Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Turul Europei

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Premisele: in urma diverselor tepe de dimensiuni variate pe care le-am luat in concediile facute in tara, am luat decizia (impreuna cu viteaza mea jumatate) sa mai iesim si noi sa vedem cum mai e prin alte parti. Desi initial am zis sa mergem in Croatia, ceva mai incolo am ajuns la concluzia ca ar fi mai fain sa vedem mai multe locuri. Asa ca am zis sa facem un fel de tur al Europei, sau macar asa o bucata, sa vedem ce iese.
Datele problemei: Mi-am imaginat un traseu gen Ungaria>Austria>Germania>Franta (nord)>Franta (sud)>Elvetia>Austria>Ungaria>acasa
Problema majora ar fi ca eu fiind mai putin plimbat, nu stiu ce as putea sa vad pe unde ma duc. Bine, din motive lesne de inteles, DisneyLand in Paris este ABSOLUT OBLIGATORIU, altfel nu mai am zile cu Agentu'. Ma gandeam sa petrec cam 2 zile in fiecare tara, mai putin franta unde as aloca 4, sa am timp de maimutoi in DL si sa mai vad si ceva pe parcurs.
Dati si voi o parere, este fezabil un asemenea plan, cam ce mi-ar trebui la masina (dotari speciale ceva?), si desigur, puncte de maxim interes (ai fost acolo si n-ai vazut x? esti praf, esti degeaba, omoara-te! - sort of things)
SPor la postat mesteri si mesterese !

#2
the_punkreas2003

the_punkreas2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.02.2008
Maestre, hai ca-ti fac eu un traseu. Pun pe mail ca e mai simplu. Daca ajungi in Paris e mai fun la Asterix decat in Disney. Du-ti agentul la zane si desene animate si tu da o tura prin roller-coastere ca merita :)

#3
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Orice propunere este bine venita, desi nu pot promite ca o sa urmez intocmai

#4
the_punkreas2003

the_punkreas2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.02.2008
Pai nu trebuie sa-l si urmezi :)) Ca nu te trimit obligatoriu. Iti fac un traseu pe care l-as urma si eu iar in functie de interese fiecare si-l modifica :) Eu nu vreau sa includ Olanda, par example, pt ca mi se pare o abatere mult prea mare pt ce poate oferi acel colt de Europa.

#5
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
De ce sa pui pe mail cand poti sa pui aici? Nu de asta e FORUM?

#6
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
ia sa vedem traseul, ca mai sunt doritori....

eu am fost acum un an in Europa Park, din Rust(Germania), si a fost foarte placut, insa nu aveau decat 2 rollere mai de doamne ajuta...restul, fun si baita....

#7
the_punkreas2003

the_punkreas2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.02.2008
Bine, o sa pun aici. Cand am putin timp.

#8
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
din ce am mai umblat, 2 zile ptr o tara e foarte putin...mai ales in tarile alea :-D

deci:

Austria  -> de vizitat in Viena : palatul Schoenbrunn, cu a sa gradina zoologica, centrul istoric al vienei (Stephans Dom, Opera din Viena,...), muzee (museul de istorie, muzeul de istorie a naturii - f fain ptr copii, sera cu fluturi,...), o vizita in turnul de TV ptr o panorama deosebita, o seara romantica in Grinzig (cartier vechi unde e plin de gradini de vara si carciumi private cu mancare fff buna, vinuri de casa si coniac de vin care nu trebuie sa-l ratezi, nu mai spun de bere), etc...  orice vrei sa cauti despre austria/viena cam gasesti pe net
Austria -> Salzburg...gasesti pe gugal ce vrea mintea ta
Austria -> Innsbruck (muzeul Swarowski -> nevasta o sa aibe senzatii apropiate de orgasm, tu nu cand vei vedea preturile,...), fosta resedinta a imparatului, etc...google is your friend again
Austria -> o tura cu masina pe Glosgnocker (sper ca l-am scris corect), zona Zeel am See/Kaprun


Franta -> Paris, nu cred ca trebuie sa-ti enumar mai mult decat clasucul turn Eiffel, muzeul Louvru, Notre-Damme, ... astea alea mai cunoscute (socoteste-ti ca la luvru ti-ar trebui 2 zile asa mai in viteza...)
Franta -> Strasbourg, cartierul Petit-France care e similar cu o intoarcere in timp, domul din Strasbourg e impresionant, strazile cu canale, casele perfect conservate... deosebit, merita...iti recomand cel putin 1 zi intreaga (de dimineata pana seara inclusiv) doar ptr vizitat..... daca te pasioneaza poti da o fuga si pana la Parlamentul Europei.

un pic de Elvetia daca tot sunt langa Strasbourg -> merita sa vizitezi Basel-ul, un orasel relativ mic, dar in care gasesti un amalgam superb de culturi (franceza, germana, italiana, intr-un cuvant "elvetiana")

revin la Franta -> castelele de pe Valea Loirei (mai la sud de Paris) ...nu cred ca trebuie sa dezvolt ideea  ...minim 2-3 zile (cu 1 noapte cel putin dormit intr-un hotel la castel...sotia o sa-ti fie recunoscatoare...mie nu mi-a parut rau dupa cei 120 EUR/noapte platiti... ;-) )
Franta -> manastirea Mont Saint Michel (mai la nord de Paris) foarte spectaculos efectul dat de maree (cand insula, cand un munte in mijlocul plajei)...
Franta -> daca ai chef de ceva mai "aspru" decat Transfagarasanul iti recomand Rue de Grandes Alpes (vezi google)...iti ia vreo 2 zile (e traseu de 700km), poti sa faci variante mai scurte
Franta -> riviera (Monaco, Marsilia, Saint Tropez,...) cel putin in trecere, dar 1-2 zile s-ar merita...

Germania -> langa Munchen este castelul Neuschwanstein, bineinteles de vizitat (poate nu chiar cu copii) lagarele de concentrare (Dachau e aproape de Munchen daca tot vorbeam de orasul asta).
Germania -> foarte pitoreasca este valea Rinului in zona Franconia, intre orasele Fulda si Wuerzburg (mai ales prin septembrie)
Germania -> Berlin, Nuernberg, ....
Germania -> nordul ei, Hanovra, Rostock, mai putin turistic dar oricum interesante,...

Ungaria -> Budapesta, orasul vechi este foarte pitoresc, cetatea pe malul Dunarii,...  ai nevoie de cel putin 1-2 zile
Ungaria -> clasicele bai cunoscute de mai toti de prin vestul romaniei (bai termale la Miskolc, Oroshaza, Mako, Szeged, Hajduszoboslo,...)  - scuze ptr scrierea numelor in maghiara dar limba asta e o "nebuloasa" ptr mine...

Cehia -> Praga,centrul vechi ...cel putin 1-2 zile
Cehia -> Budva statiune renumita, oras vechi, cel putin 1 zi

Croatia (ziceai ca ai vrut sa mergi, iti recomand)
Split orasul vechi (1 zi), Dubrovnik orasul vechi (cel putin 1 zi), parcul national Plitvice (1 zi), o urcare pe Biokovo (se vede Italia de sus, panorama splendida daca prinzi vreme buna), Riviera Makarska, orasul Omis cu cetetea catarata pe un colt de stanca, chiar orasul penis (sper sa nu-mi dea avertisment moderatorii) este un oras vechi (de pe vremea romanilor), plaje izolate si foarte frumoase gasesti peste tot, civilizatie ca in vest, merita vazuta...

parerea mea este ca ptr ce ai zis tu ca vrei sa faci (turul europei) ai nevoie de minim 3 saptamani ( in viteza) ca sa apuci sa stai in fiecare loc macar 2-3 zile.
ar fi mai relaxant sa iti propui 2-3 destinatii principale in care sa stai minim 3-4 zile, mai pierzi 1-2 zile drumul intre destinatii. sau si mai bun ar fi sa-ti propui o tara (de exemplu franta si sa stai 2-3 sapt prin ea, minim 1 sapt in Paris si imprejurimi)

in zonele astea, mai ales cele turistice foloseste cu incredere mijloacele de transport in comun (deobicei gasesti rutele si preturile pe internet). vei iesi muuult mai ieftin si vei fi mai odihnit. parcarea poate fi o problema in zonele turistice sau in orasele mari (costuri mari - in Zurich de exemplu am platit 11  EUR ptr 2.30 ore stationare intr-o parcare - si nu gasesti in totdeauna locuri libere, iar daca parchezi "a la Bucuresti" in mod sigur ti se va ridica masina in urmatoarele 30 minute)

daca vrei sa stii ce ai de vizitat in anumite tari, foloseste cu incredere ghidurile turistice care le gasesti inclusiv in hypermarket-uri...nu sunt foarte complete in explicatii si detalii, dar afli nume shi obiective turistice. cele mai multe detalii le vei afla apoi pe internet. in general toate "tarile asta cu apa calda" au site-uri de prezentare pe internet cu informatii destul de complete ptr turisti. urmareste ariile "Download" sau "Submit brochure"  si vei gasi sau primi in mod gratuit harti turistice si ghiduri, informatii, cazari, ...

concediu placut ! :-)  hai ca tre sa plec acasa, daca ai intrebari baga aici, poate mai te pot ajuta.

Edited by l_stoian79, 12 May 2009 - 16:23.


#9
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
@buntzi: O idee nobila, insa complet nefezabila. Sa nu te superi pe mine. Adica, totul cool, daca vrei sa vezi tarile alea pe autostrada (adica, nimic), dar daca vrei sa vezi cate ceva, iti trebuie minimum o luna ca sa vezi ceea ce ai descris tu acolo. Gandeste-te asa:
BR-AR: 1 zi
AR- Munchen: ~12 ore cu masina aia neagra si cu copilu', cu max. 2 opriri de pishi si papa. Ajungi acolo, tu esti rupt; ele, inschimb, is semi-fresh.
Munchen-Paris: 6-10 ore cu tot cu oprit, mancat, etc. in functie de stilul de condus.
In Franta inca n-am fost cu masina personala, deci nu stiu cu ce se mananca mancarea asta. Oricum, autostrazile am auzit ca-s printre cele mai scumpe din Europa.
Daca mergi in Elvetia, nu depasi 120 km/h pe autostrada. La 140 deja te poti trezi cu masini de interventie ale politiei pe cap si aia-s unpic cam nebuni cu amenzile.
Vignetele nu-s prea scumpe, o sa te coste max. 60 de euro (Ungaria+Austria+Elvetia) insa o sa fie tot cam atat daca nu mai mult la frantuji.
In mare parte, de acord cu ce-a scris stoian79, insa incearca sa-ti stabilesti o destinatie finala, cat timp vrei sa stai acolo si 2 puncte intermediare: unu' la dus si altu' la-ntors, cu vreo 2 zile in fiecare. Altfel, o sa faci multi-multi kilometri si n-o sa pricepi nimic din drum.
Eu am fost anul trecut in August in Austria 10 zile si am stat intr-o singura zona, la Reutte, in Tirol.Te rog sa ma crezi ca in fiecare zi am facut altceva, de dimineata pana seara. Ba Italia, ba Elvetia, ba Germania, ba Austria. La sfarsit, am fost rupt in gura, insa am vazut o gramada de chestii... Ideea e sa cauti cazare la Gasthof, nu la hotel. Mancarea e mai buna si pe noapte e mai ieftin pt. familie.
Apropo, cand vrei sa mergi? ...ca poate ma lipesc si eu de voi (n-o lua decat ca pe o idee pur orientativa).
Echipament: e nevoie de vignete lipite in parbriz (clar) dar si de vesta reflectorizanta si stingator de incendiu (cel putin in Austria si Elvetia fac astia urat daca n-ai, + amenda).
Vigneta
Ungaria: 10 zile 6.600,- HUF (~25 EUR) sa-i frec de nesimtiti, ce le-au scumpit... inainte puteai lua de-alea de 4 zile cu 7 EUR.
Austria: 10 zile 7,70 EUR. Fara, amenda e de 120 EUR.
Elvetia: 1 an 40 CHF (~27,5 EUR).
Cam atat pentru moment.

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
in parisul ala e mult de vizitat...eu am stat 2 zile si nu am avut timp sa vizitez tot ce-mi propusesem -_- (apropo traficul e groaznic in paris.....soferii sunt foarte iradiati ,in bucuresti e LUX :D )

ai grija la autostrazi in franta ca te rup in doua(si nu se merita). Eu nici nu `ma bucuram` bine de autostrada ca vedeam indicatoare cu prepare d`argent, ou votre cartes de credit , peage a 1 km ! :cursing: Cred ca am bagat in barierelor lor vreo 150-200 E cu toate ca jumate din franta am facut-o si pe nationale unde am vazut niste peisaje foarte ,foarte frumoase ....si nici nu ma apuca somnul....

Un alt sfat economic : pe drum ia-ti mancare/sucuri din supermarket-uri ca din benzinarii sunt mai scumpe cu 50% . Si alimenteaza de la benzinarii din sate/orase care sunt mai ieftine cu pana la 5-10%. Ai grija ca seara in franta pe nationale in mare parte sunt deschise benzinarii automate (numai cu card....iar unui prieten i-a tras o benzinarie de pe langa nancy toti banii de pe card) http://forum.softped...t...79758&st=54 Post #62 am scris putin aici...legat de intamplarile cu benzinariile din franta.

Daca vrei sa ajungi pe riviera franceza (nisa-cannes) ....atunci rezerva-ti un loc din timp. Eu am cautat intr-o seara locuri libere la vreo 10 hotel-uri si nu am gasit la niciunul.....

P.S. zic sa sari peste Disney, insa daca ai copii atunci merita sa-i duci ! (aveam in program si eu disney dar din cauza paris-ului am sarit peste asta..si nu mi-a parut rau )
L.E. in germania nu rata muzeul Mercedes din stuttgart ca tot treci pe langa el.......

Edited by cosmin_miu, 13 May 2009 - 00:34.


#11
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
:kisstogether: asa breeeeeee!
Oameni buni, eu sunt bursuc, n-am fost afara decat aici in Dubai, de-aia intreb. Ok, am inteles ca ideea de baza este sa restrang aria ca sa am timp sa vad mai multe chestii. Cum o sa fac asta, mai am de analizat.
@ I_Stoian, supermultumex domnule, exacte de idei si informatii de-astea aveam nevoie.
@Bwwlan: multam de input, probabil ca evenimentul se va petrece pe undeva la sfarsitul lui iulie - prima jumatate a lui august. Din punctul meu de vedere, esti binevenit oricand.
@punkreas : hai bre cu ideea aia ca ma tii pe jar! :)
Daca tot restrang destul aria, ma gandeam sa evit autostrazile si sa folosesc DN-uri, presupun ca sunt bune la ei si poate nu o sa ocolesc prea mult.
SPor la postat!

#12
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,790
  • Înscris: 28.11.2005
Asa am facut si eu, am evitat autostrazile si am mers pe DN.  Si comunale, si ce vrei tu. Singura groapa (de fapt gropita) am vazut-o in Austria pe A2.

#13
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Musai sa mergi si pe la Munchen la BMW museum si in Ingolstadt, ca e aproape - sa-ti iei breloc cu Audi. :lol:

#14
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMarius3k, on May 13 2009, 08:56, said:

Musai sa mergi si pe la Munchen la BMW museum si in Ingolstadt, ca e aproape - sa-ti iei breloc cu Audi. :lol:
Marius, din punctul meu de vedere, BMW Museum e de vazut inainte, nu dupa Mercedes Museum. Eu am vazut Mertzu' intai si dupa aia beemer world si am ramas meeeeega-dezamagit de aia din Munchen. In comparatie cu muzeul Mercedes, BMW e nici genunchiu' broastei. E cum nu se poate mai rau: mai mic si mai scump. Daca le vezi invers, intai BMW si dupa aia Merc, reusesti sa le savurezi pe ambele...
As fi mers si la Ingolstadt si la Sindelfingen, insa atunci nu s-a putut. Data aviatoare.

#15
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
De data asta nu cred ca ajung decat in Austria si poate un pic Elvetia, desi nu promit. Ideea e sa mai apuc sa si vad ceva, nu numai sa conduc non stop, ca doar nu-s platit la kilometru. Si nu cred ca vreau sa merg pe autostrada, indiferent cum ar fi. Nu neaparat din cauza taxelor, dar cred ca e mai frumos pe un drum normal decat pe acolo.
Germania poate la anul.
BTW, trebuie facute ceva rezervari, sau merge rezolvat totul pe loc?

Edited by buntzi, 13 May 2009 - 14:39.


#16
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
pana la destinatie/"cartierul general" iti recomand sa mergi pe autostrada, mai ales ca esti cu copil mic, ajungi mult mia repede si mai odihnit. de acolo evident e mult mai frumos sa circuli pe drumuri nationale.


ptr Ungaria iti trebuie vigneta (matrica), costa ~1530 HUF ptr 4 zile (categoria D1 ca nu mergi cu bascula)  vezi: http://www.motorway....x?page=fees2009 . musai sa o lipesti in geam. ca idee, poti tranzita Ungaria in ~5 ore, depinde de trafic si blocaje. deobicei cea mai aiurea portiune este pe M0, care de fapt e centura Budapestei. Vezi ca dupa Budapesta trebuie sa urmezi directia Becs (aia o sa vezi pe indicatoare, nu o sa vezi Wien).  Daca vii dinspre Bucuresti, iti recomand sa treci vama pe la Cenad (Timisoara->Cenad ~85km) , in general e muuult mai libera decat vama Nadlac (de langa Arad).  Vigneta nu e musai sa o cumperi din vama, ai nevoie de ea doar pe autostrada, iar de la vama pana la autostrada in Szeged mai ai vreo 30km de mers. Poti sa cumperi vigneta din Szeged, dupa ce intri in oras, plateste cu cardul ca iesi mai bine decat sa platesti in EUR la ei (cu cardul iti face schimbul valutar din tara, daca platesti cu EUR la ei, te zapacesc la curs).

ptr Austria iti trebuie vigneta (vignette ii zic ei), e vreo 7.8 EUR ptr 10 zile parca. Sa o cumperi de la granita. Chiar la iesirea din Ungaria este o benzinarie Shell unde o sa vezi ca este si panou cu Vignette / bl bla, deobicei e aglomeratie dar merge repede. Iti recomand sa ai bani ficsi, ca au obiceiul sa se faca ca uita sa-ti dea restul fiind agitatie mare. De asemenea lipeste-o in geam.  

ptr Germania nu ai nevoie de nici o vigneta sau taxa. mergi cat te tine masina sau curajul (al tau sau al nevestei) dar MAAARE atentie la limitari. Politia nu se ia de tine in rest, dar unde e limitare trebuie sa o respecti. Oricum daca vezi semn de limitare o sa remarci ca toti franeaza brusc in dreptul ei, sa nu ai surprize :-)  in general tine banda dreapta oricat ai fi de viteaz, ca vin turbati de astia cu Porsche si ale avioane si nu mai apuci sa vezi nici blitzurile. Banda a2a e OK...

Si in Austria si in Ungaria mergi regulamentar, detectorul e interzis si parerea mea e ca nu ai ce face cu el, se circula f bine in general. Vezi cum merg ceilalti si tine pasul, dar nu te lua dupa teribilisti. In Ungaria, militienii folosesc radare de alea tip pistol cu laser, cand o pus punctu pe tine o inregistrat viteza, asa ca detectorul e degeaba, pe autostrada nu ar trebui sa ai probleme cu ei, iti spun ideea ca vrei sa mergi pe langa autostrada, stau deobicei la intrarile in localitati si alte zone de astea mai dubioase.
Cel mai sanatos sa ai un GPS cu camerele de supraveghere si zonele unde sta radarul, te ajuta mult (ptr camere/radare vezi ca ai www.poiplaza.com sau alte site-uri care ofera gratuit liste actualizate cu camere, si instructiuni cum sa configurezi gps-ul).

In Franta intr-adevar e scumpa autostrada, dar uneori pe nationale te apuca disperarea cu localitatile lor. Au mania (copiata cu succes si la noi) de a pune sensuri giratorii pe la toate intrarile/iesirile/intersectiile din orasele mici...in fine...o sa-ti placa :-))

la elvetieni nu ai nici o emotie daca circuli frumos, cumperi vigneta musai, zicea colegu mai devreme ca e 40 CHF, chiar in vama ne-o spus vamesu ca e obligatoriu sa o luam. elvetienii ne-au controlat de fiecare data si prin portbagaj , ne-au cerut sa le arat triunghiul vesta si extinctorul, si culmea! s-au uitat pe trusa medicala la data expirarii... asta mi s-a intamplat de fiecare data cand am tranzitat elvetia...in fine, treci usor peste fazele astea. in schimb ce nu mi-a placut in Elvetia a fost faza cu banii, iti dau 3 exemple:
- ma duc la un butic de asta de pe strada sa imi cumpar o harta....costa echivalentul a vreo 9 EUR... ii intind la aia cardul sa platesc (aveau sigla VISA pe geam), imi spune ca nu pot sa platesc cu cardul decat daca cumpar de mai mult de 20 EUR ... wtf !!!
- ma duc sa scot bani de la ATM...bag cardul, PIN, cer sa scot 20 CHF ... mesaj de la ATM: suma minima ptr retragere este 30 CHF...  mi-o venit sa-i f...ut 2 pumni la "divais"
- in gara in Zurich ma duc sa schimb  niste EUR la o casa de schimb valutar.... ii intind la aia 20 EUR...ma intreaba: nu aveti sa-mi dati inca 4 EUR ca sa va dau eu 35 CHF ?   wtf din nou ! adica ca la noi la buticu dintre blocuri... mie nu-mi trebuiau 35 CHF, de fapt imi trebuiau 2 franci sa platesc la buda din gara, si cum singurii bani cash care ii aveam scosi pe moment erau 20 EUR am vrut sa-i schimb pe aia...in fine...
vezi ca banii la elvetieni is f mari (ca dimensiuni/greutate)...cu vreo 5 monede de 5 franci te-ai rezolvat de niste pantaloni atarnand...

intre austria si elvetia se plateste (in plus fata de vigneta) ceva taxa de tunel...de fapt depinde pe unde treci, prin tunel e mai scurt drumul, pe "transfagarasan" e gratis da te cam ia cu ameteli si dureaza mult. apropo de tunel-uri, nu uita sa pui ventilatia masinii pe recirculare, altfel o sa-ti afumi plamanii.

in Austria daca mergi sa vizitezi Viena, iti recomand sa iti iei ViennaCard ptr turisti...este vreo 18.5 EUR/persoana, dar include transport in comun ptr 72 ore si reduceri la majoritatea muzeelor si obiectivelor turistice. Un abonament general pe 72 ore costa in mod normal 16,5 EUR, asa ca cei 2 EUR in plus nu sunt un capat de tara , si in general dupa 2-3 vizite la muzee ti i-ai recuperat deja. 1 calatorie de persoana costa 1,6 EUR parca, abonament general pe 1 zi este 5.7 EUR/persoana. In general la hoteluri au harti turistice la receptie. Daca nu poti sa le scrii un mail la baietii de aici: http://www.wien.info...?IDArticle=9010 si iti trimit acasa gratuit un pachet cu harta turistica, pliante cu cazari si ce ai de vazut/facut.   Despre ViennaCard gasesti info aici: http://www.wien.info...?IDArticle=9400   Ar fi bine sa iti faci rezervare la hotel-uri din timp, plata cu card. Nu uita sa intrebi de parcare, daca e inclusa in cazare sau daca o ofer. La hotelurile din zona centrala ar putea fi o problema.

la Salzburg e cam la fel ca la Viena dpdv al transportului. Au si ei SalzburgerCard, vezi aici mai multe: http://www.salzburg.info/en/  la fel iti trimit harti si pliante gratis daca le ceri pe email. nu mai stiu acuma din cap tarifele la transporturi dar tot in zona de preturi din Viena.

ca idee de durate:
TM -> Budapesta aprox 3.5 ore
TM -> Cenad->Budapesta->Viena undeva intre 5.5-6.5 ore fara sa rupi masina si sa platesti amenzi (aprox 120-130 km/h constant)
TM -> Viena -> Salzburg aprox 7-8 ore, cut tot cu pauze & shit
TM -> Viena -> Salzburg -> Innsbruck aprox 10 ore
TM -> Budapesta -> Praga aprox 7-8 ore
Innsbruck -> Zurich aprox 4 ore foarte lejer
Zurich -> Basel pe drumuri nationale cam 2 ore foarte lejer
Basel -> Strasbourg pe autostrada prin Germania (prin Kehl) aprox 3 -3.5 ore

#17
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postl_stoian79, on May 13 2009, 16:41, said:

ptr Ungaria iti trebuie vigneta (matrica), costa ~1530 HUF ptr 4 zile (categoria D1 ca nu mergi cu bascula) vezi: http://www.motorway....x?page=fees2009 . musai sa o lipesti in geam. ca idee, poti tranzita Ungaria in ~5 ore

ce sa lipesti in geam chitanta ? :lol: in ungaria esti introdus in baza de date si nr de inmatriculare este verificat prin camere video montate pe pasarale sau prin camere video montate pe masini gen `Matrica videokontroll`

Edited by cosmin_miu, 13 May 2009 - 21:37.


#18
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

View Postcosmin_miu, on May 13 2009, 22:36, said:

ce sa lipesti in geam chitanta ? :lol: in ungaria esti introdus in baza de date si nr de inmatriculare este verificat prin camere video montate pe pasarale sau prin camere video montate pe masini gen `Matrica videokontroll`

de cand s-a introdus chestia asta? in iarna inca am primit abtibild, de atunci e drept ca doar pana la Szeged am mers si nu-mi trebuia vigneta.

Edited by l_stoian79, 13 May 2009 - 21:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate