Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Setari si Configuratie uTorrent

- - - - -
  • Please log in to reply
420 replies to this topic

#1
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Setari uTorrent 1.8.2

1)Incepem prin a ne asigura ca portul folosit este deschis si primeste conexiuni , asa suntem conectabili.
In uTorrent , mergeti la Optiuni , click pe "Speed Guide" . Aveti mai jos portul pe care il foloseste utorrent.Personal folosesc port peste 50000 , alegeti portul si click pe "Test if port if forwarded properly"
Attached File  1.PNG   33.78K   4748 downloads

Daca portul este deschis trebuie sa va apara asa dupa ce se da click pe "Test if port if forwarded properly".
Attached File  2.PNG   62.23K   3704 downloads

Daca portul nu este deschis , ori incercati alt port mai mare de 50000 , ori faceti portforward ( in caz ca aveti router).

2)O sa insir setarile cele mai importante din punct de vedere al traficului si o buna desfasurare a acestuia.Celelalte setari de interfata si de preferinte le alegeti cum va convine.

3)Intram in Utorret la Optiuni -> Preferences -> Connection. Aici faceti setarile din poza:
Attached File  3.PNG   36.6K   6017 downloads

4)Mergem la Bandwidth si facem setarile ca in poza:
Attached File  4.PNG   38.68K   5666 downloads

5)Mergem la Bittorrent si facem setarile ca in poza:
Attached File  5.PNG   35.05K   5323 downloads

6)Mergem la Queueing si facem setarile ca in poza:
Attached File  6.PNG   35.53K   5259 downloads

7)Mergem la sectiunea Advanced aici faceti asa , in tabelul din dreapta cautati urmatoarele si modificati daca este cazul:
net.low_cpu = false
net.max_halfopen = 43(aici va explic mai jos cum sa va deschideti conexiunile pentru a nu suferi navigarea)
peer.disconnect_inactive_intervall = 500
diskio.sparse_files = VISTA/7=false
  XP = true
peer.lazy_bitfield=true

8)Mergem la Disk Cache si setam ca in poza:
Attached File  7.PNG   45.7K   5056 downloads

9)Atat cu setarile , acuma va explic cum deschideti numarul de conexiuni ca sa va mearga bine navigarea pe internet in timp ce faceti trafic in Utorrent.
Intrati aici sau aici , downloadati arhiva ce contine programul TCPZ.

Dezarhivati , mergeti in folderul "Virtual Device" si click pe un setup (x64 sau x86 , depinde de sistemul dvs. de operare) Pentru cei cu Vista/Windows 7 , il deschideti cu click dreapta si "Run as Administrator".

Odata in program
Attached File  8.PNG   28.79K   3294 downloads
Click pe install driver , o sa va instaleze driverul TCPZ care va modifica nr maxim de conexiuni acceptate de sitemul de operare.

ATENTIE! Pentru cei ce ruleaza Windows pe X64 , se va da click pe "Enable TestSigning" se va da restart si dupa aceea se va incerca instalarea driverului.
Pentru a verifica daca driverul a fost instalalt acesta trebuie sa apare in Device Manager.
Mai departe inchideti fereastra cu driverul si mergeti in folderul "TCPZ_20090108" unde veti da click pe TCPZ.exe (x86 sau x64 a se dechide cu "run as Administrator pentru cei cu Vista/7).

In fereastra mergeti la Patch -> Patch Memory , la New Value setatio 252 -> Apply. Restart windows.
Attached File  9.PNG   65.46K   2424 downloads

Cam acestea ar fi setarile pe care le folosesc si le-am descoperit prin teste de-alungul timpului de cand folosesc Utorrent.

Daca va apare in Utorrent sageata rosie inseamna ca Trackerul are o problema. Daca apare cu verde este OK.

Am sa completez in continuare cum se face portforward pentru a deveni conectabili in caz ca suneti dupa un router.
Voi folosi drept exemplu router-ul meu , D-Link DI-524 , unul dintre cele mai populare routere de pe plaiurile mioritice.

1.Se acceseaza pagina router-ului prin deschiderea unei ferestre de IE sau Firefox in care se va scrie adresa acestuia http://192.168.0.1
Attached File  898v7x8vikoimfessdko.png   49.49K   1066 downloads

2.Se merge la meniul Advanced iar in stanga la submeniul Virtual Server. Se da click pe Enable si se fac setarile ca in poza , ip-ul fiind cel desemnat de router(192.168.0.137 in cazul meu , iar portul 50000 sa fie la fel cu cel setat in utorrent). Se da click pe Apply.
Attached File  snif62pkf8jw4ckhlem0.png   82.05K   1007 downloads

Daca aveti alt router urmati urmatorii pasi.
1.Intrati pe http://portforward.com , click pe Router List , mai jos va alegeti modelul de router din liste. Click pe modelul dvs. de router , o sa va apara o alta lista cu programe ce vor folosi portul deschis. Apasati CTRL+F (Search) cautati Utorrent in liste , click pe el si o sa va duca la pagina unde va arata pas cu pas pentru modelul dvs. de router. Urmati pasii de acolo.

2.Multumiri lui "stlk" puteti folosi si programul Simple Port Forwarding.
3.Se intra pe http://www.simplepor...ng.com/download , se downloadeaza programul , se instaleaza.
4.Se ruleaza programul , in fereastra principala mergeti la Router List , alegeti-va modelul de router.
Attached File  10q2af3wd2hyp7puab7y.png   173.18K   730 downloads

5.Se merge la File->Add Port/s , se da click pe Add Custom si faceti setarile ca in imagine.Se da click pe Add. Programul isi va face treaba si va va deschide portul.
Attached File  evrtsce23c159y6rjw9t.png   120.15K   530 downloads


Daca mai sunt adaugari sau se mai descopera alte combinatii de configuratii o sa se posteze. Daca aveti nelamuriri lasati un reply.

Edited by Adm, 13 January 2017 - 09:36.
Update


#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Mie pe Clicknet imi merge bine pe portul 61123 :)

#3
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Recomandat este peste 50000 pana la maxim.

#4
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007

Quote

In fereastra mergeti la Patch -> Patch Memory , la New Value setatio 252 -> Apply. Restart windows.
Aici s-a strecurat o mica eroare.Setezi la 252,apesi Aplica si gata.Valoarea respectiva ramane asa, pana la restartare.
Deci,fara Restart Windows.

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   80.98K   1141 downloads

Edited by lordsidious, 13 May 2009 - 08:32.


#5
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Ai dreptate , ma gandeam la TCP-Z-ul din Device Manager , acolo cred ca cere restart.

#6
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postcrysty2k5, on May 7 2009, 00:17, said:

Mie pe Clicknet imi merge bine pe portul 61123 :)
Idem. Păcat că la noi, ăștia cu ClickNet, viteza de upload este extrem de mică. :(

#7
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Patch Memori: New Value = 252 apoi Apply ca sa imi seteze Old Value la 252.
Nimic interesant, insa trebuie sa setez de fiecare data acea valoare cand intru in Windows (XP SP3 - x86).
Altfel nu si-o pastreaza!
Fie ca am dat sau nu Apply pentru Patch File Tcpip.sys, problema persista.
Trebuie sa descarc alta versiune de TCP-Z sau problema este in alta parte?  :huh:
Restul setarilor sunt exact ca in tutorial.

#8
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
despre acest tutorial ce parere aveti? este mai bun decat cel de sus?

#9
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Multumim pentru Tutorial !

#10
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006

View PostGabytzuX08, on 7th June 2009, 12:30, said:

Patch Memori: New Value = 252 apoi Apply ca sa imi seteze Old Value la 252.
Nimic interesant, insa trebuie sa setez de fiecare data acea valoare cand intru in Windows (XP SP3 - x86).
Altfel nu si-o pastreaza!
Fie ca am dat sau nu Apply pentru Patch File Tcpip.sys, problema persista.
Trebuie sa descarc alta versiune de TCP-Z sau problema este in alta parte?  :huh:
Restul setarilor sunt exact ca in tutorial.


Incearca sa setezi valoara de la TCP-Z din Device Manager , gasesti acolo driver`ul instalat , da`i click pe el si ai sa vezi setarile.

@tonny77 , eu am scris tutorialul meu in conformitate cu majoritatea trackerelor interne , unde au majoritatea conturi . Ce ai tu acolo este mai mult pentru public , pe intern nu`ti trebuie DHT Network , Enable Local Peer Discovery si altele.

Edited by foca28, 20 June 2009 - 23:02.


#11
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 04.02.2008
am si eu o problema cu acest client. Cand deschid un fisier uTorrent pentru a descarca ceva, normal ar fi trebuit sa imi apara o fereastra de unde sa imi arate ce contine acel fisier si sa bifez ce vreau sa downloadez urmand ca apoi sa inceapa downloadarea propriu-zisa, numai ca acum cand deschid un fisier utorrent incepe downloadare automata nemaiputand selecta ce vreau sa downloadez.

Sper ca am fost destul de concis si astept opiniile voastre! ;)

#12
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
picu022,Optiuni\Preferinte\Interfata si bifezi casuta respectiva.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   91.02K   1178 downloads

Edited by lordsidious, 21 June 2009 - 14:24.


#13
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 04.02.2008

View Postlordsidious, on 21st June 2009, 15:24, said:

picu022,Optiuni\Preferinte\Interfata si bifezi casuta respectiva.
Merci mult pentru ajutor !
Acum merge de minune :thumbup:

#14
omeo

omeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.06.2009
buna ziua.am o rugaminte.folosesc internetul de la orange si cand incerc sa fac setari la u torrent imi apare asa:Checking port 50000 on 93.122.209.210...
An error has occurred!An error has occurred!
Port 50000 does not appear to be open.

Please see www.portforward.com for more information if you need to map a port.

Please make absolutely sure that PeerGuardian2 or Protowall is allowing uTorrent.com (72.20.34.145) in either of those programs. Those of you using ipfilter.dat should make sure the list does not include the website's IP. After making sure of this, re-run this test by refreshing the page (F5).
avand in vedere ca sunt doar utilizator,astept un raspuns,sau mai multe,date cu duhul blandetii.sau eventuale surse de documentatie.va multumesc

#15
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006

View Postomeo, on 23rd June 2009, 09:48, said:

buna ziua.am o rugaminte.folosesc internetul de la orange si cand incerc sa fac setari la u torrent imi apare asa:Checking port 50000 on 93.122.209.210...
An error has occurred!An error has occurred!
Port 50000 does not appear to be open.

Please see www.portforward.com for more information if you need to map a port.

Please make absolutely sure that PeerGuardian2 or Protowall is allowing uTorrent.com (72.20.34.145) in either of those programs. Those of you using ipfilter.dat should make sure the list does not include the website's IP. After making sure of this, re-run this test by refreshing the page (F5).
avand in vedere ca sunt doar utilizator,astept un raspuns,sau mai multe,date cu duhul blandetii.sau eventuale surse de documentatie.va multumesc


Trebuie sa deschizi portul 50000 din router-ul pe care il folosesti , cei de la Orange intotdeauna vor bloca porturile pentru filesharing.

Intra pe www.portforward.com , cauta modelul de router acolo si o sa ai un ghid complet cum sa deschizi portul.

Edited by foca28, 23 June 2009 - 14:52.


#16
dJAnnonYmus

dJAnnonYmus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.07.2009
Salut!

Am si eu o nelamurire, dak ma puteti ajuta. Dak am salvat o parte din fisierele descarcate in C:, si o parte in D:, cum as putea sa mut fisierele din C: in D: astfel inkt sa imi mai fie recunoscuta noua adresa d memorie de catre uTorrent si sa pot lasa fisierele in continuare la upload d p noua partitie in care leam copiat?

Va multumesc!

#17
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007

Quote

Am si eu o nelamurire, dak ma puteti ajuta. Dak am salvat o parte din fisierele descarcate in C:, si o parte in D:,
cum as putea sa mut fisierele din C: in D: astfel inkt sa imi mai fie recunoscuta noua adresa d memorie de catre uTorrent
si sa pot lasa fisierele in continuare la upload d p noua partitie in care leam copiat?
Loading torrents in µTorrent

Loading a single torrent for seeding is simple enough provided you know the location of the .torrent and the files.
  1. In µTorrent, click File > Add Torrent (no default save)
  2. Browse your way to the .torrent file you wish to seed and select.
  3. Browse your way to the folder where the files are located and select the folder.
The torrent should appear in the torrent window and load (you will see the % climb up as µTorrent checks the file).

Edited by lordsidious, 04 July 2009 - 09:59.


#18
dJAnnonYmus

dJAnnonYmus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.07.2009
thx!!!  ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate