Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

X-Men Origins: Wolverine

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

X-Men Origins: Wolverine [2009]



Attached File  wolverine_origins.jpg   90.57K   19 downloads


Luati un moment de flash-back si ganditi-va la anii de liceu: cu putin efort si cu putin noroc, cu siguranta ati avut un coleg in clasa, de regula in ultimele banci, care era lovit de pubertate ceva mai devreme decat restul, si in consecinta a avut o barba aproape completa in momentul absolvirii, eventual insotita de minore probleme de ingrijire a parului si taiatul perciunilor. Respectivul era mereu putin mai grosolan cu domnisoarele si daca ar fi fost societatea dezvoltata (hmmm... dezvoltata? sa zicem totusi americana), atunci cu siguranta ca el ar fi condus un camion pickup fumigen si pe jumatate ruginit, dar mandru de el si cu jargonul unui adevarat redneck iesit la agatat de pitipoance: "Git'n the truck biatch!" Daca la astea adaugam un schelet indestructibil si lipsa acuta a unei figuri parentale masculine inca din copilarie, atunci am obtinut ceea ce se cheama WOLVERINE.

Nu-mi sariti in cap, Wolverine este un caracter kool, sau cel putin a aratat ceva potential in ultimele filme din seria X-Men. Problema este ca in timp ce ideea de a dedica un film intreg acestui caracter a fost salutata cu ovatii de catre fani la anuntarea ei, in final la livrare au oferit o administrare slaba a unui manunchi de caractere camee ce se intersecteaza pentru 3 minute ambalate intr-un script subtire incat as fi jurat ca il vad pe Stan Lee pe ecran pregatindu-se sa-si faca sepuku.

Este posibil ca un personaj de presupus biopic sa ne poate face sa stim chiar mai putin despre ceea ce-l enerveaza, decât atunci când am pasit in cinematograf? Multumita sconksului care este Wolverine, acum putem raspunde la aceasta intrebare cu un rasunator "DA". Sigur, avem câteva explicatii de mântuiala in cazul în care vom afla ca Wolverine este constant pacalit si manipulat de catre o organizatie guvernamentala secreta pentru o mare parte din viata sa, dar acestea sunt în principal, prezente în context pentru a realiza motivul unor scene unde Hugh Jackman alearga zbierand pe un hol sau o alee cu ghearela sale extinse, de obicei spre caracterul lui Liev Schrieber, si tot de obicei, cu scantei in zbor. De fapt, exista segmente de film, care constau în întregime din aceste scene, combinate cu imagini ale lui Jackman fugind dintr-o mare explozie. Parca urmarim un mixaj din filmele The Running Man, combinat cu Fugarul  si cu aroma de Mighty Power Rangers. În timpul acestor secvente de multe ori m-am trezit gandindu-ma si imaginandu-mi propria inmormantare unde-i vedeam pe lopatarii de cimitir cum isi foloseau lopetile sa arunce fara mila 2 metri de pamânt jegos între ochii mei si ecranul cinematografului.

Celelalte caractere din film au reprezentat cea mai proasta parte. Înca o data, Marvel a decis sa umple cu vârf pelicula cu cat mai multe caractere proaspete, pe care le impaneaza cu o poveste de mântuiala si apoi asteapta sa vada care dintre ele ar face cel mai bun candidat pentru urmatoarea serie. Pentru ca asta este tot o franciza X-Men, de fapt o masinarie de sequels. Avem un personaj asiatic mutant care este bun cu arme si, desigur, moare primul(!); apoi ne uitam la personajul afro-american mutant, caruia ii este oferit un costum de cowboy din piele care sa-l faca pe cat se poate de ridicol posibil inainte ca si el sa fie ucis. Ah, si nu uit, dar fiecare dintre personajele femei mutante exista numai ca obiecte care necesita salvare permanenta la fiecare ocazie posibila oferita de masculii potenti. Si ca sa puna capac, la un moment dat un mutant din sexul slab(!) primeste DIRECTII de la un mutant din sexul TARE care este ORB!??! M-am gandit io ca o fi fost din cauza uterului pe care-l avea la ea in acel moment nu putea prezenta încredere pentru a face o simpla decizie: s-o ia la stanga sau la dreapta în timpul unei evacuari de urgenta. Daca asta nu reprezinta atitudinea companiei Marvel fata de locul femeii in lume, atunci io sunt printesa Marie a Danemarcei.

Wolverine ar putea sa fie bun sau foarte bun. Ar fi putut sa tina aparatul de filmat catre personajul principal mai mult de 10 secunde inainte ca acesta sa sara prin aer pe un elicopter, si sa se lupte cu un caracter dispozabil, sau sa se fi confruntat cu personajul negativ, ceea ce a si facut numai de vreo 10 ori. Nu exista o gradatie a lui Wolverine, deoarece nu exista nici o tensiune in film - el nu poate muri, si toata lumea stie acest lucru deoarece acesta e un prequel. Acest lucru ne face pe toti sa masuram timpul cat am stat pe scaun in cinematograf pana la aprinderea luminii la final, sa ne ridicam si sa mergem acasa, ca niste tocilari sau utilizatori seriosi, si acolo sa ne holbam la toate figurinele X-Men si sa incercam sa ne dam seama care din ele ar putea sa ne scoata din criza economica? Personal inclin catre profesorul Xavier. Voi?

Vizionare placuta!

Edited by Bitch_in_Red, 04 May 2009 - 19:55.


#2
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
grafica modesta

#3
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
eu ii dau 7.5/10
nu a fost cine stie ce dar nu cred ca mi-am pierdut timpul uitandu-ma la el
mi s-a parut bun si nu cred ca a fost chiar exagerat.nu vreau sa spun ca exista un om nemuritor cu schelet de adamantium de care noi nu stim nimic dar pentru un film din seria X-Men a fost acceptabil,si poate chiar cel mai bun din ele

#4
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Da , și eu l-am vazut . Mi-a placut.

#5
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
I-am dat 10 pe imdb mi-a placut very mach.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate