Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Concentrator xDSL+modem(sau router) fara centrala

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
thyreem

thyreem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.03.2002
Am de gand sa fac o chestie in orasul meu si  inca nu ma ajuns la o solutie finala !!

     Marea intrebare este :!!! :help: Oare functionaeaz un concetrator xDSL cu un modem xDSL fara a folosi o linie inchiriata??:rolleyes:  mai precis conectarea directa de la concentrator la  modem (router xDSL)Eu neaparat vreau sa exclud pe RTC :yeah baby    :help:

#2
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Vrei, te rog, sa fii mai explicit ? Cum vezi tu comunicarea intre MDM xDSL si concentratorul xDSL (care si el, saracul ... are tot modem-uri xDSL in interior ...) fara linii de cupru ? Ca ar putea ca liniile respective sa nu fie ale RTC ... asta da, s-a mai facut ... dar e mai bine sa revii cu detalii ...

#3
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
te rog sa vii si cu o precizare legata de orasul tau; e bine de retinut din start ca tehnologia DSL este limitata ca distanta la 5.5km maxim (teoretic)

avantajul : RTL rezolva operativ (cel putin in Buc) problemele cu liniile
dezavantajul e unul si bun: pretul

#4
thyreem

thyreem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.03.2002
:ciocan:  :( i-mi cer scuze dar am vrut sa intreb mai multe chestii deodata si probabil din acest motiv nu ai inteles prea bine .  :confused: dar acuma corectez, bineinteles ca conetratorul e un modem cu mai multe porturi in aceeasi carcasa cu asta nu am nici o problema. shi bineinteles ca pe fir de cupra dar nu pe a lui RTC :drac:
              Adica daca a-si trade un cablu de la sediu la clint pina la distanta de aprox. 5km (in fuctie de echipament shi transfer)ar functiona :confused:  :eek:  :eek:

#5
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
mai ... ce exprimare ... daca inteleg eu bine ... intrebi daca va functiona pe un cablu instalat de client ... functioneaza daca se instaleaza un cablu corespunzator .... a se vedea sectiunea, in primul rind, modul in care se fac jonctiunile ...

#6
thyreem

thyreem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.03.2002
:D ce intelegi sub "cablu corespunzator" :rolleyes: in final, daca cablu este corespunzator si jonctiunile sunt foarte bune zici ca ar functiona fara probleme?? nu apar probleme la configurara sau stiu eu alte erori

#7
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
in afara de ce a spus moderatorul sectiunii: MARE grija pe unde tragi cablurile alea. In general ele se pun pe stalpi, singura problema e ca ar trebui sa platesti o chirie pt asta. Altfel te poti trezi cu firul rupt (sau disparut) si cu clientii in cap.

/chiar daca nu iti place de fatza RomTelecomului, cantareste cu mare atentie plusurile si minusurile ce apar in ecuatie. Nu de alta , dar situatia "clasica" a evitarii RTL este aceea in care distantele sunt de ordinul sutelor de metri, NU kilometri

#8
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
TipiTop a punctat f. bine ...
E ma refeream la anumite kestii cind spuneam de cablu corespunzator : e preferabil un cablu cu sectiune mai mare (daca poti, evita 0,4 / 0,5 mm, alege minimum 0,6 mm in sectiune). In plus, cum spunea TipiTop, vezi cum stai cu aprobarile de instalare pe stilpi, si vezi ce mai este instalat pe stilpii respectivi ...
De asemeni, a te lungi la Km de sirma instalata de tine pe stilpi, vezi ca iesi mai rau decit cu RTc ... la citiva Km de sirma ... mai bine alte solutii ...
Iar probleme de configurare, nu au de ce sa apara ... pentru xDSL iti trebuie "sirma curata", fara filtre (asa cum RTc mai procedeaza uneori) .... Deci trebuie sa mearga OK.

PS. Ce n-am inteles eu prea bine ... ce legatura are centrala pomenita in titlu, cu tehnologia xDSL ? xDSL nu-i tehnologie utilizata pentru dial-up ... mai exact nu se foloseste in retele comutate ... nu prea are ce cauta aici centrala telefonica ...

#9
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Si mai adaug si eu ceva la ce au spus colegii.

Peste tot, la toate prezentarile la care am fost, inclusiv in afara tarii, nu s-a putut raspunde la intrebarea:
Cate perechi din cablu pot sa duca efectiv trafic XDSL?

Unii care au mai lucrat cu asa ceva, la scara mare, Alcatel Franta, au fost de parere ca uneori poate ajunge la 60% pana sa para crossconnect-uri, diafonii, altii spun maxim 40%, depinde si de viteza si de distanta si unde sunt amplasate cablurile.

Ce te faci daca nu poti folosi toate perechile pentru ADSL?

Greets,
Speedo

#10
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Sppedo stie !!!  ;)

Lasind gluma ... ceea ce s-a spus mai sus, referitor la numarul de perechi utilizabile pentru XDSL, dintr-un cablu de cupru, este perfect adevarat.
Ceea ce pot sa adaug aici este faptul ca exista si cabluri capabile a fi utilizate in proportie de 100% pentru xDSL, bineinteles aceste cabluri difera de ceea ce are instalat RTc si inchiriaza in acest moment.
DECI : in conditiile in care se instaleaza o retea privata bazata pe cabluri de cupru, a carei destinatie este transportul de date utilizind tehnologie XDSL, se poate opta pentru un tip de cablu care sa aiba performante superioare si sa poata fi utilizat in procent mai mare.
IN ACELASI TIMP  : este necesar a se realiza o analiza atenta a ceea ce se doreste, si o etapa de proiectare a retelei este imperios necesara, pentru ca utilizarea cablurilor de fibra optica pentru transport nu mai este prohibitiva ... Analiza atenta (inclusiv a costurilor) va ajuta in luarea deciziei vs. de tehnologia utilizata si mediile de comunicatie ce se preteaza a fi folosite. O retea mixta, FO / Cupru, poate fi uneori cea mai buna solutie (FO pentru transport, Cupru pentru distributie , asa cum sint si retelele HCF ale operatorilor CATV).

#11
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Absolut, astazi se foloseste "fiber to the corner" si apoi cupru, sau chiar si "fiber to the office".

Problemele care apar cand vrei sa faci o distributie pe Cu in tot orasul sunt uneori dificil de trecut, chiar insurmontabile.

Spune despre ce oras este vorba sa ne gandim si noi la solutia ta.

Ideea este ca nu stiu pe nimeni in RO care sa se fi incercat XDSL pe cabluri proprii pentru mass market.

Greets,
Speedo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate