cotatie de 1100 euro/camera tripla/sejur 4 nopti cu mic dejun si cate 3 intrari in parc fata de 1122 euro cat iti cere site-ul. Deci mare diferenta nu este. In schmb, daca verifici acceasi perioada in Disney la Hotel Sequoia de exemplu platesti 1400 euro (e drept ai incluse 4 intrari in parcuri).

#44
Beirut

Beirut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 16.07.2007

View PostOmis, on 9th February 2010, 14:23, said:

Prin agentie pentru Hotel Alcazar am obtinut o cotatie de 1100 euro/camera tripla/sejur 4 nopti cu mic dejun si cate 3 intrari in parc fata de 1122 euro cat iti cere site-ul. Deci mare diferenta nu este. In schmb, daca verifici acceasi perioada in Disney la Hotel Sequoia de exemplu platesti 1400 euro (e drept ai incluse 4 intrari in parcuri).
multumesc. e cam multicel...ma mai gandesc :)

#45
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View PostBeirut, on 9th February 2010, 15:41, said:

multumesc. e cam multicel...ma mai gandesc :)

si eu am avut in vedere cazarea in rust  , insa am renuntat  ( motive de 'organizare' ) . una din optiunule de cazare ar fi fost hotel haus silbermond . il gasesti pe net ! fa un calcul cazare + intrari , poate... . asta in cazul in care nu doresti cazarea intr-un hotel tematic din parc !

@omis
cand spunea ca mi se pare mult 4 zile nu vorbeam in cunostinta de cauza , intrucat va fi prima oara cand vom vizita acest parc .  sincer, chiar si pt disney/paris mi se par mult 4 zile . insa europapark se pare ( din pliantul pe care il am despre parc ) ca ar avea mai multe atractii pt copii mai mari . am spus asa din postura cuiva care nu e fan parcuri de distractii  , ci merge doar pt placerea copiilor . incerc sa echilibrez balanta asa incat sa fie toata lumea fericita. apoi , timpul si banii sunt alti factori decisivi .
oricum, daca ai timp de vizite trece in fruntea listei colmar si nu vei regreta . personal , as sacrifica parcul pt o vizita aici .

Edited by dariuscha, 09 February 2010 - 16:25.


#46
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Spune mai multe te rog despre Colmar. Am citit acum pe net cate ceva  (daca este vorba despre vechiul Kolmar din Alsacia) dar sincer nu am gasit ceva sa ma impresioneze. Poate ca nu am stiut unde sa caut. Oricum din parc ma voi indrepta spre valea Loarei si de ce sa nu ma opresc pentru o zi si in Colmar daca se merita?

#47
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View PostOmis, on 9th February 2010, 18:38, said:

Spune mai multe te rog despre Colmar. Am citit acum pe net cate ceva  (daca este vorba despre vechiul Kolmar din Alsacia) dar sincer nu am gasit ceva sa ma impresioneze. Poate ca nu am stiut unde sa caut. Oricum din parc ma voi indrepta spre valea Loarei si de ce sa nu ma opresc pentru o zi si in Colmar daca se merita?

ca sa nu fiu off-topic , voi scrie despre colmar la sectiunea franta .

#48
george_andries_tw

george_andries_tw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2009

View PostOmis, on 9th February 2010, 09:01, said:

<dariuscha>: multumesc pentru cele cateva posibile destinatii de vizita in "jurul" parcului. Le voi studia cu atentie. De ce 4 zile? Pentru ca din experientele trecute din Disney Paris, doua zile inseamna minimum necesar iar trei zile inseamna, hai sa zicem, o vizita cat de cat "la pas". Dar voi ati spus mai inainte ca Europa Park este mult mai mare decat Disney si atunci am suplimentat cu o zi. Patru zile chiar e mult?

<george_andries_tw>: si tie iti multumesc pentru sfaturi. Vorbesti de aglomeratie... Sa vezi cum este in Disney in zilele de Halloween...pur si simplu ca in zilele de week-end in Carrefour-urile noastre. De aceea nu ma mai sperie aglomeratia. In schimb ai spus ceva de un "pass". poti sa-mi spui ce este acesta, de unde si cum se obtine si mai ales care sunt avantajele lui? Hotelul mi-a transmis confirmarea de rezervare pentru 4 nopti si doar 3 intrari in parc. Nu inteleg de ce, dar nu am ce face. De aceea voi fi nevoit sa cumpar bilete de intrare in parc pentru inca o zi si ma gandeam acum ca poate acel pass va fi util. In ceea ce priveste Srassbourg, voi trece pe acolo pentru ca din parc voi pleca spre Valea Loirei.

Pass-ul este un bilet special cu care poti intra in fata, ca sa nu mai stai la coada. Eu nu stiu foarte multe intrucat in toate parcurile in care am fost am stat doar o zi, si nici n-am stat la hotelurile lor si n-am avut pass. Dar banuiesc ca daca stai la ei acolo ai si pass inclus, mai ales ca ai bilete pentru mai multe zile. Oricum ar fi bine sa te interesezi daca ai asa ceva inclus sau nu pentru ca te poate scuti de mult timp pierdut aiurea ( partea nasoala e ca poti atrage destule 'injuraturi' de la cei care stau la coada :P). Nu stiu cum e Disneyland-ul dar asta nu e nici pe departe asa de aglomerat. Are cam jumatate din numarul anual de turisti fata de Disney.

#49
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
<dariuscha>: am citit comentul tau si am raspuns la aceeasi sectiune. Multumesc

<george_andries_tw>: in disney acel pass se numeste fast-pass si nu este chiar ceea ce pare. Detalii mai in amanunt despre fast-pass gasesti in subiectul Disney Paris. In schimb "voi sapa" zilele acestea pentru a gasi info despre pass-ul din Europa Park

#50
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010
Un parc de distractii frumos este:

Danemarca: Legoland langa orasul Billund
Danemarca: Tivoli in Copenhaga
Danemarca: Lalandia

Preturile sunt mari, dar se merita.
:)

#51
MmeButterfly

MmeButterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
Mai multe detalii despre Europa park, poze si preturi, aici:
http://www.consilier...-continent.html

#52
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009
Pana acum am fost doar la Disneyland Paris in materie de parcuri. E ceva mai scump, dar poti sa-ti faci vacanta cum vrei. Sa mergi doar la Disney, sa stai cateva zile in Paris si 1-2 in Disney... Eu am fost destul de incantata mai ales ca atunci cand am plecat mi s-a recomandat o oferta cu care am platit 3 nopti si am stat 4. Mai erau si alte variante, dar cinci zile au fost suficiente. Eu nu am copii, dar pentru cei care au, agentia de unde mi-am luat mi-a zis ca cei de la Disney ofera de regula copiilor sub 7 ani cazare gratuita, iar agentia avea in completare o oferta la zbor cu tarom (gratuit pentru copii). Deci aici foarte avantajati sunt cei care au copii micuti (pana in 7 ani). Eu am spus tuturor prietenilor cu copii, pana si sora-mii... poate ii face o surpriza nepoatei :D. Despre cazare numai lucruri bune... poti sa stai lejer la 2 stele, hotelurile sunt foarte ok, curate.

#53
iulipaula

iulipaula

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2008
buna seara!

as avea nevoie de un sfat de la voi... la inceputul lui iulie vreau sa trag o fuga la un parc, m-ar incanta tare mult europa parc, insa pierd o zi din cauza zborurilor tarzii, drumul pana acolo etc. Ma gandeam sa merg la mirabiland ( undeva pe langa rimini) sau la walibi ( langa bruxel ).Le-am ales pe astea 2 doar datorita faptului ca sunt zboruri dimineata si nu pierd ziua in care am ajuns :)  Ati vizitat vre-un parc din astea 2? merita o mini iesire de 3 zile?

merci frumos

#54
george_andries_tw

george_andries_tw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2009

View Postiulipaula, on 10th June 2010, 20:39, said:

buna seara!

as avea nevoie de un sfat de la voi... la inceputul lui iulie vreau sa trag o fuga la un parc, m-ar incanta tare mult europa parc, insa pierd o zi din cauza zborurilor tarzii, drumul pana acolo etc. Ma gandeam sa merg la mirabiland ( undeva pe langa rimini) sau la walibi ( langa bruxel ).Le-am ales pe astea 2 doar datorita faptului ca sunt zboruri dimineata si nu pierd ziua in care am ajuns :)  Ati vizitat vre-un parc din astea 2? merita o mini iesire de 3 zile?

merci frumos

Buna

N-am fost la nici unul dintre acestea 2 dar as putea sa-ti dau niste sfaturi. Mirabilandia are 2 coastere foarte tari, unul dintre ele deschis anul trecut. Pe langa asta insa nu are foarte multe alte atractii senzationale dar partea buna e ca are langa si un waterpark in care te poti duce o zi. Walibi Belgium e ceva mai mare, este un parc tematic in adevaratul sens al cuvantului are multe atractii si roller-coastere dar nimic senzational din acest punct de vedere.
Alta chestie e ca in belgia sunt sanse mult mai mari sa ploua decat in italia, pe de alta parte in italia e mult mai cald si statul la coada poate fi foarte dureros.
Ideea e ce vrei tu: daca vrei senzatii tari te-as sfatui indubitabil sa mergi in italia. Daca iti doresti ceva mai relaxant si mai animat cealalta varianta.
Oricum minivacanta placuta ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate