Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

nu vreau sa emigrez

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
claudiuvasiloiu

claudiuvasiloiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.05.2009
nu stiuu de ce.. poate imi este frica

mi-am dat seama astazi in urma unei reveniri pe pamant. Sunt inconjurat de oamni care isi iubesc tara si nici inruptul capului nu vor sa o parasesca. Toti am auzit de cazuri ce incorporeza expresia”pamantul fagaduintei” insa cati din noi ne-am transpus intr-o situatie de genul acesta? Sa traim intr-o alta lume, care este in cele mai multe cazuri total diferita  de romania, o situatie in care visam cu ochii descisi, uitandu-ne la filme holiudiene si mancand popcorn…

ne imbracam in blugi, luam pranzul pe fuga la mc donalds,dansam in club pe timbaland si ne plimbam cu jepane. Devenim o tara plina de obezi, inculti si din ce in ce mai multi analfabeti. Ne furam singuri caciula, dand mii de euro ca sa ne cumparam permise de conducere, diplome de bac, de licenta. Fraudam alegeri,falimentam companii numai ca sa platim creditorilor si angajatilor primele.

Suntem fericiti cand prindem un semnafor pe verde, il fortam ca sa ne trezim cu fotografia acasa ca de fapt am intrat pe rosu flagrant. Stam noaptea cu ochelarii de soare in cluburi si aratam celorlalti fii de tati si mame ca "mama mea e mai tare si ca tatal meu e un virtual base".

Imploram venirea weekendului sa fugim din oras, la casa de la munte sau mare, suntem inchisi intr-o cutie a imposibilitatii: nu mai visam, nu mai cantam, dar reusim sa respiram printr-o crapatura din beton.

#2
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008
poate ca ti-ai dat seama ca societatea pe care o vrei e o utopie. fiecare tara are neajunsurile ei si nu stiu daca truda procesului de emigrare este compensata de avantajele pe care ti le-ar oferi mutarea in sine. acum depinde de prioritatile fiecaruia.
visatori si 'cantareti' sunt peste tot pentru cine are ochi sa-i vada.

#3
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008
cred ca mai mult facea reclama la site-ul respectiv

#4
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008

View Postluk4, on May 12 2009, 12:04, said:

cred ca mai mult facea reclama la site-ul respectiv

ah, nici macar n-am observat site-ul.

#5
tanasescuandrei74

tanasescuandrei74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 25.04.2009

View Postclaudiuvasiloiu, on May 12 2009, 10:39, said:

nu stiuu de ce.. poate imi este frica

mi-am dat seama astazi in urma unei reveniri pe pamant. Sunt inconjurat de oamni care isi iubesc tara si nici inruptul capului nu vor sa o parasesca. Toti am auzit de cazuri ce incorporeza expresia?pamantul fagaduintei? insa cati din noi ne-am transpus intr-o situatie de genul acesta? Sa traim intr-o alta lume, care este in cele mai multe cazuri total diferita  de romania, o situatie in care visam cu ochii descisi, uitandu-ne la filme holiudiene si mancand popcorn?

ne imbracam in blugi, luam pranzul pe fuga la mc donalds,dansam in club pe timbaland si ne plimbam cu jepane. Devenim o tara plina de obezi, inculti si din ce in ce mai multi analfabeti. Ne furam singuri caciula, dand mii de euro ca sa ne cumparam permise de conducere, diplome de bac, de licenta. Fraudam alegeri,falimentam companii numai ca sa platim creditorilor si angajatilor primele.

Suntem fericiti cand prindem un semnafor pe verde, il fortam ca sa ne trezim cu fotografia acasa ca de fapt am intrat pe rosu flagrant. Stam noaptea cu ochelarii de soare in cluburi si aratam celorlalti fii de tati si mame ca "mama mea e mai tare si ca tatal meu e un virtual base".

Imploram venirea weekendului sa fugim din oras, la casa de la munte sau mare, suntem inchisi intr-o cutie a imposibilitatii: nu mai visam, nu mai cantam, dar reusim sa respiram printr-o crapatura din beton.
"popcorn" nu servesc, micul-dejun si pranzul il iau in liniste si pe indelete! restul = NO COMMENT!    si il mai injurati pe Ceausescu cand de fapt nici n-a fost el de vina pt. ce s-a intamplat... asa e cand esti total NEinformat...
-_-
si pe urma vreti sa emigrati!
...

Edited by tanasescuandrei74, 12 May 2009 - 11:26.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007
Hai sa filozofam ca ne plictisim!

Un topic aiurea, potrivit pentru Poiana.

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Nu vad legatura dintre fraze. Ba ne iubim tara, ba e naspa aici, iar titlul "nu vreau sa emigrez" ma baga si mai mult in ceata.

#8
tanasescuandrei74

tanasescuandrei74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 25.04.2009

View PostKarhu, on May 14 2009, 06:39, said:

Hai sa filozofam ca ne plictisim!

Un topic aiurea, potrivit pentru Poiana.
Posted Image  pai inchide-l ce mai stai pe ganduri? Posted Image

#9
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Deci bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate