Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Hepatita B

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
acum cateva zile am baut suc din aceeasi sticla cu un prieten care mai apoi a fost diagnosticat cu hepatita b...
am citit pe net si am inteles ca nu se ia decat prin tranfuzii, sex si maternal(de la mama la fat)...
stie cineva daca am sanse sa scap neinfectat?

#74
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Se poate lua și prin salivă, în caz de mușcătură sau dacă ai o rană în gură.

Cred că ar trebui să fii extrem de ghinionist ca să te fi infectat.

Plus că... nu ești vaccinat?! Mda, m-am uitat la vârsta ta și probabil nu ești. Oricum, ce am scris mai sus rămâne.

Edited by antigen, 17 July 2010 - 23:22.
Completari


#75
guapa

guapa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2008
Am si eu o dilema!Acum vreo luna mama mea a fost detectata cu hepatita b, iar ieri a primit rezultatul viremiei care este 0. Ce inseamna asta mai exact(faptul ca viremia este 0)?

#76
lizuca80

lizuca80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.08.2008

View Postguapa, on 24th September 2010, 10:31, said:

Am si eu o dilema!Acum vreo luna mama mea a fost detectata cu hepatita b, iar ieri a primit rezultatul viremiei care este 0. Ce inseamna asta mai exact(faptul ca viremia este 0)?

Viremie 0 inseamna ca este doar purtatoare a VHB,boala nefiind declansata,ceea ce este foarte bine.Viremia se repeta o data la 6 luni,din cate stiu eu.Insa pe langa viremie mai are si alte analize facute(fibroscan,fibrotest,transaminaze,etc) prin care sa se vada daca ficatul este afectat?Multa sanatate ii doresc mamei tale.

#77
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
analizele alea se fac doar daca va face tratam cu interferon, altfel la ce bun sa arunce cu banii...

#78
guapa

guapa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2008

View Postlizuca80, on 25th September 2010, 11:50, said:

Viremie 0 inseamna ca este doar purtatoare a VHB,boala nefiind declansata,ceea ce este foarte bine.Viremia se repeta o data la 6 luni,din cate stiu eu.Insa pe langa viremie mai are si alte analize facute(fibroscan,fibrotest,transaminaze,etc) prin care sa se vada daca ficatul este afectat?Multa sanatate ii doresc mamei tale.

multumesc frumos!

#79
guapa

guapa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2008
Am inteles acum ce inseamna viremie 0. Mama are si splenomegalie care am inteles ca e cauzata de hepatita. Tratamentul administrat este URSOFALK. Este acesta de ajuns, sau ar fii mai bine sa mai consulte un medic? Va multumesc!

#80
tuctuc

tuctuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2010
Buna seara! Sunt o tanara in varsta de 26 de ani, care cu foarte multa rusine a hotarat sa-si faca putin curaj si sa ceara un sfat, o parere ... poate poate cineva mai poate pierde cateva minute explicandu-mi cum sunt, daca e bine, sau foarte rau, daca mai pot zambi sau ar trebui sa-mi fac griji!
Sunt foarte confuza in momentul de fata (ca de altfel toti cei care descopera, intr-o zi, ca sunt infectati cu aceste virus).
Am venit doar intr-o scurta vacanta in tara, iar analizele le-am facut doar pentru ca o alta colega a mea cu care am impartit apartamentul pentru cateva luni a fost depistata pozitiv acum cateva luni... nici macar nu mi-a trecut prin gand ca as putea avea ceva.
Si asa din persoana obsedata de sanatate, atenta, care a  practicat sport toata copilaria, aveam un regim impus sever, doar pentru ca imi placea sa fac lucruri sanatoase, imi placea sa cred ca toate sucurile de fructe si legume baute acum imi vor asigura un plus de sanate peste cativa ani, ca ceaiurile de plante baute fara nici macar miere, si sucurile fresh de lamaie si portocale ma vor ajuta cu siguranta  ... am devenit una cu un maldar de hartii in brate, de rezultate, dar nu si timp pentru a ajunge la un dr, pentru a-mi fi interpretate, si in plus, daca pot spune asa, si  o fata care nu a mai zambit sincer de cateva luni, de cand am aflat, care si-a pierdut optimismul si bucuria care o caraterizau!

Asa incat am hotarat sa incerc, in cazul in care cineva are putina rabdare si stie ceva despre virusul aceasta ... eu am citit pe forum, dar sunt prea confuza pentru a pune  informatia cap la cap si a avea o imagine de ansamblu, ceva care sa imi dea o directie: e bine, e rau, se poate vindeca, sunt si eu printre cei 90% ai caror organism combate  virusul si se negativizeaza ... ???

Primele mele analiz e au dat urmatoarele rezultate:
Imunochimie:
Ag HBs Pozitiv
Anti - HAV:  6 UI/L
Chemiluminiscenta ARC - HBe Ag: 0.674 S/CO NONREACTIV

Dupa alte 2 luni am facut un alt set de analize, al caror rezultat a fost urmatorul:

ALPHA  FETOPROTEIN (AFP) : 3.2

LIVER FUNCTION TEST:
Total Protein: 69
Albumin: 44
Globulin: 25
TOTAL BILIRUBIN: 10
ALKALINE PHOSPHATASE: 45
ALANINE AMINOTRANSFERASE (SGPT): 41
g - Glutamyltransferase (GGT): 21

Profilul Hep B:
ANTI-HBE: T/F
ANTI-HBC (IGM): NEGATIVE
HBEAG: T/F
HBSAG: POSITIVE

Si o ultima viremie, care parca imi mai ridica moralul, si imi da un licar de speranta (mi s-a spus ca ar fi bun de la laborator, dar ...):
HBV-DNA quantitative:  <20 IU/ml


Acestea ar fi datele pe care le detin eu, stiu doar ca functiile ficatului sunt bune, ficatul nu ar fi afectat. As vrea doar sa stiu, daca cineva poate aprecia din aceste rezultate: am sanse ca virusul sa fi disparut sau sa dispara din sistemul meu, si sa raman doar cu anticorpii? ... Eu va multumesc anticipat, din tot sufletul pentru orice raspuns. Orice sfat prinde bine in momentul asta, iar eu apreziez timpul pe care oricne si la pierdut raspunzandu-mi mie la aceste multe intrebari!!! Va multumesc si ... numai bine si sanatate tuturor!!!

#81
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
asteapta citeva luni (in medie vreo 6) si pe urma repeti ag hbs ca sa vezi daca ai scapat de virus. uneori asa se intimpla. daca organismul nu s-a debarasat de virus in timpul asta probabil vei ramine purtator cronic. nu e o drama, ai grija in continuare de stilul de viata si de posibila transmitere la altii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate