Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Cartea preferata dintre operele lui Jules Verne

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.02.2007
Salutare tuturor!

Cu totii am citit in copilarie si poate inca mai citim operele lui Jules Verne. Haideti sa spunem fiecare ce opera a lui ne-a placut, care este subiectul acesteia si unde se petrece actiunea. Nu am vazut nici un topic deschis pe aceasta tema.
Incep eu: Agentia Thomson&Co si Testamentul unui Excentric.

In prima este vorba de o calatorie in insulele Capului Verde organizata de agentia de voiaj a domnului Thomson, o excursie prost organizata, plina de peripetii( vaporul va esua in Africa pe coasta maura in cele din urma). Se face o descriere a arhipelagului Canarelor, a arhipelagului Capului Verde, a Insulelor Sao Thome si Principe.

In Testamentul unui excentric, un milionar american isi insceneaza moartea si desemneaza mostenitorii in urma unei trageri la sorti. Acestia pentru a intra in posesia averii trebuie sa devina pionii unui joc( Jocul gastii). Fiecare stat american reprezinta o casuta pe acest joc al gastii. In urma aruncarii zarurilor ei trebuie sa inianteze pana in statul care corespunde casutei dupa tabla de joc. Cel care ajunge primul la final este castigator.

Sa vedem si optiunile voastre...

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu ma pot decide intre "20.000 leghe sub mari" si "Insula misterioasa"..
In pubertate pt mine "20.000" reprezenta mitul eroului singuratic -ma rog, singuratic pe dracu' pt ca un submarin trebui sa aiba multi oameni in echipaj care sa il manuiasca- revoltat si luptator impotriva unei societati nedrepte, care l-a persecutat, asa ca acum el se razbuna...
Dar in final omul din el intelege ca totusi razbunarea e arma prostului, iar remuscarea e ceva cumplit..
"Insula.." a fost un model pt cel care urma sa devin. Adica mi-am dorit sa ajung inginer si pt ca pt ca omologul meu din cartea stia sa se se descurce si sa folosesca toate resursele care ii stateau la dispozitie. Atumnci l-am admirat si invidiat atat pt cantitatea de cunostiinte inmagazinata cat si pt aplicarea lor..
Restul cartilor lui JV sunt -pt mine - mai mult sau mai putin de consum. Adica scrise pt bani, pt ca dupa ce si facuse faima..

#3
ludmila_june

ludmila_june

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.06.2009
Mie mi-a placut 2 ani de vacanta. Am citit-o de vreo 4 5 ori. MI se parea cel mai fantastic lucru de pe lume sa naufragiezi si sa reusesti sa te descurci singur.
Ca ma fascina si ideea de a fi liderul tuturor aia e altceva.

Imi pare rau ca nu mai tin minte numele personajelor. Le-am citit demult.

20.000 leghe sub mari e cartea cu capitanul Nemo si Nautilius nu? Si in Insula Misterioasa apare iar Cap. Nemo nu?

Oricum dupa ce am citit jules verne, cam tot ce prindeam am citit cartea lui Radu Tudoranu Toate Panzele Sus. Mi s-a parut geniala. Superba. Cu Anton si Adnana, si tot echipajul, si prietenia celor doi. Foarte fain. Si azi ma intreb daca pana l-a urma l-a gasit sau nu pe Pierre.

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postludmila_june, on 3rd July 2009, 15:28, said:

Mie mi-a placut 2 ani de vacanta. Am citit-o de vreo 4 5 ori. MI se parea cel mai fantastic lucru de pe lume sa naufragiezi si sa reusesti sa te descurci singur.
Ca ma fascina si ideea de a fi liderul tuturor aia e altceva....
Imi pare rau ca nu mai tin minte numele personajelor. Le-am citit demult....
Ca sa vezi intamplarea. Ieri discutam cu o prietena despre acesta carte. Ea mi-a zis ca reflecta modul american de organizare a societatii si vietii. Si ca desi cel mai batran avea doar 14 ani, cei mari trebuiau sa le predea din cele invatate celor mai mici.. Si mi-am amintit ca musul, care era negru, nu avea drept de vot..
Nici eu nu imi reamintesc alt nume in afara de Gordon, parca..Cand o sa ajung acasa zau ca o sa o caut..

View Postludmila_june, on 3rd July 2009, 15:28, said:

...20.000 leghe sub mari e cartea cu capitanul Nemo si Nautilius nu? Si in Insula Misterioasa apare iar Cap. Nemo nu?..
Da, e acelasi personaj.
Ce soc am avut cand absolut  intamplator am aflat ce insemna Nemo. Asta inseamna sa nu faci latina. (Nemo=nimeni)
Trimiterea la raspunsul lui Ulise cand e intrebat de ciclop e evidenta).
Iar Nautilius a fost numele cu care a fost botezat primul submarin atomic din lume. Ia sa vedem, ghiceste cineva in onoarea cui a fost ales acest nume?
http://en.wikipedia....tilus_(SSN-571).
Off topic, capitanul acestui vas a scris -evident rugat si ajutat- o carte in care descria cum a trecut pe sub polul Nord.....

View Postludmila_june, on 3rd July 2009, 15:28, said:

.....am citit cartea lui Radu Tudoranu Toate Panzele Sus. Mi s-a parut geniala. Superba. Cu Anton si Adnana, si tot echipajul, si prietenia celor doi. Foarte fain. Si azi ma intreb daca pana l-a urma l-a gasit sau nu pe Pierre...
S-a intamplat sa vad o emisiunea dupa ultimul episod al "Toate panze sus".
Iar regizorul -care dupa parerea mea a stricat finalul bagand tampenia aia- spunea ca lui Radu Tudoran i s-au oferit foarte multi bani sa scrie o continuare. A incasat un AVANS, -adica ceva super consistent pt acele vremuri, -a inceput sa lucreze, apoi a simtit ca nu e cazul sa strice ceva atat de frumos cu un happyend holiwood-ean
Dupa multe tentative s-a imprumutat si a restituit pana la ultimul banut..

Edited by Prien, 06 July 2009 - 15:43.


#5
ludmila_june

ludmila_june

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.06.2009
poate totusi era frumos sa faca o continuare.

p.s. ma enerveaza cartile cu final deschis.

#6
Dromichaites

Dromichaites

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2009
Toate cartile lui Jules Verne sunt de exceptie, poate cel mai mult mi-a placut " Ocolul Pamantului in 80 de zile " , are actiune, drama, comedie !

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Parca am mai scris ca prin '90 am vazut un serial al BBC in care un redactor de la ei a incercat sa faca ocolul lumii in 80 de zile..Aveaa voie sa folosesca doar masina, tren si vapor. Singurul ajutor primit a constat intr-o echipa care cauta in draci ce vase plecau si in ce directie, ca sa urmaresca cat mai fidel traseul din carte..
Evident ca la balon, avion si submarin nu avea voie..
Culmea e ca a reusit sa termine doar cu cateva ore inainte de finalul celor 80 de zile..
Altfel cartea e cam comerciala..

#8
black~angel

black~angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.07.2007
Cel mai mult mi-a placut ''20.000 de leghe sub mari''.Este o carte in care se anticipeaza o mare inventie,desi este fictiune. Pe parcursul intregii carti descrie detalii tehnice prin care dovedeste inca o data exactitatea anticipatiilor.Cred ca toata lumea stie despre ce e vorba in carte si unde se desfasoara actiunea.

#9
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
20.000 leghe sub mari, fiind si singura carte citita de Jules Verne.

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
black~angel
Cred ca am mai povestit ca aveam cam 10 anisori cand am vazut ecranizarea. a 20.000. Dzeule mare, mi s-a facut o frica, adica FRICA, cand am vazut mostrul ala luminos iesind din mare...
Intr-o carte despre submarine, un ofiter naval explica faptul ca JV avea un frate capitan de cursa lunga. Asa ca dimensiunile, puterile si viteza Nautilius-ului au fost deduse stiintific, formulele si calcule fiind inatacabile chiar si azi..
Partea proasta ca inca nu s-a inventat un motor suficient de puternic pt a atinge viteza descrisa..
Si nici un aliaj din care sa se poata construi carcasa care trebuie sa fie si usoara si rezistenta la presiunea oceanului. pt fiecare 10m coborati presiunea creste cu 1kg/cm2. Adica se mai pune cate o punga de un kg de zahar pe suprafata unghiei degetului mic..
ruthless
De ce, nu ai mai gasit si altele?

#11
Airgrind

Airgrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.01.2008
Calatorie spre centrul pamantului, o carte superba, dar prefer sa nu stric surpriza :) o recomand cu caldura

#12
mafy

mafy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 951
  • Înscris: 22.12.2006
1.Copiii capitanului Grant
2.20.000 de leghe sub mari
3.Calatorie spre centrul pamantului

Jules Verne si Karl May sunt autorii copilariei mele. Cu primele 2 carti am invatat geografie. Citeam Copiii capitanului Grant cu atlasul langa mine. Tin minte si acum ca nu gaseam Patagonia. :lol:

#13
andrujk45

andrujk45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.07.2009
cartile lui jv sunt super ..am citit multe din cartile lui dar cea mai super mi s-a parut 2 ani de vacanta dar si capitan la 15 ani e super..deasemenea castelul din carpati merita citita..e adevarat ca daca ajungi la o anumita varsta nu prea te mai preocupa jv ci alte carti mai complicate ...mnah...parerea mea <_<

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,216
  • Înscris: 24.05.2006
Copiii capitanului Grant;
Insula misterioasa;
Tinutul blanurilor;

#15
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Insula misterioasa, Calatorie la centrul pamintului, Castelul din Carpati, De la Pamint la Luna

#16
Muttley_wr

Muttley_wr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.12.2005
De la Pământ la Lună, 20 000 de leghe sub mări, Insula Misterioasă și Cesar Cascabel.

#17
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
De la Pamint la Luna spre rusinea mea fiind singura carte citita (de Jules Verne,evident) si nici macar integral.Dar am citit-o pe la 9 ani si pot sa spun ca am inteles cat de cat despre ce era vorba si chiar mi-a placut. :)

Edited by tyrael, 07 August 2009 - 14:44.


#18
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
20.000 de leghe sub mari
Copii capitanului Grant.
Insula misterioasa.

Chiar in ordinea asta le am si citit. Si au mai fost si altele care mi ai placut. Stiu ca astea trei aveau legatura, adica unele personaje din primele doua apareau si in cea de a treia: capitanul Nemo (din prima) si acela parasit pe insula (din a doua) si recuperat in a treia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate