Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....

Medii admitere 2023 UPB - Faculta...
 Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

refuz viza - parinti

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

elena_78

elena_78

New Member

• Grup: Members
ok...ai mei au primit refuz de viza deoarece au spus ca merg la mine( care inca nu sunt rezident "de state" de nici un fel ) si nu la sotul meu ( cetatean american) care a trimis invitatia si a garantat pentru ei. ok, am priceput ca refuzul a fost mare parte vina parintilor mei care s-au intimidat si au raspuns "gresit", ce nu inteleg este ca "doamna" de la ghiseu le-a spus ca sotul meu nu le poate face invitatie chiar daca este cetatean american si ca ei trebui sa astepte pana cand eu o sa am acte. le-a mai spus ca eu trimit invitatia si nu sotul meu.
   ma poate ajuta cineva cu ceva  lamuriri... invitatia trebuie trimisa numai o ruda ?
trebuie sa mai specific ca parintii mei si sotul meu s-au cunoscut numai prin intermediul internetului si telefon.

Oana31

Oana31

Member

• Grup: Members

View Postelena_78, on May 5 2009, 20:20, said:

ok...ai mei au primit refuz de viza deoarece au spus ca merg la mine( care inca nu sunt rezident "de state" de nici un fel ) si nu la sotul meu ( cetatean american) care a trimis invitatia si a garantat pentru ei. ok, am priceput ca refuzul a fost mare parte vina parintilor mei care s-au intimidat si au raspuns "gresit", ce nu inteleg este ca "doamna" de la ghiseu le-a spus ca sotul meu nu le poate face invitatie chiar daca este cetatean american si ca ei trebui sa astepte pana cand eu o sa am acte. le-a mai spus ca eu trimit invitatia si nu sotul meu.
   ma poate ajuta cineva cu ceva  lamuriri... invitatia trebuie trimisa numai o ruda ?
trebuie sa mai specific ca parintii mei si sotul meu s-au cunoscut numai prin intermediul internetului si telefon.

Elena, americanii gândesc foarte simplu: sunt părinții tăi, rezultă că merg la tine, rezultă că trebuie să le faci tu invitație. Din moment ce ei vin să te vadă pe tine ca fiică, Consulatul SUA nu acceptă faptul că dacă tu nu poți face invitație, îl pui pe soț...nu acceptă acest "transfer" de responsabilitate. Sistemul lor de gândire este extrem de simplu (nu prost, pentru că simplu nu înseamnă prost).   :nonobad:
În concluzie, fă-le invitație atunci când le poți face tu.

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

• Grup: Senior Members
Pai tu la invitatia sotului nu ai atasat si copie dupa actul de casatorie si eventual "alien number" al tau (presupun ca ai deja aplicatie pentru green card activa)? Ar trebui sa ti se fi dat si drept de munca provizoriu - daca ti-a venit cardul ala, pune-le si o copie dupa el.
Pe invitatie lasa sotul ca principal daca el are servici si tu nu.
Nu este nici o regula ca invitatia sa fie neaparat de la o ruda, functionarul a vazut o discrepanta intre ce scria pe hartie si ce au declarat parinii tai, atata tot.
Ai citit pe net ceva in genul asta: http://www.immihelp....ponsordocs.html ? Eu am urmat indicatiile lor (mai putin partea finala referitoare specific la India) si nu am avut probleme.

Edited by SuperDuper, 06 May 2009 - 17:16.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate