Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Situații plăcute sau neplăcute pe care le-ați experimentat

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008
azi am fost la dentist ca sa imi fac o detartrare . prima din viata mea ...
imi era frica rau sa nu ma doara sa fac ca dracii pe acolo , asta pt ca am vazut prea multe filme .

totul a fost frumos , fara nici o durere si repede . chiar o sa imi schimb parerea despre stomatologi   :P

#38
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
n-as zice ca situatia a fost teribil de neplacuta, dar oarecum enervanta si plictisitoare... mi-am facut recent o carie(care afecta doi dinti alaturati) in italia si a durat 6 saptamani(cate o zi pe saptamana) pana a terminat lucrarea! :death:

Edited by gtk, 14 May 2009 - 15:24.


#39
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postjay333, on May 14 2009, 14:09, said:


Ce vezi tu în poza aia se numește depărtător și se folosește pentru a putea face poze cât mai de calitate care să cuprindă toți dinții! N-are nicio legătură cu mușcatul degetelor și nu se folosește așa ceva în cursul tratamentului!

gtk- mi-e și frică să te întreb cât te-a costat...

#40
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Ripper,speram sa zici asta  :upset:

O faza amuzanta : Mi-a facut asistenta un detartraj dupa ce mi-am scos aparatul dentar"de toata minunea" pentru ca orodontonta era in concediu. Mi-a frecat putin dintii,dar nu mi-i facuse ca lumea.Peste 1 luna -2 ma duc la control ca sa aflu ca mi-a lasat la detratraj o bucata din aparatul dentar intre dinti (eu nu stiam ce ma deranjeaza)

#41
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View Postripper, on May 14 2009, 23:28, said:

Ce vezi tu în poza aia se numește depărtător și se folosește pentru a putea face poze cât mai de calitate care să cuprindă toți dinții! N-are nicio legătură cu mușcatul degetelor și nu se folosește așa ceva în cursul tratamentului!
Pacat! Pacat pentru degetele stomatologilor.  :D

#42
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Ei lasa ca e bine,yumy-yumm  :rolleyes:

#43
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De catva timp la dentistul la care imi fac lucrari au introdus un sistem de radiografie X-ray cu senzor digital. Poza maselei apare instantaneu pe ecranul unui PC, poate fi manipulata (contrast, luminozitate) in timp real, marimea este cam 10x10cm si rezolutia beton. Expunerea are o doza mai mica de radiatie. Superb, chiar daca este un pic mai gros decat filmul, nu incomodeaza.
Nu fac reclama, dar cine vrea sa vada senzorul:
http://www.dexis.com...t...view&id=101

Edited by SuperDuper, 15 May 2009 - 20:37.


#44
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Radiografiile digitale sunt foarte ok, păcat că aparatura este mult prea scumpă!

#45
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Hai ca m-a apucat dorul de scris p-aici, sper sa-mi treaca repede :P

Intamplare semi-amuzanta si destul de recenta, mai exact din toamna lui 2008. O maseluta cere ajutorl cand nu trebuie, adica cand posesoarea nu e in tarisoara natala ci undeva prin europa, mai exact zona Benelux. Partea buna era ca tocmai se apropia vacanta care urma s-o petrec in Romania. Cabinetul pe care il frecventez nu e in orasul unde locuiesc, ci in Bucuresti, adica pe la 600 Km departare.

Nici o problema, maseluta merita drum special de Bucuresti, asa ca planul era ca de acasa, sa merg pt o zi la bucuresti pt asta(aka ajuns dimineata cu trenul in Bucuresti si plecat in aceeasi zi dupa-amiza). Ok, trimit email medicului (prin intermediul adresei de email a cabinetului, ca n-o aveam cea personala; asa ca tot personalul imi citise mesajul :coolspeak: ) cu toate detaliile(ca vin pt o minivatacnta tocmai de prin Benelux si ca planuiesc sa meg la Bucuresti pt o zi, special pt tratament.).  Nu inteleg cum anume a citit asistemanta medicului emailul meu, sau cum i-a fost povestit  de catre altii, ca ea a crezut ca eu vin special din strainezia in Bucuresti, ca sa rezolv dintele.  In ziua cu pricina, pana sa vine medicul in cabinet, asistenta, incercand sa-mi ia gandul de la ce avea sa urmeze, incearca un dialog:

“Si, cu ce ai venit, cu avionul?”
Eu, in sinea mea :huh:  “ acma da-o in colo de treaba, oi sta eu la 600 de km de B, da’ pana sa vin cu avionul e cale lunga.” Asa ca raspund putin ofensata" Cu trenul!”
“Cu trenul????  :o Da’ n-a fost prea obositor?
“Nu, ca am dormit”  
"Da cat faci de acolo?"
Zic, “Aaaaa, enorm, aproape 12 ore!”
Asistenta se incrunta nedumerita… :w00t:
“Si cand ai sosit, ieri?”
Zic “Nu, azi dimineata la 7”
“Si cand te intorci?”
“Dupa masa !”
“Dupa-masa????  :w00t: Da’ la cat e trenul?”

Deja nu stiam ce sa mai cred, ce doamne se tot mira asta de tot ce-i zic; o fi infrastructura din Ro la pamant, da’ nu e tocmai supraomenesc de pus in practice un plan ca al meu.

“La 17:35 “ zic.
“La  17:35, asa repede?” (la momentul conversatiei fiind aprox ora 12:30)
“Alta varianta nu am, ca vreau maine dimineata sa ajung inapoi” zic. :proud:

Vad ca asistenta ramane socata, nici nu visa asa raspunsuri asa raspunsuri, dar noa, ma gandeam ca asa parere o fi avnd toti Bucuresteni despre cei din nord.

Dialogul s-a incheiat aici pt ca tocmai intrase medicul. Cine stie ce mai avea sa urmeze. La final, cand medicul  m-a intreabt cand plec iar din tara, asitenta sare ca arsa(mai ales ca fata de estimarile initiale, interventia se prelungise cu vreo 1 ora jumate) “Are tren acuma la 17:30!!!” Am pufnit in ras si imediat lucrurile s-au clarificat, iar  asistenta a rasuflat usurata.

#46
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Mi-am adus aminte de inca ceva semi-nasol : Imi scosesem un nerv(parca) si cred ca am stat 10 min ca sa nu imi mai curga sangele,iar stomatologul parea chiar enervat de faptul in sine. Ce vina aveam eu?  <_<

P.S Tare as vrea sa povestesc chestii relatate de altii

Edited by crank_, 25 May 2009 - 22:54.


#47
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Bine, hai spune una cea mai tare să nu zici că-s rău! Cum am mai zis, nu are rost să umplem topic-ul cu experiențele altora...

#48
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Mie personal imi place la stomatolog. Cu minusurile meseriei, cand zbarie freza prin masele, da nu e vina doctorului saracu. Plus ca rad cand ma duc la el de trebuie sa stea dupa mine sa imi termin pofta de ras sa nu ii stric treaba (la obturatii ma refer aici). Pacat ca are o asistenta de....

Imi trebuia o radiografie. Toate buna si frumoase, mi-a pus  chestia aia grea pe mine, mi-a bagat filmu in gura (fara chestia aia din plastic, cica tii filmu cu dejtiu', care imi apasa de gingie de-mi venea sa urlu, plus ca nu-i statea aparatele alea (ala care emite razele) si a durat asa vreo un sfert de ora numa radiografia... Plus developat inca un sfert de ora.

#49
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
E una chiar foarte neplacuta .Acum chiar nu imi aduc aminte alta
Asteptam sa intru la stomatolog si asteptau acolo o mama cu un baiatel. Saracu a trecut prin mana unui dentist psihopat. Respectivul i-a scos copilului in locul unei masele de lapte,doua masele definitive facand o confuzie si zicand Ooops. Pentru a-i pune aparat dentar,i-a mai scos alte masele pentru a avea loc. Aparatul dentar i l-a pus prost,la modul ca bracketii au fost pusi strambi ,iar dinti s-au "corectat" stramb. Nu stiu cat de rau suna, dar daca ai fi vazut ce dinti avea baiatul ala.. nu am vazut in toata viata mea asa dantura  :huh:

#50
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Groaznic sună! Halal medic, i-ar trebui retrasă licența de liberă practică pt așa ceva!

#51
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Cine sa i-o ia? Daca are relatii . "Lovelili" taica,lovelili!

#52
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Mă cam tem de ace, mă feream și când făcea sor-mea injecții mamei, nu suport să văd și deci cu atât mai mult să se aplice pe mine.
Și astfel, urma să scot ceva nervi, bineînțeles cu anestezie. Injecție, ac, pff.
Speriată deja de stomatologii din Botoșaniul meu, m-am dus la Cluj la sor-mea. Am găsit o doctoriță cu mâini de aur, așa de lejer am trecut de teamă și a doua zi când urma altă experiență asemănătoare m-am dus cu zâmbetul pe buze la cabinet.

Experiențe neplăcute mai aveam la ortodont, când aveam aparatul dentar.. Era un doctor f ocupat, grăbit, cu cabinetul mereu plin de pacienți și deci se grăbea mai mereu. Așa se întâmpla să-mi mai agațe puțin buza cu vreun instrument, să scape elasticul pt bracket sau să nu poate să-l prindă din grabă și să-mi atingă gingia. Ehehe...

Edited by Dida, 29 May 2009 - 16:44.


#53
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View Postcrank_, on 26th May 2009, 20:13, said:

E una chiar foarte neplacuta .Acum chiar nu imi aduc aminte alta
Asteptam sa intru la stomatolog si asteptau acolo o mama cu un baiatel. Saracu a trecut prin mana unui dentist psihopat. Respectivul i-a scos copilului in locul unei masele de lapte,doua masele definitive facand o confuzie si zicand Ooops. Pentru a-i pune aparat dentar,i-a mai scos alte masele pentru a avea loc. Aparatul dentar i l-a pus prost,la modul ca bracketii au fost pusi strambi ,iar dinti s-au "corectat" stramb. Nu stiu cat de rau suna, dar daca ai fi vazut ce dinti avea baiatul ala.. nu am vazut in toata viata mea asa dantura  :huh:

Intrebarea esentiala este: ai mai intrat in cabinet dupa ce ai vazut?

#54
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postnile, on 29th May 2009, 22:45, said:

Intrebarea esentiala este: ai mai intrat in cabinet dupa ce ai vazut?

Nu am vazut. Cred ca nu s-a inteles bine din relatarea mea..Stateam la rand la dentist (Un alt dentist decat cel "psihopat") si din discutii pentru a ocupa timpul ,mama copilului mi-a povestit intamplarea. Iar vazut de asemea si dintii descrisi  :)

Edited by crank_, 30 May 2009 - 20:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate