Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Libia

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008
A fost cineva in Libia?  :gunsmilie:

Am un bun prieten care a fost acum 15 ani si mi-a spus ca e o tara fascinanta. Are cineva noutati?

#2
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Eu am auzit ca e fascinanta in continuare. Doar ca turismul acolo e putin mai complicat.
Am un amic, mauro-senegalez de origine, care lucreaa la o agentie de turism in Sebha (in Fezzan, in sud-vestul Libiei). Imi tot face reclama si ma ademeneste sa ma duc. Dar turismul independent e dificil in Libia, oficial se cere sa cari un ghid tot timpul dupa tine, sa formezi grup de 4 turisti, sa declari traseul exact si sa nu te abati de la el... Si pentru ca turisti sunt putin si la cheremul agentiilor, e scump sa calatoresti in Libia.

#3
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008
Am mai dat un pic de search pe google si am mai aflat cate ceva:

benzina e mai ieftina decat apa minerala, fiind cam 10 centi/l  :coolspeak: , deci se merita inchirierea unei masini

partea proasta este ca turismul, asa cum zicea si carpatic, se face doar organizat, iar cei care au fost cu actualele lor pasapoarte in Israel, isi pot lua gandul, pt ca nu li se acorda viza

Libia si-a inchis anul trecut ambasada de la Bucuresti, urmand ca cea de la Sofia sa gestioneze relatiile cu Romania
(off topic: care o fi rationamentul oare ca sa gestioneze relatiile cu Romania o ambasada dintr-o tara vecina mai mica? La urma urmei, Gadafi si Ceausescu au fost buni prieteni, iar in 2005, Basescu a facut o vizita oficiala la Tripoli  B)   . Dar ma rog...)

In Tripoli exista cateva moschei vechi, demne de a fi vizitate in masura in care este posibil si pentru non-arabi, cat si un castel, denumit Assai al-Hamra, care este foarte mare si foarte impunator.

La Sabratha si Leptis Magna se regasesc ruine romane, ce sunt considerate a fi printre cele interesante din intreg spatiul Mediteranian

Benghazi, al doilea oras al tarii, este de asemenea foarte interesant, avand si o arhitectura puternic influentata de fosta stapanire coloniala a Italiei.

De asemenea, se confirma faptul ca e o tara scumpa, unde trebuie sa ai ceva finante ca sa te descurci, pentru ca hotelurile se pare ca nu prea glumesc cu tarifele.

Mai multe nu stiu, dar cred ca e suficient pentru a realiza ca e o tara ce merita descoperita.

Poate exista vreun inginer roman ce lucreaza pe acolo, sa ne dea si noua mai multe informatii... :D

#4
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Am citit capitolul despre Libia din cartea "Bad Lands" a lui Tony Wheeler (fondatorul Lonely Planet).

Ce imi amintesc ca scria acolo era cat de greu a obtinut Tony viza de Libia. Multe amanari, sarabanda de mailuri schimbate cu oficialitatile, multa birocratie, tot felul de motive invocate. El a vrut sa viziteze Libia ca cetatean australian. A circulat intr-un tur organizat pe acolo.

Nu cred ca e asa de usor de obtinut viza, chiar pentru noi romanii, poporul lui Ceausescu, prietenul la catarama al lui Ghaddafi.

Cred ca e interesant, pitoresc si mai ales exotic sa ajungi sa vezi Libia.

Personal nu intra printre optiunile mele prea apropiate, teoretic mai am (cel putin) vreo 20 de tari de vazut pana sa ajung la Libia.

Dar daca vreunul din voi a ajuns pe acolo, nu ezitati sa ne povestiti cum e.
Eu o sa citesc  :D

#5
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006
Dar mai mult decat toate, in Libia e Sahara, cu unele din cele mai deosebite forme de manifestare - campuri de dune inalte, munti, oaze, guelte. Traditiile populare sunt de asemenea o atractie - sunt multe festvaluri in orasele din desert, inca nepervertite de navala turistilor.
Probabil ca o ambasada la Bucuresti nu ar avea obiectul muncii, asa ca a le concentra pe regiuni e o problema de eficienta, desi Libia nu e tara saraca si si-ar fi permis sa intretina cativa trantori in plus si o casa in Bucuresti. Oricum, nu are rost sa ne preocupam de obtinerea vizei din Sofia.
Viza se obtine usor pe aeroport in Tripoli daca aranjezi cu o agentie in prealabil. Cat despre restrictiile de calatorie, agentiile vor sustine pozitia oficiala pentru ca asa iau banii de pe tine, dar am auzit ca odata ajuns acolo te poti intelege cu ghidul sa isi vada de viata lui si tu sa te plimbi independent. E un risc serios insa pe care ei si-l asuma in acest caz (daca sunt prinsi ca te-au lasat nesupravegheat, risca suspendarea licentei), deci si libertatea  se va plati.

#6
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008

 carpatic, on May 8 2009, 07:16, said:

Dar mai mult decat toate, in Libia e Sahara, cu unele din cele mai deosebite forme de manifestare - campuri de dune inalte, munti, oaze, guelte. Traditiile populare sunt de asemenea o atractie - sunt multe festvaluri in orasele din desert, inca nepervertite de navala turistilor.
Probabil ca o ambasada la Bucuresti nu ar avea obiectul muncii, asa ca a le concentra pe regiuni e o problema de eficienta, desi Libia nu e tara saraca si si-ar fi permis sa intretina cativa trantori in plus si o casa in Bucuresti. Oricum, nu are rost sa ne preocupam de obtinerea vizei din Sofia.
Viza se obtine usor pe aeroport in Tripoli daca aranjezi cu o agentie in prealabil. Cat despre restrictiile de calatorie, agentiile vor sustine pozitia oficiala pentru ca asa iau banii de pe tine, dar am auzit ca odata ajuns acolo te poti intelege cu ghidul sa isi vada de viata lui si tu sa te plimbi independent. E un risc serios insa pe care ei si-l asuma in acest caz (daca sunt prinsi ca te-au lasat nesupravegheat, risca suspendarea licentei), deci si libertatea  se va plati.

Ironic, pana si in Coreea de Nord pare mai usor de mers, cu 2-3 agentii mari si late care se ocupa de tot  :lol:

In mod cert exista agentii si pentru Libia, dar oricum, lumea nu pare sa inghesuie, ceea ce pe de o parte e bine, pt ca intr-adevar, asa cum spunea si Carpatic, o data ajuns acolo, ai ocazia sa vezi ceva unic, ce nu a ajuns pervertit de simtul comercial.

#7
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
pentru turistul individual, cu masina proprie in 2007 verificat personal si auzite de la alti mincatori de desert inca in vigoare.
- viza pe baza unei invitatii de la o agentie de turism
- carnet de passage 45€ cumparat din vama
- inchiriat placi inmatriculare arabesti 170€
- asigurare in jur de 20€, depinde de tractorul din dotare
- si bineinteles un ghid plictisit caruia trebuie sa-i faci loc in tractorul tau, sa-l hranesti si care te costa intre 70 si 100€ pe zi, dupa citi sinteti si cum negociezi

#8
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008

 gusteru, on May 8 2009, 18:04, said:

pentru turistul individual, cu masina proprie in 2007 verificat personal si auzite de la alti mincatori de desert inca in vigoare.
- viza pe baza unei invitatii de la o agentie de turism
- carnet de passage 45€ cumparat din vama
- inchiriat placi inmatriculare arabesti 170€
- asigurare in jur de 20€, depinde de tractorul din dotare
- si bineinteles un ghid plictisit caruia trebuie sa-i faci loc in tractorul tau, sa-l hranesti si care te costa intre 70 si 100€ pe zi, dupa citi sinteti si cum negociezi

Cu cazarile cum se sta?
Exista ceva hoteluri cu preturi rezonabile sau ti se impun doar unele special alese pentru asa ceva?
Exista posibilitatea ca in orasele mici sa se poata sta la localnici, contracost?

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Deci pana la urmă, în afară de turism organizat nu poți vizita Libia?

#10
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
tata a lucrat acolo, acum 10 de ani, deci nu are noutati, dar spune ca cine se duce, nu trebuie sa rateze sub nicio forma desertul, cu dunele si oazele lui extraordinare!El a vazut Tripoli si Benghazi, care deasemenea i-au placut mult!

#11
Savage

Savage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.09.2006
Acum chiar ai ce vedea....sau mai stii?

#12
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
La ora actuala mai bine te duci in Afganistan sau Iraq

#13
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Glumeam cu un coleg care cauta un last minute si i-am spus ca e oferta super tare la Misrata  :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate