Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

formatare sd card

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
Buna ziua,
am un card mini sd Transcend de 2Gb pe care il folosesc cu un adaptor SD.
A mers ok cu diferite camere foto, dar am facut greseala sa incerc sa il formatez in Win (click dreapta, format...)
De atunci, cardul nu mai este recunoscut de catre camere si unele cititoare de card il vad, dar la size e 0 si nu se poate scrie/ citi nimic cu el
Am incercat cu cateva partition tools, dar n-am reusit sa-l formatez, inclusiv cu sd formatter unde-l vede ca si drive dar imi zice "this drive is not supported"
Solutii?

#2
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am patit si eu cu un sd card. Baga-l in alta camera si da-i format. Mergi la un magazin (altex, spre exemplu) si sub pretextul ca vrei sa testezi niste camere, da format la card si te-ai scos :D.

#3
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Ai formatat cu fat16 sau fat32 ? Cea mai buna formatare este cea din camera foto. Recomand sa formatezi cardul cu o camera foto de acelasi tip cu a ta.

#4
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Vreo rezolvare?

#5
mariusica-bv

mariusica-bv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.08.2009
Am nevoie de putin help.am un ap.foto Mercury Ciberpix care imi arata un mesaj"CARD LOCKED " cardul SD de 125 mb am incercat sa il formatez cu camera si ... acelasi mesaj.Pe pc apare ca format FAT .mai am vreo optiune?
Multumesc anticipat !

Edited by mariusica-bv, 01 November 2009 - 15:10.


#6
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

 mariusica-bv, on 1st November 2009, 15:09, said:

Am nevoie de putin help.am un ap.foto Mercury Ciberpix care imi arata un mesaj"CARD LOCKED " cardul SD de 125 mb am incercat sa il formatez cu camera si ... acelasi mesaj.Pe pc apare ca format FAT .mai am vreo optiune?
Multumesc anticipat !
Scoate cardul din aparat si uite-te pe lateral,in stanga; acolo este mica chestie de plastic cu care se poate bloca cardul. Trebuie sa se afle in pozitia de sus. Ca in imagine:
Attached File  untitled.jpg   48.11K   35 downloads

#7
mariusica-bv

mariusica-bv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.08.2009

 DannyMC, on 1st November 2009, 15:27, said:

Scoate cardul din aparat si uite-te pe lateral,in stanga; acolo este mica chestie de plastic cu care se poate bloca cardul. Trebuie sa se afle in pozitia de sus. Ca in imagine:
untitled.jpg
era atat de simplu ? multumesc pt ajutor ! l-am formatat si acum e OK."Cine stie,STIE!"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate