Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Situații plăcute sau neplăcute pe care le-ați experimentat

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmwlambo, on May 6 2009, 15:26, said:

O faza mai amuzanta ca din astea nasoale am destule: imi curata don'soara medic un dinte(incisiv) si la un moment dat eu ca sa-mi odihnesc ochii(mi-era foarte somn) mi-i dau peste cap, dar la cateva secunde se opreste din lucru si ma intreaba foarte speriata: Andrei, mai esti printre noi? :lol:

Interventiile stomatologice sunt la fel de riscante ca orice operatie asupra organismului. Riscurile cuprind chiar soc anafilactic (la anestezie sau alte injectii de exemplu), sau stop cardiac. De aceea orice dentist ar trebui sa fie alertat de orice semn de gen "dat ochii pe spate". ;)

#20
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Postdiorama, on May 6 2009, 22:46, said:

Hai ca mai am pe teava, dar din alea amuzante :lol: . Dentistul la care am mers pana anul trecut este un prieten al bunica-mii, deci ceva mai in varsta. E tot atat de porcos pe cat e de batran, afurisitul. Si are niste ticuri verbale pe care le foloseste de fiecare data cand prinde cate o pacienta tanara, inclusiv pe mine. Cate si-o fi auzit asistenta lui, saraca, la viata ei, nici nu vreau sa ma gandesc. Cu riscul de a ma face de rusine, va povestesc. Ma pune pe scaun, frezeaza bine, mai sangera gingia, iar freza, iar mai sangera pe acolo ceva si ma intreaba la un moment dat: "Esti ciclista?"  :huh: Pe langa faptul ca nu puteam vorbi din motive evidente, nu stiam ce naiba vrea, nu stiam daca sa rad si eu sau sa-l iau in serios. De fapt voia sa stie daca sunt la menstruatie pentru ca chipurile de-aia sangera atat de tare maseaua mea. In fine, pune plomba si la sfarsit imi baga hartie din aia colorata sa musc ca sa vada cat mai pileste din plomba. Si ma pune sa frec de zor cu dintii: "Hai, fa ca fetele!".  -_-  Si dupa toate balariile pe care le-a tot spus la viata lui, Dumnezeu a procopsit-o pe nevasta-sa cu Alzheimer. Acum nu cred ca ii mai arde de porcosenii.

Hai c-a fost buna asta :lol: Apropo de chestia cu intrebarile dentistului mie mi se intampla mereu acolo unde merg deobicei ,si e chiar penibil ca incep sa vorbesc cu degetele lui in gura mea.

#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Stomatologii bărbați sunt recunoscuți pentru miștourile lor... eu sincer până acum n-am întâlnit niciunul întreg la cap! :D

#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postripper, on May 7 2009, 17:29, said:

... eu sincer până acum n-am întâlnit niciunul întreg la cap! :D

In timp ce imi lucra de zor in gura dentistu' meu fredoneaza tot felu' de melodii vesele.

#23
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Asa e, cam toti stomatologii barbati sunt putin mai mistocari.. dar si destepti :naughty:

#24
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Și drăguți și cu bani, ai uitat  :lol:

#25
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Ma scuzati  :worthy:  Intr-adevar .,trei in unu.
Si ca sa mai fiu si on topic mai povestesc ceva...
Eram prin clasa a sasea si ma dusesem sa imi "demonteze" aparatul dentar si trebuia ca asistenta sa imi smulga la propriu bracketii de pe dinti. Cu un fel de patent mare si a inceput sa traga cu forta de saracii bracketi.Desi imi doream sa scap de el cat mai repede in acelasi timp voiam sa lase naibii patentu ala jos pt ca ma tot lovea cu el,iar dintii mei strigau dupa ajutor ..Ea imi tot spunea " Inca putin,inca putin.Haaai ca nu doare! " :( Ma asteptam sa mi-l dea jos altfel dar,asta e.
P.S Detartrajul facut de asistenta..comming up soon!  :D

Edited by crank_, 07 May 2009 - 18:51.


#26
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Eu am mari probleme cu stomatologia asta.Doar o singură dată am reușit să-mi scot o măsea.Ultima dată când am fost, mi-a făcut injecția și după vreo 10 secunde, stare de leșin, vedeam în ceață și parcă cădeam așa din picioare când m-am ridicat de pe scaun.După ce am ieșit afară și mi-a mai trecut starea de leșin, i-am zis doctoriței:

- s-o scoatem odată că m-am săturat de infecții și miros urât în gură, a zis:

- nu mai puteam face nimic a trecut prea mult timp de când ți-am făcut injecția;


După toate astea, m-am gândit să fac câteva invenstigații, cum ar fi, la inimă, tensiune și alergie la anestezic.

Indradevăr mi-a găsit tensiunea puțin cam mare 14/8 parcă așa, cred că zic bine, însă fac mult sport, culturism și mă antrenez destul de intens, să nu se tragă și de la asta.
Apoi cu inima, de mic am fost diagnosticat cu suflu sistolic, dar doctorii stomatologi mi-au zis că n-are nicio legătura cu asta.
Însă la ultimul doctor de inima la care am fost mi-a zis că mă vede puțin agitat și mi-a recomandat niște pastile pentru calmare, bătăile inimii să mai încetinească puțin ceva de genu ăsta mi-a zis, în fine, luând acele pastile mai rău mi-am făcut, am avut niște palpitații de m-am câcat pe mine.M-am dus și i-am zis și mi-a zis:

- nu mai le lua dacă îți face rău;

Testul pentru alergie la anestezic nu l-am făcut, pe viitor poate îl voi face și pe ăsta.

Majoritatea doctoriilor mi-au zis că, e doar o simplă teamă, că mi-o imprim eu așa înainte de acele evenimente, așa o fi nu neg, dar dacă eu am curajul să mă duc la stomatolog, asta înseamnă că nu mi-e teamă, nu ? :) Mda.

Și așa am rămas cu cariile în gură și vreo 2 infecții care tot își fac apariția la o bucată de timp.Am să mai încerc odată, dar starea aia de leșin care mă ia îi foarte nasoală, simt așa că mă sufoc, foarte înfricoșător.

Edited by TupaC, 08 May 2009 - 09:06.


#27
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
E foarte nasoala starea aia de lesin (nu o zic din proprie experienta) mai ales cand zici ca trebuie sa iti mai rezolvi cateva trebusoare in gura  :huh:

#28
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Oameni slabi <_< Daca la dentist faceti asa, la o operatie mai serioasa daca e , cum reactionati ? :lol: Eu la dentist ma duc ca la cinema, ma duc si stau pe scaunul ala si ma plictisesc pana termina. Simt ceva durere ? Nici o problema, inca un shot de Xilina, va rog ! :D  Iar alergia la medicamente nu e de genu stare de aproape aproximativ semi-lesin, de obicei, din cate stiu, se manifesta prin soc anafilactic, iar ala cand il faci iti dai seama, te umfli, nu mai poti sa respiri, iar uneori e si fatal. Nu ca ti se pare tie ca parca-parca ti se zbate ochiu stang si parca ti se pare ca lesini :lol:.

#29
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Eu ii inteleg pe cei carora le e frica si li se face rau pe la stomatolog pentru ca si eu am fobiile mele care unora li se par prostesti  :kisstogether:

#30
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pentru asta e recomandat a se folosi un calmant (chiar și de plante) înainte de vizita la stomatolog! Vă poate ajuta foarte mult!

#31
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Si ce este recomandat pentru a nu mai musca degetele stomatologilor?  :lol:

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
cine poate avea amintiri placute de la stomatolog?? pff, cand imi zicea aia "stai! tine limba in gura!" imi venea so dau cu capul de pereti :(

#33
analuz

analuz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.05.2004
Acum un an am mers pentru prima oara la stomatolog aici in state pentru a rezolva niste carii. Ma asez in scaun si astept cu groaza freza si durerea aceea ascutita in dinte. Cand vad ca se apropie cu siringa de mine si incep sa ma stramb. Haha! Groaza a fost a tipei cand a realizat ca toate plombele pe care le aveam, care erau destul de multe si adanci au fost puse pe viu. A zis ca ea nu accepta sa lucreze fara anestezie. Orice durere a pacientului ii face treaba mai grea. I love her! In sfarsit merg cu placere la dentist fara pic de durere (doar la buzunar)! Ah, si inainte de orice injectie foloseste un anestezic topical (?) pentru a amorti locul.

#34
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
M-am speriat ca dracu atunci cand m-am dus cu ditamai infectia care nu mai reactiona nici macar la antibiotice. M-am pus pe scaun si il aud: Anestezic si bisturiu! :scared:
Nu mai spun ca nu a prins anestezicul pe infectie, iar ce a putut iesi de acolo... :puke:
Dupa vreo cateva zile a scos-o ca era fucked up. :sadwalk:

#35
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Postcrank_, on May 11 2009, 22:40, said:

Si ce este recomandat pentru a nu mai musca degetele stomatologilor?  :lol:
Attached File  1_39725_FS.jpg   21.69K   109 downloads

#36
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Ei nu, se există așa ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate