Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Vreau terasa cu gazon natural pe ea

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008
Ce presupune o terasa cu gazon? Ce materiale se folosesc? Cam cat costa? Cum se intretine gazonul?
Asa arata terasa mea:

Edited by xdaniel, 11 May 2009 - 10:57.


#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Tre' sa verifici incarcarile permise pe acoperis.. daca e facut sa fie circulabil sau nu.

In principiu se pune un strat de cativa cm de pietris marunt pentru drenaj, apoi geotextil si deasupra gazon sau alte plante. Daca vrei sa fie circulabil (si terasa nu e facuta astfel) niste dale de ciment sub geotextil (sau peste) probabil n-ar strica.

Un sistem de udare e probabil necesar - ceva gen temporizator si sprinkler-e de gradina.. Daca ai spatiu in subsol sau sa faci un bazin undeva in curte poti sa colectezi apa de ploaie si s-o folosesti apoi la udat.

Poate te tenteaza mai degraba o gradina de acoperis mai adevarata, cu flori sau mai stiu eu... levantica, busuioc si ardei gras. Bancuta la umbra sub bolta cu mazare sau hamei, chestii din astea care sa faca un spatiu atragator de relaxare pentru chiriasi. Gradina cu flori si/sau zarzavaturi se poate face in containere improvizate, adica e mai usoara decat gazonul si nu-i nevoie sa umpli tot acoperisul. E preferabil sa aibe un sistem de udare sub suprafata, pentru economie de apa.

Interesant ar fi si un solar pe timp de iarna - asta ar reduce cheltuielile cu incalzirea la ultimul etaj.

Cauta "rooftop gardening" pentru imagini si idei.

Edited by blimpyway, 11 May 2009 - 22:04.


#3
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 xdaniel, on 11th May 2009, 11:56, said:

Ce presupune o terasa cu gazon? Ce materiale se folosesc? Cam cat costa? Cum se intretine gazonul?
Asa arata terasa mea:

Nu se vede cum arata..............

#4
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
Ca sa pui vegetatie pe acoperis, iti trebuie in primul rand o hidroizolatie puternica, dupa care sa verifici incarcarea acoperisului dupa cum a mai spus cineva. Eu stiu o membrana din pvc special ptr a fi balastata si cu rezistente la radacini, acizi din sol, samd...
Relativ pare simplu, dar important este sa ai structura solida.

#5
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 03.11.2006
Nu neaparat trebuie sa ai cine stie ce structura. In japonia parca stratul de pamant de pe terasele lor verzi avea in jur de 5 cm si crestea nu stiu ce iarba speciala parca, sper sa imi aduc aminte bine. Oricum, la grosimea asta n-ai probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate